Portulaka: odżywcze zioło

Autor: Nina Katz – Herbalist

Purslane to warzywo uprawiane na lądzie, które jest niezwykle bogate w składniki odżywcze i stanowi doskonały dodatek do wielu przepisów kulinarnych.

Dzisiaj chcę krótko porozmawiać o składnikach odżywczych, które portulaka może dostarczyć, gdy jest spożywana jako pokarm, a także podzielić się kilkoma wspaniałymi przepisami od innych miłośników dzikiej żywności z całej sieci.

Purslane: odżywcze zioło

Jeśli chodzi o zawartość składników odżywczych, portulaka jest doskonałym źródłem witamin A, C i E, wapnia, magnezu i potasu, a także zawiera niektóre witaminy z grupy B i żelazo. Portulaka zawiera również fenyloalaninę i tryptofan, które pomagają utrzymać lub przywrócić równowagę emocjonalną.

„Purlaka jest również doskonałym warzywem. Lekko ją udusić, ugotować na parze, dodać do sałatek i sushi lub po prostu zjeść jako przekąskę podczas letniego dnia na świeżym powietrzu. Chociaż liście są najsmaczniejsze, łodygi są również jadalne.”

Purslane jest doskonałym dodatkiem do wielu przepisów kulinarnych, ponieważ świetnie smakuje i jest łatwa w użyciu. Poniżej znajdziesz kilka, które możesz spróbować zrobić dla siebie i swojej rodziny już dziś!

10 przepisów na portulakę, aby zwiększyć zawartość składników odżywczych w diecie

  1. Sałatka z portulaki i pietruszki autorstwa Epicurious
  2. Zupa krem ​​z portulaki i cukinii od Fresh Bites Daily
  3. Jak marynować portulakę przez The Homestead Survival
  4. Purslane Quesadilla autorstwa Bena i Birdie
  5. Sałatka z pomidorów, ogórków i portulaki by Simply Recipes
  6. Smażona Portulaka po chińsku według Asia Society
  7. Pikantna sałatka z ciecierzycy i portulaki wg Babushka Table
  8. Purslane Tacos autorstwa Little Big Harvest
  9. Hummus z portulaki morskiej autorstwa Eat Weeds
  10. Purslane Borek by Give Recipe

Dwa kolejne sposoby użycia portulaki

Mam nadzieję, że powyższe przepisy zainspirują Cię do włączenia od czasu do czasu portulaki do swojej diety. Jednak portulaka nie ogranicza się tylko do przepisów kulinarnych. Poniżej znajdziesz jeszcze dwa sposoby wykorzystania portulaki dla zdrowia.

Zdrowa gleba ogrodowa

Purslane faktycznie pomaga innym roślinom, jak również ludziom. Jako zioło łagodzące pomaga utrzymać wilgoć w glebie, a jej korzenie schodzą głęboko i wchłaniają zarówno wodę, jak i składniki odżywcze z głębszych warstw ziemi, do których mogą dotrzeć sąsiednie rośliny. Następnie portulaka „dzieli się” swoją skarbnicą składników odżywczych i wilgoci z sąsiednimi roślinami.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o stosowaniu ziół w celu poprawy gleby w ogrodzie, oto 6 sposobów na nawożenie ogrodu ziołami!

Jak ziołolecznictwo

Purslane to wspaniałe zioło, którego można używać w medycynie do wielu rzeczy.

Jest najczęściej używany do wspomagania układu odpornościowego, układu sercowo-naczyniowego i dróg moczowych, chociaż może być stosowany na więcej obszarów ciała niż tylko te. Jest to chłodzące, nawilżające zioło i jest używane w gorących stanach, które pojawiają się w ciele.

Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak używać portulaki dla zdrowia i dobrego samopoczucia w naszej monografii zielarskiej portulaki, którą znajdziesz w Zielniku.

Czy znasz portulakę? Jeśli tak, to w jaki sposób najczęściej go używasz? Czy masz ulubiony przepis na jedzenie, w którym wykorzystuje się portulakę? Podziel się tym z nami w komentarzach poniżej!