• Home
  • Botaniczny
  • W poszukiwaniu prawdziwego Brahmi: Bacopa kontra Gotu Kola

W poszukiwaniu prawdziwego Brahmi: Bacopa kontra Gotu Kola

Zioła znane pod nazwą „brahmi” mają powinowactwo do układu nerwowego i mają tendencję do wspomagania pamięci. Istnieje kilka różnych ziół o tej nazwie, najbardziej znane to Bacopa monniera i Centella asiatica. Biorąc pod uwagę, że nazwa „brahmi” odnosi się do więcej niż jednego zioła, można się zastanawiać, „który jest prawdziwym brahmi?” Czy Bacopa monniera to prawdziwy brahmi? A może gotu kola (Centella asiatica)? W tym poście porównamy dwa najszerzej stosowane zioła, które mogą występować pod aliasem brahmi: bacopa (Bacopa monniera) i gotu kola (Centella asiatica). Po przeczytaniu tego posta będziesz miał lepsze zrozumienie różnicy między bakopą a gotu kola — gdzie krzyżują się ci dwaj roślinni sojusznicy, gdzie się rozchodzą i dlaczego brahmi jest odpowiednią nazwą dla obu.

Co jest w nazwie? Bacopa kontra Gotu Kola 

Jak wspomniano powyżej, „brahmi” to nazwa nadana kilku różnym ziołom i odnosi się do kobiecego aspektu kosmicznej świadomości. Można to również tłumaczyć jako to, co daje wiedzę o rzeczywistości najwyższej (Dass, 2013; Frawley i Lad, 2001). Ponadto brahmi to inne imię Saraswati, bogini sztuki i literatury (Dass, 2013), a także jest związane z uniwersalną, boską świadomością (Banyan Botanicals, 2021).

Chociaż gotu kola może być nazywana brahmi (i z pewnością ma właściwości wspierające umysł, które wspierają to przezwisko), moja obserwacja jest taka, że ​​Bacopa monniera jest szerzej znana jako brahmi w większości współczesnych tekstów ajurwedyjskich. Nie byłoby jednak błędem nazywanie gotu kola „brahmi”. Niektórzy eksperci twierdzą, że Bacopa monniera jest łatwiej dostępna w Indiach i innych częściach Azji niż na Zachodzie. Z tego powodu gotu kola była często zastępowana Bacopa monniera – i tym samym przyjęła powszechną nazwę „brahmi” na Zachodzie. Jednak inne wiarygodne źródła podają, że Bacopa monniera jest określana jako „brahmi” w północnych Indiach, podczas gdy gotu kola (Centella asiatica) jest znana jako „brahmi” w południowych Indiach (Banyan Botanicals, 2021).

Na szczęście oba te zioła są bardzo korzystne i mają bardzo podobne właściwości. Bacopa i gotu kola mogą być używane z podobnych powodów, ale rozumiejąc niuanse tych dwóch ziół, możesz dokonać optymalnego, bardziej ukierunkowanego wyboru, które zioło wybierzesz w określonych okolicznościach.

Gotu Kola (Centella asiatica): Podstawy

Zanim zagłębimy się w zastosowania i subtelności gotu kola, przyjrzyjmy się kilku podstawowym informacjom na temat tej rośliny. Studiując cechy, wyobraź sobie nisko rosnącą roślinę z małymi okrągłymi liśćmi. Rozmiar, konsystencja i pokrój gotu kola są trochę podobne do szeroko rozpowszechnionego bluszczu okrywowego (Glechoma hederachea) w klimacie umiarkowanym.

Rasa (smak): gorzki, słodki, cierpki
Virya (energetyka): spoko
Vipak (efekt po trawieniu): słodki (odżywczy)

Systemy ciała: Gotu kola odżywia wszystkie tkanki z wyjątkiem shukra dhatu (narządy płciowe i płyny) (Dass, 2013).

