Babka: zioła, które kochamy na lato

Kiedy byłam małą dziewczynką, moi rodzice, w przeciwieństwie do naszych sąsiadów z ich idealnie gładkimi „trawnikami chemicznymi”, nigdy nie stosowali pestycydów ani środków chwastobójczych z troskę o zdrowie swoich dzieci i zminimalizowanie naszego narażenia na toksyny. Nasze podwórko nie było postrzegane jako symbol statusu, ale miejsce do zabawy i zabawy, więc bawiłem się godzinami, radośnie mieszając się z naszymi fiołkami, mleczami, koniczyną i bluszczem.

Szczególnie podobał mi się jeden chwast, o szerokich, żyłkowatych liściach, które w środku lata wypuszczały kłos nasion. Odrywałbym liść, żeby zobaczyć żyłkowane żebra, i przesuwałem palcami po łodydze, usuwając nasiona z satysfakcjonującym trzaskiem.

Wiele lat później, mieszkając w Vermont, rozmawiałem z sąsiadem o podrażnieniu skóry lub ukąszeniu owada. Jako zielarka, zaprowadziła mnie na nasz zarośnięty trawnik przed domem i pokazała, jak zrobić okład z plwociny z tego samego szerokolistnego, żyłkowatego ziela mojego dzieciństwa. Plantago major lub babka lancetowata, zioło o długiej historii jadalnego i ziołowego stosowania, było pod stopami przez całe moje życie, odrzucane jako nic więcej niż chwast.

Babka lancetowata to wieloletnia rodzima roślina europejska, sprowadzona do obu Ameryk przez purytańskich osadników. Roślina zdawała się wyrastać śladami kolonizatorów i rzeczywiście, niektórzy rdzenni Amerykanie nadali jej nazwę „odcisk stopy białego człowieka”.

Tradycyjnie stosowany w leczeniu ran, siniaków, ukąszeń owadów i użądleń pszczół, babka lancetowata jest również pożywnym jadalnym produktem, zawierającym wapń i duże ilości witamin A, C i K. Zmniejsza przepływ krwi w drobnych skaleczeniach i pomaga ukoić uszkodzenie tkanki.

Wewnętrznie babka lancetowata ma działanie moczopędne, zmniejszające przekrwienie błony śluzowej i wykrztuśne (jeśli uprawiasz babkę lancetowatą jako żywność lub do użytku wewnętrznego, upewnij się, że masz 100% pewność, że to naprawdę babka lancetowata i zbieraj ją z dala od dróg i linii kroplujących na dachach).~153 ~

Lato w Nowej Anglii oznacza komary! Okład z plwociny to łatwy, natychmiastowy sposób na ukojenie tych szalenie swędzących, czerwonych pręg. Aby zrobić okład z plwociny, oderwij czysty liść od rozety babki lancetowatej, umyj, jeśli możesz, i żuj, aż liść stanie się papkowaty. Nałóż miazgę na ranę i pozostaw do ustąpienia swędzenia. Jeśli masz pod ręką bandaż samoprzylepny, możesz go użyć do przytrzymania okładu na miejscu. Możesz dowiedzieć się więcej o okładach tutaj.

W zeszłym tygodniu zebrałem kosz pełen babki lancetowatej z ogródka moich rodziców, aby zrobić z niej olej (razem z żywokostem, nagietkiem, lawendą i płatkami róży), dzięki czemu mogę używać tego kojącego zioła przez cały rok. Zajęło to kilka dziesięcioleci, ale mój pogląd na babkę ewoluował od nienazwanej chwastowej zabawki do cenionego i cenionego zioła. Znalezienie uznania dla chwastów jest tym, o co chodzi w ziołolecznictwie!

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US