Praktyki i zioła na szczęście

Biorąc pod uwagę drastyczny wstrząs, który dotknął nas wszystkich w 2020 roku, można się spodziewać nieco bardziej zestresowanego lub wyczerpanego niż normalnie. Żyjemy w bezprecedensowych czasach — czasie wielkiej nadziei i potencjału, a także czasie wielkiej straty i niepewności dla wielu. Jeśli budzisz się przez większość poranków, czując się mniej niż cudownie, z pewnością nie jesteś sam. Być może „OK” to nowe „świetne”. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym możemy dążyć do szczęścia i dobrego samopoczucia — nawet w najtrudniejszych czasach. W tym artykule omówimy praktyki i zioła na szczęście, wyjaśniając praktyczne sposoby, dzięki którym możesz podjąć kroki w kierunku lepszego samopoczucia.

Praktyki Kultywowania Szczęścia

Istnieje mnóstwo ziołowych sprzymierzeńców, które mogą poprawić nastrój. Ale zanim zagłębię się w botaniczne wsparcie, przyjrzyjmy się niektórym wyborom życiowym, które, jak udowodniono, przyczyniają się do szczęścia. Niektóre wyniki mogą być zaskakujące.

Bezinteresowna służba

Poświęcenie czasu i zasobów bez oczekiwań może mieć niezwykły wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i emocjonalne. Praktykujący ajurwedę i neurolog dr Rammohan Rao (2020) czyni bezinteresowną służbę stałym nawykiem. Ilustruje wiele korzyści płynących z bezinteresownej służby — zarówno dla dawcy, jak i odbiorcy. Poświęcenie własnego czasu i zasobów bez oczekiwania osobistych korzyści może pomóc odeprzeć depresję, zbudować poczucie własnej wartości, a nawet wydłużyć życie (Rao, 2020).

Ponadto, kiedy angażujesz się w bezinteresowną służbę, twoje ciało uwalnia substancje poprawiające nastrój, takie jak dopamina, oksytocyna i endorfiny. Może to stworzyć poczucie spokoju, pogody ducha, a nawet euforii (Rao, 2020). W rzeczywistości psychologowie ukuli termin „haj pomocnika”, aby opisać stan euforii, który może wynikać z zaangażowania w działalność charytatywną. Idąc o krok dalej, wieczorna myśl o dawaniu na cele charytatywne może rozpalić ośrodki przyjemności w mózgu (Baraz i Alexander, 2010).

Moc hojności

Czy kiedykolwiek odczuwałeś potrzebę zafundowania sobie przyjemności pod koniec ciężkiego dnia? Oto wskazówka dotycząca szczęścia, która podkreśla siłę służby i hojności. Dawanie innym w rzeczywistości ma większy pozytywny wpływ na twoje szczęście niż traktowanie siebie. Na przykład, jeśli masz zły dzień w pracy, masz tendencję do zafundowania sobie deseru, smacznego posiłku lub zabiegu spa na koniec dnia. Jednak profesor i badaczka z Yale, Laurie Santos (2020) wyjaśnia, że ​​faktycznie poczujesz się lepiej, jeśli wyleczysz kogoś innego, a wydawanie pieniędzy na innych czyni nas szczęśliwszymi niż wydawanie pieniędzy na siebie. Jeśli więc czujesz się sfrustrowany lub przygnębiony, zamiast kupować prezent dla siebie, rozważ zrobienie, zrobienie lub kupienie czegoś miłego dla kogoś innego (Harris, 2020).

Porozmawiaj z nieznajomymi 

Laurie Santos (2020) również dzieli się kilkoma interesującymi informacjami na temat wartości rozmawiania z nieznajomymi. Ogólnie rzecz biorąc, ci, którzy rozmawiają z nieznajomymi, są szczęśliwsi. Dla introwertyków wśród nas może to stanowić wyzwanie dla poszerzenia granic naszej strefy komfortu. Ale biorąc pod uwagę to, co mówią eksperci, warto przełamać początkową nieśmiałość i introwersję.

Następnym razem, gdy będziesz w miejscu publicznym — na przykład czekając w kolejce w kawiarni — zamiast zachowywać się dla siebie, spróbuj nawiązać swobodną rozmowę z baristą lub jednym z klientów. Jeśli rozmawianie z nieznajomymi nie jest twoim nawykiem, Santos (2020) zaleca robienie małych kroków w kierunku przełamywania nieśmiałości i typowych granic społecznych, a następnie obserwowanie, jak te doświadczenia wpływają na twoje samopoczucie. Rozmowy te nie muszą być głębokie ani bardzo osobiste, ale badania pokazują, że rozmowy z nieznajomymi istotnie pozytywnie przyczyniają się do szczęścia (Harris, 2020).

