Tworzenie lokalnej Materia Medica z żółtym dokiem

Początkowo zamierzałem napisać w tym miesiącu lokalną materia medica całkowicie o innym zielu, ale potem wymieniłem płot wokół patio i natknąłem się na nową roślinę na mojej działce – żółty dok. Dołącz do mnie, gdy wyjaśnię, jak zidentyfikować i używać żółtego doku w lokalnej materia medica!

Odkrywanie żółtego doku

Wspomniane ogrodzenie otacza ogród, który przeszedł kilka iteracji w ciągu ostatnich kilku lat. Kiedy wprowadziliśmy się do domu, na środku patio stał młody klon pospolity, a ogród był pełen bylin wybranych przez byłego właściciela. W miarę jak klon rósł (szybko, jak to Norwegowie mają w zwyczaju), ogród stawał się coraz bardziej zacieniony, więc w razie potrzeby przeniosłem tam rośliny cieniolubne.

Wydawało się to rozsądnym podejściem do czasu burzy lodowej w Halloween, która pokryła drzewa, w pełni liści, grubą warstwą lodu, która dla wielu okazała się nie do zniesienia. Pień naszego klonu tarasowego pękł na trzy części i uderzył w ogrodzenie i ogród, skutecznie kończąc swoją funkcję jako zacieniony ogród.

Załataliśmy więc ogrodzenie i następnej wiosny przenieśliśmy cieniolubne rośliny w inne miejsce, zastępując je mieszanką różnych bylin – czymkolwiek akurat miałem pod ręką. nie kochałem tego. Ale życie takie jakie jest, po prostu zostawiłem je na kilka lat.

Wiosną tego roku z oczywistych względów konstrukcyjnych wymieniliśmy stare, szare, pokryte porostami ogrodzenie. Nowe świerkowe ogrodzenie wygląda świetnie i wkrótce zestarzeje się do delikatnych szarych palików, które tak lubię jako tło dla kwiatów i roślin.

Ale nie te kwiaty i rośliny – ten ogród był totalnym bałaganem, a kilka roślin zostało zniszczonych podczas wymiany ogrodzenia. Wiedziałem, że nadszedł czas, aby rozpocząć projekt rewitalizacji ogrodu, który sobie wymarzyłem – słoneczny ogródek ziołowy pełen moich ulubionych.

Zanim mogłem dodać więcej jeżówki, dzikiej bergamotki, świętej bazylii i krwawnika, musiałem usunąć rośliny, aby stworzyć miejsce. Okazało się, że to nic innego jak ekstrakcja chirurgiczna, ponieważ ostrożnie usunąłem rośliny i chwasty, które wiły się pośród wszystkiego. W trakcie tego procesu odkryłem, że dzika bergamotka po cichu zadomowiła się w ciągu ostatnich kilku lat, ku mojej wielkiej radości. Odkryłem też coś zupełnie nieoczekiwanego: dok żółty (Rumex crispus).

Zapraszanie do doku

Nie podłożyłem tego żółtego doku. W rzeczywistości szukałem go na całym moim terenie przez ostatnie kilka lat. Niestety, jedyne, co znalazłem, to dość agresywny kuzyn doku żółtego, gorzki dok (Rumex obtusifolius), który wiele lat temu zadomowił się w ogrodach i zasiewa szeroko i obficie. Z długim, mocnym korzeniem palowym jest trudny do usunięcia, a chociaż jest jadalny i leczniczy, jest gorzki przez duże B i po prostu nie dok, na który liczyłem.

Oprócz ogródka ziołowego mam też żółty dok w ogródku warzywnym. Coś musiało być z wiatrem – albo kompostem, albo ściółką – w ciągu ostatnich kilku lat, ponieważ z radością donoszę, że żółty dok został. Sądząc po doniesieniach o jego urodzaju, może nadejść dzień, kiedy żółty dok stanie się trochę zbyt mile widziany – ale to nic, czego nie mogą powstrzymać rozsądne zbiory na moim kawałku ziemi.

