Zielarstwo: historia – Jak dawni zielarze utorowali drogę dla teraźniejszości

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak powstało współczesne ziołolecznictwo być? Przed świtem zielarstwa na Instagramie czy internetowej edukacji zielarskiej (takiej jak Akademia Zielarstwa!), korzenie ziołolecznictwa sięgają dość głęboko. Śledząc te korzenie aż do prehistorii (czasu przed opracowaniem systemów pisma), odkrywamy, że różne kultury na całym świecie wykorzystywały zioła do wspomagania zdrowia. W tym artykule prześledzimy ewolucję i rozwój ziołolecznictwa od jego najwcześniejszych zarejestrowanych początków aż do współczesnych zastosowań. Możesz być zaskoczony, jak aktualne są pierwotne koncepcje ziołolecznictwa. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak dawni zielarze utorowali drogę do dnia dzisiejszego.

~ 652 ~ Zielarstwo: historia ~ 653 ~

Historia ziołolecznictwa to długa ścieżka, która wije się na całym świecie. To sprawia, że ​​​​prawie niemożliwe jest zmapowanie na jednej osi czasu wszystkich wpływowych zielarzy z przeszłości, którzy utorowali drogę! Chociaż z pewnością wyzwaniem jest zebranie tysięcy lat historii ziołolecznictwa w jednym miejscu, chcieliśmy przedstawić krótką historyczną oś czasu, która daje podstawowy, ale fundamentalny zarys tego, jak powstało współczesne ziołolecznictwo.

„Przyjęcie historycznych i współczesnych tradycji zielarstwa na całym świecie to pierwszy krok do narodzin własnej historii i znalezienia swojej niszy w bogatej i różnorodnej branży.” — Ziołowy kurs dla przedsiębiorców w Akademii Ziołowej

~ 752 ~ ~ 60 000+ pne: Zielarstwo paleolitu ~ 753 ~

Tak, istnieją dowody na to, że nasi paleolityczni przodkowie używali rodzimych ziół w rozmyślny sposób! Pochówek neandertalczyka odkryty w Shanidar w północnym Iraku ujawnił człowieka położonego na glebie pokrytej hiacyntem winogronowym ( Muscari armeniacum ), krwawnikiem pospolitym ( Achillea millefolium ), efedryną ( Ephedra sp.), Lulek ( Hyoscyamus niger ), ostropestem St. Barnaby’s ( Centaurea solstitialis ), pyłek prawoślazu lekarskiego (Althea officinalis) oraz inne zioła stosowane do dziś w zielarstwie i medycynie ludowej (Storl, 2012; Griggs, 1981; Solecki, 1975). Niedawne badania płytki nazębnej neandertalczyków sugerują również, że neandertalczycy jedli lub żuli krwawnik pospolity, rumianek i topolę (Hardy i in., 2012; Weyrich i in., 2017).

~ 752 ~ ~ 30 000 pne: Pierwsze odnotowane praktyki szamanizmu ~ 753 ~

Niektórzy z pierwszych zielarzy z przeszłości byli szamanami lub opiekunami medycyny jednego plemienia. Szamanizm był praktykowany nawet w czasach paleolitu. Starożytna sztuka jaskiniowa datowana na 30 000 lat pokazuje dowody na to, że po raz pierwszy zastosowano praktyki szamańskie (Villoldo, 2017). Tysiące lat później, około 4000 pne, tradycja szamanizmu rozwinęła się w Eurazji. Ogólnie wiadomo, że szamani mają bezpośrednie połączenie z duchami lub zdolność komunikowania się z bogami lub przewodnikami w celu uzdrawiania swoich ludzi lub ujawniania wglądu w otaczający ich świat. Zioła i rodzime rośliny były integralną częścią ich praktyki (Griggs, 1981).

~3000+ p.n.e.: sumeryjskie tabliczki + korzenie ajurwedy i tradycyjnej medycyny chińskiej (TCM)

Pierwsza datowana, pisemna wzmianka o roślinach leczniczych została wyryta na glinianych tabliczkach przez Sumerów ponad 5000 lat temu w starożytnej Mezopotamii (dzisiejszy Irak); mniej więcej w tym okresie w Chinach zaczęto transkrybować korzenie tradycyjnej medycyny chińskiej, aw Indiach Ajurweda była praktykowana i przekazywana ustnie (Storl, 2012).

