Cztery humory starożytnej medycyny greckiej: starożytna myśl we współczesnej praktyce

Zielarstwo jest starożytną praktyką mającą tysiące lat zastosowań historycznych. Dziś dobrze znane starożytne tradycje Ajurwedy i Tradycyjnej Medycyny Chińskiej pozostają instrumentalne jako skuteczne praktyki ziołowe. Równie ważne jest zrozumienie i uznanie wkładu starożytnego greckiego ziołolecznictwa, a mianowicie czterech humorów. Chociaż koncepcje te nie są już głównymi teoriami, nadal stanowią podstawę nowoczesnych praktyk medycznych i ziołowych.

Od Arystotelesa do Hipokratesa, Teofrasta do Dioscoridesa, istnieje wiele dobrze zachowanych tekstów starożytnych greckich lekarzy, filozofów i botaników, które nadal wspierają nasze rozumienie ludzkiego ciała i świata przyrody. Chociaż starożytni Grecy nie są dziś powszechnie znani ze swojego wkładu w zielarstwo w porównaniu ze starożytnymi zielarzami z Indii czy Chin, odegrali ogromną rolę w ustanowieniu praktyki współczesnej medycyny. Hipokrates (460-370 pne), znany jako ojciec współczesnej medycyny i którego przysięga Hipokratesa nadal zobowiązuje współczesnych lekarzy do „przede wszystkim nie szkodzić”, nadal służy lekarzom jako ikona.

Wielu nie wie, że Hipokrates odegrał również kluczową rolę w opracowaniu teorii czterech humorów: krwi, flegmy, żółtej i czarnej żółci. Te cztery humory, od greckiego słowa chymos lub „płyny ustrojowe”, pomogły starożytnym uzdrowicielom skutecznie wyjaśnić chorobę i pomóc tym, którzy szukają leczenia, udzielić odpowiednich zaleceń, stając się praktyką, która przetrwała aż do średniowiecza (Galen, 165-175/2003 ).

Fascynujące jest uświadomienie sobie, że za życia Hipokratesa w IV wieku p.n.e. w starożytnej Grecji miała miejsce poważna zmiana kulturowa. Zamiast szukać lekarstw u bogów i bogiń, których często obwiniano za choroby i których chorzy błagali o przebaczenie, ludzie zaczęli skupiać się bardziej na medycynie, filozofii i naukach przyrodniczych, aby lepiej zrozumieć, jak działa ciało. Choroba nie była już wynikiem wykroczenia śmiertelnika, ale była wynikiem braku równowagi w ciele spowodowanego różnymi czynnikami, w tym dietą, klasą społeczną, czystością środowiska i stanem zdrowia psychicznego.

Tak więc, po raz pierwszy w historii, uzdrawianie zaczęło pojawiać się jako połączenie myśli filozoficznej, wiedzy o kosmosie i zrozumienia ludzkiego ciała jako mikrokosmosu wszechświata, z Hipokratesem na czele nowego paradygmatu medycznego który na zawsze będzie nosił jego imię. Nieśmiertelni bogowie byli stopniowo zastępowani naukowymi teoriami medycznymi, w tym czterema humorami, z których wszystkie mocno opierały się na sile roślin (Porter, 1997).

Podobnie jak wiele starożytnych systemów medycyny, humory integrowały rozumienie choroby, psychologii, nawyków i osobowości, jak również powiązania astrologiczne. Powoływano się na nich w celu ustalenia, czy jedna z trzech obecnych standardowych praktyk równoważenia ciała – wywoływania wymiotów, biegunki lub upuszczania krwi – była odpowiednia dla danej osoby, przy użyciu ziół jako podstawy do wspierania organizmu. Humory były powszechnie praktykowane przez 2500 lat, a później zostały wskrzeszone przez greckiego lekarza i filozofa Galena (130-210 ne), który w swoich obszernych pismach mocno podkreślał ich ważność, ustanawiając je w ten sposób jako dominującą praktykę aż do średniowiecza ( McKeown, 2017).

Jedną wskazówką, że humory były dobrze znane w średniowieczu, jest cytat z Juliusza Cezara Szekspira (IV, 3), kiedy Brutus woła do Kasjusza: ? Czy mam się bać, gdy szaleniec się gapi? (Aricha, 2007). Choler odnosi się do gniewu, charakterystycznego dla żółtej żółci, gdy ciało nie jest w równowadze.

