• Home
  • Botaniczny
  • Zioła, które uciekły: Ponowne odkrywanie silphium i innych zaginionych roślin historycznych

Zioła, które uciekły: Ponowne odkrywanie silphium i innych zaginionych roślin historycznych

Z krajobrazem rozjaśnionym żywymi kolorami i nasyconym z aromatycznymi zapachami oceanu i gór, starożytny region Morza Śródziemnego zapewniał sensacyjną ucztę dla zmysłów. Wiele historycznych roślin, które różne starożytne cywilizacje w tym regionie zbierały w celach spożywczych, leczniczych i religijnych, nadal jest w użyciu. Jednak historia niektórych z tych historycznych roślin, z różnych powodów, zakończyła się zbyt szybko. Ze względu na wyginięcie lub tajemnice botaniczne istnieje kilka historycznych roślin, których nie możemy już włączyć do naszej zbiorowej materia medica. Te historyczne rośliny to silphium (Silphion Gr.), moly i plan, znane starożytnym cywilizacjom Grecji, Rzymu i Egiptu. Badając zastosowania tych trzech roślin w starożytności, możemy uczcić ich pamięć i ich niegdyś celebrowane dary.

Pokusa Silphium

„Pytasz, moja Lesbio, ile twoich pocałunków mi wystarczy i więcej niż wystarczy. Tak wielka, jak libijskie ziarna piasku leżące w produkującej silphium Cyrenie…” – Gaius Valerius Catullus (84-54 p.n.e.), Carmen 7

Silphium (Silphion Gr.), uważany za wymarły, był bardzo cenną rośliną leczniczą w całym starożytnym regionie Morza Śródziemnego. To cudowne zioło podobno rosło tylko dziko i występowało obficie w Cyrenie, starożytnym greckim mieście obejmującym części współczesnej Libii i północnej Afryki. Starożytni Grecy zamieszkiwali miasto przez sześć wieków, obejmujących trzy główne okresy greckiej historii — archaiczny, klasyczny i hellenistyczny, od 631 pne do 96 pne. W ciągu następnych dwóch stuleci starożytne imperium rzymskie rozszerzyło się i rządziło tym obszarem. Obie kultury pozostawiły niezatarty ślad w historii regionu; święte świątynie ku czci mitologicznych bogów można zwiedzać do dziś. W tym długim okresie, naznaczonym zmianami w piśmiennictwie, medycynie i sztuce, gospodarka Cyreny prosperowała dzięki coraz popularniejszej silphium; dowód znajduje się w starożytnych srebrnych monetach, na których widnieje wizerunek rośliny. Z powodu ograniczonego zasięgu geograficznego roślina ta była niezwykle droga — zbierana i transportowana wielkimi kosztami przez ląd i morze — a mimo to pozostała popularna i bardzo poszukiwana wśród wielu spragnionych miłości ludzi.

W starożytnej Grecji silphium było czczone jako dar od Apolla, greckiego boga uzdrawiania, muzyki i słońca. Wczesna cywilizacja minojska na Krecie i starożytni Egipcjanie mieli specjalny glif lub unikalny symbol, który reprezentował silphium (Hogan, 2007). Starożytni Egipcjanie używali gumożywicy rośliny do zabezpieczenia bandaży wokół zmarłego podczas procesu mumifikacji. Starożytni Rzymianie wyceniali wagę silphium na srebrne monety, a Juliusz Cezar (100-44 p.n.e.) podobno przechowywał w rzymskim skarbcu 1500 funtów żywicy rośliny. Jego spadkobierca i pra-bratanek cesarz Cezar August (63 p.n.e. – 14 n.e.) nakazał później wysłać wszystkie zapasy silphium do Rzymu (Zong, 2018). O Silphium śpiewano w miłosnych pieśniach i poematach, m.in. Katullusa (84-54 p.n.e.), słynnego łacińskiego poety, który wywarł wpływ na twórczość Wergiliusza (70-19 p.n.e.) i Owidiusza (43 p.n.e. – 18 n.e.). Jego wiersz Carmen 7 (powyżej) odnosi się do „Cyreny produkującej silphium” w ramach próby opisania ogromu jego uwielbienia dla ukochanej (Catullus, ok. 44 p.n.e./2004).

