Fioletowa martwa pokrzywa: odżywianie i przepisy

Jeśli lubisz zbierać i wykorzystywać rośliny, które rosną naturalnie wokół ciebie, purpurowa martwa pokrzywa (Lamium purpureum) jest wspaniałą rośliną, którą możesz stać się zaznajomiony z. Dostępny w większości Stanów Zjednoczonych, ten pospolity „chwast” jest łatwy do znalezienia, a jego łagodny smak dobrze komponuje się z szeroką gamą przepisów — od sałatek i koktajli po frytki i zupy.

Jedną z cech odróżniających dziką żywność od żywności uprawnej jest jej gęstość odżywcza; zazwyczaj zawierają więcej korzystnych składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały w przeliczeniu na wagę, niż żywność uprawna (Milburn, 2004). Przypisuje się to różnym przyczynom. Po pierwsze, uprawiana żywność, taka jak warzywa, była wybierana od wielu pokoleń ze względu na ich wielkość i odporność, a nie wartość odżywczą.

Wszystkie uprawiane produkty spożywcze powstały jako dzikie rośliny, a przez długą historię rolnictwa, które prawdopodobnie rozwinęło się około 12 000 lat temu (Uekoetter, 2010), ludzie zachowywali nasiona i krzyżowali rośliny, aby genetycznie wybierać większe, łatwe w uprawie odmiany. Takie rośliny zapewniają większe plony, ale zwykle zawierają mniej składników odżywczych niż ich dzikie odpowiedniki (Davis i in., 2004).

Ta fascynująca historia daje nam jeszcze więcej powodów, by cieszyć się talerzem dzikich wiosennych warzyw!

Martwa pokrzywa – Lamium purpureum (Lamiaceae) – Części nadziemne

L. purpureum, znany jako czerwona lub fioletowa martwa pokrzywa i purpurowy archanioł, pochodzi z Europy, Afryki Północnej i Syberii. Naturalizował się w większości Stanów Zjednoczonych, a także w Kanadzie, Grenlandii i Islandii (Royal Botanic Gardens of Kew, b.d.b.). Biała martwa pokrzywa (L. album), występująca w całej Europie i Azji (RBGK, b.d.), jest najczęściej wymienianym gatunkiem Lamium w literaturze zielarskiej, chociaż oba gatunki były tradycyjnie używane podobnie (Grieve, 1931/1971). Martwą pokrzywę można znaleźć na trawnikach i naruszonych glebach i jest to pospolity chwast ogrodowy (Deer, 2016).

Opis botaniczny: Jak prawie wszyscy członkowie rodziny Lamiaceae (miętowatych), martwa pokrzywa ma kwadratowe łodygi i przeciwległe liście. Martwa pokrzywa dorasta do 45 cm wysokości (Steckel, b.d.) i ma ciemnozielone do purpurowo jajowate liście z karbowanymi brzegami (marginesy z zaokrąglonymi zębami) (New York Botanical Garden, b.d.). Liście dorastają do 2,5 cm długości (Steckel, b.d.); w dolnej części każdej łodygi liście są szeroko rozstawione, ale rosną dość blisko siebie na szczycie łodygi, w pobliżu okółków kwiatowych. Każdy okółek kwiatowy ma 6-10 różowych lub fioletowych kwiatów, które technicznie mają pięć płatków, ale te płatki są połączone razem w dwuwargową rurkę o długości około 5 mm (Magee i Ahles, 1999).

Działanie: przeciwhistaminowe, przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, ściągające, immunostymulujące, odżywcze, ściągające

Energia: Ogrzewanie i suszenie

Zastosowanie: Jedna z najwcześniejszych wiosennych zieleni dostępnych w sezonie, nazwa martwej pokrzywy pochodzi od jej liści, które są podobne w kształcie do pokrzywy zwyczajnej (Urtica spp.), ale są „martwe” z powodu braku żądła ( Smutek, 1931/1971). Kwitnące wierzchołki można drobno posiekać w celu dodania do sałatek, koktajli lub dań gotowanych, takich jak zupy, sosy, potrawy z jajek i frytki. Nieco puszysta konsystencja martwej pokrzywy szczególnie dobrze nadaje się do placków (przepis poniżej!). Roślina ma ziemisty zapach, który może być nieprzyjemny dla niektórych, ale jest rozpraszany podczas gotowania; smak jest dość łagodny z lekko gorzkimi nutami.