Jak cztery humory odnoszą się do zielarstwa

Podobnie jak w przypadku starożytnych praktyk ziołowych w Chinach i Indiach, cztery humory najlepiej zrozumieć nie przez pryzmat namacalnych współczesnych wyjaśnień, ale poprzez połączenie rozpoznawania niewidzialnych cech. Cechy te obejmują energetykę, elementy i temperament, a także zrozumienie złożoności świata przyrody. Tak więc bycie skutecznym zielarzem oznaczało zrozumienie braku równowagi w kontekście indywidualnych doświadczeń danej osoby w jej naturalnym środowisku.

Nic dziwnego, że cztery humory łatwo odnoszą się do cech, które nadal są rozumiane przez zielarzy: cztery naturalne żywioły – powietrze (krew), woda (flegma), ogień (żółta żółć) i ziemia (czarna żółć), jak również cztery energie – gorąca, zimna, sucha i wilgotna. Schemat ten dostarczył wyjaśnienia zdrowia o ogromnym potencjale, niedostępnym wcześniej w starożytności.

Cztery humory

Krew

Krew, żywioł powietrza (gorącego i wilgotnego), jest siłą witalną ciała i samą esencją młodości i zdrowia. Krew, często porównywana do soków roślinnych, jest odpowiedzialna za podstawę życia.

Temperament jest optymistyczny, co oznacza optymizm nawet w trudnych sytuacjach, a także cierpliwy, zrównoważony i rozważny.

To jest humor regeneracji i jest wspierany przez zioła, które chłodzą i wysuszają, aby pomóc regulować krew, takie jak rzepik (Agrimonia spp.), pokrzywa (Urtica dioicia) i krwawnik pospolity (Achillea Millefoliium) lub zioła które działają rozgrzewająco i nawilżająco, odżywiając i zwiększając przepływ krwi, takie jak lipa (Tilia), rumianek (Matricaria chamomilla) i głóg (Crataegus spp.).

Flegma

Flegma, element wody (zimnej i wilgotnej), obejmuje wszystkie klarowne płyny ustrojowe, takie jak śluz, osocze i limfa.

Temperament jest flegmatyczny, który jest na ogół powolny, senny i pozbawiony emocji, chociaż w równowadze zapewnia poczucie spokoju i zdrowego rozsądku.

Zioła wspierające tę nierównowagę obejmują ostre, pobudzające i aromatyczne zioła, takie jak kozieradka (Trigonella foenum-graecum), wawrzyn (Laurus nobilis), jodła (Picea abies), tymianek (Thymus vulgaris) i hyzop (Hyssopus officinalis) ) (Osborn, 2015).

Żółta żółć

Żółta żółć, żywioł ognia (gorący i suchy), wypłukuje zanieczyszczenia i głęboko odżywia organizm. Odzwierciedla zasadę trawienia i przemiany.

Temperament jest choleryczny, co oznacza zły humor lub drażliwość, co pojawia się, gdy żółta żółć nie jest odpowiednio wypłukiwana.

Zioła wspomagające brak równowagi w tym humorze to rośliny o gorzkich właściwościach, które chłodzą i odtruwają organizm. Centaury (Centaurium erythraea) był tradycyjnym gorzkim tonikiem stosowanym w leczeniu cholerycznych problemów trawiennych (Osborn, 2015).

Czarna żółć

Czarna żółć, żywioł ziemi (zimny i suchy), chociaż nie jest łatwa do przetłumaczenia ze starożytnych tekstów greckich, ma moc zapamiętywania i zestalania metabolizmu i budowy kości. Można to wyrazić jako zaschniętą krew znajdującą się w stolcu, bardzo ciemny mocz, poważne gorączki spowodowane malarią lub, bardziej abstrakcyjnie, jako zaparcia, wzdęcia i artretyzm.

Temperament to melancholia od έλας / melas, „czarny” i χολή / kholé, „żółć” lub uczucie zamyślonego smutku (Liddell i in., 1940).

