Mędrzec przez wieki

 

Jaka jest pierwsza rzecz, która przychodzi ci na myśl, gdy myślisz o szałwii? Żywność? Lekarstwo?

Dla wielu szałwia jest znana jako zioło lecznicze, które wywołuje uczucie ciepła i komfortu. Jej właściwości lecznicze mogą również obniżać poziom cholesterolu, odbudowywać siły witalne i utracone podczas choroby oraz działają tonizująco na wątrobę. Szałwia jest pomocna w problemach zdrowotnych kobiet, takich jak menstruacja i nocne poty (Glastar, 2012).

Dla innych szałwia to proste kulinarne zioło używane w pikantnych, przepysznych daniach, takich jak ravioli z dyni piżmowej z masłem szałwiowym lub faszerowane grzyby z kiełbasą i szałwią.

Przyjrzyjmy się używaniu szałwii na przestrzeni wieków i zobaczmy, jak używano tego wspaniałego zioła.

Mędrzec Przez Wieki

Wielu nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bogatą historię wykorzystywał ten mędrzec na przestrzeni wieków zarówno w celach kulinarnych, jak i leczniczych. Zrozumienie historii ożywia zioła i czyni je jeszcze bardziej wyjątkowymi niż wcześniej.

Pochodząca z basenu Morza Śródziemnego szałwia (Salvia officinalis) była używana przez Rzymian w żywności, aby pomóc lepiej trawić tłuste potrawy. Ojciec farmakognozji, Dioscorides, był lekarzem wojskowym i farmakognostykiem Nerona (osobą badającą medycynę pochodzącą z roślin lub ziół), który uznał szałwię za jedno z najbardziej cenionych i ważnych ziół tamtych czasów (Petrovska, 2012). Używał go jako wywaru na rany tamujące krwawienie, na wrzody, jako herbatkę na ból gardła i chrypkę.

Egipcjanie używali szałwii dla płodności, podczas gdy we Francji szałwia była obficie uprawiana i używana w herbacie. Cesarz Karol Wielki kazał zasadzić szałwię w Niemczech w 812 rne do wykorzystania w handlu i prawdopodobnie do celów leczniczych (Petrovska, 2012). Starożytni Grecy i Rzymianie po raz pierwszy używali szałwii jako konserwantu mięsa. Uważają również, że może to poprawić pamięć (Rogers, 2014). Angielscy zielarze wierzyli, że stan szałwii w ogrodzie determinuje powodzenie firmy. Mniej mędrca oznaczało upadający biznes, podczas gdy więcej mędrca oznaczało dobrobyt (Rogers, 2014).

Od 742 do 814 AD Karol Wielki prowadził renomowaną szkołę medyczną w Salerno. W tej szkole szałwia była jedną ze 100 roślin uprawianych na terenie posiadłości. Mówiono, że najbardziej cenił sobie szałwię i że do dziś jej uprawa jest obowiązkowa we wszystkich klasztorach. Znana była jako „Roślina Zbawienia” wywodząca się ze świata „salvarem”, co oznacza „leczyć” lub „ratować” (Petrovska, 2012).”

Idąc do średniowiecza, mnisi mieli 16 ziół, których używali w swoich terapiach w klasztorze. Szałwia była jednym z tych ziół i odegrała kluczową rolę w przygotowywaniu ówczesnych leków (Petrovska, 2012).

Chińczycy docenili lecznicze właściwości szałwii i używają jej na problemy żołądkowe, trawienne i nerwowe. Uznano go za przydatny przy durze brzusznym, wątrobie, nerkach, przeziębieniach, bólach stawów i nie tylko (Ltd, R. M. 2016).

Odmiany szałwii

Fińska zielarka Henriette Kress i autorka Henriette’s Herbal wymienia co najmniej siedem różnych odmian szałwii, podczas gdy inne źródła podają, że na całym świecie występuje ponad 700 gatunków (Nickavar i in., 2005). Niektóre odmiany są wykorzystywane do celów kulinarnych, podczas gdy inne mają bardziej lecznicze właściwości i zastosowania. Najpowszechniejsza szałwia, Salvia officinalis, jest używana zarówno do celów leczniczych, jak i kulinarnych.

