Przepis na oksymel z korzenia mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski potrafi robić wiele wspaniałych rzeczy. Ta zima wydawała się trwać wiecznie, pomimo faktu, że oficjalnie mamy teraz wiosnę. Szczególnie długie zimy mogą sprawić, że wszyscy poczujemy się trochę ciężko. Niezależnie od tego, czy są to ciężkie oczy, powolny ruch, czy ciężkie uczucia, teraz jest czas, aby to wszystko wycisnąć. Prostym ziołem na początek jest mniszek lekarski, Taraxacum officinale.

Wizualnie mogą rysować wspomnienia z dzieciństwa: zabawy na trawniku, albo robienie baśniowych koron w parku, albo tworzenie bukietów.

Gdy ziemia zaczyna topnieć, mniszek lekarski zapuszcza swoje brązowe korzenie głęboko w glebę. Po ustawieniu tego podkładu mniszek lekarski w końcu sięga w górę mlecznych łodyg, które kwitną jasnymi złotymi kwiatami po długim zimowym spoczynku. Pierwsze spojrzenie na jasnożółty kwiat mniszka lekarskiego to widok dla obolałych oczu po niekończącej się zimie.

Mniszek lekarski ma wiele zastosowań, od kwiatów, przez liście, aż po korzeń. Kwiaty i liście można wykorzystać do sałatek lub do produkcji win i miodu. Korzenie i liście można w zależności od potrzeb odwarzać lub zaparzać na herbatę. Może się okazać, że wiele sklepów ze zdrową żywnością lub restauracji oferuje również napój z mniszka lekarskiego, który składa się z prażonych korzeni jako alternatywa dla kawy. Zauważono nawet, że z mniszka lekarskiego uwarzono piwo, o którym mówi się, że jest mniej odurzające niż zwykłe piwo (Grieve, 1931).

Przy wszystkich zastosowaniach mniszka lekarskiego zawsze ważne jest, aby zacząć od przyjrzenia się działaniu tego zioła.

Korzyści zdrowotne mniszka lekarskiego

Digestive Gorzki: Pomaga w wydzielaniu soków trawiennych i stymuluje przywspółczulny układ nerwowy, wprowadzając organizm w stan relaksu, który jest pomocny w trawieniu. Dowiedz się więcej o gorzkich.

Alternatywa: Poprawia zdrowie i funkcjonowanie organizmu poprzez zwiększenie eliminacji odpadów metabolicznych ze skóry, wątroby, nerek, limfy i jelit.

Diuretyk (liść): Wspomaga produkcję moczu oraz wydalanie wody.

Cholagogue: Stymuluje woreczek żółciowy, pomagając w produkcji żółci.

Wątroba: Wspiera wątrobę.

Antylityczne: zapobiegają tworzeniu się kamienia nazębnego lub żwiru (kamieni) w układzie moczowym

Po tych wszystkich działaniach pytanie, które może przyjść do głowy brzmi: dlaczego? Większość z tych odpowiedzi zaczyna się od gorzkiej natury mniszka lekarskiego. Kiedy w jamie ustnej wyczuwa się gorzki smak, dzieje się wtedy duży przepływ: żółć wypływa z wątroby i pęcherzyka żółciowego, a kwas solny swobodnie wypływa z żołądka. Wraz z bogactwem witamin A i C, mniszek lekarski zawiera również cholinę, która pobudza wątrobę. Stymulacja wątroby jest ważna, ponieważ przetwarza zanieczyszczenia w naszych ciałach. W dzisiejszych czasach wątroba ma wiele powodów do przeciążenia. Szczególnie po długiej zimie trawienie może być spowolnione i wymaga oczyszczenia. (Brett, 2007)

Bezpieczeństwo Dmuchawca

Pomimo wielu zastosowań mniszka lekarskiego, ważne jest, aby mieć świadomość, że zbyt wiele dobrych rzeczy nie zawsze jest najlepsze. Jak do wszystkiego w życiu, staraj się podchodzić do stosowania ziół ze świadomością i poczuciem równowagi. Osoby wrażliwe na rośliny z rodziny astrowatych mogą być również wrażliwe na mniszek lekarski, chociaż zdarza się to rzadko. Na szczęście liść mniszka lekarskiego zawiera duże ilości potasu, aby zrekompensować utratę tego minerału z powodu diurezy. Zdarzały się bardzo rzadkie przypadki podrażnień skóry w wyniku kontaktu z lateksem w łodygach i liściach.

Ponieważ stwierdzono, że mniszek lekarski gromadzi zanieczyszczenia w glebie, upewnij się, że zbierasz go z dala od dróg, terenów przemysłowych, budynków, linii kroplujących dachy lub wszędzie tam, gdzie rozpylane są chemikalia lub pestycydy. Możesz także kupić mniszka lekarskiego z Mountain Rose Herbs tutaj.

Przepis na oksymel z korzenia mniszka lekarskiego

Oxymele to syropy powstające poprzez zaparzanie ziół z octem i dodaniem miodu. W Ajurwedzie wiosna ma charakter kapicki, więc nie tylko trawienie i poziom energii mogą być powolne, ale także może pojawić się nadmiar śluzu. Nasza receptura detox-oxymel zawierająca mniszek lekarski będzie również korzystna w przywracaniu trawienia i energii, dzięki czemu poczujesz się elegancko na wiosnę.

Przepis na oksymel z korzenia mniszka lekarskiego

Składniki

1 szklanka octu jabłkowego
½ szklanki miodu
3 czubate łyżki korzenia mniszka lekarskiego

Kierunki

  • Odmierz korzeń mniszka lekarskiego, aby wypełnić półlitrowy słoik Mason w 1/3 wysokości.
  • Na kuchence zagotuj ocet jabłkowy i korzeń.
  • Gotuj przez 10-20 minut.
  • Zdjąć z ognia i odcedzić korzenie.
  • Gdy wywar będzie ciepły, dodaj miód.
  • Przykryj słoik i potrząśnij.
  • Możesz przechowywać oxymel w chłodnym, ciemnym miejscu i przyjmować od jednej do dwóch łyżek stołowych dziennie.

Dowiedz się więcej o mniszku lekarskim i innych ziołach w naszym internetowym kursie dla średniozaawansowanych ziół.

Ten artykuł został napisany przez Lenę Jakubowską, nauczycielkę jogi i asystentkę ds. komunikacji w Herbal Academy of New England. Zdjęcia autorstwa Leny.

PRZYPISY

Grieve, M. (1931) Współczesny ziołowy. Nowy Jork: Harcourt, Brace & Company ~ 153 ~
~ 152 ~ Brett, ND, Jennifer (31 stycznia 2007). „Dandelion: Herbal Remedies” Źródło: http://health.howstuffworks.com/wellness/natural-medicine…

Foster, Steven i Duke, James A. (2000) Eastern/Central Medicinal Plants and Herbs (wyd. 2). Nowy Jork: Houghton-Mifflin

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US