Tworzenie lokalnej Materia Medica z Motherwort

Motherwort to dar, który wciąż daje w moim ogrodzie. Należąca do rodziny wytrwałych mięt (Lamiaceae), sama rozsiewa się w ogromnych ilościach. Jej wytrwałość jest niczym, z czym nie poradzi sobie małe pielenie, a ja z kolei odłożyłem wyznaczone miejsce, gdzie może ponownie zasiać do woli.

Nauczmy się rozpoznawać i używać tego podwórkowego lekarstwa dla lokalnej materia medica!

Tworzenie lokalnej Materia Medica z Motherwort

Identyfikacja Motherwort

Jak wszystkie mięty, serdecznik ma kilka charakterystycznych cech botanicznych: kwadratową łodygę, przeciwległe liście i nieregularne kwiaty z obustronną symetrią.

~ 152 ~ Rośnie od dwóch do dziesięciu stóp wysokości na gładkiej, wyraźnie kwadratowej i mocnej głównej łodydze z wieloma rozgałęzionymi łodygami. Łodyga staje się bardziej czerwona w miarę dojrzewania rośliny w każdym sezonie.

Naprzeciwległe liście są ciemnozielone powyżej i jasnozielone poniżej z głębokimi żyłkami. Stopniowo stają się mniejsze i zmieniają kształt, w miarę jak wspinają się po łodydze. Dolne liście mają od trzech do siedmiu nierównych, ząbkowanych płatów palmowych (zwykle pięć płatów rozszczepionych i kilka grubych zębów), podczas gdy środkowe liście są trójklapowe z kilkoma zębami, a górne liście są lancetowate lub jajowate z dwoma zębami.

Małe, puszyste białe lub różowe rurkowate kwiaty mają dwie wargi, często z fioletowymi kropkami na dolnej wardze. Kwiaty są ułożone w spirale wokół kątów liści, „od sześciu do piętnastu w spirali” (Grieve, 1931). Kielichy otaczające kwiaty i owoce z nasionami są dość kłujące w dotyku i mogą wywołać zaskoczenie „Ouch!” podczas żniw. Łodygi, kwiaty i liście serdecznika zwyczajnego zbiera się podczas pełnego kwitnienia od połowy do późnego lata (Foster, 1993; Grieve, 1931).

Medycyna Motherwort

Łacińska nazwa botaniczna Motherwort to Leonurus cardioda: lwie serce. To odważna nazwa, nadana częściowo ze względu na podobieństwo rośliny do lwiego ogona.

Jedną z moich ulubionych łacińskich nazw botanicznych jest Nymphaea caerulea, egipski lotos. Jest miękka, piękna i spływa z mojego języka, wywołując wizje nimf wodnych unoszących się na płatkach lilii. Jeśli jednak zostanę złapany w ciemną, niebezpieczną uliczkę i będę mógł wybrać jedną botaniczną nazwę jako mojego obrońcę, idę z Leonurus cardioda. Motherwort to twarda roślina, zaciekle opiekuńcza (pomyśl o tych kolczastych kielichach), która będzie mnie wspierać w trudnych sytuacjach.

Kardiotoniczny

Jak przystało na lwie serce, serdecznik jest używany do wzmocnienia serca i jest uważany za kardiotoniczny. Jego działanie moczopędne może obniżyć ciśnienie krwi, a jednocześnie stymuluje krążenie, dostarczając więcej tlenu do krwi (Akademia Ziołowa, b.d.).

Jego działanie przeciwskurczowe i uspokajające łagodzi również skurcze, napięcie i niepokój, które towarzyszą palpitacjom serca i nieregularnemu biciu serca (Bennett, 2014; Hoffmann, 2003). Od dawna stosuje się go w ten sposób na serce – w The English Physician (1652) zielarz i lekarz Nicholas Culpeper pisze: skąd wzięła nazwę Cardiaca”

Nerwiny

Jest to łagodniejsza strona serdecznika, jako wspierający środek nerwowy, z którym jestem najbardziej zaznajomiony. Ponownie, jak opisuje Nicholas Culpeper (1652),

„Nie ma lepszego zioła na usunięcie oparów melancholii z serca, wzmocnienie go i uczynienie wesołej, wesołej, błogiej duszy niż to zioło.”

