De Materia Medica: Starożytny tekst, który zmienił świat

Istnieje wielka tajemnica i przyjemność w czytaniu starożytnych tekstów, które wciąż mogą spełnić nasze ciekawostki o ludzkim doświadczeniu. Pisma o ziołolecznictwie nie są wyjątkiem, ponieważ dają nam poczucie tego, jak nasi przodkowie żyli, przetrwali i wchodzili w interakcje z otaczającym ich światem przyrody. De Materia Medica, po łacinie „O materiale medycznym”, to zachowany tekst z I wieku napisany przez Pedaniusa Dioscoridesa (ok. 40-90 n.e.), greckiego botanika medycznego i lekarza, który służył w armii rzymskiej. Jego pięciotomowy rękopis opisuje około 600 roślin dla ponad 1000 tradycyjnych leków. Setki lat po napisaniu słynne ziołowe odniesienie Dioscoridesa stało się podstawą europejskiej i zachodniej farmakopei.

Dioscorides siedzi w lewym dolnym rogu tego obrazu. Pokazano, jak bada kwiat podczas robienia notatek. („Medycyna w średniowieczu” (1906), Veloso Salgado.) NOVA Medical School, Public Domain.

Rozpowszechnianie wiedzy o ziołach

Jako chirurg wojskowy, Dioscorides podróżował po starożytnym świecie i obserwował, zbierał i stosował setki roślin w swojej praktyce medycznej. Dzięki szczegółowym opisom roślinnych środków leczniczych z wielu różnych regionów Dioscorides stał się zaufanym źródłem wiedzy, która ma zastosowanie do wielu. Jego podręcznik, pierwotnie napisany w starożytnej grece pod tytułem Περὶ ὕλης ἰατρικῆς, został następnie przetłumaczony, najczęściej przez mnichów religijnych, na łacinę, arabski, włoski, niemiecki, hiszpański i francuski, w miarę jak zyskiwał coraz większą popularność na kontynentach europejskich i afrykańskich. Po raz pierwszy w znanej historii informacje o roślinach leczniczych i środkach zaradczych były łatwiej dokumentowane i rozpowszechniane w różnych kulturach i językach. Jego De Materia Medica, ręcznie kopiowana i redagowana niezliczoną ilość razy, będzie szeroko cytowana przez lekarzy i zielarzy przez następne 1500 lat.

Oryginalny rękopis został napisany prawie dwa tysiące lat temu i nigdy nie został odnaleziony; jednak najstarszy znany egzemplarz, nazwany „Vienna Dioscorides” lub Codex Vindobonensis Medicus Graecus 1 (ok. 512 n.e.), znajduje się obecnie w Austriackiej Bibliotece Narodowej w Wiedniu. Ta zamówiona na specjalne zamówienie kopia, napisana w oryginale greckim i ozdobiona pięknie ręcznie malowanymi ilustracjami, powstała jako królewski prezent dla rzymskiej księżniczki cesarskiej Juliany Anicji, która była znaną mecenaską sztuki. Rękopis, „arcydzieło sztuki książki”, jest zarejestrowany w Programie Pamięć Świata ustanowionym przez UNESCO, który opisuje tom jako „najważniejsze źródło farmaceutyczne starożytnego świata” (UNESCO Memory of the World, b.d.).

Ilustracja przedstawiająca koralowce z wiedeńskich Dioscurides (domena publiczna).

 

Inne słynne kopie można znaleźć w bibliotekach narodowych Grecji, Hiszpanii, Włoch, Francji i Wielkiej Brytanii, a także w świętym klasztorze na Górze Athos w Grecji oraz w Bibliotece i Muzeum Morgana w Nowym Jorku, uzyskane z aukcji z lat 20. Pojedyncze strony z rękopisów można również znaleźć w wielu muzeach, z których wiele zostało zdigitalizowanych i można je przeglądać online, w tym między innymi w Smithsonian Institution, Harvard Museum, Metropolitan Museum of Art i Walters Art Museum. .

