Potrząsacze i nasze Pierwsze Herbady

Kim byli Potrząsacze?

Shakers byli religijną sektą „wyznawców”, którzy od czasu ich przybycia w 1774 roku zakładali oparte na rolnictwie i niezależnie funkcjonujące społeczności w Ameryce. Do końca XIX wieku powstały w sumie dwadzieścia cztery wioski. Obecnie pozostały dwie wsie, które są uważane za „aktywne”. Wiele wiosek stało się muzeami otwartymi dla publiczności. Pomimo rozpadu pozostają jednymi z najbardziej podziwianych i intrygujących do zbadania. Dlaczego?

Shakerzy byli zdyscyplinowani, pracowici, innowacyjni i przedsiębiorczy. Chcieli być samowystarczalni, polegając na własnym przemyśle, aby wspierać swoje społeczności z ziem, na których mieszkali. Ich etyka pracy sprawiła, że ​​odnieśli sukces we wszystkim, co wybrali. Dostarczanie nasion i ziół leczniczych „światu” było jednym z ich najbardziej udanych biznesów. Być może jesteśmy bardziej zaznajomieni z ich pięknymi drewnianymi meblami i koszami, które są nadal produkowane i używane.

Wśród naszych pierwszych zielarzy

Shakers są uważani za naszych pierwszych zielarzy obok rdzennych Amerykanów, którzy posiadali całą medyczną wiedzę o naszych rodzimych gatunkach roślin (Beale i Boswell, 1991). Być może dla Shakerów ich zainteresowanie ziołolecznictwem zaczęło się po prostu dlatego, że nie polegali na importowanych herbatach, kawach ani konwencjonalnych lekach! Ich wczesne lata spędzone były w bardzo biedzie. Korzenie, liście i kora były często używane do przygotowywania herbat, takich jak korzeń cykorii, szałwia, melisa i korzeń mniszka lekarskiego (Beale i Boswell, 1991).

Chcieli pozostać zamknięci na świat zewnętrzny. Shakers leczyli swoich własnych chorych i umierających, opierając się na leczniczej wiedzy zielarskiej rdzennych Amerykanów, a także własnej wiedzy zielarskiej, nad którą ciężko pracowali. Ich filozofia dotycząca zdrowia i życia była w jaskrawym kontraście z konwencjonalnymi praktykami medycznymi tamtych czasów. Jak na ironię, stali się wzorem dla swoich praktyk zdrowotnych.

Ziołowy biznes rośnie

Początki firmy zielarskiej Shaker miały miejsce w latach dwudziestych XIX wieku (Beale i Boswell, 1991). Najpierw sprzedawali zioła szerokiej publiczności. Jednak ich biznes rozwinął się, gdy zaczęli dostarczać zioła lecznicze unikalnej grupie niezależnie myślących lekarzy z połowy XIX wieku, znanych jako lekarze eklektyczni (Miller, 1998), którzy specjalizowali się w lekach ziołowych. Ponieważ popyt rósł przez okres 50 lat, stworzyli katalogi sprzedaży wysyłkowej swoich roślin leczniczych, które zawierały ich własne lekarstwa w butelkach i syropy.

W latach pięćdziesiątych XIX wieku Shakers stali się światowej sławy dostawcami ziół leczniczych. W swoim katalogu oferowali na sprzedaż ponad 356 gatunków ziół (Miller, 1998), które obejmowały dziko zebrane rodzime rośliny z całego północno-wschodniego regionu Ameryki, zioła uprawne i importowane rośliny lecznicze z innych regionów w celu odsprzedaży. Ich jakość i reputacja była znakomita. Ich wybór i inwentaryzacja były tak rozległe, że można by powiedzieć, że były amazon.com dla ziół leczniczych XIX wieku.

Switzel i Herbady Haymakera, aby ochłodzić ciężko pracujących

Utrzymanie ich farm w celu utrzymania ich społeczności i handlu ziołami wymagało długich godzin ciężkiej pracy na ich polach i lasach. Lata były niezwykle pracowite, mężczyźni, kobiety i dzieci dorastali, zbierali i zbierali dzikie plony, a potem przetwarzali zioła. Nadal trzeba było siano, aby zapewnić zwierzęta na zimę, a uprawa warzyw, zbiory i konserwowanie były w toku, aby ich społeczności mogły się rozwijać. Nigdy nie było chwili bezczynności.

Chociaż za drzwiami zamrażarek ich lodówek nie było maszyn do lodu, Miller i Fuller (1970) komentują, że „nigdy w Nowej Anglii nie było siana bez dużej ilości zimnego szejka [słodko-kwaśnego napoju z imbirem ] na dłoni”. Schłodzone z lodu przechowywanego w lodowniach, które zostały zebrane poprzedniej zimy, napoje były w ten sposób utrzymywane w niskiej temperaturze lub przechowywane w wiosennych domkach lub w studniach, aby zachować chłód.

Przepisy Ziołowe

„Ten, kto nie wie, czym jest praca, nie wie, czym jest przyjemność” (Eldress Anna White, Mount Lebanon Village, New Hampshire. Od: Miller, 1998.)

Wiem, że wszyscy pracujemy bardzo ciężko!

Teraz cieszmy się orzeźwiającym letnim napojem ziołowym!

Klasyczny przełącznik sianokosów

Druk

Ten napój może nam się teraz nie podobać, ale oto przepis z Hancock Shaker Village (Miller i Fuller, 1970), który pochodzi z czasów kolonialnych. Śmiało, spróbuj po całym dniu w ogrodzie!