Często odkrywam, że rośliny stają się dla mnie dostępne, kiedy za nimi tęsknię. Jasne, może być tak, że moja świadomość przesunie się na tyle, by rozpoznać ich obecność. W przypadku doku, a wcześniej pokrzywy, ich pojawienie się nastąpiło później niż moja świadomość, a moje szeroko otwarte dziecko lubi wyobrażać sobie, że nie bez powodu wdarły się do mojej lokalnej materia medica. Ta tajemnica to połowa zabawy.

Żółta identyfikacja doku

Po lewej – Rumex crispus | Po prawej – Rumex obtusfolius

Łacińska nazwa rodzaju Yellow Dock, Rumex, oznacza „lancę”, i rzeczywiście, liście mają kształt lancy. Nazwa gatunku, crispus, odnosi się do „chrupiącego” charakteru brzegów liści. (Pedersen, 2012) Chrupiący w tym przypadku oznacza zwinięty w krótkie, faliste fałdy, stąd inna nazwa doku żółtego – dok kędzierzawy. Z drugiej strony liście gorzkiego doku są szerokie, w kształcie serca i mają czerwoną łodygę; curly dock ma raczej bladozieloną łodygę.

Liście na obu roślinach tworzą podstawową rozetę, która utrzymuje się przez rok lub dłużej, magazynując energię w korzeniu, dopóki nie będzie gotowy do wypuszczenia łodygi kwiatowej. Liście łodygi występują na przemian na kwitnącej łodydze, a ogonek każdego liścia składa się z papierowej osłonki zwanej okreą, która z wiekiem staje się sucha i brązowa (Thayer, 2010). Co ciekawe, ta papierowa otoczka zawiera śliski śluz, który działa jak środek poślizgowy, który zapobiega rozdzieraniu się nowych liści, gdy się pojawiają – i w szczypcie może zapewnić kojącą ulgę po użądleniach i ukąszeniach naszej skóry (Drum, b.d.). Po niedawnym starciu z pokrzywą, mój syn zgodził się wypróbować „szlam” dokujący i odnotował zauważalną ulgę.

Świeżo wschodzące i rozwinięte liście będą miały dwie bladozielone pionowe linie biegnące po każdej stronie liścia (wskazujące, gdzie były mocno zwinięte), świeży śluz i zielonkawo-białą ocreę – to są najłagodniejsze i najsmaczniejsze liście.

~

Łodyga kwiatowa wytwarza liczne okółki drobnych kwiatów z trzema zielonymi i trzema czerwonymi działkami, ale bez płatków. Dojrzewają one do owocu zamkniętego w papierowej łusce, latem przybierają ciemnoczerwono-brązowy kolor, a obciążone nasionami łodygi utrzymują się przez jesień i zimę. Trudno je przegapić. (Thayer, 2010)

Najwyraźniej nazwa żółty dok nie ma nic wspólnego z jego liśćmi, łodygami czy kwiatami. Zamiast tego odnosi się do charakterystycznego żółtego miąższu grubego, wielorozgałęzionego, głębokiego korzenia palowego. Korzenie osiągają szczytową moc i soczystość jesienią pierwszego roku lub wiosną drugiego roku. Podczas gdy rośliny dokowe będą żyły przez wiele lat, ich korzenie stają się zwięzłe i suche z wiekiem. Dowiedz się więcej o zbieraniu żółtego korzenia doku tutaj.

Jedzenie żółtych liści doku

Świeżo rozwinięte liście doku żółtego mogą być używane jako pożywna zieleń w zupach i sałatkach. Liście doku mają kwaśny i gorzki smak ze względu na zawartość kwasu askorbinowego (witaminy C) i faktycznie były używane do leczenia szkorbutu.