Znacząca praca

Biorąc pod uwagę, jak dużą część życia wielu z nas spędza pracując, znalezienie pracy, która wspiera nasze szczęście, jest częstym poszukiwaniem. Jednak znowu badania mogą zaskakiwać. Czy dobrze płatne, prestiżowe posady przyczyniają się do szczęścia? Jak się okazuje, nie tak bardzo (Santos, b.d.). Dane mówią nam, że tak naprawdę nie można kupić szczęścia. W swoim podcaście, Happiness Lab, Laurie Santos (nd) po raz kolejny przedstawia fascynujące dowody: tak długo, jak zarabiasz przynajmniej na utrzymanie, tak naprawdę nie ma korelacji między zwiększonymi dochodami a wyższym poziomem szczęścia. Oczywiście, jeśli nie zarabiasz wystarczającej pensji lub jesteś źle traktowany w miejscu pracy, może to zdecydowanie wpłynąć na twoje samopoczucie na wiele sposobów.

Więc co przyczynia się do szczęścia w miejscu pracy? Zróżnicowana, wymagająca i znacząca praca (Santos, b.d.). W swoim podcaście The Happiness Lab Santos (nd) ożywia historię eksterminatora, który znajduje ogromną satysfakcję w swojej pracy, ponieważ posiada ona trzy magiczne cechy: różnorodność, wyzwanie i poczucie celu. Jeśli więc czujesz, że twoja praca cię przygnębia, zastanów się, jak możesz włączyć więcej tych cech do swoich zwykłych zadań i obowiązków lub dostosować swoje nastawienie, nawyki i podejście do pracy, abyś mógł doświadczać jej w ten sposób. Znalezienie różnorodności, wyzwań i sensu w tym, co robisz, może pomóc zwiększyć poziom szczęścia i satysfakcję z pracy.

Zioła szczęścia 

Podczas gdy nasz mentalny światopogląd i wybory mają ogromny wpływ na nasz poziom szczęścia, nie należy lekceważyć wsparcia oferowanego przez naszych ziołowych sprzymierzeńców. Kiedy myślisz o ziołach wspomagających nastrój, twój umysł może przejść do nerwów, takich jak melisa (Melissa officinalis) lub ziele dziurawca (Hypericum perforatum). Mogą to być doskonałe wybory, ale spójrzmy na kilka ziół na szczęście, które mogą być mniej powszechne.

Nasiona kardamonu (Elettaria cardamomum)

Powszechnie uważany za aromatyczną przyprawę kuchenną, nasiona kardamonu (Elettaria cardamomum) mają wiele zalet. Kardamon działa nie tylko pobudzająco na trawienie i wiatropędnie, ułatwiając w szczególności przyswajanie słodyczy i produktów mlecznych (Dass, 2013); ma również powinowactwo do serca i delikatnie pobudza krążenie (Dass, 2013). Ponadto kardamon jest uważany za sattwiczny (oczyszczający i klarujący) na poziomie energetycznym i jest pomocny w wyostrzaniu i odświeżaniu umysłu (Dass, 2013). Jeśli więc czujesz się zamglony, oszołomiony i przygnębiony, rozważ zastosowanie kardamonu jako środka wspomagającego czysty umysł. Odrobina dodatkowej szczypty aromatycznego mielonego kardamonu w moim porannym chai z pewnością dodaje mi subtelnego zastrzyku szczęścia w ciągu dnia. Ponadto kardamon aktywuje podobne szlaki dopaminy w mózgu jak cukier, więc jest przydatny do tłumienia apetytu na słodycze (Chaudhary, 2016).

Damiana (Turnera diffusa) liść i łodyga

Ogniste zioło o zdolności do zwiększania libido, pożądania i podniecenia, liść i łodyga damiana (Turnera diffusa) jest powszechnie uważane za afrodyzjak (Akademia Ziołowa, 2015). Jednak jest to również relaksujący środek nerwowy, który dobrze działa na poprawę nastroju i dodaje energii (Groves, 2016). Zielarz i autor David Hoffmann (nd) opisuje damianę jako mającą działanie przeciwdepresyjne, tonizujące centralny układ nerwowy i układ hormonalny, a także szczególnie użyteczną przy zaburzeniach równowagi emocjonalnej, w których występuje czynnik seksualny (Hoffmann, b.d.). Hoffmann (nd) sugeruje 1-3 ml nalewki 3x/dzień.

