Uspokajające zioła dla psów dla Twoich czworonożnych przyjaciół

Istnieje wiele rzeczy, które mogą powodować stres i niepokój u naszych ukochanych zwierząt domowych, od lęku separacyjnego po głośne dźwięki. Ilekroć mój pies słyszy głośny huk przypominający odgłos wystrzału, jego uszy odchylają się, zbliża się tak blisko ziemi, jak tylko może, i gorączkowo stara się ukryć. Zdarza się to dość często, ponieważ mieszkamy w mieście, więc mam pod ręką kilka niezbędnych uspokajających psich ziół, które pomogą złagodzić jego niepokój. W tym poście dowiemy się o kilku uspokajających ziołach, które są uważane za bezpieczne dla psów i o różnych sposobach ich stosowania.

Korzystanie z uspokajających psich ziół w ujęciu holistycznym

Jak być może już wiesz, używanie ziół jest bardziej złożone niż zwykłe zbieranie ziół w celu zaradzenia objawom. Jako zielarze i opiekunowie zwierząt naturalnym instynktem jest chęć używania ziół do pielęgnacji naszych zwierząt. Zioła mogą wspomóc zdrowie zwierząt, tak samo jak w przypadku ludzi.

Jednak ważne jest, aby pamiętać, że niepokój, nerwowość, strach, okazjonalna agresja i depresja są normalnymi emocjami w życiu każdego zwierzęcia (Wulff & Tilford, 2011). Zastanów się nad przyczyną problemu emocjonalnego lub behawioralnego przed użyciem ziół jako kluczowego kroku w holistycznym zdrowiu. Zioła przepisane przez doświadczonego profesjonalistę lub pod jego kierunkiem mogą pomóc choremu zwierzęciu poprzez kombinację działań na organizm, w tym wspomaganie funkcji narządów, wspomaganie całego organizmu i podnoszenie poziomu dobrostanu zwierzęcia przez pewien czas czasu (Fougere, 2005).

Bezpieczeństwo ziół

Ogólnie rzecz biorąc, wymienione poniżej zioła są uważane za bezpieczne dla psów. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że różnica między pomocnym a szkodliwym ziołem polega na dawce — większość problemów z toksycznością ziół u zwierząt wynika z niewłaściwego dawkowania i przedawkowania (Fougere, 2005). Najbezpieczniej jest mieć wskazówki lub nadzór lekarza weterynarii lub profesjonalisty przeszkolonego w podawaniu ziół zwierzętom. Jeśli to możliwe, kupuj produkty przeznaczone specjalnie dla zwierząt i upewnij się, że mają zalecane dawki na etykiecie. Używając ziół, zawsze zaczynaj od najmniejszej dawki, a następnie idź w górę (Fougere, 2005). Zawsze monitoruj swojego zwierzaka pod kątem niepożądanych reakcji na zioła.

Dawkowanie i podawanie 

Dokładne dawkowanie i czas trwania planu ziołowego jest różny, ponieważ zależy od potrzeb zwierzęcia, jego tolerancji, metabolizmu, wieku i masy ciała. Niektóre zwierzęta dobrze reagują na małe dawki, takie jak jedna lub dwie krople nalewki, podczas gdy inne mogą potrzebować większych dawek, a jeszcze inne mogą w ogóle nie reagować na niektóre zioła (Wulff i Tilford, 2011). Dlatego konwencjonalnym punktem wyjścia przy podawaniu ziół zwierzęciu jest rozpoczęcie od jednego lub dwóch ziół na raz i proporcjonalna dawka oparta na masie ciała zwierzęcia w porównaniu z zalecaną dawką dla ludzi. Jeśli musisz zwiększyć dawkę, rób to w krokach co 10%, pod stałym nadzorem (Wulff & Tilford, 2011).

W przypadku stosowania konserwatywnych wytycznych dotyczących dawkowania, ekstrakty ziołowe na bazie alkoholu, które zawierają 30-70% alkoholu, nie powinny powodować żadnych problemów związanych z toksycznością alkoholu (Wulff & Tilford, 2011). Jednak większość zwierząt nie lubi smaku nalewek alkoholowych i odmówi ich spożycia; dlatego zwykle zaleca się stosowanie glicerytów. Alternatywnie możesz spróbować dodać odpowiednią dawkę nalewki alkoholowej do niewielkiej ilości przegotowanej wody, aby alkohol odparował, a następnie pozwolić wodzie ostygnąć i dodać ją do karmy lub miski z wodą psa.

