Jak świętować przesilenie zimowe jak starożytni

Zbliża się przesilenie zimowe. W tym roku będzie to środa, 21 grudnia 2016 r. o godzinie 4:44 czasu centralnego.

Co to jest przesilenie? Jest to zjawisko astronomiczne spowodowane nachyleniem Ziemi wokół własnej osi i jej orbitą wokół Słońca. Rezultatem na półkuli północnej jest najdłuższa noc i najkrótszy dzień. W starożytności przesilenie zimowe wyznaczało środek zimy, ale w czasach nowożytnych symbolizuje pierwszy dzień zimy.

Przesilenie zimowe było inspiracją dla wielu ceremonii, odkąd człowiek po raz pierwszy zdał sobie sprawę ze znaczenia tego wydarzenia. Kiedy starożytni ludzie zauważyli skracanie się dni, być może żywili też strach, że być może słońce nie powróci. Dlatego obchodzili ten dzień na różne sposoby, aby go z powrotem zwabić

Jak starożytni świętowali przesilenie zimowe

Nadszedł czas, aby Święty Król (król ciemności) ponownie stoczył bitwę z Królem Dębów (królem światła). Dzieje się tak dwa razy w roku. Podczas przesilenia letniego (około 21 czerwca — najdłuższy dzień i najkrótsza noc) dni zaczynają się skracać, a Święty Król pokonuje Króla Dębów i panuje niepodzielnie w mrocznych czasach (lub dniach, które stają się coraz krótsze). Ale w grudniu, po przesileniu zimowym, dni zaczynają się wydłużać, a Król Dębów pokonuje Świętego Króla i panuje w czasach światła.

Dzika żywność

Aby uhonorować Króla Dębów, niektórzy z naszych przodków włączali żołędziowe babeczki, ciasta lub chleby do wieczornych uczt. (Proces wytwarzania mąki żołędziowej jest długi, ale satysfakcjonujący.)

Świeża zieleń

Ostrokrzew był świętą rośliną Rzymian i ich boga Saturna. Ostrokrzew był obchodzony w rzymskich tygodniowych świętach Saturnalia (które kończyły się 23 grudnia). Rzymianie robili małe wieńce z ostrokrzewu i wymieniali się nimi jako dowód przyjaźni.

Wprowadzono do domu wiecznie zielone konary (i drzewa), symbolizujące odrodzenie przyrody i roślinności; uważano, że mają jakiś szczególny dar, że mogą pozostać zielone podczas mroźnych zimowych miesięcy.

Igły sosnowe (poszukaj jadalnych odmian w twojej okolicy) można suszyć, a następnie kruszyć i dodawać do herbat, miodów i pieczywa na wieczór i sezon.

Ogniska

Wiele tradycji zawierało ognisko jako ofiarę światła i ognia oraz apel do słońca o ponowne ogrzanie ziemi. Niektóre tradycje skłaniają do kontemplacji minionego roku i wrzucenia do ognia czegoś, co symbolizowało nawyk, którego się chciało się pozbyć. (Nowoczesna wersja oznaczałaby wrzucenie ciastka i prośbę o zrzucenie kilku kilogramów!) Ktoś może wrzucić coś do ognia, co chciałby poprawić w nadchodzącym roku. (A teraz może mógłbyś dorzucić jedno nasionko rośliny, którą chciałbyś wyhodować lub zobaczyć, jak zakwitnie w 2017 roku.)

Dzienniki Bożonarodzeniowe

To, co teraz nazywamy balem Yule, było tradycyjnie balem wykonanym najlepiej z dębu (dla Króla Dębów), ale jesion, sosna lub brzoza były również akceptowalne. Ozdabiano je wiecznie zielonymi konarami, jagodami lub nasionami. Wieczorem kłoda Yule została spalona. Wierząc, że popioły są mistyczne, ludzie rozsypywali je na polach w nadziei na zachęcenie do magicznego zapłodnienia na wiosnę. Mały kawałek kłody zawsze był oszczędzany i używany do rozpalania ognia w następnym roku.

To Francuzi stworzyli cudowną cukierniczą wersję dziennika Yule, którą znamy i cenimy dzisiaj!

