Zioło rodzinne: Delikatny kwiat i liść lipy

Pysznie pachnące lipy na początku lata perfumują powietrze, zachęcając nas do przyjścia i cieszenia się ich dobroczynnymi właściwościami ciało, umysł i ducha. To okazałe drzewo, sprawdzony w czasie ulubiony środek ziołowy w Europie, często można znaleźć na ulicach miast i rosnących w parkach. I może cię zaskoczyć fakt, że kwiat i liść lipy (Tilia spp.) jest łagodnym przyjacielem, który może pomóc złagodzić wiele naszych codziennych nieszczęść, podczas gdy wypełnione nektarem kwiaty dostarczają pożywienia szczęśliwym pszczołom i innym zapylaczom.

Rodzinne Zioło: Delikatny Kwiat Lipy i Liść

Słodki zapach Linden dociera do nas w powietrzu, przemawiając bezpośrednio do nas, zapewniając uspokajającą, ale podnoszącą na duchu obecność. Kwiaty i liście tego uroczego drzewa są używane przez zielarzy jako środek uspokajający. Jest wystarczająco delikatny dla wszystkich członków rodziny, co czyni go idealnym ziołem dla dzieci i rodziców pod koniec stresującego lub rozczarowującego dnia.

Herbata z kwiatu lipy ma zachwycający zapach i smak, popijana przed snem pomaga rozluźnić ciało, jednocześnie kojąc rozdrażniony i napięty umysł, co pozwala na odprężenie i odpoczynek (Holmes, 1997). Jako środek uspokajający, lipa była używana jako pomoc dla osób zmagających się z bezsennością, napięciem nerwowym i mięśniowym, lękiem, depresją, nadpobudliwością, problemami trawiennymi wynikającymi z niepokoju emocjonalnego, a nawet histerią i manią (The Herbal Academy, b.d.; Holmes, 1997) . Był „historycznie używany do łagodzenia nerwów i leczenia problemów zdrowotnych związanych z lękiem” (McIntyre, b.d.). Co więcej, jego właściwości uspokajające, przeciwskurczowe i wspomagające krążenie są wykorzystywane do łagodzenia skurczów i skurczów, które przyczyniają się do bólów głowy, napiętych mięśni i migren, a także skurczów menstruacyjnych (Tilgner, 1999; Holmes, 1997).

Linden otwiera emocjonalne i duchowe serce, poprawiając jednocześnie krążenie sercowo-naczyniowe… lipa ma natchniony przez Boga sposób otwierania cię na błogość twojej prawdziwej wielowymiarowej natury – większej rzeczywistości, której wszyscy jesteśmy częścią.
– Robin Rose Bennett, Dar ziół leczniczych

Ukośnie sercowate liście wskazują na dobroczynne działanie lipy na układ sercowo-naczyniowy i jej zdolność „uradowania serca”, podniesienia na duchu oraz łagodzenia bólu serca i smutku (Groves, 2016, s. 159). Jednak lipa ma również korzystny wpływ na fizyczne serce, o czym świadczy jej długie stosowanie w stanach takich jak miażdżyca tętnic, dusznica bolesna i kołatanie serca, zwłaszcza gdy występuje napięcie nerwowe lub stres (McIntyre, nd; Groves, 2016).

Upał i niespokojną energię wielu przeziębień, grypy i sezonowych alergii można złagodzić dzięki chłodzącym i uspokajającym właściwościom lipy. Jak delikatnie chłodząca dłoń na czole, lipa pomaga złagodzić gorączkę i rozluźnić ciało, dzięki czemu może pracować w walce z infekcjami. Zielarz Matthew Wood wyjaśnia, że ​​lipa jest szczególnie wskazana w przypadku gorączki, której nie łagodzi „obfity pot” i gorączki związanej z „dreszczami [i] dreszczami”, a także bolesnej gorączki związanej z „gorącym, podrażnieniem i skurczem” (Wood, 2008). ). Co więcej, kojący śluz znajdujący się w lipie pomaga złagodzić napięcie w napiętych tkankach klatki piersiowej, gardła i zatok (McIntyre, b.d.).