Kwas askorbinowy metabolizuje do kwasu szczawiowego – szpinak, łodygi rabarbaru i portulaka to inne popularne produkty spożywcze bogate w kwas szczawiowy. Kwas szczawiowy może wiązać się z minerałami, takimi jak wapń, magnez i żelazo, wytrącając sole szczawianu, które mogą prowadzić do kamieni nerkowych i dny moczanowej, dlatego każdy, kto jest podatny na te warunki, powinien unikać dokowania. (Blair, 2014; Pedersen, 2012; Eat That Weed, b.d.)  

Pokarmy zawierające kwas szczawiowy są dobre w umiarkowanych ilościach, tylko nie przesadzaj. Możesz również usunąć rozpuszczalny kwas szczawiowy, po prostu blanszując warzywa dokowe przez minutę lub dwie we wrzącej wodzie i wylewając wodę. Zbieraj tylko młode liście doku, ponieważ zawartość kwasu szczawiowego wzrasta wraz z dojrzewaniem. Twój język ci powie! W rzeczywistości kwas szczawiowy powoduje lekkie podrażnienie delikatnych tkanek w tylnej części gardła. Co ciekawe, dok uprawiany w wilgotnym środowisku może wytwarzać liście o łagodniejszym smaku niż dok uprawiany w surowych, suchych warunkach. (Blair, 2014; Pedersen, 2012; Eat That Weed, b.d.)  

Właściwości lecznicze żółtego korzenia doku

Korzeń doku żółtego jest wysoko ceniony przez zielarzy jako źródło żelaza i jest stosowany w przypadku anemii i niskiego poziomu hemoglobiny we krwi. Zielarka Robin Rose Bennett (2014) opowiada o zdolności żółtego doka do szybszego przywrócenia niskiego poziomu żelaza niż suplementy żelaza i wspomaga przyswajanie żelaza przez organizm, i nie jest w tym odosobniona. Co ciekawe, w swoim kompleksowym badaniu zawartości składników odżywczych, witamin i minerałów w ziołach, Pedersen (2012) doszedł do wniosku, że chociaż korzeń doku żółtego zawiera ponadprzeciętny poziom żelaza, nie jest to wykluczone.

Bergner (nd) cytuje niepublikowane badanie, w którym zmierzono wpływ pokrzywy, łopianu, szczawiu żółtego, ptasie ziele i melasy na poziom żelaza, wykazując, że dok faktycznie spowodował pogorszenie wchłaniania żelaza w 4 z 5 mierzonych parametrów krwi, chociaż dock plus melasa radziły sobie lepiej niż sama melasa. W badaniu wykorzystano żółtą nalewkę z doku, a etanol jest daleki od najlepszego środka menstruacyjnego do wydobywania minerałów – w rzeczywistości podczas analizy poziom żelaza w nalewce wynosił zero! Interesujące jest to, że nalewka wydawała się poprawiać wchłanianie żelaza w połączeniu z melasą, co sugeruje, że dok żółty poprawia biodostępność żelaza w pokarmach bogatych w żelazo.

Rzeczywiście, żółty dok jest bardzo korzystny we wspomaganiu przyswajania żelaza, a wiele środków wzmacniających żelazo, które widziałem, zawiera dok wraz z innymi bogatymi w żelazo ziołami. Moim ulubionym jest wywar z doku, mniszka lekarskiego, korzeni łopianu i pokrzywy zmieszanej z melasą, który biorę jako uzupełnienie diety wegetariańskiej.

Tonik bogaty w żelazo

Drukuj

Zaadaptowano z The Gift of Healing Herbs autorstwa Robin Rose Bennett

Składniki

1 szklanka suszonego korzenia łopianu
½ szklanki suszonego korzenia mniszka lekarskiego
½ szklanki suszonego żółtego korzenia doku
½ szklanki suszonego liścia pokrzywy
6 łyżek melasy z czarnego paska ~ 153 ~
Kierunki

  Dodaj zioła do półlitrowego słoika, napełnij go wrzątkiem i zakręć.