Dla anglojęzycznych czytelników pierwsze i jedyne tłumaczenie z oryginalnej greki na angielski zostało ukończone dopiero w 1655 roku. Kopia ta liczyła ponad 4000 stron, a jej ukończenie zajęło Johnowi Goodyerowi, wybitnemu angielskiemu botanikowi, około 3 lat , podczas którego zapoznał się z co najmniej osiemnastoma wydaniami rękopisu. Zredagowana wersja średniowiecznego angielskiego tłumaczenia Goodyera została ukończona wieki później, w 1933 roku, przez R.T. Gunther, założyciel Oxford Museum of the History of Science (Magdalen College na Uniwersytecie Oksfordzkim, 2014). Ostatnio współczesne angielskie tłumaczenie z wydania Goodyera zostało ukończone w 2000 roku przez Tess Anne Osbaldeston i R.P. Wood, którzy stworzyli 1000-stronicowy tekst uzupełniony żywymi ilustracjami zapożyczonymi z dobrze zachowanych wydań z XVI wieku (Cilliers & Retief, 2001). Ta najnowsza publikacja w końcu umożliwia współczesnym anglojęzycznym czytelnikom dostęp i pełne docenienie rozległości i głębi niezwykłego wyczynu Dioscoridesa. Oprócz możliwości zakupu jest on również dostępny za darmo w Internecie.

Folio z De Materia Medica of Dioscorides – XIII-wieczna akwarela na papierze. (Muzeum Sztuki Metropolitalnej – domena publiczna.)

 

Nagroda De Materia Medica

To, co sprawia, że ​​De Materia Medica jest tak znaczące w historii medycyny, to fakt, jak dobrze odwoływali się do niej lekarze i zielarze na przestrzeni wieków iw wielu językach. Bez wątpienia nieocenioną wiedzę wniosły również starożytne teksty medyczne z tradycji chińskiej, ajurwedyjskiej i arabskiej. W szczególności w przypadku ziołolecznictwa zachodniego i europejskiego De Materia Medica pomogła edukować lekarzy w zakresie leków naturalnych i podnieść znaczenie stosowania roślin rodzimych w Europie i basenie Morza Śródziemnego w celach leczniczych. Zarówno wiedza, jak i rośliny stały się bardziej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej.

Dioscorides udokumentował wszystko, czego dowiedział się o roślinach, zwierzętach i minerałach podczas swoich podróży. Aby uporządkować swoje informacje, podzielił swoją książkę na pięć części:

  • Tom I: Aromaty
  • Tom II: Zwierzęta do ziół
  • Tom III: Korzenie, nasiona i zioła
  • Tom IV: Korzenie i zioła
  • Tom V: Winorośl, wina i minerały

Krwawnik pospolity, naparstnica i pierwiosnek na zdjęciu w De Materia Medica. (Źródło: Wellcome Library, Londyn. Wellcome Images images@wellcome.ac.uk http://wellcomeimages.org.)

 

Każda sekcja zawiera mnóstwo informacji o tym, gdzie rosną zioła, jak i do czego ich używać oraz inne ciekawe ciekawostki, które możemy wykorzystać do wnioskowania o życiu w starożytności. Od eliksirów z mandragory i ciemiernika po zioła „skuteczne przeciwko rzeczom, które zaciemniają źrenice” (Dioscorides, Osbaldeston i Wood, 2000, s. 319) niektóre z nich są warte odnotowania tylko ze względu na ich wyjątkowe zastosowania (takie jak krowie łajno!) a niektóre nadal mają zastosowanie w zachodniej farmakopei. Próbka informacji z 1000 stron De Materia Medica przetłumaczonych przez Osbaldestona i Wooda obejmuje:

Glistnik (gr. Chelidonion mikron, łac. Chelidonia minor) „rośnie wokół wód i podmokłych miejsc. Jest ostry jak anemon, owrzodzi na zewnątrz skóry”. Sugerowane środki zaradcze obejmowały wyciskanie soku z korzeni i wkładanie „do nozdrzy z miodem w celu oczyszczenia głowy. Podobnie wywar z niego przepłukany miodem silnie oczyszcza głowę i usuwa wszystko z klatki piersiowej” (Dioscorides, Osbaldeston i Wood, 2000, s. 355).

Świeże krowie łajno (gr. Apopatos), zawinięte w liście i podgrzane nad gorącym popiołem, „zmniejsza stan zapalny ran” i „służy jako ciepły okład na zmniejszenie rwy kulszowej”. „Po zastosowaniu z octem rozpuszcza stwardnienie [wole] i stany zapalne kości” (Dioscorides, Osbaldeston i Wood, 2000, s. 222).

