Historia, mitologia i dary głogu

Wraz z nadejściem jesieni nie mogę się doczekać, aż drzewa głogu zaczną dojrzewać, a owoce staną się szkarłatne, wkrótce gotowe do zbioru. Głóg (Crataegus spp.) należy do rodziny różowatych. Ta botaniczna rodzina obejmuje również maliny czerwone (Rubus ideaus) i dziką różę (Rosa woodsii), z których każda, podobnie jak głóg, chroni się przez kolce, które niesie. Jak fantastyczne jest to, że zioła z rodziny róż są tak łatwe do kochania, a jednocześnie wiedzą, jak się chronić? Wydaje się, że mają ustalone granice i dlatego wymagają szacunku.

Często stwierdzam, że moim klientom wsparcie głogu przydałoby się w formule odnowy biologicznej, a nawet w zwykłej herbacie lub nalewce, ponieważ oferuje różne działania, które z miłością prowadzą nas przez współczesny świat. Podczas gdy możemy być bombardowani informacjami i opiniami, głóg stoi niewzruszony, gotowy, by nas niewzruszyć.

Hawthorn jest tak intrygujący swoją historią i teraźniejszością. Przy prawie 300 gatunkach głogu nic dziwnego, że z biegiem czasu przekazywanych jest wiele interesujących ciekawostek. Podczas gdy to obfite drzewo jest tematem różnych opowieści, mitologii i interesujących faktów, głóg dostarcza nam również czegoś więcej niż tylko opowieści – zapewnia nam szereg działań wspierających zarówno ciało fizyczne, jak i emocjonalne. Najpowszechniejszymi gatunkami głogu są Crataegus monogyna, C. oxyacantha i C. laevigata. Wszystkie gatunki głogu przynoszą korzyści zdrowotne (de la Forêt, 2017), a zielarze wykorzystują je w podobny sposób. W tym artykule omówię niektóre mity, a także korzyści, jakie oferuje głóg. Znajdziesz tu również dwa łatwe przepisy na głog do wykorzystania przez cały sezon jesienny.

Historia i mitologia głogu

Głóg ma wiele potocznych nazw, takich jak majowy, majowy cierń i cierniste jabłko, i zwykle produkuje swoje białe kwiaty około 1 maja. Co ciekawe, słupy majowe miały być zrobione z drzew głogu (Masé, 2013), które są bardzo odpowiednie, ponieważ te piękne kwiaty pojawiają się w sam raz na obchody May Day i Beltane.

Floryl związany ze ścinaniem głogu jest dość interesujący. Niektórzy twierdzą, że ścinanie gałęzi głogu może przynosić pecha, zwłaszcza jeśli przynosi się je do domu. I odwrotnie, często uważano, że pozostawienie ściętych gałęzi głogu na zewnątrz powstrzymuje czarownice przed wejściem do domu. Uważa się jednak, że ze ściętych gałęzi głogu zrobiono potężne różdżki i miotły dla czarownic.

Kolejnym interesującym fragmentem historii głogu jest to, że statek Mayflower został nazwany na cześć drzewa głogu ze względu na poczucie nadziei, które to kwitnące drzewo inspirowało w Anglii. Głóg symbolizował nie tylko nadzieję, ale także miłość, małżeństwo i intymność.

Głóg często można znaleźć w małych zagajnikach, a także w żywopłotach — gdzie został zasadzony w celu stworzenia fizycznej bariery między domami a posesjami. To tkanie nazywa się żywopłotem, a haw w rzeczywistości przekłada się na żywopłot. Możesz zacząć wyczuwać, jak to drzewo miałoby dobre granice.

Pamiętam pierwszy raz, kiedy świadomie spędziłem czas z głogiem. Była jesień i było to zarówno wśród lip, jak i róż – ogród ziołowy duchowego serca, jeśli kiedykolwiek taki istniał! Przyciągały mnie ciernie, klapowane liście i ciemniejące owoce. Wtedy powiedziano mi o żartobliwym micie otaczającym historię głogu. Mówi się, że głóg jest strażnikiem królestwa wróżek. Jeśli zdrzemniesz się pod głogiem, zostaniesz przeniesiony do świata wróżek. Obrazy żwawych, dziecinnych obrazów, kolorowych ubrań i żywych tańców zalewają mój umysł. Czy to drzewo może połączyć nas z najgłębszymi częściami nas samych – tymi częściami, które nie zapomniały, jak doświadczać radości przez pryzmat zachwytu?

