Roślina chrzanu: zbiór, przetwarzanie & Zastosowania

Jesień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią zbieranie korzeni. A chrzan jest wysoko na naszej liście! Mam nadzieję, że ci z was, którzy regularnie uprawiają, zbierają, przetwarzają i lubią chrzan, znajdą w tym artykule jedną lub dwie nowe wskazówki. Jeśli dopiero zaczynasz zbierać chrzan, mam nadzieję, że zainspiruję Cię do rozpoczęcia!

O chrzanie ogólnie mówi się, że jest rośliną Strefy 5, jednak źródła wymieniają go teraz jako Strefę 4 (Knapke i Peters, 2008). W mojej części kraju jesteśmy solidną strefą 4 i nie mamy problemów nawet z naszymi mroźnymi zimami.

Chrzan należy do rodziny Brassiaceae (dawniej Cruciferae) lub gorczycy. Ta rodzina jest dobrze znana jako grupa upraw spożywczych i obejmuje około 37 rodzajów i ponad 3000 gatunków. Do kuzynów chrzanu należą rzodkiewka, musztarda, brukselka, kalarepa, bokchoy i rukola.

Liście są szerokie, zazwyczaj na naszym obszarze mają od trzech do czterech stóp wysokości. Trochę przypominają zakręcony dok, ale na sterydach. Oderwij kawałek liścia i powąchaj go – łatwo rozpoznać chrzan. W środku lata roślina ma delikatne żółto-białe kwiaty.

Rozmnażanie następuje zwykle poprzez pozostawienie kawałka korzenia w glebie po zbiorach. Wielu z nas słyszało historie o kimś, kto chciał pozbyć się rośliny i zaorał ją pod ziemię, by w następnym roku zostać zasypanym solidnym chrzanem! Jeśli chcesz wyplenić chrzan, nie zaleca się układania kafelków, ponieważ może to faktycznie pobudzić wzrost! Chrzan może stać się inwazyjny, więc sadź go mając to na uwadze.

Chrzan jest jedną z tych roślin, które przed sadzeniem wymagają bardzo uzdatnionej gleby. Korzeń palowy może dorastać do dwóch stóp w optymalnych warunkach, chociaż jedna stopa jest średnia, a mniej w nieobrobionej glebie gliniastej. Uprawiamy około dwunastu cali w dół i jednocześnie używamy kompostu w glebie. Następnie umieszczamy w nim kawałki korzeni i przykrywamy (około 18 cali od siebie). Starszy rolnik powiedział mi, żebym zostawił uprawianą ziemię na 24 godziny przed sadzeniem. Próbowałem tego, ale nie zauważyłem żadnej różnicy. Niektórzy sadzą chrzan wiosną i traktują go jak jednoroczny. Jeśli to zrobisz, sugeruję uprawę gleby jesienią, aby wiosną nie było wiele do roboty, oprócz sadzenia. Nie mam szczęścia do kupowanych w sklepach ogrodniczych suszonych zakwasów korzeniowych, dlatego wolę przesadzać korzenie jesienią, czasami wymieniając się z innymi pasjonatami chrzanu.

Nadmiar nawozu może sprawić, że korzeń będzie twardy i mniej smaczny, więc nawozić glebę, a nie roślinę podczas sezonu wegetacyjnego.

Jeśli masz duże, głębokie pojemniki, jest to również ładna roślina na patio, która przynosi korzyści jesienią.

Wiedza

W mitologii greckiej mówi się, że Wyrocznia Delficka powiedziała Apollinowi, że chrzan jest na wagę złota.

Wielu wierzy, że chrzan jest jednym z pięciu gorzkich ziół żydowskiej Paschy.

Według Rady ds. Informacji o Chrzanie (www.horseradish.org), roślina ta jest wymieniana w historii od około 3000 lat. Jak większość innych roślin, chrzan miał wiele zastosowań: jako pokarm, afrodyzjak, na kaszel i przeziębienie oraz bóle.

Został przywieziony do Ameryki Północnej przez kolonistów i ostatecznie dotarł na Środkowy Zachód, a konkretnie do Collinsville w stanie Illinois, które stało się „Światową Stolicą Chrzanu”. Coroczny festiwal odbywający się w Collinsville celebruje wszystkie aspekty chrzanu. Jeśli mieszkasz w okolicy, informacje są dostępne na stronie www.horseradishfestival.net. (Przyszłoroczny festiwal zaplanowano na 3 – 5 czerwca 2016 r.)

Przynęta

Chrzan jest łatwy w uprawie i przetwarzany na przyprawę, którą lubi wielu z nas. Jeśli regularnie robisz cydr ognisty, możesz chcieć wyhodować własny ekologiczny chrzan; jest jednym z głównych składników.