Czosnek (gr. Skorodon), wśród wielu jego zastosowań, „wcierano go na wypadanie włosów, ale w tym celu należy go stosować z maścią nardową”. Można go również łączyć „z solą i olejem [w celu] wyleczenia wyprysków”. (Dioscorides, Osbaldeston i Wood, 2000, s. 319) 

Goryczka, „najbardziej gorzki znany materiał roślinny”, została nazwana na cześć Gentiusa, ostatniego króla Ilirii, który według Dioscoridesa jako pierwszy ją znalazł. „Łyżeczka wyciśniętego soku jest dobra na zaburzenia boków, upadki z wysokości, przepukliny i konwulsje. Pomaga także w dolegliwościach wątroby i zapaleniu błony śluzowej żołądka, popijając wodą. Korzeń, zwłaszcza sok stosowany jako czopek, jest środkiem poronnym. Sok jest wyciskany przez obtłukiwanie i moczenie w wodzie przez pięć dni, a następnie gotowanie w wodzie, aż na wierzchu pojawią się korzenie. Gdy woda jest zimna, przecedza się ją przez płótno lniane, gotuje do uzyskania konsystencji miodu i przechowuje w ceramicznym słoju” (Dioscorides, Osbaldeston i Wood, 2000, s. 367).

Hyzop (gr. Ussopos, łac. Hyssopus hortensis lub Hyssopus officinalis lub Origanum syriacum) „gotowany z figami, wodą, miodem i rutą i spożywany jako napój pomaga na zapalenie płuc, astmę, wewnętrzny kaszel, śluz i ortopnoe [ typ astmy] i zabija robaki” (Dioscorides, Osbaldeston i Wood, 2000, s. 399).

Lukrecja (gr. Glukoriza, co oznacza „słodki korzeń”, łac. Glycyrrhiza) pomaga w „spalaniu żołądka, zaburzeniach w klatce piersiowej i wątrobie, pasożytniczych chorobach skóry oraz zaburzeniach pęcherza moczowego lub nerek. Spożywane z łykiem passum [wina z rodzynkami] i rozpuszczane w ustach gasi pragnienie. Wcierany leczy rany; i przeżuwana, jest dobra dla żołądka” (Dioscorides, Osbaldeston i Wood, 2000, s. 371).

Piołun (gr. Apsinthion, łac. Absinthium vulgare lub Seriphium absinthium lub Artemisia absinthium), którego właściwości narkotyczne były zakazane w USA do 2007 r., był dobrze znany w starożytności, a najlepszy gatunek rósł w Poncie oraz na górze Taurus w Kapadocji (obecna południowa Turcja). „Działa rozgrzewająco, ściągająco i trawiennie oraz usuwa żółć zalegającą w żołądku i jelitach” (Dioscorides, Osbaldeston i Wood, 2000, s. 392).

Do dnia dzisiejszego istnieją zioła ze starożytnego świata, których jeszcze nie zidentyfikowaliśmy, w tym Acanthium (gr. Liście i korzenie przygotowywano jako napój, aby złagodzić sztywność karku (Dioscorides, Osbaldeston i Wood, 2000, s. 384).

Na zakończenie,

Na szczęście istnieje wiele stron De Materia Medica do przeczytania, które mogą dać nam wgląd w naszą własną praktykę zielarską. Ponadto zapisy te nadal stanowią ekscytujące i wszechstronne źródło nie tylko dla praktyków zainteresowanych tradycyjnym i ludowym wykorzystaniem roślin, ale także dla botaników, ekologów, archeologów, historyków i tych, których przodkowie wpletli te praktyki w zwyczaje rodzinne. Piękno tego polega na tym, że strony i możliwości są nieograniczone.

PRZYPISY

Cilliers, L. i Retief, F. (2001). Recenzowana praca: Dioscorides De Materia Medica Tessy A. Osbaldeston, R.P. Wood. Acta Classica, 44, 253-257.

~ 152 ~ Dioscorides, P., Osbaldeston, TA i Wood, RP (2000). De materia medica: Bycie ziołowym z wieloma innymi materiałami leczniczymi: napisane po grecku w pierwszym wieku naszej ery: nowa indeksowana wersja we współczesnym języku angielskim. Johannesburg: IBIDIS.

Magdalen College na Uniwersytecie Oksfordzkim. (2014). Kolekcja książek botanicznych Johna Goodyera. [Artykuł w Internecie]. Pobrane z https://www.magd.ox.ac.uk/libraries-and-archives/illuminating-magdalen/news/john-goodyer/

Pamięć świata UNESCO. (nd). Wiedeń Dioscorides [online baza danych]. Pobrane z http://www.unesco.org/new/en/communication-and-information/memory-of-the-world/register/full-list-of-registered-heritage/registered-heritage-page-9/ wiedeń-dioskurydy/

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US