Trzy zioła wspomagające trawienie po długiej zimie

Człowiek jest częścią środowiska naturalnego. Przechodzimy przez te same naturalne i sezonowe cykle, które wpływają na inne żywe istoty — zwierzęta, rośliny i ekosystemy. Znajduje to odzwierciedlenie w tradycyjnych systemach uzdrawiania na całym świecie. Zachodnie ziołolecznictwo ma długą historię praktyk i środków zaradczych, które zależą od pory roku, a starsze systemy, takie jak Ajurweda i tradycyjna medycyna chińska (TCM), również uwzględniają cykle sezonowe jako ważne. Systemy te odzwierciedlają ideę, że mikrokosmos (w tym przypadku istota ludzka) jest reprezentacją makrokosmosu (świata przyrody), nawet w miejscach tropikalnych, które nie doświadczają takich samych zmian pór roku, jak w klimacie umiarkowanym.~153 ~

Pora zimowa

Zima to pora zimna, wilgoci i ciemności. Jest to pora roku, w której większość zwierząt (w tym ludzi) zwalnia, zamyka się i rezerwuje nasze zasoby. U ludzi, którzy ewoluowali w klimacie umiarkowanym, metabolizm i proces trawienia mogą naturalnie zwolnić, abyśmy mogli magazynować tłuszcz (i energię). Jest to jeden ze sposobów, w jaki ludzie przetrwali ciężkie pory roku, kiedy było mniej jedzenia.

Jednym z rezultatów tego ewolucyjnego procesu jest to, że nasze ciała (zwłaszcza procesy trawienne) mogą potrzebować „szybkiego startu”, gdy śnieg zacznie topnieć, dni staną się dłuższe, a my będziemy gotowi do wyjścia na wiosnę . Zielarze obserwowali to zjawisko od wieków i sporo udokumentowali na temat energii w pracy, jak również sposobów na utrzymanie równowagi fizjologicznej, gdy przechodzimy z zimy na wiosnę.

Pora Wiosny

W TCM wiosna jest reprezentowana przez energię drewna – jest to energia odzwierciedlana przez funkcję Wątroby i Pęcherzyka Żółciowego. Oczywiście narządy te wpływają na dobre samopoczucie i funkcjonowanie naszego układu trawiennego przez cały rok, ale według TCM to właśnie wiosną zaczynają działać i są najbardziej aktywne. Wiosną osoby z przewlekłymi problemami trawiennymi mogą doświadczać większego braku równowagi (Pitchford, 2002).

Ta mądrość jest wspaniale zgodna z zachodnią praktyką ziołową, gdzie tradycyjnie zwracaliśmy się do pierwszych (często gorzkich) wiosennych ziół w celu detoksykacji organizmu i pobudzenia układu trawiennego po miesiącach spożywania cięższych pokarmów (Bellebuono, 2012). Na przykład w południowych Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszkam, „poke salat” (gotowane młode liście silnej Phytolacca americana, potencjalnie toksyczne, jeśli nie są odpowiednio przygotowane) były kiedyś popularnym sposobem na detoksykację organizmu i stymulację wątroby wczesną wiosną; zieleń mniszka lekarskiego nadal jest popularna jako wiosenna gorzka. W rzeczywistości generalnie sugeruję więcej ziół podobnych do jedzenia, aby stymulować zdrowe trawienie, gdy przechodzimy z zimy na wiosnę.

Istnieje wiele ziół, które mogą nam pomóc w przejściu z zimy na wiosnę, ale dzisiaj chciałbym podzielić się tylko kilkoma z moich ulubionych ziół wspomagających trawienie o tej porze roku.