Gdzie to rośnie? Gotu kola to pnąca bylina o szerokich, zielonych liściach. Preferuje ciepły klimat i wilgotną glebę.

Użyte części: liść
Dawkowanie: 1-30 gramów jako napar. Nalewka: 3-15 ml (1:3 w 25% nalewce) (Pole, 2013).

Zastosowania dla Gotu Kola

Gotu kola ma podobne właściwości i główne zastosowania do Bacopa monniera (którym zajmiemy się dalej), chociaż ma silniejsze działanie moczopędne i łagodniejsze działanie na układ nerwowy (Frawley & Lad, 2001). Jego energia chłodzi i jest jednym z najlepszych wszechstronnych ziół na zaburzenia równowagi pitta. W szczególności gotu kola równoważy sadhaka pitta – aspekt pitta, który rządzi umysłem i intelektem. Sadhaka pitta reguluje również przetwarzanie myśli i uczuć (Dass, 2013).

Dla osób typu pitta, które doświadczają wypalenia i zmęczenia psychicznego, gotu kola jest doskonałym środkiem odmładzającym. W rzeczywistości w Ajurwedzie uważana jest za pitta rasayana, czyli głęboko odżywcze, odmładzające zioło, które jest idealne dla pitta dosha.

To fajne, odżywcze zioło ma również powinowactwo do skóry i tkanki łącznej. Zielarz Maria Noel Groves (2016) potwierdza jego zdolność do naprawy kolagenu, wzmocnienia naczyń włosowatych i promowania krążenia. Ponadto gotu kola jest wskazana na wysypki i trądzik (Dass, 2013).

Ponadto wczesne siwienie i wypadanie włosów są związane z pitta dosha, a gotu kola jest często stosowana w celu utrzymania zdrowych włosów i skóry głowy. W tym celu można go stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie jako olejek do włosów (Dass, 2013). Rozważ delikatne wmasowanie olejku gotu kola (często formułowanego na bazie oleju kokosowego) w skórę głowy i podeszwy stóp przed snem, aby wspomóc spokojny, chłodny umysł oraz zdrowe włosy i skórę głowy.

Bacopa (Bacopa Monniera): Podstawy

Bacopa jest również rośliną okrywową, podobną do gotu kola, ale z mniejszymi, grubszymi liśćmi, które wyglądają nawet trochę soczyście. Ponadto bakopa ma małe białe pięciopłatkowe kwiaty, gdy kwitnie.

Rasa (smak): gorzki, słodki
Virya (energia): chłodzenie
Vipaka (efekt po trawieniu): słodki (odżywczy)
Układy ciała: Bacopa działa na wszystkie warstwy tkanek. Bacopa jest uważana za rasajana — głęboko odmładzające zioło.

Gdzie to rośnie? Poszukaj bakopy, kwitnącej, pełzającej byliny, wzdłuż bagnistych rzek i strumieni w ciepłym, wilgotnym, tropikalnym klimacie.

Użyte części: części nadziemne, całe ziele
Dawkowanie: 2-6 gramów dziennie. Świeży sok: 3 łyżeczki dziennie. Nalewka: 5-30 ml (1:5 w 25%) (Pole, 2013).

Zastosowania dla Bacopa

Bacopa monniera jest przydatna do odbudowy ze zmęczenia, ogólnego osłabienia i wyczerpania nerwowego spowodowanego nadmiarem vata dosha (Pole, 2013). Ponadto, podobnie jak gotu kola, wspiera sadhaka pitta (pitta dosha umysłu). Bacopa, podobnie jak gotu kola, jest odpowiednia dla wszystkich trzech dosz. Jednak jego energia jest chłodna (choć nie tak chłodna jak gotu kola), dlatego najlepiej łączyć ją z rozgrzewającymi ziołami i przyprawami, gdy stosuje się ją przy zaburzeniach równowagi vata.

