Najlepsze i najgorsze rośliny dla zwierząt domowych

Chociaż istnieje wiele ziół, roślin i warzyw, które są zdrowe i bezpieczne dla zwierząt domowych, istnieje długa lista rośliny, które są wręcz toksyczne dla naszych czworonożnych towarzyszy. Niestety, te niebezpieczne rośliny są wszechobecne, czają się w naszych podwórkach i domach. Znasz swojego zwierzaka lepiej niż ktokolwiek inny, więc uprawiając ogródek przydomowy lub rośliny doniczkowe w pomieszczeniach, pracuj nad bezpieczeństwem swoich zwierząt, ucząc się najlepszych i najgorszych roślin dla zwierząt domowych.

Podwórko i ogród bezpieczne dla zwierząt: najlepsze i najgorsze rośliny dla zwierząt domowych

Trawy

„Matka natura nie tylko posypała ziemię leczniczymi roślinami. Dała zwierzętom instynkt skubania tych roślin… Kiedy twój kot niszczy rośliny doniczkowe lub pies pasie się na trawniku jak owca, prawdopodobnie nie robi tego, bo jest chory… prawdopodobnie po prostu je sałatkę na lunch ” (Shojai, 2016, s. 41).

Większość zwierząt naturalnie pragnie roślin, więc upewnij się, że te, które wyhodujesz, są bezpieczne, jeśli jesz. Chociaż naturalnym instynktem psów i kotów jest jedzenie trawy w celu złagodzenia rozstroju żołądka, nigdy nie pozwalaj zwierzętom paść się na roślinach lub trawach, które zostały potraktowane pestycydami.

Zioła i produkty ziołowe

Przy odpowiednim przygotowaniu i zachowaniu środków ostrożności zioła mogą być bezpiecznie stosowane w celu wspierania zdrowych zwierząt domowych. Chociaż działania niepożądane są rzadkie, zioła wymagają ostrożności i zdrowego rozsądku. Stosując zioła dobierz odpowiednią formę i ilość materii roślinnej. Suszone lub świeże zioła można dodawać bezpośrednio do karmy dla zwierząt domowych lub namoczyć w herbacie, którą można polać karmę. Zawsze należy zachować ostrożność w przypadku skoncentrowanych ekstraktów roślinnych i nalewek, szczególnie tych sporządzonych z alkoholem (Shojai, 2016), i zawsze dobrze jest skonsultować się z lekarzem weterynarii przed użyciem jakichkolwiek produktów ziołowych.

Mając to na uwadze, wiele ziół i warzyw, które uprawiamy, można bezpiecznie dzielić z naszymi psami i kotami. Znana książka Zioła dla zwierząt domowych autorstwa Gregory’ego l. Tilford i Mary L. Wulff zawiera wyczerpującą listę ziół bezpiecznych dla zwierząt.

Uwaga: Chociaż wymienione tutaj rośliny nie są toksyczne dla zwierząt domowych, psy i koty nie powinny mieć swobodnego wypasu w ogrodzie. W dużych lub niekontrolowanych ilościach każda z wymienionych roślin może powodować działania niepożądane, takie jak rozstrój żołądka, nudności, wymioty i biegunka. Jeśli wydaje się, że twoje zwierzę źle się czuje, skontaktuj się z lekarzem weterynarii lub infolinią ds. trucizn dla zwierząt domowych.

Najlepsze zioła podwórkowe dla zwierząt domowych

Zioła i kwiaty z rodziny ogromnych słoneczników (Asteraceae), w tym ulubione, takie jak rumianek (Matricaria recutita), mniszek lekarski (Taraxacum officinale), ostropest plamisty (Silybum marianum), nagietek lekarski (Calendula officinalis) i jeżówka (Echinacea spp. ), są bezpieczne dla psów i kotów (Tilford & Wulff, 2009, s.95).

Rumianek

Ceniony ze względu na swoje dobroczynne właściwości i zapach, rumianek pomaga ukoić umysł i ciało. Chociaż rzadko, niektóre zwierzęta domowe mogą być uczulone na to zioło (Puotinen, 1998).

