• Home
  • Poznaliśmy
  • Przesilenie letnie: Z intencją zaznacz zmianę wiosny w lato

Przesilenie letnie: Z intencją zaznacz zmianę wiosny w lato

Wydaje mi się, że im więcej lat gromadzę, tym wydają się przelatywać szybciej, a każdy mija szybciej niż poprzedni. Podstawową lekcją mojego dorosłego życia było znalezienie sposobów, w jakie mogę regularnie zwalniać i szanować upływ czasu. Jednym z moich ulubionych sposobów praktykowania tego jest honorowanie kwartalnych przemijań pór roku podczas równonocy wiosennej i jesiennej oraz przesilenia zimowego i letniego.

Szczególnie lubię te kamienie milowe w ciągu roku ze względu na związek z tym, co dzieje się w świecie przyrody. Przemijanie pór roku nie tylko przypomina mi, że czas płynie, ale także ugruntowuje mnie w większej rzeczywistości, że jestem częścią czegoś znacznie większego niż ja sam. Te sezonowe znaczniki oferują chwile, w których można się zatrzymać, zebrać myśli i zastanowić nad przeszłością, patrząc w kierunku następnego sezonu.

Celowo zaznaczając te roczne kamienie milowe, mogłem zrobić miejsce, aby docenić to, co wydarzyło się w poprzednim sezonie i rozważyć możliwości na następny. Ta praktyka pozwoliła mi zwolnić i docenić cykliczny rytm życia, delektując się lekcjami i błogosławieństwami każdego rozdziału.

W związku z szybkim zbliżaniem się letniego przesilenia, które oznacza szczyt godzin dziennych i początek sezonu letniego, spójrzmy na kilka sposobów, w jakie możemy objąć, a nawet zrytualizować energetyczny moment i uczcić odejście wiosny i powitanie lata.~ 153~

Co to jest przesilenie?

Przesilenie występuje dwa razy w roku. Na półkuli północnej oś Ziemi przechyla się w kierunku słońca podczas przesilenia letniego w czerwcu i odchyla się od słońca podczas przesilenia zimowego w grudniu (i odwrotnie na półkuli południowej). Przesilenie zimowe to najkrótszy dzień w roku, wyznaczający początek zimy. Przesilenie letnie to najdłuższy dzień w roku, wyznaczający początek lata.

Nie oznacza to, że jest mniej lub więcej godzin w ciągu dnia wokół każdego przesilenia, ale zamiast tego jest mniej lub więcej godzin światła dziennego w każdym dniu. Liczba godzin nasłonecznienia wzrasta każdego dnia od przesilenia zimowego do letniego. Przesilenie letnie, które nastąpi 21 czerwca 2022 r. na półkuli północnej, będzie miało najwięcej godzin dziennych ze wszystkich dni w tym roku. Od momentu przesilenia letniego liczba godzin nasłonecznienia będzie się zmniejszać aż do przesilenia zimowego 21 grudnia 2022 r.

W wielu kulturach przesilenia są dniami naznaczonymi rytuałami i świętowaniem ich związku z porami roku, rolnictwem i środkami do życia. Starożytni Grecy obchodzili święto Kronia, aby uczcić Kronosa, boga rolnictwa, w okolicach letniego przesilenia (Konnikova, 2013). Druidzi obchodzili Święto Środka Lata, które do dziś jest czczone w niektórych krajach skandynawskich.

Nie dorastałem z żadnymi kulturowymi obchodami przesilenia letniego, ale darzę uznaniem i szacunkiem tradycje kulturowe, które wyznaczają lub nadal celebrują przesilenie poprzez festiwale, obchody lub rytuały. Dla mnie decyzja o zaznaczeniu tych kwartalnych zmian pór roku wynikała z chęci zdystansowania się od tradycyjnych kapitalistycznych świąt kultury, w której dorastałem. Dla mnie honorowanie rytmów i celebrowanie mojego związku ze światem przyrody jest bardziej satysfakcjonujące niż większość świąt, w których dorastałem.

Wszystkie sugestie, które przedstawiam w tym artykule, to rzeczy, które sam zrobiłem, i pomysły, które wymyśliłem, aby w znaczący sposób zaznaczyć przesilenie letnie. Starając się nie przywłaszczać praktyk kultur, których nie mam żywego doświadczenia, aby móc uszanować i zrozumieć, ważne było dla mnie, aby te celowe działania pochodziły organicznie z mojego serca i umysłu. Biorąc to pod uwagę, nie jest to pełna lista możliwości. Proszę, weź wszelkie sugestie, które rezonują z tobą i możesz je rozszerzyć lub zmienić, a nawet wykorzystać jako punkt wyjścia do burzy mózgów na temat własnych sezonowych rytuałów.