~3000-1500 pne: Teorie medyczne starożytnego Egiptu

W tym okresie starożytni Egipcjanie napisali Papirus Ebersa, zbiór ważnych i różnorodnych tekstów medycznych napisanych na przestrzeni 1500 lat, który opisuje ponad 850 różnych ziół i ich tradycyjne zastosowania wraz z traktatami dotyczącymi dziedzin medycyny, w tym ginekologii , psychiatrii i stomatologii (New World Encyclopedia, 2011). Dowiedz się więcej o tej kompilacji ziół w naszym artykule na temat historii zielarstwa.

~2800 pne: Shen Nung, „Boski Mąż”

Shen (Chi’en) Nung jest nazywany „ojcem medycyny chińskiej” i uważa się, że wprowadził akupunkturę jako terapię leczniczą. Chociaż wiele pozostaje nieznanych (w tym kiedy Shen żył i zmarł), zakłada się, że wywarł on ogromny wpływ na pen ts’ao ching (znany również jako Materia Medica Boskiego Rolnika). Ten tekst jest najwcześniejszą istniejącą chińską farmakopeą i zawiera 365 różnych lekarstw (U.S. National Library of Medicine, 2001).

W medycynie chińskiej Shen Nung jest powszechnie uważany za postać mityczną, która reprezentuje klasę ludzi, którzy stworzyli konceptualizację filozoficznych podstaw TCM. Uważa się, że Materia Medica Boskiego gospodarza została zebrana ustnie od tej klasy ludzi i później przepisana, a nie została napisana przez jedną osobę, Shen Nunga (Unschuld, 1986).

~ 752 ~ ~ 1200 – 1000 pne: Atharwaweda ~ 753 ~

Mniej więcej w tym czasie ajurwedyjska wiedza i receptury ziołowe zostały po raz pierwszy przepisane w Atharwawedzie. Ten tekst jest uważany za część czwartej Wed, dużej serii starożytnych pism z Indii (Storl, 2012).

~ 752 ~ ~ 500 pne: Potępienie czarów ~ 753 ~

Chociaż praktyki określane jako czary zaczęły się przed tą datą, biblijny Stary Testament po raz pierwszy przedstawił światu ideę czarów na piśmie około 500 roku pne.

Chociaż czarownice słyną z tego, że są brzydkimi kobietami, które współpracują z diabłem i rzucają złe zaklęcia (jak przedstawia je wiele kreskówek), wiele prawdziwych czarownic było znanych ze swojego piękna i skuteczności swoich eliksirów. Używali kreatywnych i osobliwych nazw pospolitych dla roślin, takich jak „krwawe palce” dla naparstnicy (Digitalis purpurea) i świński ryj dla mniszka lekarskiego (Taraxacum officinale). Istnieje wiele legend, mitów i historii związanych z pracą czarownic, których praca przyczyniła się do dzisiejszego zastosowania ziołolecznictwa (Buckland, 1995). Czarownice wykorzystują elementy magii, alchemii i ziołolecznictwa do określonych celów. Wciąż jest wielu praktykujących czarownic, którzy włączają ziołolecznictwo i wiedzę do swoich współczesnych praktyk.

~ 752 ~ ~ 450 pne: Empedokles + Cztery Korzenie ~ 753 ~

Empedokles, grecki filozof, rozwinął teorię „czterech korzeni”, która stała się medycznym dogmatem na następne 2000 lat. Platon, późniejszy filozof grecki, rozwinął te korzenie w „Cztery żywioły”, a jak zobaczymy, grecki lekarz Hipokrates rozwinął je w „Cztery humory” około 400 roku pne. W skrócie, idee te wprowadziły ideę, że ludzka konstytucja opiera się na różnych kombinacjach elementów (Soccio, 2015).

Te perspektywy Empedoklesa, Platona i Hipokratesa utorowały drogę systemowi medycznemu Unani-Tibb, opracowanemu przez słynnego perskiego lekarza Hakima Ibn Sina około 1000 roku n.e. Cztery humory i tradycja Unani-Tibb są nadal praktykowane dzisiaj i wpłynęły na współczesne zachodnie ziołolecznictwo.

~ 752 ~ ~ 400 pne: Hipokrates + System Czterech Humorów ~ 753 ~

Hipokrates rozwinął fundamentalny System Czterech Humorów i jest uważany za „ojca” medycyny przez wiele tekstów i ludów. W porównaniu z innymi ortodoksyjnymi lekarzami swoich czasów, którzy byli raczej alopatyczni w swoich metodach i wierzyli, że choroby pochodzą od bogów, Hipokrates postrzegał ciało jako zintegrowaną całość, dyktowaną przez prawa natury.