Jak powiedział Hipokrates: „Smutek i strach, gdy trwają, wywołują melancholię” (Hipokrates, 185/1931). Zioła na nerwy, wiatropędne i przeciwskurczowe, w tym melisa lekarska (Melissa officinalis), rozmaryn (Rosmarinus officinalis) i lawenda (Lavandula officinalis) równoważą te warunki. Uważa się, że zdrowa równowaga tego humoru zapewnia uznanie dla sztuki i przemyślaną introspekcję.

Jak zastosować cztery humory we współczesnym ziołolecznictwie

Zrozumienie koncepcji każdego humoru pomogło starożytnym zielarzom sklasyfikować choroby i zidentyfikować odpowiednie zioła dla danej osoby, podobnie jak robimy to dzisiaj. Wizualizacja cech każdego z humorów pokazuje jego złożoność:

Humor
Element
Energetyka
Pora roku
Charakteryzacja
Smak
Kolor
Wiek
Organ
znaki astronomiczne
Planeta

Krew
Powietrze
Gorące i wilgotne
Wiosna
Sangwinik: optymista nawet w trudnych okolicznościach
Słodki
Czerwony
Dzieciństwo
Serce
Bliźnięta Wodnik

Waga
Jowisz

żółta żółć
Ogień
Gorące i suche
Lato
Choleryk: w złym humorze lub drażliwy
Gorzki
Żółty
Młodzież
Wątroba
Baran

Lew

Strzelec
Mars

Czarna żółć
Ziemia
Zimno i sucho
Jesień
Melancholijny: zamyślony smutek
Kwaśny
Czarny
Wiek dojrzały
Śledziona
Byk

Panna

Koziorożec
Saturn

Flegma
Woda
Zimno i wilgotno
Zima
Flegmatyk: bez emocji i tępo spokojny
Słony
Biały
Podeszły wiek
Mózg
Rak

Skorpion

Ryby
Księżyc

Te charakterystyki warunków i temperamentów przypominają ajurwedyjskie dosze pitta, vata i kapha, na które, jak sugerują niektórzy uczeni, wpłynęła teoria humorów (Osborn, 2015). Podobnie, cztery humory luźno korespondują z kołem Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

Zakończenie

Niezależnie od tego, jak różne starożytne cywilizacje rozwinęły swoje systemy medyczne, imponujące i uspokajające jest to, że wiele z tych koncepcji się pokrywa – oznaczając uniwersalne prawdy o zdrowiu i stosowaniu ziół zarówno w czasie, jak i na odległość.

Zrozumienie czterech humorów, które Hipokrates rozwinął tysiące lat temu, daje możliwość głębszego zrozumienia ewolucji medycyny w całej historii ludzkości. To, czy mamy przodków ze starożytnej Grecji, Chin czy Indii, nie ma większego znaczenia. Liczy się to, że rozumiemy historię jako podstawę naszych nowoczesnych praktyk i znajdujemy inspirację, której potrzebujemy, aby zrozumieć złożoność zdrowia. W naszej roli zielarzy wspierających organizm za pomocą darów natury, pamiętajmy o mądrości przekazanej nam przez naszych nauczycieli-przodków.

PRZYPISY

Arikha, N. (2007). Namiętności i nastroje: historia humorów . Pobrane z https://www.passionsandtempers.com

Galen (2003). Galen: O właściwościach środków spożywczych (O. Powell, tłum.). Cambridge, Anglia: Cambridge University Press. (Oryginalna praca opublikowana 165-175 n.e.)

Gill, NS (2019). Metoda Hipokratesa i cztery humory [post na blogu]. Pobrane z https://www.thoughtco.com/four-humors-112072

Hipokrates (1931). Hipokrates: tom IV (WHS Jones, tłum.). Biblioteka klasyczna Loeba. (Oryginalna praca opublikowana ok. 185 pne).

~ 152 ~ Liddell, HG, Scott, R., Jones, HS i McKenzie, R. (1940). Leksykon grecko-angielski. Oxford, Anglia: Clarendon Press.

McKeown, JC (2017). Gabinet starożytnych ciekawostek medycznych: Dziwne opowieści i zaskakujące fakty ze sztuki uzdrawiania. Oksford, Anglia: Oxford University Press.

Osborn, D. (2015). Zasady leczenia [post na blogu]. Pobrane z http://www.greekmedicine.net

Porter, R. (1997). Największa korzyść dla ludzkości: historia medyczna ludzkości. Nowy Jork, NY: W.W. Norton.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US