Kwiaty rumianku (Matricaria chamomilla)

Rumianek jest wspaniałym uspokajającym ziołem dla psów, ponieważ jest uważany za delikatny i łagodny środek uspokajający (Wulff & Tilford, 2011). Może również pomóc złagodzić zaburzenia trawienia, które czasami mogą być spowodowane nerwowością lub nadpobudliwością (Rive, 2013). Większość zwierząt lubi je spożywać i dobrze jest najpierw spróbować tego zioła, zanim sięgnie po inne mocniejsze, mniej smaczne zioła, które mogą działać uspokajająco, takie jak waleriana (Rive, 2013).

Sugerowane zastosowanie

  12-20 kropli (0,25 – 0,50 ml) nalewki glicerynowej lub alkoholowej na 20 funtów masy ciała zwierzęcia, nie więcej niż dwa razy dziennie, w razie potrzeby, w pysku psa lub misce na wodę (Wulff & Tilford, 2011).

  2 łyżeczki kwiatów rumianku zalej 1 szklanką wrzącej wody, zaparzaj przez 5 minut, a następnie zalej miskę wyłożoną gazą, aby oddzielić płyn od materiału roślinnego (Fougere, 2005). Dodaj schłodzoną herbatę rumiankową do miski z wodą lub karmy dla psa, dwa razy dziennie lub w razie potrzeby.

Ostrzeżenia

Podobnie jak ludzie, niektóre zwierzęta mogą być uczulone na tę roślinę (Wulff & Tilford, 2011). Możesz przetestować wrażliwość swojego zwierzaka, nakładając na jego skórę niewielką ilość herbaty, glicerytu lub nalewki. Jeśli nie ma reakcji alergicznej, można podać jedną lub dwie krople doustnie. Jeśli nadal nie ma reakcji, możesz powoli zwiększać dawkę (Wulff i Tilford, 2011).

Ponadto rumianek nie jest zalecany dla szczeniąt w ciąży (Rive, 2013). Jeśli Twoje zwierzę jest obecnie w ciąży lub przyjmuje leki na receptę, przed podaniem ziół skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Catnip (Nepeta cataria) nadziemne części

Zazwyczaj uważa się, że kocimiętka nie działa uspokajająco, ponieważ jeden z jej związków, nepetalakton, może naprawdę stymulować niektóre koty! (Wulff i Tilford, 2011). Około 60% kotów staje się nadpobudliwych po zapoznaniu z tą rośliną (Fougere, 2005). Jednak w przypadku większości psów ma to odwrotny skutek. Kocimiętka jest uważana za uspokajające psie zioło i łagodny środek uspokajający, który może pomóc złagodzić niepokój zwierzęcia, a nawet może promować bardziej spokojny sen (Wulff & Tilford, 2011). Kocimiętka ma również działanie przeciwskurczowe i może pomóc złagodzić rozstrój żołądka lub wymioty spowodowane lękiem (Wulff & Tilford, 2011).

Sugerowane zastosowanie

  12-20 kropli (0,25 – 0,50 ml) nalewki glicerynowej lub alkoholowej na 20 funtów masy ciała zwierzęcia, najlepiej 10-20 minut przed stresującą sytuacją (Wulff & Tilford, 2011), nie więcej niż dwa lub trzy razy dziennie, w razie potrzeby w pysku zwierzęcia lub misce z wodą.

  Możesz spróbować umieścić 3 lub 4 świeże liście w ich misce z wodą z 8 uncjami lub więcej wody.

Uwaga

Spożywanie kocimiętki nie jest zalecane dla ciężarnych zwierząt (Wulff & Tilford, 2011). Jeśli Twoje zwierzę jest obecnie w ciąży lub przyjmuje leki na receptę, przed podaniem ziół skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Liście czaszki (Scutellaria lateriflora)

Skullcap może być wspaniałym uspokajającym ziołem dla psów i często jest uważany za skuteczny środek uspokajający na ogólną nerwowość, pobudliwość i nadwrażliwość. Może również pomóc złagodzić napięcie nerwowe związane z bólem lub traumą (Wulff i Tilford, 2011). Może także odnawiać i rewitalizować ośrodkowy układ nerwowy (Hoffmann, 1991).

Skullcap wydaje się wywoływać umiarkowaną reakcję, niekoniecznie łagodną, ​​ale również nie uspokajającą, i generalnie nie wydaje się powodować senności ani tępych odruchów u zwierząt po spożyciu (Wulff & Tilford, 2011). To sprawia, że ​​jarmułka jest świetnym ziołem do wypróbowania, jeśli inne łagodniejsze zioła są nieskuteczne, ale zwierzę nadal musi być obudzone i zdolne do normalnej reakcji.