Dmuchawiec

Skromny mniszek lekarski zawiera bogactwo witamin i minerałów i jest uważany za „jeden z najbardziej pełnowartościowych pokarmów roślinnych na ziemi” (Tilford & Wulff, 2009, s.95). Ponieważ rośnie prawie wszędzie, pocieszająca jest świadomość, że nasze zwierzęta domowe mogą ją bezpiecznie przekąsić. Jeszcze lepiej, spróbuj dodać trochę zebranych zielonych mniszka lekarskiego do ich jedzenia.

Miętowa rodzina

Prawie wszyscy członkowie rodziny mięty (Lamiaceae) — mięta pieprzowa (Mentha piperita), mięta zielona (M. spicata lub M. aquatica), melisa (Melissa officinalis), tymianek (Thymus vulgaris) i kocimiętka (Nepeta cataria) są nietoksyczne i ogólnie dobrze tolerowane przez zwierzęta, jeśli są stosowane prawidłowo. Świeże lub suszone liście mięty można podawać bezpośrednio lub wykorzystać do przygotowania herbaty.

Pomimo swojej reputacji ekscytującego kota, kocimiętka może pomóc uspokoić układ nerwowy i pokarmowy zwierząt (Puotinen, 1998). Podobnie wykazano, że mięta pieprzowa i mięta zielona pomagają w trawieniu, a melisa łagodzi niepokój, bezsenność i nudności (Puotinen, 1998). Należy pamiętać, że mięta rośnie szybko i może szybko przejąć rabaty do sadzenia. Rozważ zasadzenie go w pojemnikach lub oddzielenie go od innych ziół.

Zioła kulinarne

Mimo że koper włoski (Foeniculum vulgare) jest podobny z wyglądu do bezpiecznego dla zwierząt kopru włoskiego, w rzeczywistości należy do rodziny pietruszowatych i może służyć jako substytut dla (rzadkich) 20 procent kotów, które nie lubią kocimiętki. Koper działa podobnie jak kocimiętka w przewodzie pokarmowym i jest często preferowany przez psy i koty, które nie lubią „miętowych ziół” (Tilford & Wulff, 2009).

Niegdyś skromna ozdoba, pietruszka (Petroselinum crispum) jest bogata w białko, błonnik, witaminy i pierwiastki śladowe (Blarowski, 2017). Jest znany jako doskonały środek moczopędny, może pomóc w problemach żołądkowych, może złagodzić zapalenie stawów, a wysoce odżywcze łodygi mogą pobudzić zwierzęta z anemią (Tilford & Wulff, 2009). Zarówno pietruszka, jak i koper włoski są łatwe w uprawie.

Inne zioła

Dodatkowe zioła bezpieczne dla zwierząt obejmują imbir (Zingiber officinale), łopian (Arctium lappa) i oregano (Origanum vulgare) (Blarowski, 2017).

zielone warzywa liściaste i zdrowe warzywa

Różnorodne zielone warzywa liściaste i zdrowe warzywa można dodawać bezpośrednio do karmy naszych zwierząt domowych, aby uzyskać korzyści zdrowotne, różnorodność i konsystencję. Jeśli chodzi o rośliny jadalne, to marchew, pasternak, cukinia, ogórki, seler, groszek, słodkie ziemniaki, brokuły i fasolka szparagowa są bezpieczne dla psów i kotów (Puotinen, 1998). Inne ulubione produkty bezpieczne dla zwierząt to szparagi, kalafior, jagody, truskawki, sałata i szpinak (Coulter, 2014).

Pamiętaj, że wiele podstawowych produktów ogrodowych — w tym bakłażan, czosnek**, cebula, ziemniaki, pomidory i grzyby — jest toksycznych dla zwierząt domowych. Gotowane ziemniaki i dojrzałe pomidory są dopuszczalne w niewielkich ilościach, ale korzenie, winorośle, liście i niedojrzałe owoce nigdy nie powinny być spożywane przez psy i koty (Coulter, 2014).

**Chociaż czosnek ma niezliczone zastosowania ziołowe, roślina nigdy nie powinna być spożywana przez zwierzęta.

Wprowadzając nową karmę swoim zwierzętom towarzyszącym, pamiętaj, aby postępować powoli i skonsultować się z lekarzem weterynarii, ponieważ może wystąpić rozstrój żołądka. Uwaga: kilka popularnych pokarmów jest toksycznych dla zwierząt. Pamiętaj, aby przeprowadzić odpowiednie badania przed podaniem zwierzętom pokarmu przeznaczonego dla ludzi.

