Owies: zioła, które kochamy na lato

Owies (Avena sativa) i jego wszechstronne składniki były używane do wszystkiego, od wypełniania materacy, okładów, peelingów do twarzy, płatków śniadaniowych, herbat, i kąpiele. Ten mały cud, pochodzący z Europy Północnej, ma w sobie potężną dawkę składników odżywczych dzięki białku, witaminom z grupy B, wapniu i innym minerałom.

Większość ludzi już wie, że jako płatki śniadaniowe płatki owsiane o wysokiej zawartości rozpuszczalnego błonnika i beta-glukanu mogą obniżyć poziom cholesterolu we krwi i zmniejszyć ryzyko chorób serca w ramach zrównoważonego stylu życia. Spróbuj dodać orzechy, suszone i świeże owoce, kokos i trochę cynamonu.

Zielona trawa owsiana odnosi się do młodych pędów Avena sativa przed zbiorem ziarna. Słoma owsiana to część rośliny, która pozostaje po zbiorze ziarna.

Zalety owsa są liczne! Naturalnie wysoki poziom magnezu w owsie może wyjaśniać jego zdolność do łagodzenia drażliwości i zwiększania wchłaniania wapnia. Słoma owsiana i trawa owsiana są używane do zmniejszania lęku, jako łagodny środek przeciwdepresyjny i często są dodawane do mieszanek herbat „budujących kości” jako środek zapobiegający osteoporozie.

Herbata wzmacniająca kości

1 część słomy owsianej
1 część liści damiany
1 część ziela skrzypu polnego
1 część mięty pieprzowej
2 części liścia pokrzywy ~ 153 ~

Połącz zioła, używając 2 łyżek stołowych na litr wody. Moczyć w gorącej wodzie przez 1/2 godziny, następnie przecedzić. Pij 2-4 filiżanki w ciągu dnia.

Zdjęcie: Andreas Trepte, www.photo-natur.de

Świeży mleczny owies to niedojrzałe nasiona owsa, które tylko przez tydzień w cyklu wzrostu są wypełnione wysoce odżywczą białą mleczną substancją. Po zebraniu na tym etapie i natychmiast przetworzeniu w świeżą nalewkę (suszenie nasion nie daje takiej samej mocy bioaktywnej), świeży mleczny owies staje się potężnym i odżywczym środkiem regenerującym dla układu nerwowego. Zielarz kliniczny David Winston, autor Adaptogens: Herbs for Strength, Stamina, and Stress Relief stosuje ekstrakt ze świeżego mlecznego owsa dla kobiet z PMS, lękiem menopauzalnym oraz tymi, które są emocjonalnie wyczerpane i nadwrażliwe. Osoby z celiakią mogą potrzebować unikać owsa.

 

Jako kąpiel, owies może złagodzić swędzenie i podrażnienie skóry. Stanowi również delikatny i skuteczny peeling do twarzy: wystarczy zmielić płatki owsiane na drobny proszek, dodać niewielką ilość wody, aby powstała pasta, wmasować w skórę, a następnie spłukać.

Czy to w herbacie, płatkach, kąpieli, czy jako świeży ekstrakt, owies jest jednym z naszych ulubionych ziół na lato (lub kiedykolwiek!)

 

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US