Szeroko rozpowszechniona przynęta Silphium wynikała przede wszystkim z jego właściwości afrodyzjaku, doustnej antykoncepcji i właściwości poronnych. Żywica rośliny, zwana laserem, laserpicium lub lasarpicium, „mogła być najskuteczniejszym lekiem przeciwpłodności starożytnego świata” (Riddle i Estes, 1992, s. 226). To powszechne użycie odzwierciedlało zarówno oszalały na punkcie miłości lud, jak i wynikającą z niego potrzebę kontroli populacji, szczególnie wśród starożytnych Greków, których największymi orędownikami kontroli populacji byli mężowie stanu i filozofowie, w tym Platon i Arystoteles, zamierzający zarządzać zarówno ograniczonymi zasobami naturalnymi, jak i bezpieczeństwem ludności (Holzwarth, 2020). Wielu starożytnych pisarzy, w tym Arystoteles (384-322 pne), Teofrast (ok. 370 – ok. 287 pne), Pliniusz Starszy (23-79 n.e.), Dioscorides (40-90 n.e.) i Galen (129-210 n.e.) ), omawiają zalety silphium w ich zachowanych tekstach, obejmujących stulecia. W Korpusie Hipokratesa, zbiorze tekstów związanych z naukami Hipokratesa (460-370 p.n.e.), silphium było składnikiem przepisu na wydalenie martwego dziecka (Totelin, 2015). W starożytnym Rzymie zalecaną dawką była ilość porównywalna z wielkością ciecierzycy, przyjmowana w dwóch szklankach wody przyjmowanych co miesiąc w celu wywołania menstruacji, zapobieżenia zapłodnieniu i rozpuszczenia istniejącej już implantacji (Soranus, z Efezu, ok. 120/1200/ 1991).

Oprócz zastosowań przeciwpłodności, silphium uznano za „lekarstwo na wszystko” dla różnych kwestii zdrowotnych (Richardson, 1999). Był popularny w łagodzeniu dolegliwości trawiennych, jako miejscowy maść na mięśnie i rany, a także na bóle głowy, kaszel i ból gardła. Hipokrates zalecał go jako środek przeczyszczający, przeciwgorączkowy i okład, a roślina miała podobny efekt wietrzny jak czosnek, ponieważ jej aromat mógł wydostawać się z organizmu. Riddle i Estes (1992) sugerują, że mogły istnieć inne zastosowania, ale z powodu „ukrytej natury kobiecej kultury” (s. 226) w starożytności nie możemy dowiedzieć się więcej o tej roślinie ani o doświadczeniach kobiet z nią, takich jak: jak przygotować zioło, optymalną dawkę i najlepszy czas na jego przyjęcie podczas cyklu miesiączkowego. Teofrast daje wskazówkę, w jaki sposób zbierano żywicę, czyli „sok”: „Mają przepisy… dotyczące obcinania korzenia, zgodnie z którymi starannie ustalają odpowiednią ilość do ścięcia, biorąc pod uwagę poprzednie sadzonki i zapasy zakład. Bo nie wolno go ciąć źle ani ciąć więcej niż wyznaczona ilość; bo jeśli sok jest przechowywany i nie używany, psuje się i psuje” (Hort, 2019, 3.2-3.4).

Silphium był również ulubionym składnikiem kuchni. Jej liście i łodygi, posiekane lub starte, dodawano do wielu potraw. Według Dioscoridesa „dobrze smakuje zmieszany z sosami i solą” (Dioscorides, Osbaldeston i Wood, 2000, s. 475, 479), a jego liście można jeść jako sałatkę z sałatą. Słynna rzymska książka kucharska De Re Coquinaria of Apicius zawierała przepis na sos oxygarum z ½ uncji. pieprz, 3 skrupuły silphium, 6 skrupułów kardamon, 6 skrupułów kminek i 6 skrupułów mięty (skrupulat był równy około 1,5 grama). Składniki kruszy się i miesza z miodem na pastę, a „po zakończeniu tej pracy lub kiedy chcesz, dodaj rosół i ocet do smaku” (Hill, 1936, s. 57). Silphium było tak dobrze znane i lubiane, że Arystofanes (446-386 p.n.e.), grecki dramaturg komediowy, żartobliwie żąda w swojej sztuce Ptaki: 1924, s. 275).

