Jak używać ziół do odbudowy po wypaleniu

Długotrwały stres zbiera ogromne żniwo w ciele i umyśle. Czasami ten stres może osłabić rezerwy życiowe i dobre samopoczucie, ostatecznie prowadząc do stanu wypalenia. Wnikając w dokładne znaczenie i przyczyny wypalenia, jasne jest, że jego definiujące granice mogą być dość mgliste. W przeciwieństwie do depresji wypalenie nie jest klinicznie zdefiniowane ani zdiagnozowane. Jeśli jednak kiedykolwiek doświadczyłeś wypalenia zawodowego, wiesz, jak bardzo jest ono realne. To, że wypalenie nie jest stanem, który można zdiagnozować, nie oznacza, że ​​nie jest namacalne i że nie może mieć głęboko negatywnego wpływu na twoje samopoczucie fizyczne i emocjonalne. W tym artykule krótko zbadamy, jak rozpoznać wypalenie, a co ważniejsze, sposoby, w jakie można przywołać zioła do odbudowy po wypaleniu.

Jak rozpoznać wypalenie

Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, pracujesz w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin, czy zarządzasz życiem rodzinnym, wypalenie zawodowe może spotkać każdego. Często myślimy, że wypalenie zawodowe jest związane z pracą lub karierą zawodową, ale możliwe jest doświadczenie wypalenia w związku, w pracy twórczej lub sportowej lub w obowiązkach rodzinnych. Nic dziwnego, że opiekunowie są zwykle szczególnie podatni na wypalenie, ponieważ wymagania emocjonalne związane z opieką są wysokie, a opiekunowie często są hojni kosztem poświęcania własnych potrzeb (Instytut Jakości i Efektywności w Opiece Zdrowotnej, 2012). Klinika Mayo (2018) wymienia następujące potencjalne oznaki wypalenia zawodowego: 

  uczucie irytacji i niecierpliwości

  problemy ze snem

  poczucie braku spełnienia lub zadowolenia ze swoich osiągnięć

  problemy z koncentracją

  brak motywacji

  używanie jedzenia, narkotyków lub alkoholu, aby poczuć się lepiej lub uśmierzyć emocje

  niewyjaśnione dolegliwości fizyczne, takie jak bóle głowy i problemy trawienne

Należy zauważyć, że powyższe zakłócenia mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Istnieje pewna krzyżówka między lękiem, depresją i wypaleniem, a te stany z pewnością mogą wystąpić jednocześnie. Dlatego jeśli uporczywie doświadczasz tych problemów, zawsze rozsądnie jest szukać pomocy medycznej i/lub psychicznej. Jeśli chodzi o wypalenie, oprócz pracy z dietą, ziołami i stylem życia, konsultacja z ekspertem ds. zdrowia psychicznego może znacznie pomóc w uzyskaniu wsparcia potrzebnego do odbudowy po wypaleniu.

Ziołowi sojusznicy do odbudowy po wypaleniu

Ponowne wyjście z wypalenia będzie prawdopodobnie wymagało zmiany stylu życia, a także prawdopodobnie bliższego przyjrzenia się swojej sieci wsparcia, życiu zawodowemu i relacjom międzyludzkim. Jednak odżywianie ciała i umysłu wspomagającymi ziołami może mieć kluczowe znaczenie dla odzyskania witalności i radości życia.

Zioła na wypalenie typu Vata  

Ponieważ mam doświadczenie w Ajurwedzie, zawsze biorę pod uwagę indywidualną konstytucję. Wypalenie może przybierać różne formy, a rodzaj opieki wymaganej do odbudowy po wypaleniu będzie różny w zależności od doszy lub konstytucji.

Dla osób o naturze vata często wypalenie jest wynikiem rozproszenia w swoich dążeniach. Vata lubią być w ruchu i mają zwykle wiele zainteresowań. Jeśli jednak rozłożą się zbyt słabo i pozwolą, by ich troska o siebie spadła, prawdopodobnie w końcu osiągną stan wyczerpania. Wynikająca z tego nierównowaga może objawiać się lękiem, bezsennością, zaburzeniami trawienia i niezdolnością do realizacji projektów i zobowiązań. Mogą również czuć się apatyczne, rozłączone lub drażliwe.

Podczas odbudowy po wypaleniu ważne jest, aby typy vata przyjmowały pokarmy i zioła, które uziemiają i wzmacniają. Wskazane są również zioła o ciepłej energii. Jednak tonizujące zioła o chłodnej energii można łączyć z rozgrzewającymi pokarmami trawiennymi, aby osiągnąć pożądaną równowagę energetyczną. Vata może potrzebować pomocy w odżywieniu swojego układu nerwowego, spowolnieniu i uspokojeniu umysłu. Tutaj wspomagają nerwy, takie jak nadziemna część brahmi (Bacopa monnieri) i korzeń kozłka lekarskiego (Valeriana officinalis), a także zioła, które odmładzają i odbudowują fizyczną strukturę układu nerwowego, takie jak mleczny owies (Avena sativa) i nasiona kapi nasiona kacchu (Mucuna pruriens). Typy Vata mogą również cierpieć z powodu słabości fizycznej, dlatego wskazane mogą być zioła odżywiające ciało fizyczne jako całość, takie jak korzeń ashwagandhy (Withania somnifera) i korzeń bala (Sida cordifolia) (Dass, 2013).