Nasiona Kapi Kacchu (Mucuna pruriens)

Nasiona Kapi kacchu (Mucuna pruriens) to cudownie odmładzające zioło przynoszące szczęście, które być może jest mało znane poza Ajurwedą. Ma rozgrzewającą energię i działa odżywczo na wszystkie tkanki ciała, w szczególności na mięśnie, nerwy i narządy płciowe (Dass, 2013). Jednym z najbardziej obiecujących zastosowań kapi kacchu jest choroba Parkinsona, znana w ajurwedzie jako kampavata. Dzieje się tak, ponieważ nasiona zawierają L-dopę, kluczowy prekursor dopaminy (Dass, 2013). Osoby z chorobą Parkinsona wykazują niedobór dopaminy. Stąd użyteczność kapi kacchu. Jednak to odmładzające, wzmacniające dopaminę zioło może być pomocne dla każdego, kto potrzebuje odrobiny rewitalizacji i wsparcia nastroju. Dzięki swojej ciepłej energii i właściwościom odżywczym kapi kacchu jest szczególnie przydatny przy zaburzeniach równowagi typu vata (Dass, 2013). Zalecana dawka to 3-15 gramów dziennie, przyjmowana w postaci naparu, wywaru lub ekstraktu (Dass, 2013).

Mimosa (Albizia julibrissin) kora, gałązki i kwiaty

Mimosa (Albizia julibrissin) to drzewo o pięknych, puszystych, różowych kwiatach. Rośnie obficie w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych i jest tradycyjnie stosowany w medycynie chińskiej (Groves, 2016). Mimoza jest stosowana przez zielarzy w przypadkach lęku, depresji, bezsenności, smutku i napięcia emocjonalnego. Zarówno uspokaja, jak i podnosi na duchu, co czyni go kluczowym ziołem szczęścia (Groves, 2016). Sugerowane dawkowanie nalewki z mimozy to 1-3 ml 1-3x/dzień (Groves, 2016). Rozważ dodanie kilku kropli nalewki do wody gazowanej, aby uzyskać przyjemny ciepły nastrój.

Na zakończenie, 

Jest jasne, że szczęścia nie można kupić, wymienić ani wyprodukować. Jednak pozostając w kontakcie z innymi, żyjąc hojnie i ofiarowując z całego serca nasze dary, z pewnością mamy większe szanse na szczęście. Ponadto nasi roślinni przyjaciele mogą zaoferować ogromne wsparcie, jeśli chodzi o równowagę emocjonalną. Mam nadzieję, że ten artykuł zainspiruje Cię do wypróbowania nowych praktyk i ziół wspierających szczęście.

PRZYPISY

Baraz, J. i Alexander, S. (2010). Pomocnik jest naćpany. Magazyn Większego Dobra. Pobrane z https://greatergood.berkeley.edu/article/item/the_helpers_high

Chaudhary, K. (2016). Prime: Przygotuj i napraw swoje ciało do spontanicznej utraty wagi. Książki o harmonii.

Dass, V. (2013). Zielarstwo ajurwedyjskie. Twin Lakes, WI: Lotus Press.

Groves, M. (2016). Ciało w równowadze: Ziołowy przewodnik po holistycznej samoopiece. North Adams, MA: Wydawnictwo piętrowe.

Harris, S. (2020, 10 kwietnia). Nauka o szczęściu (nr 196). [Odcinek podcastu audio]. W Mieć sens. https://samharris.org/podcasts/196-science-happiness/ 

Zielarska Akademia (2015). Pokochaj to ziołowymi afrodyzjakami. Pobrane z https://theherbalacademy.com/love-it-up-with-herbal-aphrodisiacs/ 

Hoffmann, David (nd). Damiana: Ziołolecznictwo materia medica. Pobrane z http://www.healthy.net/Materia_Medica/Damiana_Herbal_Materia_Medica/196

Rao, R. (2020). Dobre praktyki życiowe. KaivalyaWellness.com.

~ 152 ~ Santos, L. (nd). Wypracuj sobie drogę do szczęścia (nr 4). W Laboratorium Szczęścia. https://www.happinesslab.fm/season-2-episodes/episode-4-working-your-way-to-happiness

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US