Trzy zioła wspomagające trawienie po długiej zimie

Gorzka Pomarańcza

Właściwie istnieją dwa rodzaje pomarańczy używane w zachodnim ziołolecznictwie – gorzkie (Citrus aurantium) i słodkie (Citrus dulcis). Świeża lub suszona zewnętrzna skórka obu tych owoców (nie biała skórka wewnętrzna) ma długą tradycję stosowania. Spojrzenie na teksty historyczne i farmakopei pokaże, że do niedawna szczególnie gorzka pomarańcza była uważana za środek wspomagający trawienie. Jego ciepło i poruszające, aromatyczne właściwości sprawiają, że jest cudownym wiatropędnym środkiem pobudzającym apetyt i ułatwiającym trawienie. Gorzka pomarańcza działa również na wątrobę i woreczek żółciowy jako gorzki tonik i łagodny środek żółciopędny, pomagając organizmowi metabolizować cięższe i bardziej tłuste pokarmy spożywane podczas długiej, mroźnej zimy (Mars, 2009).

Co ciekawe, współczesne badania skórki pomarańczowej skupiały się mniej na wspomaganiu trawienia, a bardziej na działaniu składnika zwanego synefryną. Ten alkaloid ma chemiczne i funkcjonalne podobieństwo do epinefryny — znanej również jako adrenalina. Z tego powodu wyizolowana substancja chemiczna została skierowana do osób dążących do utraty wagi, zwłaszcza że bezpieczeństwo innych ziół stosowanych w celu przyspieszenia metabolizmu (takich jak efedryna) zostało zakwestionowane (Ulbricht, 2010). W kontekście „całej rośliny” skórki pomarańczowej (która zawiera również olejki eteryczne i flawonoidy, między innymi fitochemikalia), synefryna zapewnia delikatny, stymulujący impuls dla układu trawiennego i metabolicznego, odpowiedni do pory roku.

Podobnie jak grejpfrut, gorzka pomarańcza ma pewien potencjał interakcji z lekami metabolizowanymi przez układ enzymatyczny CYP450, dlatego należy zachować ostrożność w przypadku osób przyjmujących takie leki.

Pomarańcza jest również jedynym źródłem dwóch ważnych olejków stosowanych w aromaterapii: neroli (destylowany z kwiatów C. aurantium) i bergamotki (destylowany z owoców C. bergamia), które są szeroko stosowane do działania na układ nerwowy i układy trawienne (Ulbricht, 2010). Tworzy również niesamowitą marmoladę. Jeden z moich ulubionych nauczycieli, James Snow, opisuje go jako zioło, które zapoczątkowuje cechy radości i komunikacji. Uważam, że skórka pomarańczowa jest wspaniałym towarzyszem wyjścia z zimnej ciemności zimy w ciepło i światło wiosny.

Bylica

Bylica pospolita (Artemisia vulgaris) ma szeroki zakres zastosowań. Historycznie rzecz biorąc, zielarze uważali, że nadziemne części rośliny pomagają ludziom cierpiącym na wszystko, od wstrzymania miesiączki po porażenie i gorączkę po żółtaczkę (Grieve, 1931). Rosnąca w obfitych drzewostanach na wielu obszarach, ma właściwości, które czynią ją wspaniałym ziołem wspomagającym trawienie po zimie.

Bylica jest żółciopędnym, żółciopędnym i lekko aromatycznym gorzkim tonikiem, który również jest ciepły i porusza się w powolnym lub zatkanym przewodzie pokarmowym (Wood, 2008). W swojej bawełnianej, wysuszonej postaci bylica jest również znana w TCM jako moxa i jest spalana przez akupunkturzystów w punktach południkowych, aby stymulować ruch qi.

Mugwort to dobry wybór, aby wspomóc metabolizm tłuszczów, gdy organizm odchodzi od sezonowej tendencji do magazynowania lipidów. Nieżyjący już zielarz Michael Moore mógł najlepiej opisać jego przydatność w swoich Roślinach leczniczych zachodniego Pacyfiku: „Jeśli budzisz się rano z szarym prześcieradłem na swojej psychice, boli cię głowa z przodu, twoje usta smakują jak trzy jednodniowej sałatki greckiej, bolą cię hemoroidy i masz ochotę na pizzę, chipsy ziemniaczane lub smażony chleb, weź napar raz na noc przez kilka tygodni” (Moore, cyt. za Shepherd, 2014). Nie będziesz jednak chciał przesadzić, ponieważ duże ilości bylicy mogą wywoływać nudności i wymioty (Grieve, 1931).