Coś jeszcze do rozważenia przy stosowaniu bakopy jest to, że jest to łagodny środek tłumiący apetyt. Dlatego możesz chcieć połączyć bakopę ze środkami trawiennymi, takimi jak imbir, czarny pieprz i kardamon. I odwrotnie, gotu kola delikatnie pobudza apetyt. Bacopa jest również przydatna jako środek zwiotczający cały układ nerwowy. Tak więc może być stosowany przy napiętych mięśniach, bólach menstruacyjnych i zaparciach (Pole, 2013).

Ponadto, mówiąc z własnego doświadczenia, bakopa jest niesamowicie gorzkim ziołem — a ta obserwacja pochodzi od kogoś, kto generalnie lubi gorzkie potrawy i zioła! Dlatego jeśli bierzesz bakopę jako napar, możesz chcieć zrównoważyć jej wyjątkowo gorzki, cierpki smak odrobiną mleka i miodu.

Bacopa to medhya, co oznacza, że ​​wspomaga pamięć (Dass, 2001) i nootropik (Banyan Botanicals, 2021). Jest także uspokajającym adaptogenem i może być przydatny w stanach lękowych, depresji, chorobie Alzheimera, bezsenności, a nawet w leczeniu urazów mózgu (Groves, 2016; Frawley i Lad, 2001). Dr Vasant Lad i dr David Frawley (2001), uznani praktykujący i autorzy ajurwedy, tak piszą o bacopie: „Poprawia pamięć i pomaga w koncentracji… jest ważnym pokarmem dla joginów i poprawia medytację” (str. 240).

Bacopa jest również przydatna w uporczywych chorobach skóry, prawdopodobnie częściowo ze względu na jej zdolność do oczyszczania krwi i wątroby oraz wspomagania układu odpornościowego (Frawley & Lad, 2001). Jednak w porównaniu z gotu kola jest silniejszym środkiem nerwowym i ma słabsze powinowactwo do skóry, włosów i tkanki łącznej.

Na zakończenie,

W poszukiwaniu prawdziwego brahmi pocieszająca może być świadomość, że oba te zioła wspaniale odżywiają układ nerwowy, wspierają pamięć i zdrowe funkcje umysłowe i być może oba zasługują na miano „brahmi”. Gotu kola jest nieco bardziej chłodząca niż bakopa, więc idealnie nadaje się do pitta dosha, ale oba zioła mają ogólny efekt chłodzący i są odpowiednie dla wszystkich trzech dosh, jeśli mają odpowiednią formułę. Ponadto, chociaż oba te zioła działają na skórę, gotu kola jest szerzej stosowana w przypadku problemów związanych ze skórą i włosami. A bakopa jest nieco silniejszym środkiem nerwowym. Ostatecznie jednak, jeśli szukasz roślinnego sprzymierzeńca, który poprawia pamięć i odżywia układ nerwowy oraz umysł, nie musisz się martwić, który jest prawdziwym brahmi — zarówno bakopa, jak i gotu kola to doskonały wybór.

PRZYPISY

Banyan Botanicals. (2021). Korzyści z bakopy. Pobrane z https://www.banyanbotanicals.com/info/plants/ayurvedic-herbs/bacopa-benefits/

Dass, V. (2013). Zielarstwo ajurwedyjskie Wschód i Zachód: praktyczny przewodnik po ziołolecznictwie ajurwedyjskim. Twin Lakes, WI: Lotus Press.

Frawley, D. i Lad, V. (2001). Joga ziół: ajurwedyjski przewodnik po ziołolecznictwie. Twin Lakes, WI: Lotus Press.

Groves, M. (2016). Ciało w równowadze: Ziołowy przewodnik po holistycznej samoopiece. North Adams, MA: Wydawnictwo piętrowe.

Polak, S. (2013). Medycyna ajurwedyjska: zasady tradycyjnej praktyki. Filadelfia, Pensylwania: Śpiewający smok.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US