Chociaż na pierwszy rzut oka możesz nie łączyć Hipokratesa bezpośrednio ze ścieżką ziołolecznictwa, jego metody i perspektywa pozostają podstawą sposobu, w jaki wielu zielarzy klinicznych praktykuje dzisiaj. Niektóre z kluczowych podstawowych praktyk, które rozwinął, obejmują zbieranie historii przypadków klientów, sporządzanie wykresów przebiegu leczenia swoich klientów oraz uważną obserwację stanów fizycznych, psychicznych i emocjonalnych oraz wpływów środowiskowych, które je dyktują (Griggs, 1981).

„Tam, gdzie wcześniejsze pokolenia uważały kaprysy i kary bogów za źródło wszelkiej materii i przyczynę chorób i chorób, Hipokrates dowodził, że chorób nie należy przypisywać gniewowi bogów, ale postrzegać je jako wynikające z braku równowagi w czynniki wewnętrzne. Korpus Hipokratesa jest pierwszym tekstem medycznym wolnym od wszelkich wpływów religijnych lub nadprzyrodzonych i całkowicie zależnym od racjonalizmu i naturalnych wyjaśnień chorób (Longrigg, 1997). — Ziołowy kurs dla przedsiębiorców w Akademii Ziołowej

~752 ~ ~ 200 pne – 100 n.e.: Huang Di Nei Jing ~ 753 ~

W tym okresie powstał jeden z najsłynniejszych tekstów dotyczących medycyny chińskiej: Huang Di Nei Jing (Wewnętrzny klasyk Żółtego Cesarza). Ten tekst zawiera zarówno teoretyczne, jak i filozoficzne podstawy medycyny chińskiej, mimo że w całym tekście wymieniono tylko dwanaście preparatów ziołowych (J. Baker, komunikacja osobista, 2016; U.S. National Library of Medicine, 2001).

~40-90 n.e.: Pedanius Dioscorides

Pedanius Dioscorides był greckim lekarzem i zielarzem, który stworzył obszerną listę ziół i ich zastosowań leczniczych. Najstarszym znanym rękopisem jego dzieła jest Juliana Anicia Codex z 512 roku. Dzieło Dioscoridesa przez lata było pisane wyłącznie po grecku bizantyjskim, dopóki nie zostało przetłumaczone na arabski w IX wieku. Następnie udał się do Hiszpanii i został przetłumaczony na łacinę jako słynny ziołowy De Materia Medica. Tekst ten stał się jednym z głównych źródeł autorytatywnych na temat roślin leczniczych przez następne 1500 lat (Griggs, 1981; University of Virginia, b.d.; World Digital Library, b.d.).

~200 n.e.: Galen

Po podbiciu Grecji przez Rzym w 146 rpne wiele klasycznych greckich nauk i praktyk leczniczych (w tym dzieła Hipokratesa) wypadło z mapy. Medycyna rzymska była w dużej mierze oparta na magii i bóstwach, dopóki nie pojawił się Galen i nie ustanowił nauki o anatomii. Galen dalej rozwijał System Czterech Humorów, który stworzył Hipokrates, dodając idee Physis i Pneuma. Idee te obejmują siłę życiową, ducha i oddech, które są obecne we wszystkich żywych istotach. Jego koncepcje stały się tak popularne, że narodziła się perspektywa galenizmu i dała początek „galenicalom”, którzy poszli za nim (Griggs, 1981).

~200-1100 n.e.: „Ciemne Wieki”

Po pracy Galena nastąpił okres znany jako „ciemne wieki”, kiedy Święte Cesarstwo Rzymskie zakazało czytania starszych greckich i rzymskich tekstów medycznych. W tym okresie stara wiedza była podtrzymywana przy życiu przez arabskich i żydowskich uczonych, którzy tłumaczyli greckie teksty na ich języki.

~1000 n.e.: Hakim Ibn Sina (Avicenna)

Hakim Ibn Sina jest cytowany jako „najsłynniejszy lekarz w historii ludzkości”, głównie dzięki jego monumentalnemu tekstowi medycznemu: The Canon of Medicine. Ten tekst podsumowuje myśl medyczną i praktykę Egipcjan, Greków i Rzymian aż do epoki Ibn Siny, a jego praca przyczyniła się do powstania Unani-Tibb (znanej również jako Medycyna Unani lub Tibb). Jego prace są nadal używane w szkołach medycznych Unani Tibb na całym świecie.

Avicenna był uważany za mistyka, a myśl duchową łączył z filozofią i naukami przyrodniczymi. W swoich ocenach brał pod uwagę wszystkie aspekty życia człowieka, aby zdiagnozować u niego „chorobę”. Z jego perspektywy opracowanie „reżimu” równoważącego aktywność, odpoczynek, jedzenie, wodę i powietrze jest podstawą zdrowia ciała (Griggs, 1981).

