Co równonoc wiosenna oznacza dla zielarza

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak nasi starożytni przodkowie śledzili czas? Przypuszczam, że im dalej w przeszłość, tym bardziej ludzie koncentrowali się na przetrwaniu niż na śledzeniu minut. Jednakże, gdy ludzie dowiedzieli się o otaczającym ich świecie, a kultury zaczęły się formować i rozwijać, czas stał się ważnym pojęciem.

Domyślam się, że pojęcie czasu pierwotnie zaczęło się od świadomości, że otaczający ich świat zmieniał się w cyklach – zmianach pór roku, jakie znamy dzisiaj. Zmiany te wpłynęły na jedzenie, które jedli, kiedy i gdzie mieszkali oraz kiedy się budzili i spali. Jestem pewien, że poniższe pytania zadaliby sobie pierwsi ludzie. Kiedy to jedzenie jest dostępne? Kiedy spadnie śnieg? Jak długo tu jestem? Dlaczego to duże, jasne światło pojawia się i znika, i dokąd zmierza?

Z biegiem czasu nasi ludzcy przodkowie zaczęli zauważać inne wzorce dziejące się wokół nich, inne niż zmiana pór roku, i wykorzystali te wzorce do wyznaczenia czasu, jaki znali. Jednym ze wzorców, których pierwsi ludzie używali do śledzenia czasu, było notowanie pozycji obiektów astronomicznych (gwiazd, planet, księżyca) w poszczególnych porach roku, co doprowadziło do identyfikacji cyklicznych wydarzeń wyznaczających określone pory roku.~153 ~

Jednym z takich wydarzeń jest równonoc wiosenna. (Możesz przeczytać o przesileniu zimowym tutaj.) Powszechnie uważa się, że wiele megality powstało na całym świecie jako jeden ze sposobów śledzenia czasu i pór roku zgodnie z naszym słońcem i gwiazdami – Stonehenge jest jednym z najbardziej znanych.

W tym poście chciałbym przyjrzeć się równonocy wiosennej — czym jest i co oznacza dla zielarza.

O równonocy wiosennej

Słowo równonoc oznacza „równą noc”, a każdego roku są dwie równonoce, jedna w marcu, a druga we wrześniu. Te równonoce wyznaczają półmetek między sezonem zimowym a letnim i oznaczają początek sezonów wiosennych i jesiennych.

Wiosenna równonoc występuje w marcu każdego roku, między 19 a 21 marca na półkuli północnej (jest to również czas równonocy jesiennej na półkuli południowej) (Timeanddate.com, b.d.). W tym dniu Ziemia jest ustawiona w taki sposób, że promienie słoneczne padają bezpośrednio na równik, zapewniając zarówno półkuli północnej, jak i południowej stosunkowo równe ilości światła i ciemności (około 12 godzin dnia i nocy).

Konstelacje i obchody równonocy wiosennej!

Konstelacje

Punkt, w którym słońce przecina równik niebieski, nazywany jest Punktem Barana. Jednak ze względu na precesję równonocy punkt ten nie znajduje się już w gwiazdozbiorze Barana. Przez ostatnie 2000 lat Punkt Barana znajdował się w gwiazdozbiorze Ryb. W tym momencie historii jesteśmy w Epoce Ryb, ale wkrótce wejdziemy również w Epokę Wodnika (w roku 2600) (Taylor, 2008).

Uroczystości

Wiosenna Równonoc to czas świętowania nowych narodzin i życia, aw tym czasie odbywa się wiele festiwali, uroczystości i świąt.

  We wcześniejszych czasach rytuał Węża Słońca Majów był dobrze znanym wydarzeniem, które odbywało się w tym czasie.

  Chrześcijańskie święto Wielkanocy i żydowskie święto Paschy przypada na okolice równonocy wiosennej.

  W Egipcie Sham el-Nessim jest świętem obchodzonym z okazji początku wiosny i obchodzonym w poniedziałek po Wielkanocy.

  W Iranie Nowy Rok obchodzony jest od ponad 3000 lat w czasie równonocy wiosennej.

  W Japonii Higan obchodzony jest na pamiątkę zmarłych przodków.

  W niektórych kulturach na całym świecie Dzień Ziemi obchodzony jest w dniu równonocy wiosennej. Obchody Dnia Ziemi skupiają się na celebrowaniu życia na ziemi.

(Timeanddate.com, ndb)

Równonoc wiosenna dla zielarza

W jaki sposób równonoc wiosenna odnosi się do zielarza i dlaczego świadomość tego jest w ogóle ważna?

Po pierwsze, na bardzo praktycznym poziomie, może pomóc nam lepiej dostosować się do pory roku, w którą wkrótce wejdziemy, oferując wskazówki dotyczące przesadzania sadzonek, siewu nasion bezpośrednio do gleby lub dostarczania ram czasowych na zbiór wiosennych ziół . Tymi wskazówkami mogą być dłuższe godziny dnia, drzewa i rośliny zaczynają pączkować lub znaleźć więcej dżdżownic w glebie (Almanac.com, b.d.).

Następnie może nam również pomóc w przywróceniu sezonowych praktyk i rytmów w naszym życiu. Wiosna to czas zewnętrznego wzrostu, nie tylko w przyrodzie, ale także w nas. Wiosna to świetny czas, aby przyjrzeć się celom, które wyznaczyłeś sobie na ten rok i zaplanować je, abyś mógł iść naprzód, aby je osiągnąć. To także czas nowej energii. Całą zimę odpoczywałeś i odżywiałeś się. Teraz, gdy nadeszła wiosna, nadszedł czas, aby zwiększyć aktywność, jeść lżejsze, świeższe jedzenie i bardziej się „tam”. Zwracanie uwagi na rytmy pór roku może pomóc nam poczuć się bardziej stabilnym i skoncentrowanym jako osoba. Może również pomóc nam postrzegać siebie jako część większego obrazu natury, w którym wszystko działa synergistycznie. Te rzeczy mogą pomóc nam skupić się i żyć bardziej świadomie w nadchodzącym sezonie.

Na koniec może pomóc nam skoncentrować się na naszym zdrowiu w systematyczny sposób. Wiosna to idealny czas na dodanie goryczki do naszej diety, czy to poprzez świeże wiosenne warzywa, czy tworzenie gorzkich nalewek do użycia. Jest to typowy czas na delikatny detoks poprzez oczyszczenie diety lub użycie delikatnych środków oczyszczających wątrobę w celu wsparcia i wzmocnienia tego narządu.

Jak widzisz, zwracanie uwagi na cykle natury może pozytywnie wpłynąć na twoje zdrowie fizyczne i emocjonalne. Dla zielarza to czas świętowania nowych początków i świeżych początków, niezależnie od tego, czy chodzi o studia, zdrowie czy firmę.

Wesołej wiosny wszystkim!

PRZYPISY

Almanach.com. (nd). Równonoc wiosenna 2018: Pierwszy dzień wiosny. [Artykuł w Internecie]. Pobrane z https://www.almanac.com/content/first-day-spring-vernal-equinox

Timeanddate.com. (nd.d.). Równonoc marcowa: Dzień i noc prawie równe. [Post na blogu]. Pobrane z https://www.timeanddate.com/calendar/march-equinox.html

Timeanddate.com. (ndb). Znaczenie marcowej równonocy w kulturze. [Post na blogu]. Pobrane z https://www.timeanddate.com/calendar/march-equinox-traditions.html

Taylor, R. (2008). Precesja równonocy. [Artykuł w Internecie]. Pobrane z http://www.decodingmythology.com/precession/precession4.html

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US