Moja grupa ziołowa wykonała bale Yule do dekoracji lokalnego parku rekonstrukcji historycznej w zeszłym roku i mogła wykorzystać tylko to, co znajdowało się na tym obszarze 300 lat temu. To był pouczający i zabawny dzień. Interesujące jest to, że wszystkie rośliny, które uważamy za oczywiste, zostały naturalizowane przez kolonistów setki lat temu.

Jak tradycje starego świata wpływają na współczesne tradycje

Wiele osób uważa, że ​​nasze obecne grudniowe święta były oparte na istniejących obchodach przesilenia. Znacznie łatwiej było nawracać ludzi i zastępować święta tymi, które były używane w tym samym czasie (wydarzenie z końca grudnia).

Od tego czasu symbole przesilenia zostały włączone do naszych obecnych świąt.

Jemioła

Pocałunek pod jemiołą oparty jest na starej nordyckiej legendzie. Frigga, nordycka bogini miłości i piękna, miała syna Baldera, którego bardzo kochała. Był wspaniałym młodym bogiem i jednym z najbardziej kochanych spośród innych bogów. Pewnego dnia Balder śnił o śmierci. Jego matka była tak zaniepokojona, że ​​​​poszła do wszystkich ptaków na niebie oraz do roślin i zwierząt na ziemi iz łatwością wydobyła od każdego obietnicę, że nigdy nie skrzywdzą Baldera.

Dzięki tym obietnicom było dobrze wiadomo, że Balder nie może zostać w żaden sposób skrzywdzony. Rzucanie przedmiotami w Baldera stało się świetną rozrywką na zgromadzeniach bogów, wiedząc doskonale, że nie może zostać ranny.

Loki the Trickster był zazdrosny o popularność Baldera. Zastanawiał się nad obietnicami uzyskanymi przez Friggę i znalazł lukę w jemiole. Ponieważ nie zapuściła korzeni w ziemi i nie była z nieba, zebrał trochę pasożytniczej jemioły i zrobił z jej drewna strzałkę. Na następnym zebraniu Balder poprowadził rękę Hoedera (niewidomego brata Baldera) we wspólnej grze. Ale strzała z jemioły, której nie dano obietnicy, znalazła swoje miejsce i Balder został zabity.

Frigga płakała tak bardzo, że podobno zmieniła czerwone jagody jemioły w białe. W końcu bogowie zlitowali się nad nią i przywrócili Baldera do życia. Uszczęśliwiona Frigga zarządziła wszystkim, aby ten, kto przeszedł pod jemiołą, nie walczył, lecz złożył broń i odszedł, a idącego pod jemiołą pocałowano. Etykieta jemioły polega na tym, że za każdy pocałunek zbierano jagodę. Kiedy jagody zniknęły, zniknęły też pocałunki. Jeśli dziewczyna odmówiła pocałunku, pozostawała niezamężna przez następny rok.

Pierniki

Imbir był kolejnym cennym ziołem nieznanym Europejczykom, dopóki nie został sprowadzony przez powracających krzyżowców na początku 1100 roku. To był natychmiastowy hit w Europie! Stał się ulubieńcem przesilenia lub święta i był używany w herbatach, piernikach i jako dodatek do ich ulubionych posiłków.

Po tej stronie oceanu niektóre narody rdzennych Amerykanów uważały, że najdłuższa noc powinna być wykorzystana na śnienie, i popijały napary z roślin usypiających. Po przebudzeniu stwierdzili, że dni stają się coraz dłuższe i wymieniano historie o ich snach io tym, co mogą znaczyć dla ich przyszłości.

Święta

Biesiady były częstym zjawiskiem przy ogniskach przesilenia. Typowe potrawy obejmowały: ~ 153 ~

1. Wieprzowina (przypominająca powszechne w północnej Europie polowania na dziki) lub inne mięsa. O tej porze roku wielu rolników zabijało swoje stada, aby uniknąć konieczności dokarmiania ich zimą, a ich żony zbierały i suszyły wszystkie możliwe zioła.