Przyjrzyjmy się bliżej jednemu ziołu, korzeniowi bala (Sida cordifolia), który jest być może mało znany poza Ajurwedą. Korzeń Bala ma gorzki i słodki smak, chłodną energię i ogólnie odżywczy wpływ na ciało i umysł. Ma działanie uspokajające, przeciwbólowe, tonizujące serce, łagodzące, odmładzające, przeciwgorączkowe i alternatywne. Korzeń Bala ma liczne wskazania, takie jak chroniczne zmęczenie, niskie libido, choroba Parkinsona, skurcze, drżenie, zaburzenia miesiączkowania oraz ogólne osłabienie fizyczne i psychiczne (Dass, 2013). Biorąc pod uwagę ten profil, łatwo zrozumieć, dlaczego bala może być sugerowana w przypadkach wypalenia.

Zielarz i praktykujący ajurwedę Vishnu Dass (2013) wyjaśnia: „W sanskrycie bala oznacza ‘siłę’. Zioło to jest jednym z najlepszych toników odmładzających dla vata i pitta” (str. 149). Korzeń Bala (Sida cordifolia) działa na układ sercowo-naczyniowy, układ mięśniowy, układ rozrodczy i układ nerwowy. W rzeczywistości odżywia wszystkie tkanki ciała, ale szczególnie szpik kostny i tkankę nerwową (Frawley i Lad, 2001). Jest przydatny do wspierania wszelkiego rodzaju słabości fizycznych lub psychicznych. Dlatego korzeń bala jest idealny dla ciała i umysłu, które są wypalone i wyczerpane stresem, przepracowaniem i nadmierną stymulacją (Dass, 2013). Sugerowana dawka bala to 1-6 gramów dziennie (Dass, 2013). Można go przyjmować w postaci proszku, wywaru mlecznego lub naparu z ziołowego ghee lub oleju (Frawley & Lad, 2001).

Zioła na wypalenie typu Pitta

Pittas mają tendencję do bycia zmotywowanymi, a jeśli ich motywacja i ambicje nie są zrównoważone odpoczynkiem, nieustrukturyzowanym czasem i dbaniem o siebie, może w końcu dojść do wypalenia. Kiedy układ nerwowy pitta jest przeciążony, jednostka może stać się zła, krytyczna, cyniczna i niecierpliwa. Pitta może dosłownie spalić się ambicją. Ważne jest, aby pitta nauczyła się zwalniać i poświęcać czas na odpoczynek i zabawę. W dziedzinie ziół chłodzące nerwy i środki odmładzające są szczególnie pomocne dla pittas, które muszą odbudować się po wypaleniu. Pomocne są części nadziemne Brahhmi (Bacopa monnieri), części nadziemne gotu kola (Centella asiatica), części nadziemne shankapushpi (Evolvulus alsinoides) i mleczne nasiona owsa (Avena sativa).

Gotu kola (Centella asiatica) to wspaniałe zioło dla pittas, które warto mieć w swoim zestawie narzędzi. W rzeczywistości uspokaja wszystkie trzy dosze, ale jego chłodzący charakter zapewnia szczególne powinowactwo do nierównowagi pitta. W rzeczywistości gotu kola wspomaga regenerację komórek, dzięki czemu idealnie nadaje się do odmładzania umysłu i układu nerwowego oraz wskazuje na jego przydatność jako zioła do odbudowy po wypaleniu (Dass, 2013). To wszechstronne zioło ma wiele działań – jest środkiem alternatywnym, uspokajającym, przeciwgorączkowym, odmładzającym, moczopędnym i przeciwskurczowym. Naziemne części Gotu kola są wskazane przy zaburzeniach nerwowych, wysypkach, chorobach skóry, przedwczesnym starzeniu się, przedwczesnym siwieniu, słabej odporności, drażliwości i niewydolności nadnerczy (Dass, 2013). Ponadto, być może częściowo ze względu na swoją zdolność do promowania przepływu krwi do mózgu, jest wskazany do wspomagania pamięci (Groves, 2016). Ta podobna do szpinaku roślina może być ogólnie spożywana w dużych dawkach 3-30 gramów dziennie (Dass, 2013) i może być przyjmowana jako napar, proszek, ziołowe ghee, wywar lub wywar mleczny (Frawley & Lad, 2001).

Zioła na wypalenie typu Kapha

Kapha, ze swoją stabilną naturą, są prawdopodobnie najmniej podatne na wypalenie z trzech dosz. Jednak, jak wspomniano wcześniej, wypalenie zawodowe może przytrafić się każdemu. Ponadto typy kapha są zwykle dość współczujące i opiekuńcze, więc ich szczodry charakter może sprawić, że z czasem będą podatne na wyczerpanie osobistych rezerw energii.

