Tworzenie lokalnej Materia Medica z fiołkiem

Współcześni zielarze mają szczęście, że mają dostęp do szerokiej gamy ziół z najdalszych zakątków globu. Zioła i przyprawy od dawna są znaczącym motorem światowego handlu i chociaż wygląda to nieco inaczej w XXI wieku niż w XVII wieku, nadal często najbardziej intrygują nas rośliny rosnące daleko od naszych domów. Sam omdlałem na myśl o dzikim niebieskim lotosie i świętej bazylii z Indii lub różach z Bułgarii, a te rośliny bez wątpienia są warte uwielbienia, jakie wywołują.

Ale czy dzikie róże na skraju pola lub bazylia w moim ogrodzie są mniej wartościowe? Kiedy etap burzliwego romansu mojej podróży jako zielarza przekształcił się w głęboką i trwałą miłość, zacząłem zdawać sobie sprawę, że połączenie, którego szukałem, naprawdę można osiągnąć, skupiając się na roślinach u moich stóp. Rdzenni mieszkańcy roślin, dzikie chwasty, mieszkańcy podwórzy, uprawiane zioła ogrodowe i drzewa — wszędzie, gdzie się zwrócę, rosną sprzymierzeńcy roślin.

To zielonych mieszkańców mojej krainy, z którymi pragnę intymności. Mam to szczęście, że na mniej niż 1,5 akra ziemi mam dwa głogi, dziką wiśnię, dużo białych sosen i świerków, dąb, cedry, jabłonie i czarujące drzewo frędzlowe. Były tutaj, kiedy wprowadziłem się na tę posiadłość wiele lat temu.

Pokrzywy, kocimiętka i serdecznik pojawiły się w moim ogrodzie rok temu i od tamtej pory są mile widziane. Ziele dziurawca rośnie na pastwiskach dla koni, mlecze rosną tam, gdzie im się podoba, a krwawnik pospolity całkiem dobrze zadomowił się obok naszego wielkiego hikory – w każdym miejscu w „cienistym” ogrodzie. Moje ogrody ziołowe są prawdziwą odą do rodziny mięty — żadna apteka nie jest kompletna bez jej członków — a także innych roślin, bez których po prostu nie mógłbym się obejść. Lukier na cieście? Tylko w zeszłym tygodniu znalazłem usnea rosnącą na mojej kwitnącej wiśni.

Tak więc w tym roku króluję w moim dzikim romansie z roślinami z daleka, aby skupić się na tych przyjaznych sojusznikach, aby stworzyć lokalną materia medica. Jest to dla mnie sposób na zagłębienie się w to, co znajome, zamiast rozpraszania się urokiem egzotyki. Co miesiąc będę profilować roślinę przydomową — siedlisko, botanikę, energetykę, zastosowania i inne obserwacje — i kompilować materia medica z prasowanymi roślinami, szkicami, notatkami i fotografiami. Przyjdź na rzut oka! W tym miesiącu skupiam się na stworzeniu lokalnej materia medica z fioletem!

Rośliny przydomowe: tworzenie lokalnej Materia Medica za pomocą Violet

Więc pozwól mi iść do doliny, aby zobaczyć ten piękny kwiat;

Abym i ja nauczył się wzrastać w słodkiej pokorze. – Jane Taylor

Pierwsze kroki z Violet

W drodze do naszego nowego domu piętnaście lat temu mój mąż zaspokajał moją radość, kiedy przejeżdżaliśmy obok przydrożnej kwiaciarni i sklepu zielarskiego. Przybyłem na naszą nową ziemię z lawendą i doniczką fiołków, a była właścicielka śmiała się, mówiąc: „Och, będziesz miał ich mnóstwo”.

Rzeczywiście. Fiołki były tu na długo przed moim przybyciem i nadal są mile widziane tu i tam. Nie mogę zebrać żółci do chwastów fiołka z moich starannie uprawianych grządek ogrodowych, więc siedzi tłusta i szczęśliwa w jednej z najlepszych gleb na ziemi. Nic więc dziwnego, że fiolet preferuje bogatą w substancje organiczne, wilgotną, ale przepuszczalną glebę w pełnym słońcu lub w półcieniu. Grieve sugeruje dobrą, średnio piaszczystą glebę – akurat taką mam (Grieve, 1931/1971).