Żniwa

Zbieramy jesienią po kilku dobrych mrozach. Niektórzy mówią, że jest gotowy, gdy wszystkie liście obumrą, ale mój przyjaciel wychował się na dużej komercyjnej farmie chrzanu niedaleko stąd i podczas wywiadu powiedział mi, że właśnie to robią – zbierają 1-2 letnie rośliny. Potem mogą stać się zdrewniałe, puste lub odbarwione. (Chcesz mieć korzenie w kolorze białym lub kremowym.) Chrzan rośnie dużo późnym latem i wczesną jesienią – więc odłożenie zbiorów oznacza większe korzenie. Mój dziadek przechowywał korzenie i inne pożywienie korzeniowe w ziemi warstwami podczas zim w Pensylwanii, wykopując je w razie potrzeby.

Jeżeli prawidłowo uprawiałeś glebę przed sadzeniem, zbiory będą łatwiejsze. Kopnij łopatą około ośmiu cali wokół rośliny, uważając, aby nie uszkodzić korzenia. Zakończ proces ręcznie. Jeśli to możliwe, potrzebujesz nieprzerwanego korzenia o długości 8–10 cali. Mamy glinę, więc nasze mają około 6 – 8”.

Umieść zebrane korzenie w papierowej torbie i wstaw do lodówki, aż będziesz gotowy do przetworzenia. Najlepiej zrobić to tego samego dnia. Nie myj ich, dopóki nie będziesz gotowy do ich obróbki, a następnie wyszoruj je szczotką.

Wskazówki dotyczące przetwarzania chrzanu

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest zdjęcie całego makijażu z twarzy.

Drugą rzeczą do zrobienia jest otwarcie wszystkich drzwi i okien, jeśli pracujesz w środku. Jeśli pracujesz na zewnątrz, upewnij się, że jest ono dobrze wentylowane.

Skonfiguruj i przygotuj cały swój sprzęt. (Miski, młynki, ocet, drewniane łyżki i sterylizowane szklane słoiki.)

Obierz zewnętrzną „skórkę” z umytego korzenia i odetnij małe, zabłąkane korzenie. Korzeń kroimy na małe kawałki, które znacznie ułatwią ich mielenie. Mogą to być twarde korzenie i znam więcej niż jeden robot kuchenny i Kitchen Aid, które zostały zepsute przez próbę przetworzenia dużego twardego korzenia.

Kiedy kroisz chrzan, uwalnia on ostry zapach, z którego słynie – związek zwany izotiocyjanianem. Związek ten jest uwalniany do powietrza podczas cięcia lub kruszenia. To może dosłownie zapierać dech w piersiach. Jeśli jesteś w środku, być może będziesz musiał od czasu do czasu wyjść na zewnątrz.

Niektórzy ludzie mielą chrzan w wodzie, a następnie dobrze go odcedzają i dodają ocet. Inni mielą go bezpośrednio w occie. Grubość mielenia zależy od Ciebie. Sprawiamy, że nasze są nieco szorstkie, ale te, które dajemy jako prezenty, są bardziej drobno zmielone.

Ostrość gotowego chrzanu zależy od tego, jak długo czekasz, aż dodasz ocet – jeśli lubisz bardzo łagodne, mielenie w occie może być dla ciebie. Jeśli lubisz ostrzejsze, odczekaj kilka minut, a następnie dodaj ocet. My lubimy gorące, więc odczekujemy kilka minut przed dodaniem octu. Czas zmniejszy gorączkę, więc zawsze zaczynamy trochę cieplej.

Możesz użyć dowolnego octu, octu z białego wina, octu jabłkowego lub białego octu. Niektórzy dodają szczyptę soli i/lub trochę świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Po wymieszaniu włóż do wysterylizowanych słoików i przechowuj w lodówce.

Niektóre typowe zastosowania obejmują dodanie go do keczupu na sos krewetkowy (tak gorący, jak chcesz), dodawanie go do puree ziemniaczanego, sałatki jajecznej, sałatki ziemniaczanej, jajek faszerowanych i herbatników. Zacznij od małych kwot, zawsze możesz dodać więcej. Oczywiście tradycyjne zastosowanie to pieczeń wołowa.

Nie zapomnij zachować kilku dobrych korzeni do swojego ognistego cydru (przepis na cydr znajdziesz tutaj).

Odżywczo jest bardzo bogata w chrom, magnez, fosfor, potas, ryboflawinę, witaminy A i C (Pederson, 2011).

Chrzan to przyjemna uprawa. Po założeniu wymaga minimalnej opieki i wysokich korzyści. W tym roku jest jeszcze czas, aby znaleźć przyjaciela z pewnymi korzeniami i zakopać się w ziemi na następny rok!

PRZYPISY

Bremness, Lesley. (1988). The Complete Book of Herbs, 1994, Londyn, Anglia, Viking Studio Books.

Amerykańskie Towarzystwo Ziołowe. (2011). Niezbędny przewodnik po chrzanie, Kirtland, Ohio. www.herbsociety.org

Międzynarodowe Stowarzyszenie Zielarzy. (2011). Chrzan. Cassville, Missouri: Litho Printers & Introligatornia.

Knapke, Debra & Peters, Laura. (2008). Ogrodnictwo ziołowe dla Środkowego Zachodu, Auburn, WA: Lone Pine Publishing. ~ 153 ~

Pederson, Marek. (2011). Nutritional Herbology, Warszawa, IN: Whitman Publications.

 

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US