W przypadku kapha najlepiej jest przyjmować zioła, które działają rozgrzewająco i nieco stymulująco. Jednak jeśli celem jest odbudowa z wypalenia, należy również zadbać o dostarczenie odżywczych ziół, praktyk i dostosowanie stylu życia, aby jednostka nie wyczerpała swoich rezerw witalnych i dobrego samopoczucia, które w ajurwedzie jest rozumiane jako odżas leksykon. Jeśli kapha doświadcza wypalenia, może brakować mu inspiracji i motywacji, a także może czuć się odłączony od swojej społeczności. Kapha są najbardziej podatni na samozadowolenie i utknięcie w sytuacji lub rutynie, która już im nie służy, więc wypalona kapha może potrzebować świeżej inspiracji lub odrobiny wstrząsu w stylu życia.

Jeśli chodzi o ziołowy plan odbudowy po wypaleniu, całkiem przydatne są zioła, które pomagają zachować jasność umysłu, takie jak liść tulsi (Ocimum tenuiflorum) i kłącze tataraku (Acorus calamus). Korzystny może okazać się również odmładzający pak mineralny shilajit (Asphaltum punjabianum) oraz energetyzujące zioła, takie jak kordyceps (Cordyceps militaris) i korzeń różeńca górskiego (Rhodiola rosea).

Shilajit (Asphaltum punjabianum) mineralny smoła jest interesującym ziołem, ponieważ ma zarówno działanie oczyszczające, jak i odmładzające. Ta popielata smoła ma ostry, gorzki, słony i cierpki smak, energię rozgrzewającą i oczyszczające działanie po trawieniu. Jest przydatny w wielu przypadkach, w tym w przypadku zmęczenia, ogólnego osłabienia, otyłości, niskiej energii seksualnej, powiększonej śledziony, powiększonej prostaty, wysokiego poziomu cholesterolu, niedoczynności tarczycy, nerek i kamieni żółciowych oraz osłabienia nerwowego (Dass, 2013). Źródło Shilajit jest z pewnością interesujące – jak wspomniano wcześniej, jest to smoła mineralna i wydziela się z niektórych skał w Himalajach, zwłaszcza w miesiącach letnich (Dass, 2013).

Dzięki silnemu działaniu zgarniającemu, rozgrzewającemu i oczyszczającemu smoła mineralna shilajit (Asphaltum punjabianum) jest idealna przy nadmiarze kapha; jednak vata i pitta powinny zachować ostrożność, ponieważ ta wysokość jest zbyt gorąca dla braku równowagi pitta i zbyt oczyszczająca i wyczerpująca dla braku równowagi vata. Nawet w przypadku kapha dosha shilajit można łączyć z odżywczymi ziołami, takimi jak łodyga guduchi (Tinospora cordifolia) lub korzeń ashwagandhy (Withania somnifera), aby zrównoważyć jego redukujące i oczyszczające działanie. Byłoby to wskazane w przypadkach intensywnego zmęczenia lub osłabienia. Shilajit najlepiej przyjmować w małych ilościach – 250 mg-5 g dziennie (Dass, 2013). Można go przyjmować w postaci kapsułki lub podawać w ghee lub gorącej wodzie.

Wytyczanie ścieżki

W obliczu wypalenia zawsze ważne jest, aby poświęcić trochę czasu na zbadanie jego przyczyny. Oprócz refleksji i szukania wsparcia, dostosowanie stylu życia i wsparcie ziołowe mogą być wspaniałymi sprzymierzeńcami w odbudowie po wypaleniu. Zrozumienie, co jest przyczyną zaistniałej sytuacji, dokonanie niezbędnych zmian, a następnie wspieranie się roślinnymi sprzymierzeńcami z pewnością pomoże w znalezieniu wyjścia z sytuacji wypalenia. Ponadto zrozumienie własnej konstytucji, nawyków i tendencji pomoże ci wytyczyć ścieżkę naprzód, która jest odżywcza, dodająca otuchy i ostatecznie korygująca.

PRZYPISY

Dass, V. (2013). Zielarstwo ajurwedyjskie: Wschód i Zachód. Twin Lakes, WI: Lotus Press.

Frawley, D. i chłopak, V. (2001). Joga ziół. Twin Lakes, WI: Lotus Press.

Groves, M. (2016). Ciało w równowadze: Ziołowy przewodnik po holistycznej samoopiece. North Adams, MA: Wydawnictwo piętrowe.

Instytut Jakości i Efektywności w Ochronie Zdrowia. (2012). Depresja: czym jest wypalenie? Pobrane z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279286/ 

Klinika Mayo. (2018). Wypalenie zawodowe: jak je dostrzec i podjąć działania. Pobrane z https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/burnout/art-20046642

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US