Pokrzywa purpurowa zawiera polifenole – związki o właściwościach przeciwutleniających (Vergun i in., 2019), które wiążą się z szerokim zakresem korzyści zdrowotnych, zwłaszcza dla układu sercowo-naczyniowego (Fraga i in., 2010) oraz mikrobiomu jelitowego ( Cardona i in., 2013). Jest także źródłem kwercetyny, flawonoidu o właściwościach immunostymulujących i przeciwzapalnych, który jest stosowany w łagodzeniu alergii i innych przewlekłych problemów zapalnych, takich jak reumatyzm (Deer, 2016). Olejek eteryczny zawarty w roślinie ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe i może być pomocny w walce z przerostem Candida (Deer, 2016). Jego właściwości ściągające były tradycyjnie stosowane do tamowania krwawień (Grieve, 1931/1971), w tym nadmiernych krwawień menstruacyjnych (Wood, 2008).

Zbiór i obróbka: Zbierz pierwsze 5-10 cm kwitnących wierzchołków wczesną wiosną. Martwa pokrzywa jest często mylona z henbitą (Lamium amplexicaule), innym członkiem rodziny Lamiaceae (mięta), która jest nisko rosnąca i ma fioletowe kwiaty; jednakże henbit jest również jadalny!

Bezpieczeństwo: Nie są znane przeciwwskazania, ale osoby z nadmiernym krwawieniem z macicy powinny zasięgnąć porady lekarza, aby wykluczyć nowotwór złośliwy przed zastosowaniem gatunków Lamium jako środka hemostatycznego (Aleschewski, 2008).

Gotowanie z martwą pokrzywą

Świadomość, że martwa pokrzywa ma właściwości przeciwutleniające, immunostymulujące i przeciwzapalne, tym bardziej ekscytuje nas wyprawa na pola, znalezienie obfitego łanu, a następnie eksperymentowanie z tą cudowną wiosenną zielenią w naszych kuchniach!

Poniższe przepisy pochodzą z Kursu zbieractwa, dogłębnego, sezonowego przewodnika po roślinach, które rosną wokół ciebie i jak ich używać.

Pasztety z martwej pokrzywy i ciecierzycy

Ten pikantny przepis na placki wykorzystuje puszystą konsystencję martwej pokrzywy połączonej z ptasienicą, kolejną wczesnowiosenną rośliną, którą często można znaleźć w pobliżu. Te ciemnozielone przysmaki są zaskakująco sycące i świetnie nadają się na śniadaniowy placek lub jako dodatek do innych posiłków.

Składniki

2 łyżki oleju kokosowego
5 filiżanek (2 uncje) martwych kwiatostanów pokrzywy (Lamium purpureum), drobno posiekanych
2 ząbki czosnku, posiekane
3 szklanki (1,5 uncji) ptasie ziele (Stellaria media) części nadziemne, drobno posiekane
1 jajko, roztrzepane

Kierunki

  Na średniej wielkości patelni rozpuść 1 łyżkę stołową oleju kokosowego na średnim ogniu.

  Dodaj martwą pokrzywę i czosnek i smaż około 10 minut, aż czosnek lekko się zrumieni.

  Dodaj ciecierzycę i smaż do miękkości, około 2 minut.

  Zdjąć z ognia i przełożyć smażone warzywa do żaroodpornej miski.

  Dodać jajko i dokładnie wymieszać do połączenia.

  Ponownie postaw patelnię na ogniu; dodaj 1 łyżkę oleju kokosowego i przenieś mieszankę warzywną z powrotem na patelnię.

  Uformować 4 placki (o średnicy około 2-3 cali).

  Spłaszczyć placki szpatułką i smażyć 1-2 minuty z każdej strony, obracając w razie potrzeby, aż zewnętrzna strona stanie się brązowa i chrupiąca.

Martwa pokrzywa i mięta z wędzonym czosnkiem

Zaadaptowano z Hunter Gather Cook (Hunter Gather Cook, 2012).

Ta prosta przystawka łączy łagodny smak martwej pokrzywy z dziką miętą.

Składniki

1 łyżka masła lub oliwy z oliwek
1 wędzony ząbek czosnku, drobno posiekany lub starty
3 uncje martwej pokrzywy (Lamium purpureum) kwitnących wierzchołków
15 liści dzikiej mięty (Mentha spp.).
½ limonki, sok
Sól i pieprz do smaku
Kwiaty martwej pokrzywy do dekoracji (opcjonalnie)

Kierunki

  Rozgrzej masło lub oliwę z oliwek na patelni na małym ogniu.

  Dodaj czosnek i smaż przez 1-3 minuty.

  Dodaj martwą pokrzywę i miętę i smaż przez około 5 minut.

  Doprawić sokiem z limonki, solą, pieprzem.

  Udekoruj świeżymi martwymi kwiatami pokrzywy, jeśli chcesz.