Składniki
~ 152 ~ 1 szklanka brązowego cukru
2 litry wody
½ szklanki melasy
¾ szklanki octu
½ łyżeczki imbiru, suszonego i sproszkowanego

Kierunki

 • Wymieszaj składniki i ostudź. Podaje 5 filiżanek ~ 253 ~

Wykonywanie Herbad

Natknąłem się na kilka receptur Shakera na Herbade, które zazwyczaj zawierają najłatwiejsze w uprawie i obfite zioła (jeśli tych ziół nie ma w twojej okolicy, możesz je zdobyć tutaj). Największą popularnością cieszyły się miętówki, melisa i ogórecznik. Często miesza się je z cierpkim sokiem owocowym lub imbirem i zawsze słodzi.

Załączam jeden przepis z początku (XVIII wiek) i jeden współczesny (XX wiek) oraz przepis na piernik ze świeżym imbirem.

Herbade z Harvard Shaker Village

Druk

(Miller i Fuller, 1970)

Składniki

½ szklanki posiekanej mięty
½ szklanki posiekanej melisy
½ szklanki syropu cukrowego (gotować 2 części wody z 1 częścią cukru przez 5 minut)
¼ szklanki soku z cytryny
½ szklanki soku pomarańczowego
4 litry wytrawnego piwa imbirowego lub wody gazowanej imbirowej o naturalnym smaku dla zdrowszej opcji

Kierunki

 • Drobno posiekaj zioła.
 • Następnie zalej zioła ciepłym syropem cukrowym, cytryną i sokiem pomarańczowym.
 • Przykryj i pozostaw do ostygnięcia. Oryginalne instrukcje zalecają strome przez 1 godzinę lub dłużej. Sugerowałbym moczenie ziół przez noc, aby wydobyć więcej smaku.
 • Odcedź i dodaj piwo imbirowe lub gazowaną wodę imbirową o naturalnym smaku.

Herbade z Canterbury Village

Druk

(Beale i Boswell, 1991)

Składniki

2 szklanki wody
4 torebki herbaty
1 szklanka mięty
1 szklanka melisy
1 szklanka liści ogórecznika
Sok z 6 cytryn
Sok z 4 pomarańczy
5, 12-uncjowe puszki piwa imbirowego
1 kwarta soku z białych winogron ~ 153 ~
Kierunki

 • Zagotuj wodę.
 • Zdjąć z ognia, zalać ziołami i herbatą i parzyć przez 1 godzinę.
 • Dodaj pozostałe składniki. Wyluzuj.

Shaker Gingerade z North Union Shaker Village, Ohio

Drukuj

(Miller i Fuller, 1970)

Składniki
~ 152 ~ 4 uncje korzenia imbiru
4 cytryny
2 kwarty wrzącej wody
Syrop cukrowy do smaku (gotować 2 części wody na 1 część cukru, 5 minut)

Kierunki

 • Pokrój imbir na małe kawałki
 • Pokrój skórki z cytryny w cienkie jak papier paski i dodaj do korzenia imbiru.
 • Zalej tę mieszaninę wrzątkiem i pozostaw na 5 minut.
 • Odcedź i gdy całkowicie ostygnie, dodaj dwie szklanki soku z cytryny i syropu cukrowego do smaku.
 • Rozcieńczyć bardzo zimną wodą i kawałkami lodu.
 • W czasie upałów, gałązki mięty włożone do szklanek dodają temu napojowi atrakcyjności.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o shakerach, zdecydowanie zalecamy zapoznanie się z książką Millera,  Shaker Medicinal Herbs. Ta książka zawiera piękne ilustracje i dokumenty dotyczące użycia 300 roślin, krzewów i drzew przez wytrząsarkę!

Ten post został napisany przez Rachel Ross z Hillside Herbals. Rachel dorastała między dwoma rezerwatami przyrody i uzyskała dyplom z biologii oraz tytuł magistra botaniki. Później uzyskała RN i MSN, a obecnie jest praktykującą dyplomowaną pielęgniarką-położną. Postrzega rośliny jako potężnych sprzymierzeńców, którzy odżywiają, wzmacniają, uspokajają i leczą. Jej skromną nadzieją jest podzielić się z wami tą wiedzą.

PRZYPISY

Beale, G. i Boswell, M. (1991). Ziemia zakwitnie. Woodstock, VT: Countryman Press, Inc.

Miller, A. (1998). Zioła lecznicze w shakerze. Pownal, VT: Książki piętrowe.

Miller, A. i Fuller, P. (1970). Najlepsze gotowanie na shakerze. Nowy Jork, NY: Collier Books.

 

Muzea Shaker i wioski do odwiedzenia w Nowej Anglii

1. Canterbury Shaker Village, 288 Shaker Rd., Canterbury, New Hampshire 03224
http://www.shakers.org/

2. Muzeum Fruitlands 102 Prospect Hill Rd., Harvard, Ma. 01451
http://www.fruitlands.org/

3. Hancock Shaker Village 1843 West Housatonic St., Pittsfield, Ma. 01201
http://hancockshakervillage.org/

4. Sabbathday Lake Shaker Museum, United Society of Shakers, 707 Shaker Rd., New Gloucester, Maine.
http://www.shaker.lib.me.us/museum.html

 

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US