Tworzenie lokalnej Materia Medica z bananem (+ przepis na maść z babki lancetowatej)

Częścią piękna lokalnej materia medica jest jej pokora, i nie możesz być bardziej skromny niż babka lancetowata (Plantago spp.). Uważana za chwast na całym świecie, ta wytrwała i odporna roślina niezłomnie rośnie na trawnikach, polach, poboczach dróg, nierównej ziemi, pęknięciach chodników – co tylko chcesz. I chociaż babka lancetowata jest dziś często pomijana (ocalona przez nas, zielarzy, którzy ją celebrują), od dawna jest środkiem ludowym. W rzeczywistości jedną z popularnych nazw babki lancetowatej jest stopa Anglika lub stopa białego człowieka, ponieważ depcze ona po piętach europejskim osadnikom na całym świecie. Dzięki zastosowaniu jadalnym i leczniczym oraz powszechnej dostępności babka lancetowata jest fantastycznym dodatkiem do lokalnej listy materia medica.

Tworzenie lokalnej Materia Medica z bananem

Identyfikacja bananowca

Plantain jest dość łatwy do zidentyfikowania dzięki kilku sztuczkom identyfikacyjnym. Istnieją dziesiątki gatunków babki lancetowatej, w tym babka lancetowata ( babka lancetowata ), babka lancetowata , babka lancetowata lub babka lancetowata ( P. lanceolata ) i babka wąskolistna ( P. minor ). P. rugelli jest podobny do P. major, ale ma fioletowo-czerwone ogonki zamiast zielonych.

Liście o długości 4-10 cali każdego z tych gatunków wyrastają z centralnego punktu w podstawowej rozecie i różnią się kształtem od bardziej owalnego, jajowatego P. major do wąskiego, lancetowatego P. lanceolata . Twarde, mocne liście są gładkie lub delikatnie ząbkowane i mają 3-5 wyraźnych, głębokich żył, które biegną wzdłuż liścia mniej więcej równolegle do siebie. Jeśli oderwiesz ogonek liściowy lub rozerwiesz liść, znajdziesz białe, rozciągliwe włókna biegnące przez te żyły.

~ 152 ~ Liczne łodygi kwiatowe, które mają do 20 cali wysokości, wyrastają z centralnej podstawy i kończą się cylindrycznym kolcem otoczonym zwojami maleńkich zielonych czteropłatkowych kwiatów. Cztery pręciki z wydatnymi pylnikami wyrastają z każdego przypominającego kwiatek maleńkiego fajerwerku. Wzdłuż kłosa rozwijają się tysiące małych, zielonych nasion, które po dojrzeniu stają się jasnobrązowe i opadają na ziemię lub przyklejają się do niczego nieświadomych przechodniów, łatwo zasiewając babkę (Blair, 2014; Grieve, 1931).

Babka na rany

Słowo, które przychodzi mi na myśl, aby opisać banan, jest kojące. Dzięki swojej łagodzącej naturze i chłodzącej energii koi i chłodzi tkanki w całym ciele, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.

Prawdopodobnie babka jest najbardziej znana jako opatrunek na rany. Wspaniała roślina pierwszej pomocy, liście babki lancetowatej można żuć lub tłuc w okład w krótkim czasie, aby zapewnić ulgę w przypadku skaleczeń, owrzodzeń, oparzeń, swędzących wysypek, ukąszeń owadów, użądleń pokrzywy i użądleń pszczół. Jeden lub dwa liście babki lancetowatej można użyć w całości, aby utrzymać okład na miejscu. W razie potrzeby ponownie nałóż świeży okład, aby zapewnić ciągłą ulgę, dopóki nie będzie już potrzebny.

Nic dziwnego, że babka lancetowata jest tak skutecznym środkiem przeciwbólowym – działa przeciwbólowo (uśmierza ból), łagodzi (nawilża i koi), ściąga (uelastycznia tkanki i tamuje krwawienie), antyseptycznie (przeciwzakaźnie), przeciwzapalnie i chłodząco upał i opuchlizna), łagodzi świąd, jest antidotum na jadowite ukąszenia i użądlenia, pomaga wyciągać drzazgi i jad ze skóry.

Babka lancetowata była jednym z dziewięciu świętych ziół sugerowanych jako antidotum na trucizny i infekcje w pogańskim anglosaskim „Uroku Dziewięciu Ziół” zapisanym w Lacnunga, zielniku z X wieku (Penn State, b.d. ). Babkę nazywano waybrede, co wyraża zwyczaj rośliny rosnącej wzdłuż poboczy dróg i ścieżek dla wozów oraz szerokolistną naturę liści P. major (Tradycyjne uzdrawianie człowieka z gór, b.d.).

„A ty, Waybrede, matko ziół,

otwarte na wschód, potężne wewnątrz;

Przejeżdżały po was wozy, jechały po was królowe,

krzyczały nad wami panny młode, parskały byki.

Wszystkim się wtedy oparliście i zostaliście zmiażdżeni;

Więc wytrzymujesz truciznę i zarazę

i wstrętny, który podróżuje po kraju.”

Moja ziołowa apteczka zawsze zawiera leczniczą maść z dzikich roślin zrobioną z olejku z babki lancetowatej. Często dodaję żywokost, nagietek, ziele dziurawca lub olejki nasączone fiołkiem w jakiejś kombinacji, ale zawsze, zawsze dodaję babkę lancetowatą. Poniżej zamieściłem mój przepis, abyś mógł dodać go do swojej lokalnej materia medica w sekcji dotyczącej babki lancetowatej.