Identyfikacja fiołków

Istnieje wiele gatunków fiołków i generalnie można ich używać zamiennie. Słodki fiołek (Viola odorata), który ma naprawdę bardzo słodki zapach, pochodzi z Europy. Fiołki na mojej ziemi to fiołek pospolity (V. tricolor), również pochodzący z Europy, oraz fiołek błękitny (V. papilionacea lub V. sororia), pochodzący z Ameryki Północnej – oba mają słaby zapach. V. odorata i V. papilionacea mają proste, podstawowe liście w kształcie serca i pięciopłatkowe niebiesko-fioletowe lub białe kwiaty. V. tricolor, rodzic bratka ogrodowego, ma proste, naprzemiennie ząbkowane liście i pięciopłatkowe kwiaty z fioletowymi, białymi i żółtymi znaczeniami, co może sprawiać wrażenie słodkiej buzi.

Kwiaty fioletowe są obustronnie symetryczne, mają dwa górne płatki, dwa boczne płatki i dolny płatek z ostrogami (Reznicek i in., 2011). Amerykańskie Towarzystwo Fioletowe ma pomocny internetowy klucz dychotomiczny, który pomaga w identyfikacji gatunków Viola.

Szczególnie interesujące w odniesieniu do fioletu jest to, że wiele gatunków wytwarza kwiaty zarówno wiosną, jak i jesienią. Aksamitne kwiaty, które widzimy wiosną, to kwiaty chasmogamiczne, których kolory (i zapach, w niektórych przypadkach) przyciągają zapylacze.

Niepozorny kleistogamiczny kwiat rozwija się na poziomie gruntu i jest samozapylający, otwierając się tylko po to, by upuścić nasiona bezpośrednio do gleby. Wiosenne kwiaty chasmogamiczne u niektórych gatunków fiołków również są samopylne (Culley, 2001), chociaż w przypadku V. papilionacea wiosenne kwiaty chasmogamiczne są bezpłodne. Wygląda na to, że wiele gatunków fiołków wyewoluowało wiele niezawodnych środków reprodukcyjnych, oprócz rozprzestrzeniania się przez kłącza.

Moje doświadczenia z Violet

Nie myl drobnego wzrostu i delikatnych kwiatów Violet ze słabością — może i jest nieśmiała, ale ma twardą duszę. Znalazłem ją kwitnącą w łagodnych lutym tu, w Nowej Anglii.

Violet ma bardzo słodki, delikatny sposób bycia i sympatię do serca. Kiedy po raz pierwszy z intencją usiadłam w grządce wiosennych fiołków, ogarnęła mnie słodka, lekka, zwiewna, figlarna radość i otwartość serca. Wyobraź sobie powolne rozwijanie ciasno zwiniętych, delikatnych nowych liści fiołka do ich otwartego kształtu serca.

Fiolet podnosi na duchu serce i może być bardzo pomocny w otwieraniu (jednocześnie chroniąc) serca i łagodzeniu bólu serca i żalu. Zielarz John Gerard (ok. 1545-1612) powiedział, że fiołek „pociesza serce i inne części wewnętrzne” (Dow, 1982). Fioletowa herbata kwiatowa lub fiołkowy gliceryt mogą być cudownym sposobem na pracę z fiołkiem w tym celu.

Violet również uspokaja — zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie. Gerard powiedział o fiołku: „Ma moc łagodzenia stanów zapalnych i szorstkości gardła” (Grieve, 1931/1971). Chłodząca energia i śluz fiołka zapewniają pożądaną ulgę w gorących, podrażnionych stanach w emocjach i tkankach, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych – np. intensywny gniew, rana skóry lub podrażnione i zaognione gardło.

Podczas niedawnego ataku bólu gardła fiołkowa herbata była moim stałym sprzymierzeńcem w łagodzeniu podrażnienia gardła, które w przeciwnym razie spowodowałoby kaszel i dalsze zapalenie tkanek gardła. Zielarz Jim Mcdonald zwraca również uwagę, że śluz fiołka może pomóc zwilżyć suchy śluz w płucach, umożliwiając odkrztuszanie (Mcdonald, b.d.).

Okład z liści może przynieść ulgę w przypadku ran i użądleń.

Napar z rodzimej V. papilionacea był używany jako wiosenny tonik przez lud Cherokee, który również spożywał ugotowane liście i łodygi jako zielone warzywo (Moerman, 1998). Fiolet jest bogaty w witaminę C (264 mg kwasu askorbinowego na 100 g liści) i witaminę A (20 000 IU na 100 g liści) (Weed, 1989) oraz wapń i magnez (Wood, 2008).

Jako dzika zieleń jest cennym i odżywczym dodatkiem do diety – szczególnie po długiej zimie. Fiolet można spożywać w napojach, zupach czy sałatkach. Zarówno fioletowe kwiaty, jak i delikatne młode liście mają łagodny smak, a kwiaty dodają odrobiny słodyczy. Osobiście uwielbiam łagodny zielony smak naparu z fiołka (używam do tego zarówno liści, jak i kwiatów) i delektuję się dodatkiem liści i kwiatów fiołka do moich sałatek i pesto. Zupa z liści fiołka to kolejna kusząca opcja.