Kwiaty podwórkowe: dobre, złe i toksyczne

Chociaż często sadzimy kwiaty dla ich piękna i zapachu, nieświadomie wprowadzamy trujące rośliny na nasze podwórko. Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt (ASPCA), które prowadzi obszerną bazę danych roślin, które są toksyczne i nietoksyczne dla psów i kotów, wskazuje, że niezliczone dobrze znane rośliny są niebezpieczne dla zwierząt domowych.

Nie jest niczym niezwykłym znaleźć trującą florę, taką jak jesienny krokus (Colchicum autumnale), azalie i rododendrony (Rhododendron spp.), bluszcz angielski (Hedera helix) i cis (Taxus spp.) na ogrodach w całym kraju. Cebulki wiosennych zszywek, takich jak tulipany (Tulipa spp.); żonkile, żonkile i narcyzy (Narcissus spp.), jak również amarylis (Amaryllis spp.), są również toksyczne dla psów i kotów. Większość lilii, nawet jako kwiaty cięte, jest toksyczna dla kotów i może zagrażać życiu, więc najlepiej ich unikać, jeśli masz kocich przyjaciół (Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt, (nd.).

Podczas gdy pojemniki, podwyższone grządki i bramki mogą pomóc trzymać ciekawskie stworzenia z dala od problematycznych roślin, jeśli twoje zwierzęta są szczególnie wścibskie, najlepiej trzymać się bezpiecznych dla zwierząt picków, takich jak fiołki afrykańskie (Saintpaulias), alyssum (Lobularia maritima) ), lwia paszcza (Antirrhinum majus), hibiskus (Hibiscus), niecierpek (Impatiens), bratki (Viola x wittrockiana), petunie (Petunia) i winorośl ze słodkich ziemniaków (Ipomoea batatas).

Nie zapomnij o wspaniałej rodzinie astrowatych, do której należą aster (Aster), stokrotka niebieskooka lub afrykańska (Arctotis stoechadifolia), słonecznik (Helianthus annuus), cynia (Zinnia elegans), nagietki (Tagetes), bławatek znany również jako guzik kawalerski (Centaurea cyanus) i inni mistrzowie podwórkowi, piękni i bezpieczni dla zwierząt towarzyszących (Southern Living, b.d.).

Najlepsze i najgorsze rośliny domowe

Rośliny doniczkowe wnoszą wiele do naszych wnętrz, takich jak kolor, tekstura i tlen, ale niestety wiele pospolitych roślin doniczkowych jest trujących dla zwierząt domowych. Utrzymywanie bezpiecznych dla zwierząt roślin w pomieszczeniach zapewnia spokój ducha, ponieważ wiele zwierząt — zwłaszcza koty, kocięta i szczenięta — lubi skubać.

Klasyczna roślina pająka (Chlorophytum comosum) jest łatwa w uprawie, oczyszcza powietrze i jest bezpieczna dla psów i kotów. Prawdziwe paprocie, w tym paproć bostońska (Nephrolepis exaltata) i paproć szparagowa (Asparagus densiflorus cv sprengeri) są również nietoksyczne i tworzą wspaniałe rośliny wiszące (Wong, 2016).

Większość roślin z rodziny Palmae jest nietoksyczna dla psów i kotów oraz łatwa w utrzymaniu. Poszukaj palmy kucykowej (Beaucarnea recurvata), palmy trzcinowej (Dypsis lutescen), rajskiej palmy (Howea forsteriana) i wszechobecnej palmy salonowej / bambusowej (Chamaedorea elegans) (ASPCA, b.d.). Jednak pomimo nazwy palma sago (Cycas revolute) NIE jest prawdziwą palmą i jest toksyczna dla zwierząt domowych (Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt, (b.d.).

Dwie najpopularniejsze rośliny doniczkowe, pothos (Epipremnum aureum) i filodendron (Philodendron bipennifolium), są również wysoce toksyczne i szkodliwe, jeśli zostaną połknięte przez psy i koty. Jeśli masz je w domu, dla bezpieczeństwa przenieś je na wysoką półkę, poza zasięg lub zabierz je do pracy.

