Piwo Ziołowe: Starożytny Napój na Współczesność

To zabawne — nigdy nie myślałem, że napiszę coś pozytywnego o piwie. Mój mąż robi domowe piwa, więc zawsze to była jego sprawa. Nigdy nie zależało mi na tym zbytnio, ponieważ nigdy nie miałem wielkiego podniebienia do piwa. Zawsze wolałem wino jako mój ulubiony napój alkoholowy — aż do niedawna, kiedy rozpocząłem kurs The Craft of Herbal Fermentation w Akademii Ziołowej.

Ten kurs składa się z czterech różnych jednostek obejmujących różne metody fermentacji, które można wykorzystać do produkcji różnych napojów i żywności. Cały kurs był niesamowity i wiele się nauczyłem. I zgadnij co? Moją ulubioną jednostką była ta na piwie ziołowym! Właściwie to chciałbym, żeby to się nigdy nie skończyło!

W tym poście chciałbym podzielić się tym, czego dowiedziałem się o warzeniu piwa ziołowego, jego historii i zastosowaniu w starożytności oraz jego zaletach w czasach nowożytnych.

Czy to naprawdę piwo?

Nazywanie tego, o czym mówimy, „piwem” wywołało pewien odrzut. Aby być poprawnym gramatycznie, piwo jest zdefiniowane jako

„Napój alkoholowy sporządzony ze słodu fermentowanego na drożdżach, aromatyzowany chmielem” (Oxford Dictionary, b.d.).

Ponieważ piwo ziołowe, o którym mówię, nie zawiera chmielu, technicznie nie jest piwem. Prawidłowym określeniem piwa ziołowego jest „gruit”, czyli mieszanka ziół używana do goryczki i aromatyzowania piwa, popularna przed powszechnym użyciem chmielu. Niektórzy piwowarzy nadal nazywają to piwo „piwem”, ponieważ tak uważano je w starożytności, aż do Reinheitsgebot.

Reinheitsgebot, prawo uchwalone przez Bawarczyków 23 kwietnia 1516 r., stanowiło, że piwo powinno zawierać tylko trzy składniki: chmiel, jęczmień i wodę (Alworth, 2016). Został wprowadzony, aby zapobiec konkurencji cenowej z piekarzami o inne zboża. Ograniczenie jęczmienia jako ziarna piwa zapewniło, że chleb pozostanie przystępny cenowo, podobnie jak pszenica i żyto były przeznaczone dla piekarzy (Holle i Schaumberger, 2011). Podejrzewa się również, że prawo zawiera pewne uprzedzenia religijne. Uważa się, że niemieccy purytanie chcieli uniknąć używania napojów, takich jak gruit, które były używane w pogańskich rytuałach” (Oliver, 2011) i chociaż nie ma udokumentowanych dowodów, niektórzy uważają, że wybrali chmiel ze względu na jego zdolność do tłumienia libido — co w łatwy sposób reguluje przedmałżeńską aktywność seksualną.

Kiedy stworzono piwo, wiadomo było, że jest święte. Zawartość alkoholu była czasami bardzo wysoka, często psychotropowa i zawierała wiele ziół (Buhner, 1998). Nasi przodkowie używali tych sfermentowanych napojów podczas świętych ceremonii, aby komunikować się ze swoimi przodkami i zaspokajać potrzeby fizyczne, psychiczne i duchowe (McGovern, 2018). Często osiągali odmienne stany świadomości w bezpiecznej przestrzeni ze wskazówkami, aby wypracować swoje wewnętrzne demony i zmienić kształt w bardziej świadomie wzniesioną część siebie i usunąć lub zapobiec zatwardzeniu ich umysłów (McGovern, 2018).

Nasi przodkowie wierzyli, że wszystko żyje i jest ze sobą powiązane — od skał, roślin i drzew po drożdże, które fermentują te święte piwa. Dla nich spożywanie tych naparów było jak spożywanie świętej esencji, z której pochodzi boskość (Buhner, 1998).