Istnieje więcej zastosowań silphium, w tym jako składnik perfum, ale jak powiedział Pliniusz Starszy (23-79 n.e.), wymienienie zastosowań silphium byłoby „niekończącym się zadaniem do zapisania” (Pliniusz Starszy, 77 /1952, s. 369).

„Ferula drudeana Korov. (Ферула Друде), Moscow University Herbarium” – Ferula drudeana Korovin zebrane w Turcji przez Moskiewski Uniwersytet Państwowy (prawami autorskimi zarządza dr Alexey P. Seregin) (licencja pod adresem http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

Botanika Silphium

Uważa się, że Silphium był rodzajem kopru olbrzymiego z rodzaju Ferula i rodziny Apiaceae, wspólnego z marchewką, selerem i pietruszką. Theophrastus opisuje silphium jako mający grube korzenie pokryte czarną korą z wydrążoną łodygą, podobną do kopru włoskiego i złotymi liśćmi, jak seler (Hort, 2019). Najcenniejszą częścią rośliny była zebrana żywica łodygi i korzenia, źródło starożytnego afrodyzjaku i leku przeciwpłodności. Dlaczego silphium rosło tylko w Cyrenie, może wynikać z bogatej, żyznej gleby tego regionu lub z innych niejasnych powodów. W wnikliwym niedawno zakończonym badaniu Mahmuta Miskiego (2021) zidentyfikowano rzadki i endemiczny gatunek Ferula rosnący w pobliżu środkowej Anatolii jako możliwy odpowiednik silphium. Roślina, F. drudeana, wykazywała podobną aktywność botaniczną i biologiczną jak jej starożytny przodek, bardziej niż jakikolwiek inny badany wcześniej gatunek Ferula. Badanie poczyniło również obiecujące postępy w wyjaśnianiu możliwego wyginięcia: powolny wzrost do dojrzałości i krótki okres życia. Silphium był prawdopodobnie rośliną monokarpiczną, co oznacza, że ​​roślina kwitnie, wysiewa nasiona, a następnie umiera.

W historycznych roślinach tego samego rodzaju zidentyfikowano substancję ferujol, a wczesne badania wykazały jej skuteczność w zapobieganiu ciąży (Kolata, 1994; Riddle & Estes, 1992). Skład Silphium był również porównywany z innymi środkami poronnymi stosowanymi w starożytności, w tym piołunem (Artemisia absinthium), koronką królowej Anny (Daucus catora L.) i pennyroyal (Mentha pulegium L.) (Riddle & Estes, 1992). Być może nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę jego związek z seksem, nasiona rośliny silphium miały kształt serca, jak przedstawiono na starożytnych obrazach. Być może stąd wzięło się skojarzenie kształtu serca z romantyzmem. Z botanicznego punktu widzenia owocem silphium był prawdopodobnie schizokarp; dojrzały owoc dzieli się na tak zwany mericarp, słupek z jednym nasieniem. Badając dokładnie nachodzące na siebie mericarpsy u F. drudeana, autor potwierdził kształt naszego ukochanego symbolu serca.

Koniec Silphium?