Słodki przyjaciel z dzieciństwa

Kwiat i liść lipy to wyjątkowy ziołowy przyjaciel dzieci. Jego delikatny charakter sprawia, że ​​jest bezpiecznym ziołem do dzielenia się z dziećmi i jest używany od wieków, aby pomóc ukoić dzieci. W szczególności lipę stosuje się przy nadmiernym upale u dzieci, który objawia się nadpobudliwością lub gorączką (Wood, 2008). Wiesz, dzieciak, który jest tak nakręcony i gorący, że po prostu nie może się zrelaksować? Zrób im filiżankę lipowej herbaty, przyjemną lipową kąpiel, a nawet lipowy lód na patyku i obserwuj, jak się uspokajają. Połącz lipę z melisą, aby pomóc dziecku podczas infekcji wirusowych. Inne dobre kombinacje lipy dla dzieci proponuje nam Matthew Wood, który mówi: „Krwawnik pospolity, czarny bez i lipa są szczególnie dobre, gdy mamy do czynienia z dziećmi, które już na początku są nadmiernie aktywne i gorące – hiperaktywne, ponieważ my mówić. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​czarny bez, lipa i głóg zazwyczaj całkowicie leczą nadpobudliwość i często deficyt uwagi” (Wood, b.d., s. 27).

Dzieci denerwują się i stresują tak samo jak dorośli. Kwiat lipy może pomóc złagodzić ten stres, aby dziecko mogło odpocząć i stawić czoła dniu. Stres u dzieci przed egzaminami, występami, rozpoczynaniem nowej szkoły, a nawet spotkaniem z nową osobą może powodować napięcie fizyczne i emocjonalne. Kiedy więc pojawi się nerwowy brzuszek, ból głowy lub kłopoty ze snem, zaproponuj dziecku filiżankę herbatki lipowej i być może dobre ucho do rozmowy.

Wiele przydatnych właściwości Lindena

Cudowny kwiat lipy jest pełen użytecznych właściwości!

  Relaksujący układ nerwowy – pomaga uspokoić napięcie i drażliwość w układzie nerwowym

  Anksjolityczny – łagodzi niepokój

  Przeciwskurczowe – łagodzi skurcze mięśni

  Hipotensyjne – pomaga obniżyć ciśnienie krwi

  Vasodilator – pomaga rozszerzać naczynia krwionośne

  Łagodzący – bogaty w śluz, który pomaga ukoić i chronić tkanki

  Napotne – wspomaga pocenie się

  Działa przeciwzapalnie – łagodzi stany zapalne

*Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z Monografii Linden wydanej przez Herbal Academy, The Energetics of Western Herbs autorstwa Petera Holmesa, Body Into Balance: An Herbal Guide to Holistic Self-Care autorstwa Marii Groves oraz Tilia europea/americana/platyphyllos/ cordata: Lime flowers autorstwa Anne McIntyre.

Lipa latem

Jako letnie zioło, kwiat i liść lipy pomagają nam się ochłodzić, łagodząc upał dnia i hiperreaktywne ciepło sezonowych alergii (Wood, b.d.). W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej lato jest kojarzone z sercem, a lipa jest dobrze znana wśród zielarzy jako zioło chłodzące i nawilżające układ sercowo-naczyniowy.

Orzeźwiająca mrożona herbata Linden Summertime

Druk

Zaparz tę herbatę do picia w gorący letni dzień i podawaj z lodem! Możesz również zmiksować go z niektórymi owocami, takimi jak brzoskwinie lub jagody, i zamrozić w smaczne lody na patyku!

Składniki
6 łyżeczek kwiatu i liści lipy
4 łyżeczki liści mięty zielonej
4 łyżeczki liści melisy
4 łyżeczki kwiatów hibiskusa
2 łyżeczki płatków róży
½ galona wody
Miód do smaku

Kierunki

  Połącz wszystkie zioła razem w słoiku o pojemności ½ galona lub garnku.

  Możesz zrobić tę herbatę z wrzącą gorącą wodą lub jako herbatę słoneczną.

  Jeśli robisz z gorącą wodą, zagotuj wodę, a następnie zalej zioła wodą. Umieść pokrywkę na słoiku / garnku i zaparzaj przez co najmniej 30 minut przed odcedzeniem.

  Jeśli robisz herbatę słoneczną, umieść zioła w słoiku, aby promienie słoneczne mogły do ​​nich dotrzeć. Zalej zioła wodą i przykryj słoik pokrywką. Ustaw słoik na słońcu na 4 godziny przed odcedzeniem ziół.