Biała szałwia jest bardzo popularna i była używana od wieków do oczyszczania i oczyszczania. Ze względu na przyjemny zapach może być stosowany jako perfumy lub w domu do odświeżenia powietrza. Smudge Sticks to pęczki suszonej szałwii, które są zapalane w ogniu, a dym służy do oczyszczenia pokoju z negatywnej energii. Były tradycyjnie używane przez rdzennych Amerykanów jako duchowe narzędzie oczyszczające. Właściwości przeciwdrobnoustrojowe białej szałwii są dobrze znane, a patyczki do rozmazywania są dziś używane przez zielarzy i w różnych duchowych sytuacjach.

Aktualizacja: Biała szałwia (Salvia apiana) ma długą i bogatą historię stosowania ceremonialnego i religijnego przez plemiona rdzennych Amerykanów żyjących w pobliżu dzikich populacji tej rośliny. Ze względu na rosnącą popularność rośliny poza jej tradycyjnym kontekstem, biała szałwia była nadmiernie zbierana na wielu obszarach i jest teraz umieszczona na liście „Do obejrzenia” organizacji United Plant Savers. Z szacunku dla ceremonialnego zastosowania roślin – i ich malejącej dzikiej populacji – rozważ zamiast tego zrobienie różdżek dymnych z pospolitej szałwii ogrodowej. Możesz także znaleźć inspirację, badając tradycje palenia dymu swoich przodków i znajdując lub uprawiając rośliny, które są zgodne z twoim osobistym pochodzeniem i położeniem geograficznym.

Historyczne zastosowania Sage

Wiele historycznych zastosowań szałwii, podobnie jak wielu tradycyjnych ziół, jest nadal aktualnych. Od dawna jest stosowany w postaci herbaty jako lekarstwo na uderzenia gorąca (Rogers, 2014).

W Culpeper’s Complete Herbal, opublikowanym po raz pierwszy w 1653 roku, znajduje się wpis o zastosowaniu szałwii. Przed nastaniem „nowoczesnej medycyny” było ukochanym i dobrze stosowanym ziołem na wiele dolegliwości. Poniżej znajduje się fragment publikacji.

„Sok z szałwii, pity z octem, zawsze był dobry w czasie zarazy. Płukanie gardła podobnie robi się z szałwii, rozmarynu, wiciokrzewu i babki lancetowatej, gotowanych w winie lub wodzie, z dodatkiem miodu lub ałunu, w celu przemywania bolących ust i gardła, raków lub tajnych części ciała mężczyzny lub kobiety, w razie potrzeby wymaga. I z innymi gorącymi i wygodnymi ziołami. Szałwia jest gotowana do kąpieli ciała i nóg w okresie letnim, zwłaszcza do ogrzania przemarzniętych stawów lub ścięgien, dotkniętych porażeniem i skurczami, a także dla ukojenia i wzmocnienia części ciała. Jest bardzo wskazane, aby przeciwdziałać ściegom lub bólom bocznym, które wieją wiatry, jeśli miejsce to zostanie ogrzane wywarem z niego w winie, a zioła również po ugotowaniu zostaną na nim ciepłe (Culpeper, 1653).” ~ 153 ~

Następnym razem, gdy użyjesz szałwii w kuchni lub wypijesz filiżankę herbaty z szałwii, aby złagodzić ból gardła, przypomnij sobie bogatą historię tego zioła, które było używane przez wieki, od rodzinnych kuchni po klasztory i zamki królewskie.

Dowiedz się więcej o zdrowotnych właściwościach szałwii i różnych sposobach jej przygotowania w The Herbarium!

PRZYPISY

Culpeper, Mikołaj. (1653). Kompletny ziołowy i angielski lekarz Culpepera. Pobrano 09.06.2016 z http://www.complete-herbal.com/culpepper/sage.htm

Gladstar, R. (2012). Zioła lecznicze Rosemary Gladstar: przewodnik dla początkujących. North Adams, MA: Piętrowy Pub.

Kress, H. Typy mędrców. Pobrano 21.08.2016 z http://www.henriettes-herb.com/blog/sage-types.html

Ltd, RM (2016). Korzyści i informacje dotyczące szałwii lekarskiej (Salvia Officinalis). Pobrano 19.08.2016 z http://www.herbwisdom.com/herb-sage.html

Nickavar B i in. Skład lotny olejku eterycznego Salvia hypoleuca Benth. Int J. Aromather 15.1 (2005): 51-53

~ 152 ~ Petrovska, BB (2012). Historyczny przegląd stosowania roślin leczniczych. 6(11). Pobrano 06.09.2016 z http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3358962/#ref2

Rodgers, M. (2014). Herbalpedia – Szałwia. Pobrano 06.09.2016 z http://www.herbworld.com/learningherbs/sage.pdf

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US