Korzyści z liści babki lancetowatej i przepisy

~ 152 ~ Od czasu premiery Kursu zbieractwa ponownie zainteresowaliśmy się skromnymi, pomocnymi ziołami, które rosną tuż za naszymi drzwiami. Liść babki lancetowatej (Plantago spp.) jest jednym z takich cudownych „chwastów”, które można znaleźć na całym świecie. Dwa najpowszechniejsze gatunki, babka lancetowata (P. major) i babka lancetowata (P. lanceolata), podążyły za migracją ludzi z Europy i Azji i są obecnie naturalizowane w większości umiarkowanych i subtropikalnych regionów świata (CABI, 2020a; CABI , 2020b). Babka lancetowata jest często uważana za inwazyjną i rozwija się na glebach naruszonych lub zbitych.

Miejscowe zastosowanie babki lancetowatej

Wielu zielarzy jest zaznajomionych z użyciem liści babki lancetowatej jako pierwszej pomocy w polu, gdzie świeżą babkę żuje się i nakłada bezpośrednio na skórę, aby złagodzić użądlenia, ukąszenia i drobne oparzenia lub skaleczenia. Jest to również doskonały sposób na wyciąganie drzazg, drobnych odłamków szkła lub innych niechcianych odłamków! Praktyka medycyny ludowej babki „okład z plwociny” uczy nas kilku ważnych rzeczy na temat babki lancetowatej. Po pierwsze, babka jest wszędzie — na polach, ogrodach, podwórkach, żywopłotach i na obrzeżach lasów w całej Europie, Ameryce Północnej, Azji i Afryce Północnej; niektóre gatunki babki lancetowatej rosną prawie wszędzie tam, gdzie panuje klimat umiarkowany. Jednym z powodów, dla których ten ludowy środek jest tak dobrze znany (oprócz tego, że naprawdę działa!)

W tym prostym przykładzie widzimy również niektóre podstawowe działania babki lancetowatej: właściwości chłodzące, kojące, przeciwzapalne, ściągające i ściągające działają w prostym okładie z babki lancetowatej. I, oczywiście, nie jesteś ograniczony do używania świeżo przeżutego okładu, jeśli to nie twoja sprawa! Liść babki lancetowatej działa również dobrze jako olejek lub maść do naparu i może być stosowany jako płyn do mycia lub kompres.

Niezależnie od tego, jak go przygotujesz, babka lancetowata jest najważniejszym ziołem leczącym rany; jest bogaty w śluz i szereg związków modulujących stany zapalne (Adom i in., 2017), które nadają mu właściwości nawilżające, kojące i zmiękczające. Zawiera alantoinę, składnik wspomagający regenerację tkanek, który występuje również w żywokostu (Symphytum spp.) – ale babka lancetowata jest znacznie łagodniejsza i może być stosowana do gojenia wszystkich rodzajów drobnych powierzchownych ran bez obaw związanych z bezpieczeństwem żywokostu. Babka ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe lub antyseptyczne i może pomóc powstrzymać infekcję podczas gojenia się ran.

Użytek wewnętrzny babki lancetowatej

Babkę można również stosować wewnętrznie, zarówno w celu odprowadzania ciepła, jak i wspomagania gojenia uszkodzonych tkanek. Herbata jest szczególnie przydatna do łagodzenia stanów zapalnych przewodu pokarmowego i wspomagania odbudowy uszkodzonej błony śluzowej, a ponieważ ma zarówno właściwości ściągające, jak i łagodzące, babka jest również przydatna w łagodzeniu biegunki. Kiedy zestawisz te cechy razem, możesz zobaczyć, dlaczego babka jest często używana do wspomagania stanów takich jak IBS, nieszczelne jelita lub przepuszczalność jelit, zapalenie okrężnicy, zapalenie przełyku i wrzody żołądkowo-jelitowe.

Nasiona i łuski nasion babki lancetowatej, szczególnie P. ovata, są sprzedawane w handlu jako psyllium i są używane jako źródło rozpuszczalnego błonnika w celu promowania regularności jelit. Nasiona mają jeszcze wyższą zawartość śluzu, który tworzy żelową matrycę, która łagodzi błonę śluzową przewodu pokarmowego. W efekcie, kiedy bierzemy proszek z nasion babki lancetowatej lub herbatę z liści babki lancetowatej, aby ukoić i wesprzeć dobre samopoczucie w przewodzie pokarmowym, nadal używamy ich jako miejscowych środków na nadwrażliwość – używamy ich tylko do odbudowy wyściółki jelit – zamiast skóra na zewnątrz ciała!

Ze względu na swoje właściwości modulujące stany zapalne babka lancetowata działa również dobrze w łagodzeniu alergii oddechowych i astmy. Zawiera związki, które pomagają hamować degranulację komórek tucznych i uwalnianie histaminy, co jest przyczyną klasycznych objawów alergii, takich jak zaczerwienienie, podrażnienie i swędzenie (Najafian i in., 2018). To naprawdę tylko kolejny sposób na opisanie zdolności babki lancetowatej do usuwania ciepła i uspokajania podrażnionych tkanek! Babka lancetowata jest idealna w przypadku objawów alergicznych, które obejmują zaczerwienione, suche lub swędzące oczy lub suchość w gardle z podrażnionym kaszlem. Może być również stosowany w przypadku innych podrażnień dróg oddechowych, takich jak suchy kaszel lub podrażnienie błony śluzowej spowodowane wdychaniem dymu lub pyłu.