  Pozwól parzyć przez 8-12 godzin, następnie przecedź.

  Dodaj napar do rondla i gotuj na wolnym ogniu, aż objętość zmniejszy się o połowę i pozostanie około 1 litra wywaru. Wyłącz ogrzewanie i pozwól ostygnąć.

  Odwar wymieszać z melasą, przelać do słoiczka i zakręcić.

  Przechowuj ten tonik w lodówce, gdzie wytrzyma 1-2 miesiące.

  Spożywać 2 łyżki stołowe dwa razy dziennie lub w razie potrzeby.

Inny sposób regularnego spożywania żółtego doku zasugerował zielarz Ryan Drum (nd), który zaleca dodawanie żółtego doku do curry jako przyprawy do gotowania.

Korzeń doku żółtego wspiera zdrowe trawienie i eliminację poprzez działanie gorzkie, przeczyszczające, ściągające i alternatywne. Jego łagodnie przeczyszczające glikozydy antrochinowe i gorzkie związki stymulują enzymy trawienne, a ściągające garbniki tonizują tkanki trawienne. Dzięki działaniu przeczyszczającemu i ściągającemu żółty dok może złagodzić zarówno zaparcia, jak i biegunkę. Jako alternatywa, żółte korzenie i liście doku wspierają funkcje wątroby i eliminację nadmiaru odpadów, a z kolei mogą złagodzić wykwity skórne, takie jak egzema i łuszczyca. Jego chłodzący i wysuszający charakter dobrze nadaje się do stosowania miejscowego na zapalne, płaczące choroby skóry. (Cieśla, 2015; Kuhn i Winston, 2008)

Żółta dok może być używana w małych ilościach przez krótki czas i nie powinna być używana w dużych ilościach przez dzieci lub kobiety w ciąży lub karmiące. (Kuhn i Winston, 2008)

Zacznij budować swoją Materia Medica z tymi darmowymi stronami!

Jeśli chcesz zacząć komponować dla siebie monografie ziół, dołączamy bezpłatne pobieranie stron materia medica z naszego pięknie zaprojektowanego Dziennika Materia Medica. Zapraszamy do pobrania i wydrukowania tej czarno-białej monografii ziołowej, aby rozpocząć swoją materia medica!

Kliknij tutaj, aby pobrać

PRZYPISY

~ 152 ~ Bennett, RR (2014). Dar ziół leczniczych. Berkeley, Kalifornia: Północnoatlantyckie Książki.

~ 152 ~ Bergner, P. (nd) Rumex crispus i żelazo. Pobrane z http://medherb.com/Materia_Medica/Rumex-crispus-and-iron.html

Blair, K. (2014). Dzika mądrość chwastów: 13 roślin niezbędnych do przetrwania człowieka. White River Junction, VT: Chelsea Green.

Cieśla, J. (2015). Rolnik ekologicznych ziół leczniczych. White River Junction, VT: Chelsea Green.

~ 152 ~ Bęben, R. (nd). Rumex crispus [wideo]. Pobrano z https://www.youtube.com/watch?v=p693JHH5yFo

Zjedz to zioło! (nd) Kilka uwag na temat kwasu szczawiowego dla zbieraczy. Pobrane z http://www.eatthatweed.com/oxalic-acid/

Kuhn, M. & Winston, D. (2008). Terapia ziołowa i suplementy firmy Winston & Kuhn [wyd. 2]. Filadelfia, Pensylwania: Wolters Kluwer Health.

Pedersen, M. (2012). Zielarstwo żywieniowe. Warszawa, IN: Whitman Publications.

Thayer, S. (2010). Ogród natury: przewodnik po identyfikacji, zbieraniu i przygotowywaniu jadalnych dzikich roślin. Birchwood, WI: Zbiory zbieraczy.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US