„W pamięci obecnego pokolenia, jedna łodyga jest wszystkim, co tam kiedykolwiek znaleziono, i została wysłana jako ciekawostka do cesarza Nerona”. – Pliniusz Starszy (23-79 n.e.), Historia naturalna 19.15 (ok. 77/1950)

Już przed średniowieczem uczeni z całej Europy próbowali rozwiązać tajemnicze zniknięcie silphium (Keller, 2014). Zaproponowali kilka teorii na temat jego wyginięcia, opartych na starożytnych komentarzach i współczesnych badaniach: nadmierny wypas bydła (jak sugerował Pliniusz Starszy), nadmierne żniwa w celu zaspokojenia wysokich wymagań, pustynnienie gleby, zniszczenie w wyniku trzęsienia ziemi lub zniszczenie ludzi w wyniku buntu ( Gemmill, 1966). W starożytności rolnicy w Grecji i Syrii podejmowali wiele prób uprawy tej rośliny, aby uzyskać łatwiejszy i bardziej przystępny cenowo dostęp, ale roślina nie prosperowałaby nigdzie poza Cyreną (Potter, 2012; Riddle i Estes, 1992).

W trakcie i po jego upadku, w jego miejsce szeroko stosowano roślinę zastępczą, asafetydę (Ferula asafoetida L.), z podobnymi zastosowaniami ziołowymi jak silphium. Asafetyda została wymieniona w farmakopei Stanów Zjednoczonych w 1916 r., a zastosowania medyczne były cytowane przez lekarzy w Egipcie, Indiach i Chinach w czasach nowożytnych (Gemmill, 1966). Podobnie jak silphium, asafetyda należy do rodziny Apiacea, ale według Dioscoridesa była „słabsza w sile” i miała „bardziej trujący zapach” (Dioscorides, Osbaldeston i Wood, 2000, s. 475). Jako substytut silphium był najczęściej stosowany w przepisach kulinarnych, a nie jako skuteczny narkotyk miłosny. Asafetyda nadal jest powszechnym składnikiem wielu indyjskich przepisów i jako alternatywny składnik cebuli i czosnku. Szkoda, że ​​silphium, okrzyknięte „jednym z najcenniejszych darów natury” (Pliniusz, 77/1950, s. 179), zaginęło przez ponad 2000 lat. Istnieją jednak obiecujące wyniki ostatnich badań Miski nad F. drudeana. Być może jest jeszcze nadzieja na jego zielone odrodzenie.

Inne zaginione rośliny historyczne 

Podczas gdy wymieranie jest jednym z powodów, dla których mogliśmy utracić cenne historyczne rośliny, innym powodem są trudności w prawidłowej identyfikacji roślin, o których pisano w starożytności. Nawet dzisiaj istnieją zioła ze starożytnego świata, w tym ze świata mitologicznego, których jeszcze nie zidentyfikowaliśmy z absolutną pewnością.

Moly

W epickim poemacie Odyseja, napisanym przez Homera w VIII lub VII wieku p.n.e., czarodziejka Circe używa specjalnego leku lub pharmakonu, aby przemienić grupę mężczyzn w świnie. Aby uniknąć tego samego losu, Odyseusz otrzymuje mola od Hermesa, posłańca greckich bogów. Moly był uważany za ziołowe antidotum na czary Circe, aw opowieści zapewnia Odyseuszowi ochronę, której potrzebuje.

W starożytności moly często opisywano z mistycznymi właściwościami: „Korzeń był czarny, podczas gdy kwiat był biały jak mleko; bogowie nazywają to Moly, a śmiertelni ludzie nie mogą go wykorzenić, ale bogowie mogą robić, co im się podoba” (Homer, ok. 750 pne/1900, 10.302). W swoim podręczniku zielarskim De Materia Medica, Dioscorides zaleca zioło „(pocięte przez korzeń i noszone wokół ciała) jest dobre na zatrucia i czary”. Z botanicznego punktu widzenia roślina miała „kwiaty podobne do białych fiołków, mlecznego koloru” i „białą łodygę długości czterech stóp, na szczycie której stoi coś podobnego do czosnku” z korzeniem „w kształcie cebulki” (Dioscorides, Osbaldeston i Wood, 2000, s. 428).