Osobiście uważam, że to piękny sposób pracy ze starożytnymi napojami, takimi jak piwo ziołowe. Rezonuję z tym sposobem myślenia o wiele bardziej niż po prostu kojarzenie piwa z nowoczesnymi barami nurkowymi lub imprezami studenckimi. Różnica polega na poziomie szacunku i czci dla czegoś świętego, co na przestrzeni wieków pod wieloma względami stało się tylko napojem do upicia lub często ma z tym negatywne konotacje. Rozumiem dlaczego. Widziałem, jak ludzie, których kocham, stają się niewolnikami alkoholu i to jest brzydkie. Nie mogę przestać się zastanawiać, czy gdyby nasza kultura miała dziś taki sam szacunek dla piwa, czy mielibyśmy tyle samo nadmiaru piwa na świecie? Myślę, że to pytanie, na które tak naprawdę nie możemy odpowiedzieć, ale zastanawiam się nad nim. Tak różni się od dzisiejszych, nasi starożytni przodkowie wierzyli, że jeśli nie przestrzega się odpowiedniego szacunku i ceremonii, piwo nie będzie fermentować, aw najgorszym przypadku spowoduje chorobę (McGovern, 2018).

Sztuka robienia piwa ziołowego

Przy produkcji piwa ziołowego starożytni ludzie nie mieli drożdży w opakowaniach, które można było kupić w sklepie tak jak my. Zamiast tego zbierali dzikie drożdże, przygotowując słodką ofiarę dla drożdży, aby mogły się nimi pożywić. Te dzikie drożdże były mniej kontrolowane i zwykle były silniejsze, podobnie jak wszystkie dzikie stworzenia. Nasi przodkowie stworzyli ceremonię, aby zapobiec psuciu się naparu przez dzikie drożdże. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że za każdym razem, gdy wkładasz w coś tyle intencji, jest o wiele bardziej prawdopodobne, że osiągniesz pożądany rezultat. Te dzikie drożdże były chronione i zachowywane w rodzinach tak, jakby były członkami rodziny. Tak ukochani, te dzikie drożdże zostały udostępnione nowożeńcom, aby mogli stworzyć własny szczep, który będzie przekazywany w rodzinie. Możesz dowiedzieć się więcej o zbieraniu dzikich drożdży tutaj.

Dzisiaj browary rzemieślnicze są wszędzie, a produkcja piwa znów jest doceniana jako prawdziwe rzemiosło rzemieślnicze. Oprócz faktycznej przyjemności z picia piwa, czysta błogość płynąca z tworzenia i warzenia własnego piwa jest magiczna. Kiedy robię to w kuchni, czuję, że sięgam do czegoś starożytnego i świętego. Jako zielarz uważam, że warzenie z dobroczynnymi roślinami przybliża potężne połączenie z czymś wielkim i starożytnym. Przenoszenie starożytnej sztuki warzenia piwa, udoskonalonej nauki przez lata prób i błędów, wraz z kreatywnością mieszania smaków i roślin, to świetna zabawa!

Radość z robienia piwa nie kończy się tylko na butelkowaniu. Radość płynąca z dzielenia się swoim dziełem z rodziną i przyjaciółmi jest zabawna i wypełnia pokój atmosferą, która powstaje dzięki połączeniu przez ten starożytny napój. Picie domowego naparu ziołowego z ziomkami ma moc, a udział w tym wspólnym wydarzeniu to święta ceremonia. Każdy jest trochę lżejszy, szczęśliwszy, bardziej otwarty, radosny i zrelaksowany.

Za każdym razem, gdy mój mąż lub ja tworzymy ten starożytny sfermentowany napój i zapraszamy przyjaciół, aby się nim podzielić, jest to piękny czas. Wiele razy nasi przyjaciele mogą nie wszyscy się znać, kiedy przyjeżdżają po raz pierwszy, ale między jedzeniem, piwem domowym i ogólną atmosferą / atmosferą tworzy się społeczność — wszyscy wyjeżdżają jako przyjaciele. To jest dość magiczne! Może zacząć się dość cicho, ale mniej więcej godzinę później w pokoju rozlegają się rozmowy, ludzie śmieją się razem, zapala się ogień i wychodzą instrumenty. Powietrze wypełniają tańce, śmiechy, śpiewy i ciągłe rozmowy. To piękna ewolucja wieczoru, a przyjaźnie są nawiązywane lub pogłębiane. Tworzy się społeczność!