  Gdy twoja herbata jest jeszcze ciepła, osłodź ją odrobiną miodu, a następnie pozwól jej ostygnąć przed podaniem!

W zależności od tego, gdzie mieszkasz, lipa zakwitnie w różnych porach roku, chociaż generalnie kwitnie wczesnym latem, mniej więcej od połowy czerwca do początku lipca. Jeśli masz szczęście mieszkać w pobliżu lipy lub dwóch, koniecznie wyjdź i zbierz niektóre z tych uroczych kwiatów. Następnie możesz je wysuszyć na powietrzu lub użyć do przygotowania pysznego ziołowego miodu!

Miód z kwiatu lipy

Druk

Składniki
Świeże kwiaty lipy
Miód
Czysty, suchy słoik z dobrze dopasowaną pokrywką

Kierunki

  Luźno napełnij swój słoik świeżo zebranymi kwiatami lipy.

  Zalać miodem.

  Czasami wróżki lubią wypić łyk, więc po kilku godzinach sprawdź swój miód i dodaj więcej, jeśli to konieczne.

  Niech kwiaty zaparzają się w miodzie przez co najmniej kilka dni. Od czasu do czasu obracaj słoik, aby kwiaty pozostały pokryte miodem.

  Po kilku dniach straszliwego oczekiwania wreszcie nadejdzie czas, aby cieszyć się miodem! Możesz odcedzić kwiaty, jeśli chcesz, lub po prostu zostawić je w miodzie i zjeść.

  Rozsmaruj swój lipowy miód na wypiekach i tostach, użyj go w herbacie, a nawet delektuj się łyżką!

Przepisy na lipę dla Twojej rodziny

Zaproś lipę do swojego życia dzięki tym prostym przepisom. Mając pod ręką niewielki zapas suszonych kwiatów i liści lipy, możesz w razie potrzeby przygotować pyszne herbaty i relaksujące mieszanki do kąpieli.

Prosta nalewka z lipy

Druk

Zrób nalewkę z lipy, aby mieć ją pod ręką w razie potrzeby!

Składniki
Świeże kwiaty lipy lub suszony kwiat i liść lipy
Wódka

Kierunki

  Napełnij słoik świeżymi kwiatami lipy.

  Zalej kwiaty wódką i umieść na wierzchu szczelnie przylegającą pokrywkę.

  Przechowuj słoik w chłodnym, suchym miejscu przez 2 do 4 tygodni. Wstrząsnąć codziennie.

  Odcedź kwiat, ponownie rozlej nalewkę do butelek i etykietuj.

  Przyjmować w razie potrzeby lub 30 kropli do 4 razy dziennie.

Infuzja uzdrawiająca smutek

Drukuj

Z książki The Gift of Healing Herbs autorstwa Robin Rose Bennett

Przygotuj ten kojący serce napar, kiedy potrzebujesz trochę TLC w chwilach żalu i smutku.

Składniki
1 szklanka kwiatów lipy
1 szklanka liści fiołka
½ szklanki jagód, liści i/lub kwiatów głogu
½ galona wrzącej gorącej wody ~ 153 ~

Kierunki

  Umieść zioła w dużym słoju lub garnku.

  Zalej wodą i umieść na wierzchu nakrętkę lub pokrywkę.

  Parzyć przez noc, następnie odcedzać i popijać przez cały dzień.

  Przechowuj dodatki w lodówce.

Cool It Down & Relax Tea

Druk

Ta mieszanka jest pomocna pita na gorąco podczas gorączki i chorób układu oddechowego.

Składniki
1 część suszonej lipy
1 część suszonego kwiatu czarnego bzu
1 część suszonego nagietka
1 część suszonej mięty lub melisy
Miód do smaku

Kierunki

  Wymieszaj zioła i przechowuj w słoiku, aż będą gotowe do użycia.

  Aby zaparzyć herbatę, zalej 1 do 3 łyżeczek mieszanki ziołowej 1 szklanką wrzącej wody przez 5 do 15 minut. Można ją podwoić lub poczwórnie zwiększyć, aby za jednym razem przygotować więcej herbaty, dzięki czemu będziesz mieć ją pod ręką do popijania przez cały dzień. Po prostu podgrzej, gdy będziesz gotowy do picia.

  Odcedź zioła, dodaj miód do smaku i pij gorące.