Pomaga uwolnić niepokój i napięcie, które towarzyszą stresowi i przytłoczeniu – nie tylko na poziomie fizycznym, jak w przypadku kołatania serca, ale także na poziomie emocjonalnym, który może leżeć u ich korzeni. W niektórych bardzo trudnych i stresujących sytuacjach, w których czułem się niespokojny i bezbronny z bijącym sercem, zwracałem się do serdecznika po doraźne wsparcie emocjonalne. W ciągu kilku minut od zażycia nalewki mogłem odetchnąć głębiej i zyskać perspektywę, której potrzebowałem, aby zobaczyć las dla drzew i sformułować bardziej wyważoną, spokojną i racjonalną reakcję. Podczas gdy macierzyńska obecność serdecznika uspokajała mnie, jej silna, rozsądna natura dodała mi sił – przywracała mi kręgosłup, że tak powiem.

Rozrodcze

Oczywiście z nazwą taką jak „matczyna”, co oznacza „ziele matki”, jej historia to coś więcej: jest rośliną matką wspierającą zdrowie i dobre samopoczucie kobiet.

Culpeper (1652) opisuje: „sprawia, że ​​kobiety są radosnymi matkami dzieci i reguluje ich łona tak, jak powinny, dlatego nazywamy to Motherwortem”. Pierwsza część tego cytatu ponownie odnosi się do działania nerwowego serdecznika, który może złagodzić niepokój i przytłoczenie, jakie może odczuwać młoda mama po porodzie, pozwalając jej cieszyć się nową rolą. Łagodzi również skurcze i jest używany do odbudowy macicy po porodzie.

Jako gorzki środek trawienny, serdecznik pobudza wątrobę do rozkładu hormonów, pomagając regulować cykle menstruacyjne i równoważyć objawy PMS i menopauzy (Sage Maurer, komunikacja osobista, 2013).

To także emmenagoga, więc nie jest przeznaczone dla kobiet w ciąży.

Energia Motherwort

Pod względem energetycznym serdecznik jest chłodnym, gorzkim ziołem. Naprawdę gorzkie! Herbata nie jest dla osób o słabym sercu, więc zazwyczaj wybieram nalewkę z serdecznika pospolitego – w rzeczywistości jest to pierwsza nalewka, jaką zrobiłem jako początkujący zielarz (i następna nalewka, którą też zrobiłem, ponieważ matecznik w moim ogrodzie był w pełnym rozkwicie).

Ze względu na swoje gorzkie działanie, serdecznik jest pomocny w pobudzaniu układu trawiennego i wątroby w celu poprawy powolnego trawienia. Jego działanie na nerwy łagodzi niepokój lub nerwowość, które mogą być przyczyną trudności trawiennych. Z obu powodów serdecznik może być skutecznym dodatkiem do mieszanek gorzkich, aby wspierać zdrowe trawienie.

Prawdopodobnie zauważyłeś tutaj powtarzający się motyw – serdecznik łagodzi niepokój i napięcie, które leżą u podstaw nierównowagi, czy to w fizycznym sercu, sercu emocjonalnym, czy też w układzie trawiennym. Chociaż może być duża, twarda i kłująca z wyglądu, serdecznik jest przede wszystkim definiowany przez jej zdolność do matkowania i uspokajania, zdecydowanie prowadząc nas z powrotem do równowagi.

Zacznij budować swoją Materia Medica z tymi darmowymi stronami!

Jeśli chcesz zacząć komponować dla siebie monografie ziół, dołączamy bezpłatne pobieranie stron materia medica z naszego pięknie zaprojektowanego Dziennika Materia Medica. Zapraszamy do pobrania i wydrukowania tej czarno-białej monografii ziołowej, aby rozpocząć swoją materia medica!

Kliknij tutaj, aby pobrać

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź naszą monografię serdecznika (i wiele innych monografii roślin) w The Herbarium!

PRZYPISY

~ 152 ~ Bennett, RR (2014). Dar ziół leczniczych. Berkeley, Kalifornia: North Atlantic Books.

Culpeper, N. (1652). Angielski lekarz. Pobrano 15.06.2016 z http://doc.med.yale.edu/historical-old/culpeper/m.htm

Foster, S. (1993). Ziołowy renesans. Layton, UT: Peregrine Smith Books.

Smutek, M. (1931). Nowoczesne zioło. Pobrano 15.06.2016 z http://www.botanical.com/botanical/mgmh/m/mother55.html

Zielarska Akademia. (nd). Monografia Motherwort. Pobrano 15.06.2016 z http://herbarium.herbalacademyofne.com

Hoffmann, D. (2003). Zielarstwo medyczne. Rochester, VT: Healing Arts Press.