Sok z fioletowej zieleni to prosty i energetyzujący sposób na włączenie liści fiołka do diety. Poszukaj świeżych wiosennych liści fiołka lub nowych liści produkowanych przez rośliny fiołka przez całe lato dla tego napoju. Będą miały jaśniejszy kolor i będą słodsze i delikatniejsze niż starsze liście.

Fioletowy Zielony Sok

Druk

Zainspirowane przez Mędrca L. Maurera

Składniki

1 duża garść wiosennych lub młodych liści fiołka
1 szklanka wody

Kierunki

  •      Umyj liście fiołka
  •      Połącz z wodą w blenderze
  •      Dokładnie wymieszaj, aż liście całkowicie zmacerują się w gładki zielony sok.
  •      Pij i poczuj energię zielonej dobroci!

Pamiętaj, że ze względu na swój nawilżający śluz fiołek może mieć łagodne działanie przeczyszczające, więc najlepiej nie popijać dużych ilości naparu lub zielonego soku — zacznij od mniejszych ilości.

Fiolet jest również stosowany terapeutycznie w przypadku przekrwienia limfy i obrzęku węzłów chłonnych ze względu na jego powinowactwo do układu limfatycznego (Wood, 2008). Zielarz Susun Weed wysoko ocenia zdolność fiołka do rozpuszczania twardych narośli, cyst i guzków w piersiach (Weed, 1989). Zarówno Weed (1989), jak i Wood (2008) odnoszą się do stosowania fiołka w leczeniu raka, zwłaszcza raka piersi, płuc, układu limfatycznego i skóry. Nie pracowałem z fioletem w tym charakterze, ale te dwa źródła są dobrym miejscem do rozpoczęcia, aby uzyskać więcej informacji.

Ponadto Robin Rose Bennett’s The Gift of the Healing Herbs i Judith Berger’s Herbal Rituals mają szczególnie piękne opisy na temat energetycznych i terapeutycznych zastosowań fiołka.

Zacznij budować swoją Materia Medica z tymi darmowymi stronami!

Jeśli chcesz zacząć komponować dla siebie monografie ziół, dołączamy bezpłatne pobieranie stron materia medica z naszego pięknie zaprojektowanego Dziennika Materia Medica. Zapraszamy do pobrania i wydrukowania tej czarno-białej monografii ziołowej, aby rozpocząć swoją materia medica!

Kliknij tutaj, aby pobrać

Chcesz stworzyć własną lokalną materia medica? Więcej o fiołku i wielu innych roślinach przydomowych znajdziesz w naszej monografii w Zielniku!

PRZYPISY

Chevallier, A. (2000). Encyklopedia ziołolecznictwa. Nowy Jork, NY: DK Publishing.

Culley, T. (2001). Naturalne zapylanie fioletowych kwiatów. Pobrane z http://americanvioletsociety.org/VioletGazette/VioletGazette_V2_1_P5.htm

Dow, E. (1982). Proste i brzeczki. Topsfield, MA.

Idź do Botaniki. (nd) Klucz altówki do owocowania i kleistogamicznego materiału kwiatowego. Pobrane z https://gobotany.newenglandwild.org/dkey/viola-key-for-fruiting-and-cleistogamious-flowering-material/

Smutek, M. (1931/1971). Nowoczesne zioło. Pobrane z https://www.botanical.com/botanical/mgmh/v/vioswe12.html

Mcdonald, J. (nd). Fioletowe Ziele. Pobrano 2 kwietnia 2016 r. z http://www.herbalremediesadvice.org/violet-herb.html

Moerman, D. (1998). Etnobotanika rdzennych Amerykanów. Portland, OR: Timber Press.

Rośliny na przyszłość. (nd). Viola odorata – L. Źródło: http://pfaf.org/user/plant.aspx?LatinName=Viola+odorata

Rośliny na przyszłość. (nd) Viola tricolor. Pobrane z http://www.pfaf.org/user/plant.aspx?latinname=Viola+tricolor

Reznicek, AA, Voss, EG, Walters, BS (2011). Michigan Flora Online [Internet]. Uniwersytet Michigan. Pobrane z http://michiganflora.net/genus.aspx?id=viola

Weed, S. (1989). Uzdrowienie mądre. Woodstock, NY: Wydawnictwo Ashtree.

Drewno, M. (2008). Ziemski ziołowy: Kompletny przewodnik po roślinach leczniczych Starego Świata. Berkeley, Kalifornia: Północnoatlantyckie Książki.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US