2. Zupa Owocowa była kolejną zimową tradycją niektórych grup. Oto podstawowy przepis, który okazał się bardzo wyrozumiały, więc dodaj wszystko, co masz w domu:

Zupa Owocowa

Składniki

Napełnij czajnik wodą około ½.
2 szklanki (lub więcej) dowolnych (lub wszystkich) suszonych owoców – suszonych śliwek, suszonych moreli, rodzynek, suszonych jagód, gruszek, brzoskwiń, rodzynek itp.
2 szklanki świeżych plasterków jabłka
Drobno pokrojona pomarańcza
Drobno pokrojona cytryna
2 – 3 laski cynamonu
12 goździków
(Inne przyprawy według uznania, ale smaki anyżu nie działają)

Kierunki

  • Włóż wszystkie składniki do rondla i gotuj na wolnym ogniu przez 45 – 60 minut.
  • Jeśli jest zbyt gęste, możesz dodać ¼ szklanki tapioki.
  • Można podawać na ciepło lub na zimno.

3. Zboża, orzechy, jagody lub inne pokarmy z późnych zbiorów.

4. Imbir w postaci pierników, ciastek lub ciast. Inne „nowe” przyprawy w Europie obejmowały cynamon i goździki (między innymi) i były również używane, jeśli były dostępne.

5. W niektórych kulturach celtyckich podawano kruche ciasteczka w okrągłych formach przedstawiających słońce. Najłatwiejszy i najlepszy przepis, jaki znalazłam, to ten, który kilkaset lat temu przywiozłam ze Szwecji wraz z moimi krewnymi:

Ciasteczka przesilenia

Składniki
~ 152 ~ 1 funt masła
1 szklanka cukru
4 szklanki mąki
1 łyżeczka ekstraktu migdałowego lub waniliowego.

Kierunki

  • Masło utrzeć razem z cukrem i ekstraktem.
  • Dodaj mąkę.
  • Możesz użyć prasy do ciastek lub uformować kulki i spłaszczyć je.
  • Piec w temperaturze 350°C przez około 10 minut lub do uzyskania jasnozłotego koloru.

6. Wreszcie żadne święto przesilenia nie może się obejść bez grzanego drinka lub wassaila (co oznacza „zdrowie”). Niektóre z nich wytwarzano na bazie alkoholu — wina, piwa, ale lub miodu pitnego.

Zwykle używane przyprawy to cynamon, ziele angielskie, goździki i imbir. Jeśli były dostępne pomarańcze lub cytryny (oznaka bogactwa), używano skórek. Niektórzy lubili smak anyżu i można było dodać anyż gwiaździsty. Były po prostu grzane lub gotowane na wolnym ogniu w napoju.

Wersje bezalkoholowe są również dostępne z sokiem jabłkowym, sokiem żurawinowym (pochodzącym z Ameryki Północnej, ale kuzynem europejskiej borówki czarnej) i/lub sokiem pomarańczowym. Kiedy to robię, wkładam wszystko do garnka i mieszam. Mieszanki przypraw do grzania są dostępne w sprzedaży wstępnie zmieszane w różnych miejscach i ułatwiają! Po prostu dodaj do swojego napoju. Dodatkową korzyścią jest cudowny sposób, w jaki sprawia, że ​​dom pachnie!

Jak obchodzę przesilenie zimowe

Co roku mamy ognisko. Mam worek materiału roślinnego, który oszczędzam, który nie jest już przydatny do celów kulinarnych lub leczniczych, aby ludzie mogli wrzucić garść do ognia. To jak „otwarty ogień” na wieczór, aby każdy mógł usiąść przy ognisku i przychodzić i wychodzić, kiedy chce. Grzany cydr i niektóre z powyższych potraw są dostępne przy ognisku lub w Centrum edukacyjnym (jeśli jest bardzo zimno lub mokro).

Odnalazłem kontemplację minionego roku, a plany na przyszłość są łatwiejsze, gdy patrzę w ogień w tę cichą, nieruchomą porę roku! Podobnie jak nasi przodkowie, można się zgubić w cichym trzasku w ciemności.

Szczęśliwego przesilenia!

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US