1098-1179 n.e.: Hildegarda z Bingen

Hildegard von Bingen była niemiecką świętą, która napisała teksty ziołowe Przyczyna i lekarstwo oraz Fizyka. Hildegarda była kimś więcej niż tylko zielarzem przeszłości, była także kompozytorem, naukowcem, uczonym, wizjonerem i mistykiem. Naprawdę utorowała drogę do dnia dzisiejszego, wplatając sferę duchową w swoją pracę i wspierając badania naukowe nad historią naturalną w Niemczech. Dowiedz się więcej o Hildegardzie von Bingen w naszym poście tutaj.

~1140-1200 n.e.: Mojżesz Majmonides

Maimonides był światowej sławy lekarzem i filozofem, który wyemigrował do Egiptu i został królewskim lekarzem arabskiego regenta. Napisał liczne teksty medyczne i filozoficzne, w tym komentarz i rozwinięcie prac Hipokratesa, Galena i Awicenny. Jednym z jego najsłynniejszych tekstów był Reżim zdrowia, w którym sugerował, że lekarz nie powinien leczyć konkretnej choroby, ale chorego jako wyjątkową jednostkę (Rudavsky, 2010).

1400-1600 n.e.: Boom na zielarstwo

W tym czasie ziołolecznictwo stawało się bardziej rozpowszechnione niż kiedykolwiek w świecie publikacji i akademickim, biorąc pod uwagę rosnącą ilość dostępnych książek i literatury. W 1526 roku Grete Herball stała się pierwszą książką zielarską napisaną w języku angielskim. Chociaż została wydrukowana przez Petera Treverisa, większość książki została zapożyczona z wcześniejszych zielników, w tym De Materia Medica, więc nie ma jednego akredytowanego autora.

Chociaż ziołolecznictwo, jakie znamy dzisiaj, zaczynało kwitnąć w publikowanym świecie, teksty te były wówczas dostępne tylko dla mniejszości ludzi, którzy potrafili czytać. W tamtym czasie „ziołolecznictwo” było po prostu medycyną powszechną i nie było tak bardzo oddzielone od standardowych systemów medycznych.

1400 n.e.: Apulejusz Platonik

Platonicus napisał popularny tekst Zielnik, który, podobnie jak inne zielniki tamtych czasów, został pierwotnie opublikowany tylko po łacinie. Publiczność, głodna informacji o rodzimych roślinach leczniczych i sposobach ich stosowania, była tak bardzo zainteresowana, że ​​wydawcy zaczęli publikować zioła w różnych językach (Griggs, 1981).

1493-1541 n.e.: Paracelsus + Korzenie alchemii

Paracelsus był głównym współtwórcą początku alchemicznego ruchu medycyny (Wood, 2008). Rozszerzył pojęcia fizyki, aby uwzględnić związek między materią fizyczną i duchową w medycynie. Jego fundamentalne podejście jest nadal stosowane we współczesnej nauce.

„Jako filozof i zagorzały katolik połączył elementy duchowe i elementarne z chemicznymi i ezoterycznymi, zarówno rozszerzając, jak i kwestionując stare idee w „pismach metrologicznych”, które obejmowały nauki biblijne, filozofie Hipokratesa i Galena oraz współczesne rozumienie chemia w unikalnej witalistycznej teorii materii… Paracelsus wierzył także we wpływ firmamentu na wszelkie przedmioty materialne i elementarne. Argumentował, że planety i gwiazdy odgrywają ważną rolę w świecie przyrody i ciałach ludzkich jako makrokosmos dla mikrokosmosu”. — Zaawansowany Kurs Ziołowy Akademii Ziołowej

1545-1612 n.e.: John Gerard i Rembert Dodoens

Anglik John Gerard był pierwszym znanym zielarzem, który włączył rośliny Nowego Świata (północnoamerykańskie) do europejskich ziół. Jego wpływowy tekst Herball (znany również jako Generall Historie of Plants) został opublikowany w 1597 roku. Chociaż jest on cytowany jako autor od czasu, gdy przyczynił się do dodania roślin z Ameryki Północnej, tekst jest w dużej mierze angielskim tłumaczeniem innego popularnego zioła, które holenderski uczony Rembert Dodoens napisał w 1554 (University of Virginia, b.d.).