Wiele osób jest zasmuconych, gdy dowiaduje się, że świąteczna ulubienica poinsecji (Euphorbia pulcherrima) jest toksyczna dla ich czworonożnych przyjaciół. Jednak równie wesoły bożonarodzeniowy kaktus (Schlumbergera bridgesii) jest bezpieczny. A jeśli lubisz jaskrawoczerwony kwiat, możesz również wybrać bromelię (Bromeliaceae), która jest również bezpieczna dla zwierząt.

Aloe vera to ulubione zioło i roślina doniczkowa; jednak roślina jest toksyczna i nie powinna być spożywana przez psy ani koty. Żelopodobny sok z wewnętrznych liści może być stosowany miejscowo u zwierząt na podrażnienia skóry lub rany i chociaż jest gorzki, ogólnie uważa się, że jest bezpieczny do użytku wewnętrznego i zewnętrznego u psów i kotów, ale nie pozwalaj im żuć bezpośrednio na liście lub łodygi tej rośliny (Tilford & Wulff, 2009).

Pamiętaj, że zwierzęta są mądre i dociekliwe. Koty są wyjątkowo ciekawskie i często badają rośliny, nawet jeśli nie szukają przekąski. Jeśli wiesz, że Twój pies lub kot uwielbia sprawdzać rośliny doniczkowe, zapewnij mu kilka bezpiecznych opcji, takich jak kocimiętka lub trawa pszeniczna (Thinopyrum intermedium).

Pobierz naszą darmową listę ziół dla zwierząt!

Ziołolecznictwo jest dla każdego – także dla twoich futrzastych przyjaciół! Zioła mogą być wspaniałym dodatkiem do planu posiłków i zestawu pierwszej pomocy Twojego zwierzaka, a najlepszą wiadomością jest to, że można ich bezpiecznie i skutecznie wspierać zdrowie Twojego zwierzaka.

Kliknij tutaj, aby pobrać DARMOWY wykres

PRZYPISY:

Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt. (nd.d.). Siedemnaście roślin trujących dla zwierząt domowych [Artykuł online]. Pobrane z https://www.aspcapro.org/resource/shelter-health-poison-control/17-plants-poisonous-pets

Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt. (ndb). Rośliny toksyczne i nietoksyczne: palma sagowa. [Artykuł w Internecie]. Pobrane z https://www.aspca.org/pet-care/animal-poison-control/toxic-and-non-toxic-plants/sago-palm

Blarowski, Z. (2017). 12 ziół do uprawy dla twoich zwierząt. [Artykuł w Internecie]. Pobrane z https://www.care2.com/greenliving/12-herbs-to-grow-for-your-pets.html

Coulter, C. (2014). Jak uprawiać przyjazny dla zwierząt ogród warzywny. [Artykuł w Internecie]. Pobrane z https://www.babble.com/pets/how-to-grow-a-pet-friendly-vegetable-garden/

~ 152 ~ Darrisaw, M. (nd) Southern Living. (nd). Najlepsze i najgorsze kwiaty do sadzenia w ogrodzie przyjaznym zwierzętom. [Artykuł w Internecie]. Pobrane z https://www.southernliving.com/garden/flowers/pet-friendly-plants

Zioła górskiej róży. (2014). Podstawowa botanika: rodzina słoneczników. [Artykuł w Internecie]. Pobrane z https://blog.mountainroseherbs.com/basic-botany-sunflower-family.

Puotinen, CJ (1998). Encyklopedia naturalnej pielęgnacji zwierząt. New Canaan, CT: Keats Publishing.

Shojai, A. (2016). Nowe możliwości w naturalnym leczeniu psów i kotów. Wydawnictwo Furry Muse z Rodale Inc.

Tilford, G. & Wulff, M. (2009). Zioła dla zwierząt domowych: naturalny sposób na poprawę życia Twojego zwierzaka (wyd. 2). Irvine, Kalifornia: Lumina Media.

Wong, K. (2016). Najlepsze, łatwe w utrzymaniu, przyjazne dla zwierząt rośliny doniczkowe. Pobrane z https://lifehacker.com/the-best-low-maintenance-pet-friendly-houseplants-1773512170