Sugerowane zastosowanie

  20 kropli (0,50 ml) nalewki glicerynowej lub alkoholowej na 20 funtów masy ciała zwierzęcia w razie potrzeby, do 3 razy dziennie przez okres do 1 tygodnia (Wulff & Tilford, 2011), w pysku lub misce z wodą zwierzęcia.~253 ~

Uwaga

Nie odnotowano. Jeśli Twoje zwierzę jest obecnie w ciąży lub przyjmuje leki na receptę, przed podaniem ziół skonsultuj się z lekarzem weterynarii. . Korzeń kozłka lekarskiego był często tradycyjnie stosowany do uśmierzania bólu, zwłaszcza gdy ból jest mniejszy

Korzeń kozłka lekarskiego (Valeriana officinalis)

Kozłek lekarski jest uspokajającym ziołem dla psów i jest powszechnie uważany za ziołowy środek uspokajający. Korzeń może delikatnie łagodzić nerwy i niepokój oraz zachęcać do fizycznego relaksu, nawet gdy obecny jest ból (Wulff i Tilford, 2011) związany z napięciem. Może również pomóc złagodzić nadpobudliwość i okresy paniki (Hoffmann, 1991).

Waleriana może być bardzo pomocna w uspokajaniu psów w sytuacjach stresowych, zwłaszcza jeśli zostanie podana kilka godzin lub nawet dni wcześniej. Uważa się, że waleriana jest najskuteczniejsza, gdy jest spożywana w małych dawkach kilka razy dziennie przez kilka dni (Wulff & Tilford, 2011). Może być dość silny dla niektórych osób, więc najlepiej jest używać tej rośliny tylko wtedy, gdy łagodniejsze uspokajające psie zioła zostały już wypróbowane i okazały się nieskuteczne.

Sugerowane zastosowanie

  5 kropli (0,13 ml) glicerytu lub nalewki niskoalkoholowej, 3-4 razy dziennie, najlepiej zaczynając 3 dni przed znanym stresującym wydarzeniem (Wulff & Tilford, 2011), w pysku lub misce z wodą.

Uwaga

Niewielki procent zwierząt ma odwrotną reakcję po spożyciu waleriany, ponieważ działa pobudzająco, a nie uspokajająco (Wulff & Tilford, 2011). Jeśli zdarzy się to twojemu zwierzakowi, przestań go używać. Zioło to należy podawać w bardzo małych dawkach. Kozłek lekarski może powodować zaburzenia trawienia u niektórych zwierząt, gdy jest stosowany w dużych dawkach. Valerian nie powinien być stosowany u ciężarnych zwierząt (Wulff & Tilford, 2011). Jeśli Twój zwierzak przyjmuje leki na receptę, przed podaniem ziół skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Zioła dla zdrowia psich nerwów

Zwierzęta odczuwają normalne, zdrowe i szerokie spektrum emocji, tak jak ludzie. Poznanie u zwierząt czynników wywołujących stresujące sytuacje to świetny pierwszy krok, aby pomóc im w holistycznym osiągnięciu równowagi. Uspokajające psie zioła, takie jak rumianek, kocimiętka, jarmułka i waleriana, mogą pomóc ukoić i odżywić układ nerwowy Twojego zwierzaka. Dzięki cierpliwości, praktyce i nowej wiedzy o ziołach, którą właśnie zdobyłeś, być może wkrótce będziesz w stanie wesprzeć swojego psiego przyjaciela uspokajającą ziołową pielęgnacją, miejmy nadzieję, przed lub w trakcie następnego stresującego wydarzenia, które stanie na drodze Twojego zwierzaka.

PRZYPISY

Fougere, B. (2005). Przewodnik dla miłośników zwierząt domowych po naturalnym leczeniu kotów i psów. St. Louis, MO: Elsevier Saunders.

Hoffmann, D. (1991). Ziołowy przewodnik po łagodzeniu stresu. Rochester, VT: Healing Arts Press.

Rive, J. (2013). 37 ziół i lekarstw dla bajecznie zdrowych zwierząt. Auckland, Nowa Zelandia: Brookby Herbs.

Wulff, M. i Tilford, G. (2011). Zioła dla zwierząt domowych: Naturalny sposób na poprawę życia Twojego zwierzaka. Irvine, Kalifornia: I-5 Publishing.