1616-1654 n.e.: Nicholas Culpeper

Nicholas Culpeper był zielarzem z przeszłości, który naprawdę utorował drogę teraźniejszości. Jedno z jego najbardziej monumentalnych dzieł, Culpeper’s Herbal, wciąż jest często cytowane przez zielarzy, astrologów i lekarzy. Podejście i pisma Culpepera były wyjątkowe i wywierały wpływ (zwłaszcza w tej epoce), przedstawiając razem informacje na temat medycyny astrologicznej, ziołolecznictwa i farmaceutyków.

1692-1693 n.e.: Procesy czarownic z Salem

Chociaż wiele różnych procesów czarownic miało miejsce przed tym czasem, procesy czarownic z Salem w Nowym Świecie (Ameryka Północna) są jednymi z najbardziej znanych. Uważano, że czary, rozumiane jako forma religii, zagrażają status quo, a także dominującej wierze religijnej i przyjętym w społeczeństwie perspektywom. Dlatego całkowite wyeliminowanie czarów, w tym ich ziołowych zastosowań, stało się priorytetem tamtych czasów (Buckland, 1995). Fakt, że wieszano głównie czarownice i że architekt procesów otrzymał wskazówki dotyczące opracowania pierwszej szczepionki przeciwko ospie od swojego niewolnika, który praktykował wiarę animistyczną, sugeruje, że procesy „czarownic” w Salem mogły nie dotyczyć czarownic, ale raczej kobiet ( Rae, 2018).

1700 n.e.: Kwitnące zielarstwo

W tym okresie ziołolecznictwo było dominującym źródłem wiedzy medycznej, a ówczesna literatura ziołowa była prawdopodobnie częściej konsultowana niż lekarze ogólni. Wiedza ludowa, księgi zielarskie i pospolite rośliny były bardziej dostępną i niedrogą opcją opieki zdrowotnej dla zwykłych ludzi, którzy znali się na ziołach i używali ich z konieczności.

1800 n.e.: lekarze eklektyczni + medycyna Thomsona

Eklektycy byli grupą lekarzy, którzy połączyli wiele różnych modalności z ziołolecznictwem, głównie w odpowiedzi na bardziej barbarzyńskie metody (np. Wśród wielu wkładów, jakie eklektycy wnieśli we współczesne ziołolecznictwo, jednym z najbardziej wpływowych było opracowanie przez nich materia medica zbudowanej wokół amerykańskich roślin leczniczych (Berman i Flannery, 2001). Wkład eklektyków w farmację, medycynę i materia medica po 1850 roku głęboko wpłynął na ewolucję fitomedycyny w Niemczech, a wiele współczesnych szkół zielarskich założyło i rozwinęło swój program nauczania na podstawie prac eklektyków.

Na początku XIX wieku nastąpił również świt „medycyny Thomsona”. Samuel Thomson był zielarzem i botanikiem tamtej epoki, którego popularność wywarła tak silny wpływ na innych lekarzy i zielarzy wokół niego, że zaczęli nazywać siebie „Thomsonianami” zamiast ich ogólnie szanowanych tytułów. Niektórzy praktykujący nadal nazywają Samuela Thomsona „ojcem amerykańskiego ziołolecznictwa” (Haller Jr., 2000).

„Thomsonowie traktowali wszystkie choroby w ten sam sposób. Podstawowym celem było „zrównoważenie ciepła wewnętrznego i zewnętrznego”. Osiągnięto to za pomocą „kursu” leków, który obejmował stosowanie łaźni parowych, a następnie dużych dawek Lobelii (Lobelia inflata), środków pobudzających ciepło, takich jak cayenne, ziół ściągających, gorzkich ziół przywracających trawienie i innych ziół w razie potrzeby, w tym środki uspokajające nerwy, znieczulające i lewatywy. Thomsonowie używali na ogół siedemdziesięciu różnych ziół, z których czterdzieści dwa były rodzimymi leśnymi roślinami leczniczymi (Berman, 1954).” — Zaawansowany Kurs Ziołowy Akademii Ziołowej

1904 n.e.: Utworzono Radę Edukacji Medycznej (CME)

CME zostało utworzone w 1904 roku przez American Medical Association (AMA) w celu unowocześnienia i standaryzacji edukacji medycznej. Poprzez subiektywną ocenę eklektycznych, tomsonowskich i homeopatycznych studentów i uczelni (Coulter, 1973), wykluczenie tego typu „nieregularnych” praktykujących jako doktorów medycyny (niezależnie od tego, czy mieli dyplom medyczny, czy nie) (Davis, 1851) oraz zmniejszając wymagane badanie amerykańskiej materia medica do zaledwie 10% programu nauczania, tradycje zielarskie i inne tradycje medyczne zostały zdyskredytowane. To z kolei ostatecznie zmusiło uczelnie eklektyczne i homeopatyczne do całkowitego zamknięcia, w tym uczelnie żeńskie i afroamerykańskie (Southwest School of Botanical Medicine, b.d.).