Ofiary z głogu

Głóg oferuje wiele prezentów: liście, kwiaty, jagody, a niektórzy zielarze używają nawet cierni. Hawthorn wspiera fizyczne serce, działając jako środek wzmacniający serce (Easley i Horne, 2016), duchowe serce i osobiste granice. Jagody mają słodko-kwaśny profil smakowy, podczas gdy liście i kwiaty są bardziej cierpkie (Tilgner, 2009).

Fizyczne Serce

Chińczycy, rdzenni Amerykanie i Europejczycy od dawna znają głóg jako środek wzmacniający serce. Jego stosowanie jako toniku sięga Rzymu z I wieku, gdzie był również postrzegany jako symbol miłości i małżeństwa.

Jak wspomniano powyżej, Głóg może odżywiać serce duchowe (ciało emocjonalne), ale działa również na ciało fizyczne. Jagoda jest pełna witaminy C i flawonoidów, tworząc w ten sposób bogaty w składniki odżywcze, przeciwutleniający napar ziołowy. Flawonoidy mogą pomóc zmniejszyć stany zapalne i stres oksydacyjny (de la Forêt, 2016), a regularnie przyjmowane jagody głogu są znane jako zioło tonizujące układ sercowo-naczyniowy (Tilgner, 2009). Liście i kwiaty głogu mogą również zapewniać uspokajające, uspokajające właściwości. Połącz wszystkie trzy części rośliny — liść, kwiat i jagodę — a otrzymasz smaczną i odżywczą herbatę, która odpręża.

Głóg jest znany jako zioło dla fizycznego serca. Stosowanie głogu może poprawić wykorzystanie tlenu w sercu, a także poprawić krążenie i pobudzić komórki serca (Easley i Horne, 2016). Wiadomo, że tonizuje i wzmacnia mięsień sercowy (Easley & Horne, 2016) działając jako środek troforestrukcyjny układu sercowo-naczyniowego (Tilgner, 2009).

W przypadku wspomagającego odżywiania i ćwiczeń, dodatek głogu był stosowany przez wielu zielarzy w celu utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi (Easley & Horne, 2016).

Głóg nie tylko wspiera fizyczne serce. Jagody głogu mogą być delikatnym środkiem wspomagającym trawienie (Easley & Horne, 2016). Przyjmowany jako napar po posiłkach, głóg może łagodzić trawienie, a także otwierać serce.

Energetyka głogu chłodzi i miesza się z wilgocią w zależności od użytej części rośliny. (Easley i Horne, 2016). Jagody mają tendencję do nawilżania i mają lekko słodko-kwaśny smak, a kwiaty i liście mają tendencję do bycia cierpkimi (Tilgner 2009), co może ogólnie powodować suszenie.

Emocjonalne Serce

Głóg to urocza i hojna roślina, której można używać w chwilach czułości, zwłaszcza gdy obecny jest smutek. Może zmiękczyć nasze serca, a także promować przebaczenie sobie i innym. Kiedy czujesz potrzebę przytulenia, zwróć się w stronę głogu. Myślę, że głóg jest w stanie pomóc nam uszanować wrodzoną siłę i połączenie z tym, kim naprawdę jesteśmy w naszym rdzeniu. Pasuje zarówno do siły, jak i miękkości, jednocześnie pozwalając na kultywowanie zdrowych granic, a także delikatność. Pomaga również wspierać stres dzięki działaniom nerwowym (Easley i Horne, 2016). Poruszanie się po żalu i złamanym sercu jest nerwowe i stresujące. Jako środek nerwowy może wspierać przepracowany układ nerwowy, a także łagodzić postrzępione wzorce snu. Nierzadko zamykamy się, próbując chronić nasze miękkie serce w czasach przejściowych i bólu. Ponownie sięgnij po głóg, kiedy potrzebujesz tego uścisku lub czujesz się samotny. Hawthorn ma twoje plecy i serce, gdy potrzebujesz dodatkowej opieki.

Ostrzeżenia dotyczące używania głogu

Istnieje kilka środków ostrożności, kiedy myślisz o używaniu głogu, szczególnie dla osób z przewlekłymi chorobami serca. Osoby przyjmujące beta-blokery lub inne leki nasercowe powinny skonsultować się z doświadczonym lekarzem, takim jak lekarz pierwszego kontaktu, przed przyjęciem głogu, a osobom z zastoinową niewydolnością serca odradza się przyjmowanie głogu (Gardner i McGuffin, 2013).

Głóg Przygotowania do jesieni

Jagody głogu są podobne do powszechnie spożywanych jagód, które można znaleźć na rynku i mają podobne bezpieczeństwo (Gardner & McGuffin, 2013). Ponieważ jagody głogu są pokarmem, można je przyjmować w dużych ilościach w miarę upływu czasu jako tonik (Easley i Horne, 2016). Jagody głogu można stosować na różne sposoby, od octu, dżemów, syropów i innych przepisów bogatych we flawonoidy po ziołowe nalewki i herbaty.