Dołącz do nas w Kursie zbieractwa, aby dowiedzieć się wszystkiego o zbieraniu i wykorzystywaniu dzikich roślin — od wiosennych piękności, takich jak pokrzywa, fiołek i ptasie ziele, po letnie skarby, takie jak krwawnik pospolity, mimoza i bylica pospolita — nie wspominając o naszych jesiennych ulubieńcach, takich jak łopian, dok żółty i dzika róża. Z tego szczegółowego przewodnika online dowiesz się, jak bezpiecznie identyfikować i zbierać dzikie rośliny. Otrzymasz również 24 obszerne monografie roślin na temat pospolitych dzikich roślin i 48 sprawdzonych przepisów na wykorzystanie twoich zbiorów zarówno w kuchni, jak iw aptece.

Zapisz się na kurs zbieractwa już dziś!

PRZYPISY

Aleschewski, N. (red.). (2008). Album Lamium [strona internetowa Southern Cross University]. Pobrane z https://www.scu.edu.au/southern-cross-plant-science/facilities/medicinal-plant-garden/monographs/lamium-album/

Cardona, F., Andrés-Lacueva, C., Tulipani, S., Tinahones, F., & Queipo-Orutño, M.I. (2013). Korzyści z polifenoli na mikroflorę jelitową i wpływ na zdrowie człowieka. The Journal of Nutritional Biochemistry, 24(8), 1415-1422. https://doi.org/10.1016/j.jnutbio.2013.05.001

Davis, D., Epp, M. i Riordan, H. (2004). Zmiany w danych USDA dotyczących składu żywności dla 43 roślin ogrodowych, 1950-1999. Journal of the American College of Nutrition, 23(6), 669-682. https://doi.org/10.1080/07315724.2004.10719409 

Jeleń, TS (2016). Alergicy radzą sobie z purpurową martwą pokrzywą. Pobrane z https://wisdomoftheplantdevas.com/tag/medicinal-plants-2/ 

Fraga, CG, Galleano, M., Verstraeten, SV i Oteiza, PI (2010). Podstawowe mechanizmy biochemiczne stojące za korzyściami zdrowotnymi polifenoli. Molekularne aspekty medycyny, 31(6), 435-445. https://doi.org/10.1016/j.mam.2010.09.006

Smutek, M. (1971). Współczesny ziołowy (tom 1-2). Nowy Jork, NY: Dover Publications. (Praca oryginalna opublikowana w 1931 r.) ~ 153 ~

Hunter Zbierz kucharza. (2012). Czerwona martwa pokrzywa: Wiosenny dodatek. Pobrane z https://huntergathercook.typepad.com/huntergathering_wild_fres/2012/04/red-dead-nettle-a-spring-side-dish.html

~ 152 ~ Magee, DW i Ahles, JE (1999). Flora północnego wschodu. Amherst, MA: University of Massachusetts Press.

Milburn, M. (2004). Żywienie miejscowe: Wykorzystanie wiedzy o tradycyjnej żywności do rozwiązywania współczesnych problemów zdrowotnych. American Indian Quarterly, 28 (3-4), 411-434. https://doi.org/10.1353/aiq.2004.0104

Ogród botaniczny w Nowym Jorku. (nd). Nowy Jork EcoFlora: Lamium. Pobrane z https://www.nybg.org/content/uploads/2018/03/NYBGEcoQuest_2018_March_LookForLamium_MoreInformation.pdf

Królewskie ogrody botaniczne w Kew. (nd.d.). Lamium album L. Plants of the world online [Baza danych]. Pobrane z http://www.plantsoftheworldonline.org/taxon/urn:lsid:ipni.org:names:448792-1 

Królewskie ogrody botaniczne w Kew. (ndb). Lamium purpureum L. Rośliny świata online [Baza danych]. Pobrane z http://www.plantsoftheworldonline.org/taxon/urn:lsid:ipni.org:names:448939-1 

Steckel, L. (nd). Fioletowa martwa pokrzywa i hebbit. Rozszerzenie Uniwersytetu Tennessee. Pobrane z https://extension.tennessee.edu/publications/Documents/W165.pdf

Uekoetter, F. (red.) (2010). Punkty zwrotne historii środowiska. Pittsburgh, PA: University of Pittsburgh Press.

Vergun, OM, Grygorieva, OV, Brindza, J., Shymanska, OV, Rakhmetov, DB, Horčinová-Sedlačková, V., … Ivanišová, E. (2019). Zawartość związków fenolowych w surowcu roślinnym Cichorium intubus L., Lamium purpureum L. i Viscum album L. Plant Introduction, 84, 87-96. https://doi.org/10.5281/zenodo.3404149

Drewno, M. (2008). Ziemski ziołowy: Kompletny przewodnik po roślinach leczniczych starego świata. Berkeley, Kalifornia: North Atlantic Books.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US