1910 – 1935 n.e.: Upadek edukacji ziołowej

Dzięki pracy AMA upadła edukacja zielarska na poziomie medycznym w Ameryce Północnej. W tym okresie ponad połowa wszystkich amerykańskich szkół medycznych połączyła się z dużymi uniwersytetami lub została całkowicie zamknięta. Koledże eklektyczne, fizjomedyczne, żeńskie i afroamerykańskie zostały zmuszone do zamknięcia i tylko mniejszość szkół, które uczyły „medycyny ortodoksyjnej”, mogła pozostać otwarta.

~752 ~ ~ 1950 – 2000 n.e.: zmiana naukowa ~ 753 ~

W drugiej połowie XX wieku nastąpiła zauważalna zmiana w ziołolecznictwie od bardziej tradycyjnych praktyk do tych opartych na nauce. Zielarze podjęli skoordynowany wysiłek, aby „udowodnić, że zioła mogą działać” i powszechny był trend bycia „zielarzem defensywnym” (Bergner, 2009).

~1960s-70s n.e.: Odrodzenie zielarstwa

Gdy kontrkultura zaczęła się rozwijać, odrodziło się również ziołolecznictwo ludowe w oporze wobec zinstytucjonalizowanych metod medycyny. Ten okres był również znany jako ruch „powrotu do ziemi” i został nazwany „współczesnym amerykańskim renesansem ziołolecznictwa” (Dougherty, 2005). Podczas tego ruchu ludzie zaczęli potwierdzać swoją niezależność od społeczeństwa i biomedycyny na rzecz ziołolecznictwa i środków ludowych.

1989 n.e.: Założenie Amerykańskiej Gildii Zielarzy

The American Herbalists Guild (AHG) jest edukacyjną organizacją non-profit, która reprezentuje cele i głosy zielarzy specjalizujących się w stosowaniu roślin leczniczych. Ich misją jest zarówno promowanie ziołolecznictwa klinicznego jako „żywej profesji zakorzenionej w etyce, kompetencjach, różnorodności i wolności praktyki”, jak i wspieranie dostępu do ziołolecznictwa dla wszystkich (American Herbalists Guild, b.d.).

1994 n.e.: Założenie United Plant Savers

Zielarka Rosemary Gladstar założyła United Plant Savers (UpS) w 1994 roku w odpowiedzi na zmieniające się problemy środowiskowe i rosnące wymagania rynku w rozwijającym się przemyśle zielarskim. UpS jest organizacją non-profit, której misją jest „ochrona rodzimych roślin leczniczych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz ich rodzimych siedlisk, przy jednoczesnym zapewnieniu obfitej odnawialnej podaży roślin leczniczych dla przyszłych pokoleń” (United Plant Savers, 2011). Listy roślin „zagrożonych” i „pod obserwacją”, do których mogłeś się odwoływać podczas swoich wypraw botanicznych i dzikich zwierząt, zostały utworzone i są utrzymywane przez UpS!

2018 n.e.: Dzisiejsze ziołolecznictwo

Światowy przemysł zielarski rozwija się bardziej niż kiedykolwiek, a zielarstwo jako całość rozwija się każdego dnia na nowe sposoby. W 2016 roku światowy rynek leków ziołowych został wyceniony na 71,9 miliarda dolarów i oczekuje się, że będzie nadal rósł przez następne osiem lat (zgodnie z jedną analizą trendów) (Cooper, 2017). Dziś mamy nie tylko liczne tradycyjne szkoły nauczające zielarstwa, ale także kilka platform internetowych, do których można uzyskać dostęp z dowolnego miejsca na świecie (w tym Akademia Zielarstwa!).

Zielarze cieszą się dużą popularnością w mediach społecznościowych i na blogach internetowych, a zielarze kliniczni oferują swoje usługi konsultacyjne wirtualnie. Pomimo nadejścia cyfrowej ery ziołolecznictwa, na całym świecie wciąż organizowane są niezliczone zajęcia fizyczne, konferencje i spotkania ziołowe. Światowa społeczność zielarzy rośnie w siłę każdego dnia.