Uczeni próbowali zidentyfikować historyczne rośliny na podstawie opisów w tych tekstach literackich i zielarskich. Wcześni uczeni sugerowali, że roślina ta była rodzajem gatunku Allium, dzikiego czosnku (Stanard, 1962). Ale wielu współczesnych naukowców sugeruje, że tym „świętym molem” był przebiśnieg (Galanthus nivalis L.), który pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Przebiśnieg zawiera alkaloid galantaminy, fitochemikalia, które działają jako antidotum na chemikalia wywołujące stan urojeniowy. Obecnie galantamina jest stosowana w leczeniu zatruć antycholinergicznych alkaloidami tropanowymi oraz w chorobie Alzheimera (Plaitakis i Duvoisin, 1983; Tesseromatis, 2020). Słowo „moly” wywodzi się ze starożytnego greckiego słowa μωλύω, oznaczającego „relaks”, być może w odniesieniu do jego działania na układ nerwowy (Tesseromatis, 2020).

Podczas gdy nasze źródła historyczne pozostają wyciszone, z pewnością możemy dostosować fantastyczne opowieści starożytnej Grecji do naszych współczesnych potrzeb w zakresie medycyny.

Żółta słodka koniczyna (Melilot officinalis)

Plany Roślina

Nazywana psalakantą w starożytnej Grecji, roślina planu została przedstawiona w micie o Psalakantha, nimfie na egejskiej wyspie Ikaria. Dionizos, grecki bóg wina i świętowania, zakochał się w jej przyjaciółce Ariadnie i poprosił Psalakantę o pomoc w zabieganiu o nią. Psalakantha była jednak zakochana w samym bogu i zgodziła się mu pomóc tylko wtedy, gdy spełni jej pragnienia. Ale Dionizos odmówił i w swoim gniewie z powodu odmowy Psalakanthy, aby mu pomóc, przekształcił ją w roślinę plany. Motyw kobiecej postaci zamienionej w roślinę jest powszechny w mitach greckich i pokazuje wielką wyobraźnię starożytnych Greków, aby uosabiać naturę i nadawać znaczenie wielu rodzimym gatunkom. Następnie roślinę plan zaczęto wplatać w girlandy i nosić podczas świąt poświęconych Dionizosowi. Starożytni Egipcjanie również przypisywali znaczenie tej roślinie; tkali girlandy, aby ozdobić swoje konie w nadziei na zdrowie i zwycięstwo (Atsma, 2017).

Z botanicznego punktu widzenia roślina planu została opisana jako wieloletnia roślina zielna o srebrzystozielonych liściach i bladożółtych kwiatach. W starożytnych tekstach porównywano go do absyntu piołunu (Artemisia absinthium) i żółtej koniczyny słodkiej (Melilot officinalis). Niestety, w wielu starożytnych tekstach nie ma zbyt wielu opisów tej rośliny, co sprawia, że ​​naukowcom trudno jest dziś dokładnie ją zidentyfikować.

Na zakończenie,

To nic innego jak cud, że natura nadal zapewnia nam obfitość piękna i pożywienia po tylu latach życia na tej planecie. Badając ślady historycznych roślin, takich jak silphium, moly i plany, możemy ożywić wspomnienia naszych zaginionych roślinnych sprzymierzeńców. To właśnie te historyczne rośliny przypominają nam o naszym ziołowym dziedzictwie, znaczeniu tradycji i darach ziemi dla zielarzy dawniej i dziś.

Więcej postów na temat historycznych roślin i starożytnych mądrości ziołowych, patrz:

~ 152 ~ De Materia Medica: starożytny tekst, który zmienił świat
Początki botaniki: kim był Teofrasta ~ 153 ~

PRZYPISY

Atsma, A. (2017). Psalakantha. Pobrane z https://www.theoi.com/Nymphe/NymphePsalakantha.html

Katullus, G. (2004). Carmen 7. (D. San, tłum.) (Oryginalna praca opublikowana ok. 44 pne). Pobrane z http://rudy.negenborn.net/catullus/text2/e7.htm

~ 152 ~ Dioscorides, P., Osbaldeston, TA i Wood, RP (2000). De materia medica: Bycie ziołowym z wieloma innymi materiałami leczniczymi: napisane po grecku w pierwszym wieku naszej ery: nowa indeksowana wersja we współczesnym języku angielskim. Johannesburg, Republika Południowej Afryki: IBIDIS.