Liść babki lancetowatej ma również właściwości moczopędne i czasami jest klasyfikowany jako zioło alternatywne, które pomaga promować eliminację odpadów metabolicznych, działając w ten sposób, aby przywrócić ogólny stan zdrowia. Jego chłodzące, wrażliwe działanie może być również wykorzystywane do wspomagania układu moczowego i może być zawarte w preparatach na infekcje dróg moczowych i śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego.

Zbieranie i przetwarzanie liści babki lancetowatej

Idealnie, liście babki lancetowatej są zbierane wiosną lub wczesnym latem, zanim roślina zacznie kwitnąć – ale jeśli to zioło jest w pobliżu, kiedy go potrzebujesz, nie wahaj się zbierać liści o każdej porze roku, nawet jeśli jest nie szczyt sezonu! Do sporządzania nalewek, maści, olejków, okładów i innych preparatów pierwszej pomocy z babki lancetowatej najlepiej używać świeżego liścia, który również robi wspaniały napar. Suchy liść babki lancetowatej jest nieco mniej nawilżający, ale nadal bardzo przydatny jako napar.

Teraz, gdy już rozumiesz, dlaczego liście babki lancetowatej są korzystne i jak je zbierać, oto dwa bardzo proste przepisy, które ułatwią włączenie babki lancetowatej do Twojej ziołowej rutyny.

Zielony sok z liści babki lancetowatej

Zaadaptowane z The Wild Wisdom of Weeds autorstwa Katriny Blair (Blair, 2014) i przedstawione w The Foraging Course.

Ten nawilżający, bogaty w minerały zielony sok to wspaniały sposób na rozpoczęcie dnia! Nie musisz ograniczać się do babki lancetowatej – portulaka (Portulaca oleracea), gwiazdnica pospolita (Stellaria media), pokrzywa (Urtica dioica) lub inne dzikie, jadalne liście można dodawać lub zastępować w dowolnej kombinacji. Z tego przepisu są 2 porcje.

Składniki
~ 152 ~ 2 filiżanki świeżego liścia babki lancetowatej (Plantago spp.).
3 szklanki wody

Kierunki

    Umieść liść babki lancetowatej i wodę w blenderze i miksuj na najwyższych obrotach przez 1-2 minuty.

    Odcedź sok i kompostuj włóknisty materiał roślinny (lub użyj go do przepisu na maseczkę z babki lancetowatej poniżej!).

    Ciesz się tak jak jest lub na lodzie!

Maska na twarz z liści babki lancetowatej

Zaadaptowane z The Wild Wisdom of Weeds autorstwa Katriny Blair (Blair, 2014) i przedstawione w The Foraging Course.

Czy jest lepszy sposób na wykorzystanie „miąższu” pozostałego po porannym zielonym soku? Dodaj trochę dodatkowej pielęgnacji do swojej porannej rutyny dzięki tej przeciwzapalnej i wrażliwej masce na twarz! (Unikaj używania „miąższu”, jeśli dodałeś liść pokrzywy (Urtica dioica) do swojego zielonego soku.)

Składniki

Miąższ z liści babki lancetowatej (Plantago spp.) (przepis powyżej)

Kierunki

    Nałóż miąższ babki lancetowatej obficie grubą warstwą na świeżo umytą i osuszoną skórę twarzy. Pozostawić na 10-15 minut (maska ​​będzie jeszcze lekko wilgotna).

    Spłucz twarz ciepłą wodą. Delikatnie poklep skórę ręcznikiem do wyschnięcia.

Cały ten wpis na blogu jest zajawką Kursu zbieractwa. Zawierający 24 dogłębne monografie roślin, 48 przepisów i filmy instruktażowe, ten 5-lekcyjny plan działania to szybki kurs zbierania pokarmu — nic w tym lekkiego! Poprowadzimy Cię przez całą drogę od planowania przygody zbieractwa po przygotowanie dzikich zbiorów. Całkowicie początkujący, mamy wszystko dla Ciebie, a doświadczeni zbieracze też znajdą tu coś dla siebie!

Zapisz się na kurs zbieractwa już dziś!

PRZYPISY

Adom, MB, Taher, M., Mutalabisin, MF, Amri, MS, Abdul Kudos, MB, Wan Sulaiman, MWA,… Susanti, D. (2017). Składniki chemiczne i właściwości lecznicze Plantago major. Biomedycyna i farmakoterapia, 96, 348–360. http://doi.org/10.1016/j.biopha.2017.09.152 

CABI. (2020a). Babka lancetowata. Kompendium gatunków inwazyjnych . Pobrane z www.cabi.org/isc

CABI. (2020b). Plantago major. Kompendium gatunków inwazyjnych . Pobrane z www.cabi.org/isc

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US