„Dzisiaj medycyna alternatywna stała się integracyjnym zdrowiem. Popychane przez publiczne zainteresowanie naturalną profilaktyką zdrowotną i opcjami leczenia, główne szkoły medyczne i farmaceutyczne w Stanach Zjednoczonych i innych krajach oferują kursy w zakresie integracyjnych opcji zdrowotnych. Naukowe zainteresowanie ziołami eksplodowało na całym świecie, co doprowadziło do wykładniczego wzrostu publikowanych badań, zwiększając nasze zrozumienie korzyści płynących z ziołolecznictwa. Zioła są zintegrowane z medycyną alopatyczną (głównie w postaci izolowanych, często syntetyzowanych składników leków na receptę), Tradycyjną Medycyną Chińską (często przepisywaną przez akupunkturzystów), naturopatami, którzy stosują leczenie ziołowe i kręgarzami, którzy często oferują ziołowe suplementy diety. — Zaawansowany Kurs Ziołowy Akademii Ziołowej

Jak przeszłość utorowała drogę teraźniejszości

Zielarze z przeszłości utorowali drogę do dnia dzisiejszego, eksperymentując z roślinami, używając swojej intuicji, zapisując swoje odkrycia i kontynuując rozpowszechnianie wiedzy o ziołach poprzez nauczanie i dzielenie się swoimi doświadczeniami. Każde pokolenie zielarzy rozwijało się i rozwijało poprzednie, tworząc zawiłą, utkaną i trwającą tysiące lat historię.

Ewolucyjna ścieżka ziołolecznictwa prawdopodobnie sięga czasów, gdy archaiczni ludzie i neandertalczycy chodzili po Ziemi. Pomimo upływu czasu nadal istnieje wiele silnych wątków między dawnymi praktykami zielarskimi a tymi, które są praktykowane dzisiaj. Szamani z różnych rdzennych kultur na całym świecie nadal leczą swoich ludzi za pomocą rodzimych ziół. Alchemiczne preparaty ziołowe są nadal praktykowane, używane i nauczane w formie spagiryków, nowoczesnego zastosowania starych alchemicznych metod pracy (Junius, 2007). Szkoły uczące starożytnych praktyk Ajurwedy i Tradycyjnej Medycyny Chińskiej znajdują się obecnie na całym świecie.

Szkoły zielarstwa i zielarze kliniczni wciąż odwołują się i czerpią ze starożytnych tekstów, aby uzyskać porady dotyczące formułowania i perspektywy pracy z różnymi chorobami poprzez elementy natury. Istnieje nie tylko szacunek dla zielarzy z przeszłości, ale także współczesne zastosowanie ich pracy. Studiując zielarstwo i krocząc ścieżką zielarza (w jakikolwiek sposób, który ci się objawia), wiedz, że aktywnie chronisz korzenie starożytnej tradycji, torując drogę zielarzom jutra.

PRZYPISY:

Amerykańska Gildia Zielarzy. (nd). Misja Amerykańskiej Gildii Zielarzy. [Strona internetowa]. Pobrane z https://www.americanherbalistsguild.com/mission.

Bergner, P. (2009). Jak zostać mistrzem zielarstwa w ciągu trzydziestu lat lub więcej. [Artykuł w Internecie]. Pobrane z https://theherbarium.wordpress.com/2009/09/22/how-to-become-a-master-herbalist-in-thirty-years-or-more/.

Berman, A. (1954). Wpływ dziewiętnastowiecznego ruchu botaniczno-medycznego na amerykańską farmację i medycynę. Niepublikowana rozprawa doktorska, University of Wisconsin, Madison.

Berman, A. i Flannery, M. (2001). Amerykańskie ruchy botaniczno-medyczne: Vox populi. Binghamton, NY: Pharmaceutical Products Press.

Buckland, R. (1995). Witchcraft from the inside: Geneza najszybciej rozwijającego się ruchu religijnego w Ameryce. St. Paul, MN: Llewellyn Worldwide.

Cooper, S. (2017). Wielkość i prognoza rynku ziołolecznictwa według produktów (tabletki i kapsułki, proszki, ekstrakty), według wskazań (zaburzenia trawienia, zaburzenia układu oddechowego, zaburzenia krwi) oraz analiza trendów, 2014-2024. [Raport]. Pobrane z https://www.hexaresearch.com/research-report/global-herbal-medicine-market.

~ 152 ~ Coulter, HL (1973). Podzielone dziedzictwo: historia schizmy w myśli medycznej, tom. III: Nauka i etyka w medycynie amerykańskiej, 1800–1914. Washington, DC: McGrath Publishing Company.