Gemmill, C. (1966). sylfium. Biuletyn Historii Medycyny, 40(4), 295-313. Pobrane z http://www.jstor.org/stable/44447186

Hill, W. (1936). De re coquinaria Apicjusza. Pobrane z https://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Roman/Texts/Apicius/6*.html#IX

Hogan, C. (2007). Notatki terenowe z Knossos. Pobrano z https://www.themodernantiquarian.com/site.php/10854/knossos.html#fieldnotes

Holzwarth, L. (2020). Kontrola populacji nie była żartem w starożytnej Grecji i Cesarstwie Rzymskim. Pobrane z https://historycollection.com/population-control-was-no-joke-in-ancient-greece-and-the-roman-empire/23/ 

Homera. (1900). Odyseja. (S. Butler, tłum.). Londyn: AC Fifield. (Oryginalna praca opublikowana ok. 750 pne).

Hort, AF (2019). Teofrasta, badanie roślin: Dzieła zebrane Teofrasta. East Sussex, Wielka Brytania: Delphi Publishing.

Keller, V. (2014). Nero i ostatnia łodyga silphion: zbieranie wymarłej przyrody we wczesnej nowożytnej Europie. Wczesna nauka i medycyna, 19(5), 424-447.http://www.jstor.org/stable/24269398

Kolata, G. (1994). W czasach starożytnych kwiaty i koper włoski do planowania kwiatów. Pobrane z https://www.nytimes.com/1994/03/08/science/in-ancient-times-flowers-and-fennel-for-family-planning.html

Miski, M. (2021). Następny rozdział legendy silphion: Wstępne oceny morfologiczne, chemiczne, biologiczne i farmakologiczne, wstępne badania konserwatorskie i ponowna ocena regionalnego wyginięcia. Rośliny. 10(1):102. https://doi.org/10.3390/plants10010102

Plaitakis, A. & Duvoisin R.C. (1983). Moly Homera zidentyfikowane jako Galanthus nivalis L.: fizjologiczne antidotum na zatrucie stramonium. Neurofarmakologia kliniczna, 6(1):1-5. https://doi.org/10.1097/00002826-198303000-00001

Pliniusz Starszy. (1950). Historia naturalna. (H. Rackham, WHS Jones i D. Eichholz, tłum.). Cambridge: Harvard University Press. (Praca oryginalna opublikowana 77 n.e.).

Potter, P. (2012). Hipokrates V i VI. Cambridge, MA: Harvard University Press.

Richardson, S. (1999). Libia domestia: libijski handel i społeczeństwo w przededniu inwazji na Egipt. Journal of the American Research Center in Egypt, 36, 149–164. https://doi.org/10.2307/40000208

Zagadka, J. i Estes, J. (1992). Doustne środki antykoncepcyjne w starożytności i średniowieczu. Amerykański naukowiec, 80(3), 226-233. Pobrane z http://www.jstor.org/stable/29774642

Rogers, B. (1924). Arystofanes z angielskim tłumaczeniem Benjamina Bickleya Rogersa. Londyn, Wielka Brytania: William Heinemann.

Soranus z Efezu. (1991). Ginekologia Soranusa. (O. Temkin, tłum.). Baltimore: Johns Hopkins University Press. (Oryginalna praca opublikowana ok. 120 n.e.).

Standard, J. (1962). Roślina zwana molem. Ozyrys, 14, 254-307. Pobrane z http://www.jstor.org/stable/301871

Tesseromatis, C. (2020). Narkotyki w mitologii greckiej i medycynie. Journal of Medicinal Plant Studies, 8(2): 38-43.

Totelin L. (2015). Kiedy żywność staje się lekarstwem w starożytnej Grecji: ciekawy przypadek czosnku i innych substancji. Journal of etnopharmacology, 167, 30–37. https://doi.org/10.1016/j.jep.2014.08.018

Zong, F. (2018). Tajemnica silphium Pliniusza. Pobrane z https://storiesfromthemuseumfloor.wordpress.com/2018/10/05/the-mystery-of-plinys-silphium/

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US