Znaczenie przesilenia letniego z intencją

Odkąd zacząłem włączać rytualne uhonorowanie przemijających pór roku, znalazłem kreatywne sposoby na wykorzystanie najdłuższego dnia w roku, niezależnie od tego, czy miałem cały dzień do dyspozycji, czy też musiałem obejść napięty harmonogram życia. Odkryłem, że to nie tyle czynności, w które się angażujesz, ile intencjonalność stojąca za nimi, sprawiają, że uważne szanowanie zmian i pór roku ma tak duży wpływ.

Niezależnie od tego, jak wygląda mój dzień, dokładam wszelkich starań, aby po prostu nie spać od wschodu do zachodu słońca w letnie przesilenie. Staram się też przebywać na łonie natury, chłonąć promienie słoneczne i wygrzewać się w jego cieple. W latach, kiedy miałem wolny dzień, planowałem jednodniowe wycieczki do mojego ulubionego wodopoju, miejsc żerowania lub szlaków turystycznych, gdzie mogę się zrelaksować i dobrze się bawić.

Jednak życie nie zawsze jest takie idealne. W latach, kiedy miałem obowiązki zawodowe lub osobiste, staram się być na zewnątrz wcześnie rano przed obowiązkami. Zwykle mam więcej czasu dla siebie we wczesnych godzinach dnia i planuję celowo spędzać czas na zewnątrz. Lub, jeśli masz obowiązki we wcześniejszej części dnia, możesz znaleźć czas na przebywanie na łonie natury w drugiej części dnia. Uważam, że wczesne lub późne godziny słoneczne podczas przesilenia letniego są dodatkowym dodatkowym światłem dziennym, które należy docenić.

Zaparz filiżankę słonecznej herbaty 

Kolejną praktyką, którą szczególnie lubię tego dnia, jest zaparzanie słonecznej herbaty. Jeśli masz dostęp do własnego ogródka ziołowego, zbieranie tego, co jest pod dostatkiem w czasie letniego przesilenia, jest wspaniałym przeżyciem. Jeśli nie masz własnego ogródka ziołowego, możesz zaplanować swój napar tak, aby zawierał rośliny sojusznicze, które rosną obficie o tej porze roku, takie jak babka (Plantago major), koniczyna czerwona (Trifolium pratense) lub mięta (Mentha spp.). .

Przyrządzanie słonecznej herbaty to świetny sposób na wprowadzenie pewnego rytuału i celowości w przestrzeganie letniego przesilenia, nawet jeśli musisz być poza domem przez większą część dnia. Po prostu umieść wybrane zioła w dużym słoiku, napełnij go wodą i zakręć pokrywkę. Następnie umieść słoik na werandzie, gdzie będzie wystawiony na słońce przez kilka godzin dziennie. Gdy wrócisz do słoika, zobaczysz, jak energia słońca przemienia zawartość słoika w herbatę. Delektuj się lodem na orzeźwiającą przesilenie letnie.

Wpuść słońce

Jest tak wiele prostych, wygodnych sposobów na świętowanie słońca podczas letniego przesilenia. Jeśli tego dnia musisz zrobić pranie, zastanów się, czy istnieje sposób na wysuszenie ubrań na zewnątrz w promieniach słońca. Jeśli masz dużo spraw do załatwienia, być może możesz załatwiać wszystkie sprawy przy opuszczonych oknach, spożywać posiłki na zewnątrz lub wybrać strój, który pomoże Ci poczuć się wyjątkowo słonecznie. Ponownie, nie tyle chodzi o to, jaką aktywność zdecydujesz się zaangażować, ale o akt celowego wyboru działań, które pozwolą ci rozpoznać, przyjąć i zsynchronizować się z fizycznymi i energetycznymi rytmami natury.

Na zakończenie,

Przesilenie letnie oznacza zmianę pór roku i szczyt godzin dziennych, a także mniej więcej w połowie roku kalendarzowego. To dzień, w którym możemy cieszyć się ciepłem i światłem słońca, a także obfitością energii, jaką lato ma nam do zaoferowania. Istnieje wiele sposobów na zaznaczenie zmiany pór roku. Pozwól swojemu wewnętrznemu przewodnictwu poprowadzić cię do sposobów świętowania pór roku, które są dla ciebie dobre i odpowiednie.

PRZYPISY

Konnikova, M. (2013, 21 czerwca). Dlaczego obchodzimy przesilenie letnie. Sieć blogów Scientific American. https://blogs.scientificamerican.com/literally-psyched/why-we-celebrate-the-summer-solstice/

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US