  Używaj mniej ziół i gotuj przez krótszy czas, przygotowując tę ​​herbatę dla dzieci.

Urocza lipa do kąpieli

Druk

Rozkoszuj się tą kąpielą przed snem lub kiedy tylko potrzebujesz wyciszenia i relaksu.

Składniki
1 garść suszonych kwiatów i liści lipy
1 garść suszonych płatków róży
1 garść suszonych kwiatów lawendy
1 garść suszonych kwiatów rumianku
1 garść soli Epsom
Opcjonalne olejki eteryczne, takie jak lawenda, geranium różany, słodka pomarańcza lub szałwia muszkatołowa

Kierunki

  Umieść suszone zioła w dużym garnku z wodą na kuchence.

  Podgrzać do wrzenia. Wyłącz ogrzewanie, umieść pokrywkę na garnku, aby zapobiec ulatnianiu się aromatycznych olejków eterycznych w powietrze.

  Pozostaw na co najmniej 30 minut, im dłużej, tym mocniej.

  Zioła odcedzamy z płynu w garnku, wlewając płyn bezpośrednio do wanny.

  Wrzuć sól Epsom. Lub jeśli używasz olejków eterycznych, umieść sól Epsom w misce i dodaj łącznie 5 do 6 kropli olejków eterycznych do soli Epsom. Wymieszaj łyżką, a następnie dodaj sól do wanny. Jeśli robisz tę kąpiel dla małych dzieci, pomiń olejki eteryczne lub użyj tylko kilku kropli olejku eterycznego, aby stworzyć bezpieczne dla dzieci rozcieńczenie.

  Wejdź i zrelaksuj się!

Bezpieczne używanie lipy

Szczęśliwe korzystanie z lipy i jej korzyści jest dla większości łatwe, ponieważ ogólnie uważa się ją za bezpieczne zioło. Jednak preparaty wykonane ze starych kwiatów mogą powodować problemy, w tym narkotyczne „objawy zatrucia narkotycznego” (Grieves, b.d.). Ponadto lipa rzadko może powodować reakcję alergiczną w postaci „kontaktowego zapalenia skóry” lub „alergicznego nieżytu nosa”, a duże ilości lipy mogą być „kardiotoksyczne” („Lipa”, b.d., pkt 30).

To tylko rzut oka na to magiczne, piękne zioło. Dowiedz się więcej o lipie w Zielniku, gdzie znajdziesz pełną monografię przedstawiającą wiele zalet lipy!

PRZYPISY

Bennett, Robin Rose. (2014). Dar leczniczych ziół: lekarstwa roślinne i domowe sposoby na pełne życia zdrowie. Berkeley, Kalifornia: Północnoatlantyckie Książki.

Smutek, pani M. (nd.). Nowoczesne zioło. Pobrano 5/3/16 z http://www.botanical.com/botanical/mgmh/l/limtre28.html

Groves, Maria. (2016). Ciało w równowadze: ziołowy przewodnik po holistycznej samoopiece. North Adams, MA: Storey Publishing, LLC.

Holmes, Peter. (1997). Energetyka zachodnich ziół. Boulder, Kolorado: Snow Lotus Press.

McIntyre, Anne. (nd). Tilia europea/americana/platyphyllos/cordata: kwiaty lipy. Pobrano 5/2/16 z http://annemcintyre.com/tilia-europeaamericana-platyphylloscordata-lime-flowers/

Akademia ziół. (nd). Monografia: Linden, Tilia spp. Zielnik [Zielnik online]. Pobrano 5.04.2016 z http://herbarium.herbalacademyofne.com/monographs/#ID=4084

Tilgner, Sharol, ND (1999). Ziołolecznictwo z serca ziemi. Creswell, OR: Wise Acres Press, Inc.

Drewno, Mateusz; Bégnoche, Franciszek Bonaldo; & Światło, Phyllis D. (2015). Tradycyjne zachodnie ziołolecznictwo i ocena tętna: rozmowa w miękkiej oprawie. Usługi wydawnicze Lulu.

Drewno, Mateusz. (2008). Earthwise ziołowy: kompletny przewodnik po roślinach leczniczych starego świata. Berkeley, Kalifornia: North Atlantic Books.

Drewno, Mateusz. (nd). Widok z Sunnyfield. Pobrano 5/3/16 z http://www.woodherbs.com/TC_Wellness_Articles.pdf