Naucz się sztuki fermentacji ziół dla siebie

Jeśli jesteś ciekawy, a ja wzbudziłem Twoje zainteresowanie, aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Kursem Rzemiosła Fermentacji Ziołowej Akademii Ziołowej tutaj. Jest też kilka książek, które naprawdę mi się podobały na temat starożytnego i ziołowego piwa, takich jak Ancient Brews Patricka McGoverna oraz Sacred and Herbal Healing Beers autorstwa Stephena Harroda Buhnera.

Zrób własne ziołowe piwo

Poniżej zamieszczam przepis na lekko kwaśny, orzeźwiający napar. To ten, który otworzył mnie, aby naprawdę cieszyć się różnymi smakami piwa. Mam nadzieję, że ci się spodoba!

Letnia czerwień ziołowa Saison

Druk

Składniki

1 szklanka suszonej melisy (Melissa officinalis)
3/4 szklanki suszonej werbeny cytrynowej (Aloysia citrodora)
1/2 szklanki suszonego hibiskusa (Hibiscus spp.)
1/4 szklanki suszonej lipy (Tilia spp.)
1 funt brązowego cukru
Safe Ale US-05 Dry Ale Drożdże ~ 153 ~

Wyposażenie:

Duży garnek do gotowania wody
1-galonowa szklana butla
śluza
Butelki/nakrętki po piwie
Zakrętka do butelek
Lejki
Filtr
Autosyfon
Areometr
Środek dezynfekujący Star San

Kierunki

  Zdezynfekuj cały swój sprzęt środkiem dezynfekującym Star San.

  Doprowadzić 1 galon wody do wrzenia. Zdjąć z ognia. Dodać wszystkie zioła. Przykryć i parzyć przez godzinę. Odcedź i ostudź.

  Po ostygnięciu dodać cukier i rozpuścić.

  Wykonaj odczyt grawitacji i zapisz go z datą i innymi szczegółami warzenia do późniejszego wykorzystania.

  Wlej brzeczkę (inaczej zwaną słodkim naparem) do butli (lub naczynia do parzenia). (Powinieneś napełniać tylko do podstawy ramienia butelki.)

  Dodaj drożdże i umieść śluzę.

  Umieść swoją butlę w ciemnym, chłodnym miejscu w temperaturze około 68-70 stopni.

  Sprawdzaj codziennie, aby zobaczyć jego aktywność. Gdy przestanie bulgotać przez kilka dni i stanie się klarowny, spróbuj, aby zobaczyć, czy słodycz zniknęła. Jeśli tak, wykonaj ponownie pomiar grawitacji, aby porównać odczyt alkoholu z pierwotnym odczytem.

  Zdezynfekuj butelki po piwie, nakrętki i automatyczny syfon, aby przygotować je do butelkowania.

  Przed napełnieniem piwa zalej butelki z piwem 1/2 łyżeczki cukru.

  Używając automatycznego syfonu, napełnij butelki (uważając, aby nie zassać resztek drożdży na dnie butli), aż w butelce pozostanie 2 cale przestrzeni powietrznej.

  Zakręć, oznacz i przechowuj w lodówce.

  Będą gotowe do picia za kilka tygodni.

  CIESZ SIĘ!!

PRZYPISY:

Alworth, J. (2016). Próba zrozumienia Reinheitsgebot. [Artykuł w Internecie]. Pobrane z http://allaboutbeer.com/article/happy-birthday-reinheitsgebot/

Buhner, SH (1998). Święte i ziołowe piwa lecznicze. Boulder, Kolorado: Siris Books.

~ 152 ~ Holle, SR i Schaumberger, M. (2011). Reinheitsgebot – interpretacja piwa wysokiej jakości w jednym kraju. [Artykuł w Internecie]. Pobrane z https://www.morebeer.com/articles/Reinheitsgebot_Brewing_Germany_Purity_Law_Bavaria_1516_Malt_Barley_Water_Hops_Yeast

McGovern, PE (2018). Starożytne browary: ponownie odkryte i odtworzone. Nowy Jork, NY: W.W. Norton & Co.

Oliver, G. (2011). Oksfordzki towarzysz piwa. Nowy Jork, NY: Oxford University Press.

Słownik oksfordzki. (nd). [Strona internetowa]. Pobrane z https://en.oxforddictionaries.com/