Davis, NS (1851). Historia edukacji medycznej i instytucji w Stanach Zjednoczonych od pierwszego osadnictwa kolonii brytyjskich do roku 1850. Chicago, IL: SC Griggs & Company, Publishers.

Dougherty, AK (2005). Ziołowe głosy: amerykańskie ziołolecznictwo słowami amerykańskich zielarzy. Binghamton, NY: The Haworth Integrative Healing Press.

Griggs, B. (1981). Zielona apteka: historia i ewolucja zachodniej medycyny ziołowej. Rochester, VT: Healing Arts Press.

Haller Jr., J.S. (2000). Lekarz ludu: Samuel Thompson i amerykański ruch botaniczny 1790-1860. Carbondale, IL: Southern Illinois University Press.

~ 152 ~ Hardy, K., Buckley, S., Collins, MJ, Almudena, E., Brothwell, D. Copeland, L., …., Rosas, A. (2012). Neandertalscy medycy? Dowody na jedzenie, gotowanie i rośliny lecznicze uwięzione w kamieniu nazębnym. Naturwissenschaften, 99(8), 617-626. doi: 10.1007/s00114-012-0942-0.

Juniusz, MM (2007). Spagyrics: alchemiczne przygotowywanie leczniczych esencji, nalewek i eliksirów. Rochester, VT: Healing Arts Press.

Longrigg, J. (1997). Medycyna w świecie klasycznym. W I. Loudon (red.), Ilustrowana historia zachodniej medycyny. Oksford: Oxford University Press.

Encyklopedia Nowego Świata (2011). Papirus Ebersa. Pobrane z http://www.newworldencyclopedia.org/entry/Ebers_Papyrus.

Rae, N. (2018). Wielka plama: bycie świadkiem amerykańskiego niewolnictwa. Nowy Jork, NY: The Overlook Press.

Rudavsky, TM (2010). Majmonides. Wielka Brytania: John Wiley & Sons.

Soccio, DJ (2015). Archetypy mądrości: wprowadzenie do filozofii. Boston, MA: Cengage Learning.

Solecki, R. (1975). Shanidar IV, neandertalski pochówek kwiatowy w północnym Iraku. Nauka, 190(4217), 880-881. doi: 10.1126/nauka.190.4217.880.

Południowo-Zachodnia Szkoła Medycyny Botanicznej. (nd). Kwartalnik Narodowego Towarzystwa Lekarskiego Eklektycznego. [Artykuł w Internecie]. Pobrane z http://www.swsbm.com/Quarterlies/Quarterly.html.

Storl, W. (2012). Zielarska wiedza mądrych kobiet i wortcunnerów. Berkeley, Kalifornia: North Atlantic Books.

~ 152 ~ University of Virginia (nd). Wiedeń dioscorides z de materia medica, 512. [Artykuł online]. Pobrane z http://exhibits.hsl.virginia.edu/herbs/vienna-disocorides/.

~ 152 ~ University of Virginia (nd). Herball, ogólna historia roślin autorstwa Johna Gerarda, 1597. [Artykuł online]. Pobrane z http://exhibits.hsl.virginia.edu/herbs/herball/.

United Plant Savers. (2011). Nasza misja w UpS. [Strona internetowa]. Pobrane z https://www.unitedplantsavers.org/about-ups.

Unschuld, P.U. (1986). Medycyna w Chinach: historia farmacji. Berkeley, Kalifornia: University of California Press.

USA Narodowa Biblioteka Lekarska. (2001). Klasyka tradycyjnej medycyny chińskiej z działu historii medycyny Narodowej Biblioteki Lekarskiej. [Artykuł w Internecie]. Pobrane z https://www.nlm.nih.gov/exhibition/chinesemedicine/emperors.html.

Villoldo, A. (2017). Początki szamanizmu. [Post na blogu]. Pobrane z https://thefourwinds.com/blog/shamanism/the-origins-of-shamanism/.

Weyrich, LS, Duchene, S., Soubrier, J., Arriola, L., Llamas, B., Breen, J., …, Cooper, A.  (2017). Zachowanie, dieta i choroby neandertalczyków wywnioskowano ze starożytnego DNA w kamieniu nazębnym. Natura, 544, 357-361. doi: 10.1038/natura21674.

Drewno, M. (2008). Ziemski ziołowy: Kompletny przewodnik po roślinach leczniczych starego świata. Berkeley, Kalifornia: North Atlantic Books.

Światowa biblioteka cyfrowa. (nd). „De materia medica” Dioscoridesa. [Artykuł w Internecie]. Pobrane z https://www.wdl.org/en/item/10632/.