Maść lecznicza dzikich roślin

Drukuj

Składniki
~ 152 ~ 1 szklanka oleju ziołowego (banan, żywokost, nagietek, ziele dziurawca i liść fiołka to dobre opcje)
¼ szklanki wosku pszczelego (tartego lub w pastylkach)

Kierunki

    Aby uzyskać olej z babki lancetowatej, napełnij słoik w ¾ czystym, świeżo posiekanym liściem babki lancetowatej, a następnie olejem, upewniając się, że liść babki lancetowatej jest przykryty. Korzystając z tego samouczka, zaparzaj olej metodą podgrzewaną – na płycie kuchennej, w piekarniku lub w garnku.

    Rozpuść ¼ szklanki wosku pszczelego w misce lub dużym szklanym naczyniu miarowym w podwójnym bojlerze.

    Dodaj ciepły olej z dodatkiem ziół i mieszaj, aby wymieszać i stopić razem olej i wosk pszczeli.

    Wlać do przygotowanych puszek lub słoików i ostudzić. Zamknąć puszki lub słoiki.

    Przechowywać w chłodnym, suchym miejscu.

Babka jest jadalna

Babka jest jadalna, liście mają mocny smak i lekką gorycz. Młode liście można zjeść posiekane w sałatce, wykorzystać do przygotowania energetyzującego, bogatego w fitochemię zielonego soku (tak jak ja z liśćmi fiołka) lub dodać do zielonych koktajli. Bardziej dojrzałe liście można gotować na parze jako gotowaną zieloną i spożywać po usunięciu włókien liściowych.

Nasiona można żuć na świeżo z łodygi! Wysoka zawartość śluzu w nasionach jest dobra dla układu pokarmowego, koi i chłodzi tkanki oraz delikatnie łagodzi zaparcia jako środek przeczyszczający luzem (spożywany z dużą ilością wody). W rzeczywistości łuski nasion psyllium, które są szeroko stosowanym środkiem przeczyszczającym luzem, również należą do gatunku Plantago (P. ovata). Babka jest również skuteczna w przypadku biegunki, wchłaniając nadmiar wody.

Właściwości łagodzące i ściągające babki lancetowatej sprawiają, że jest to kojący i tonizujący tonik dla układu pokarmowego, łagodzący stany zapalne, podrażnienia i skurcze. Te same właściwości zalecają go do łagodzenia dróg moczowych podczas infekcji lub układu oddechowego podczas przeziębienia, kaszlu lub alergii (McIntyre, b.d.).

Więcej informacji na temat wykorzystania babki lancetowatej jako lekarstwa na rany i sprzymierzeńca w leczeniu układu oddechowego, moczowego i trawiennego można znaleźć w naszej monografii babki lancetowatej w The Herbarium!

Babka jest bezpieczna

Babka jest bardzo bezpiecznym ziołem o nieznanej toksyczności.

Babka jest do zabawy

Jako dziecko lubiłem kwiatostany babki lancetowatej jako zabawkę z pociskami, dobrą do uderzania w cele lub do grania w zaimprowizowane bananowe „wojny”. Po prostu zrób pętlę z łodygą, wsuń poniżej podstawy główki kwiatu i dokręć. Następnie przesuń pętlę palcami w górę i POP – kwiat babki lancetowatej odleci z godną szacunku prędkością!

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz babki na ranę, sałatkę, czy dla zabawy, jest to jedna roślina, która jest łatwo dostępna i korzystna dla wielu różnych zastosowań. To wspaniałe zioło, które warto włączyć do swojej lokalnej materia medica!

Zacznij budować swoją Materia Medica z tymi darmowymi stronami!

Jeśli chcesz zacząć komponować dla siebie monografie ziół, dołączamy bezpłatne pobieranie stron materia medica z naszego pięknie zaprojektowanego Dziennika Materia Medica. Zapraszamy do pobrania i wydrukowania tej czarno-białej monografii ziołowej, aby rozpocząć swoją materia medica!

Kliknij tutaj, aby pobrać

Jak używasz babki lancetowatej dla swojej rodziny?

PRZYPISY

Blair, K. (2014). Dzika mądrość chwastów: 13 roślin niezbędnych do przetrwania człowieka. White River Junction, VT: Chelsea Green.

Smutek, M. (1931). Nowoczesne zioło. Pobrano 21.06.16 z http://www.botanical.com/botanical/mgmh/p/placom43.html

~ 152 ~ McIntyre, A. (nd) Plantago major: Babka lancetowata. Pobrano 21.06.16 z http://annemcintyre.com/plantago-major-•-plantain/

Mountain Man Traditional Healing (nd) Dodatek do „Dnia 56″: na imię „Babka”. Pobrano 21.06.16 z https://magicscreeches.wordpress.com/tag/plantago-major/

~ 152 ~ Penn State (nd). Penn State Medieval Garden, Commentarius, Rośliny w świecie saskim. Pobrano 21.06.16 z  http://www.psumedievalgarden.com/sacred_saxon_herbs.html

Slade, B. (2002). Urok dziewięciu ziół Woden. Pobrano 21.06.16 z https://www.heorot.dk/woden-9herbs.html

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US