Karczoch

Liście karczocha kulistego, Cynara scolymus, mają zupełnie inną jakość niż liście aromatycznych ziół wspomnianych do tej pory. Chociaż w rzeczywistości jest bardzo podobny do bylicy pod względem wpływu na organizm, karczoch raczej chłodzi niż rozgrzewa i jest umiarkowanie suchy w swojej energetyce. W zachodnim ziołolecznictwie tradycyjnie stosowano go, gdy trawienie było powolne lub bolesne lub gdy wymagane było delikatne działanie przeczyszczające (charakterystyczna cecha wiosennych przeczyszczań) (Phillips i Foy, 1990).

Krewny ostropestu plamistego, karczoch ma również powinowactwo do wątroby. Jest nie tylko żółciopędny i hepatoprotekcyjny, ale także hepatoregeneracyjny, co oznacza, że ​​może pomóc w przywróceniu zarówno funkcji, jak i tkanki. Karczoch wspomaga również trawienie, ponieważ jest gorzkim tonikiem, środkiem żółciopędnym, aperientem i jednym ze stosunkowo nielicznych chłodzących ziół wiatropędnych. Istnieją również dowody na to, że karczoch obniża poziom cholesterolu we krwi (Mills & Bone, 2005). W połączeniu z aromatycznymi i rozgrzewającymi środkami wiatropędnymi, karczoch stanowi doskonały wiosenny tonik trawienny.

Dokonanie przejścia

Kiedy zaczynasz wychodzić z zimowej hibernacji, zwróć uwagę na zioła, które również zaczynają wyłaniać się z ocieplającej się ziemi. Wiele z nich może okazać się pomocnych w pobudzeniu przepływu soków trawiennych, wspieraniu i wzmacnianiu funkcji wątroby oraz radosnego przejścia do wiosny.

I nie zapomnij rozejrzeć się po lokalnym targu lub supermarkecie. Makaron soba z bylicy nie jest trudny do znalezienia w sklepach ze zdrową żywnością, a nawet jeśli nie możesz znaleźć gorzkich pomarańczy, odrobina skórki pomarańczowej dodana do herbaty lub sałatki owocowej to łatwy sposób na włączenie roślin, które pomagają wzmocnić układ trawienny po zimie.

Przetrwaliśmy kolejną zimę. Szczęśliwej, zdrowej wiosny!

PRZYPISY

Bellebuono, H. (2012). Niezbędne zioło dla naturalnego zdrowia. Boston, MA: Roost Books.

Smutek, M. (1931). Współczesny ziołowy, cz. 2. Nowy Jork, NY: Dover Publications.

Mars, B. (2009). Lecznicze herbaty ziołowe: kompletny przewodnik po przyrządzaniu pysznych, zdrowych napojów. Laguna Beach, Kalifornia: Podstawowe publikacje zdrowotne, Inc.

Mills, S. and Bone, K. (2005). Niezbędny przewodnik po ziołowym bezpieczeństwie. St. Louis, MO: Elsevier Churchill Livingstone.

Pasterz, J. (2014). Kalifornijska senna bylica i przepisy ziołowe. Pobrane z https://allthingsherbaldotorg.wordpress.com/2014/04/13/california-mugwort-dreamin-herbal-recipes/.

Phillips, R. i Foy, N. (1990). Księga ziół Random House. Nowy Jork, NY: Random House.

Pitchford, P. (2002). Uzdrawianie za pomocą całej żywności: tradycje azjatyckie i nowoczesne odżywianie. wyd. 3. Berkeley, Kalifornia: North Atlantic Books.

Ulbricht, CE (2010). Przewodnik po ziołach i suplementach Natural Standard: Odniesienie oparte na dowodach. Maryland Heights, MO: Mosby Elsevier.

Drewno, M. (2008). The Earthwise ziołowy, tom 1: Kompletny przewodnik po roślinach leczniczych starego świata. Berkeley, Kalifornia: North Atlantic Books.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US