Nalewka to także przystępny sposób przyjmowania darów głogu. Jagoda może być nalewka świeża lub suszona. Kiedy życie jest zajęte, a herbata wydaje się zbyt dużą ilością do dodania do dnia, nalewka z głogu jest pyszna i łatwa. Wrzuć nalewkę do torby lub kieszeni i sięgaj po nią kilka razy dziennie, gdy poczujesz na nią ochotę.

Jak zobaczysz poniżej, przyjmowanie głogu jako herbaty to łatwy sposób na czerpanie korzyści z jego działania. Herbaty można przygotować z suszonych jagód, liści i kwiatów głogu.

Napar z głogu na noc

Napar z głogu jest odżywczy i bogaty we flawonoidy. W miesiącach jesiennych dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w odżywcze zioła, które zapewnią nam dobrą kondycję w chłodniejsze dni.

Składniki

1 łyżka każdego liścia, kwiatu i jagody organicznego głogu (Crataegus spp.)
1 litrowy słoik konserwowy
Woda źródlana 

Kierunki

 • Napełnij półlitrowy słoik mieszanką liści, kwiatów i jagód głogu.
 • Zalej zioła świeżo zagotowaną wodą, napełniając słoik w odległości 1 cala od wierzchołka, zakręć i pozostaw na noc.
 • Przecedzić rano i spożywać w ciągu dnia w temperaturze pokojowej lub po podgrzaniu.

Głóg Berry Cordial

Pyszny nalewka po obiedzie, która ukoi żołądek, otworzy serce i połączy się z przyjaciółmi i rodziną w okresie żniw. Podziel się tym smacznym napojem z tymi, których kochasz.

(Przepis zaadaptowany z Alchemy of Herbs autorstwa Rosalee de la Forêt)

Składniki
~ 152 ~ 1 szklanka organicznych suszonych jagód głogu (Crataegus spp.).
1 posiekane organiczne jabłko McIntosh, usunięte nasiona
1 łyżeczka świeżego korzenia imbiru organicznego (Zingiber officinalis), posiekanego
3 strąki kardamonu (Elettaria cardamomum), rozgniecione
1 łyżeczka organicznej skórki pomarańczowej (Citrus sinensis)
1/2 szklanki organicznych suszonych owoców dzikiej róży (Rosa canina)
1 laska organicznego cynamonu (Cinnamomum spp.).
2 łyżki suszonych organicznych kielichów hibiskusa (Hibiscus sabdariffa).
1/3 szklanki organicznego 100% niesłodzonego soku z jagód
1/2 szklanki ekologicznego miodu
2 szklanki brandy 

Kierunki

  Połącz wszystkie składniki w słoiku o pojemności kwarty.

  Pozwól składnikom macerować przez 4 tygodnie, codziennie potrząsając słoikiem.

  Odcedź i kompostuj zużyty materiał.

  Ciesz się taką, jaka jest lub dodaj 1-2 łyżki stołowe do szklanki gazowanej wody.

Na zakończenie

Pamiętaj o głogu ze względu na jego wspaniały folklor, cenioną granicę i emocjonalną pielęgnację serca, a także wsparcie dla trawienia i fizycznego serca. Mam nadzieję, że w tym sezonie zakochasz się w głogu i że rubinowe jagody zwisające z lokalnych drzew głogu przyniosą ci poczucie głębokiego związku i słodyczy. Szczęśliwej jesieni wszystkim!

PRZYPISY:

de la Forêt, R. (2017). Alchemia ziół: przekształcaj codzienne składniki w żywność i lekarstwa, które leczą. Carlsbad, Kalifornia: Hay House.

Easley, T. i Horne, S. (2016). Nowoczesna apteka ziołowa: przewodnik po medycynie. Berkeley, Kalifornia: Północnoatlantyckie Książki.

Gardner, Z. i McGuffin, M. (2013). Podręcznik bezpieczeństwa botanicznego Amerykańskiego Stowarzyszenia Produktów Ziołowych. Boca Raton, Floryda: CRC Press.

Masé, G. (2013). Rozwiązanie dzikiej medycyny: leczenie za pomocą aromatycznych, gorzkich i tonizujących roślin. Rochester, VT: Healing Arts Press.

Tilgner, S. (2009). Ziołolecznictwo: Z serca ziemi. Pleasant Hill, OR: Wise Acres LLC.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US