Poznajemy kozłek lekarski

W moim ostatnim artykule pisałem o cudownym aromacie kwiatów bzu czarnego.

Kozłek lekarski (Valeriana officinalis) znajduje się na drugim końcu spektrum zapachów. Chociaż niektórzy ludzie lubią zapach waleriany (jestem jednym z nich), wielu twierdzi, że przypomina im „brudne przepocone skarpetki”. Dioscorides i Galen musieli czuć to samo, skoro nazywali walerianę „Phu”.

Inne popularne nazwy waleriany to: waleriana ogrodowa, all-heal, cut-finger i garden heliotrope. (Waleriana należy do rodziny Valerianaceae, a nie Heliotrope). Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „valere”, oznaczającego być silnym lub zdrowym.

Roślina Waleriana

Waleriana jest rośliną wieloletnią do strefy 4 i preferuje słońce lub półcień. Istnieje ponad 200 odmian, które rosną w Wielkiej Brytanii, Europie Północnej, Chinach oraz Ameryce Południowej i Północnej. Ten artykuł koncentruje się na V. officinalis, która prawdopodobnie pochodzi z Wielkiej Brytanii i północnej Europy, włączając Skandynawię.

Roślina może osiągnąć pięć lub sześć stóp wysokości, ma przeciwległe złożone liście z siedmioma do dziesięciu par ulotek. Łodyga jest pusta, a kwiaty są małe, różowawo-białe i mają słodki zapach.

Możesz łatwo rozmnażać walerianę przez podział korzeni wiosną lub jesienią, ale często ucieka ona z ogrodu i samorzutnie się rozsiewa. Kilka lat umieściłbym to na liście inwazyjnej! (Często zastanawiałem się, czy można nazwać roślinę, którą kochasz, „inwazyjną”)

Lubię zbierać kozłek lekarski w ciepły jesienny dzień, po pierwszych przymrozkach. Używane części obejmują korzeń i kłącza. Wiosną lub jesienią wykop rośliny, które mają co najmniej dwa lata. Podczas kopania uważaj, aby nie uszkodzić korzeni. Niektórzy ludzie uważają, że im silniejszy zapach, tym silniejsze są składniki rośliny, a uszkodzenie korzeni może osłabić aromaty. Aby uzyskać większą produkcję korzeni, martw kwiaty latem. Koty uwielbiają walerianę, więc możesz spodziewać się, że każdy kot w pobliżu dołączy do ciebie podczas żniw. Podczas czyszczenia korzeni uważaj, aby ich nie pocierać, nie szorować ani nie drapać, aby uniknąć uszkodzenia. To trudne, ale wykonalne.

Waleriana jest świetną rośliną ogrodową. Wydaje się, że pomaga pobliskim roślinom, stymulując aktywność fosforu i dżdżownic. Odwar sporządzony z korzeni i spryskany ziemią przyciągnie dżdżownice. Liście wypełnione minerałami można również dodawać do kompostu.

Wiedza

Większość z nas słyszała opowieść o Fleciście z Hamelin w Niemczech, który grał na flecie i na zawsze wyprowadził szczury z miasta. Wielu uważa, że ​​Pied Piper musiał znać walerianę i chować ją do kieszeni lub nacierać nią. Szczury uwielbiają ten zapach i być może to waleriana, a nie muzyka, zwabiła szczury do pójścia za nim!

Mówi się, że nordycka bogini Hertha użyła waleriany jako bicza, aby zachęcić jelenia, na którym jechała, do większych prędkości! (Mówiono, że uzdę jelenia zrobiono z chmielu.)

W magii był używany w miksturach miłosnych i poduszkach do spania. Mówi się, że gdyby nosiła je kobieta, mężczyźni „podążaliby za nimi jak dzieci”.

Niektórzy twierdzili, że jeśli waleriana zostanie rzucona tam, gdzie ludzie (zwłaszcza para) walczą, natychmiast ustaną! Uważa się również, że oswaja najdziksze bestie.

Starożytni Grecy wieszali wiązki waleriany w swoich domach, zwłaszcza w oknach, aby powstrzymać złe istoty przed wejściem. Celtowie wierzyli, że powieszenie go w ich domach zapobiegnie uderzeniu pioruna.

W czarodziejskim świecie Harry’ego Pottera wierzono, że waleriana ma właściwości usypiające i była podawana w herbatach, aby zachęcić do snu.

Powszechnie uważano go za pierwiastek kobiecy. Uważano, że jego mocami są miłość, sen, oczyszczenie i ochrona.

Przynęta

Gdzie kończą się magiczne eliksiry usypiające, a zaczyna nalewka?

W Niemczech waleriana jest stosowana w ponad 100 dostępnych bez recepty środkach uspokajających i jest numerem jeden wśród środków uspokajających dostępnych bez recepty w Europie.

Kiedy większość ludzi myśli o walerianie, pierwszą rzeczą, o której często myślą, jest sen – zasypianie, dobry sen i budzenie się bez zwykłego oszołomienia innych środków nasennych. Jest to jeden z najlepszych i najdelikatniejszych sposobów na znalezienie snu, jeśli jest używany prawidłowo.

Ale opisano go również jako działanie na nerwy, nasenne, przeciwskurczowe, emmenagog, tonizujące układ nerwowy, uspokajające, żołądkowe, wykrztuśne, łagodne przeciwbólowe i zwiotczające mięśnie gładkie.

Dawno temu ktoś mi powiedział, że dobry zielarz zna nie tylko dwadzieścia ziół, ale także zna dwadzieścia zastosowań jednego zioła. Waleriana byłaby ziołem o wielu zastosowaniach.

Oprócz środka nasennego, waleriana była stosowana w stanach lękowych, stresie, leczeniu uzależnień, drgawek, gazów, bólu, nadpobudliwości, skurczów jelit, migren, agresji, wyczerpania nerwowego, kaszlu, epilepsji i grypy. A lista jest długa. Ta roślina ma ponad 2000 lat udokumentowanego użycia!

  Pliniusz (23–79 ne) zalecał walerianę jako środek przeciwbólowy;

  Dioscorides (40 – 90 ne) używał go jako środka moczopędnego;

  Galen (129–200 ne) jako środek zmniejszający przekrwienie;

  Hildegarda z Binger (1098 – 1179, 100 lat przed flecistą srokatym) używała go jako środka uspokajającego i nasennego;

  John Gerard (1545 – 1611) zachwalał go jako pomoc w przekrwieniu klatki piersiowej, konwulsjach i siniakach;

  Culpepper (1616 – 1654) twierdził, że jest przydatny w walce z zarazą, ale także na kaszel i rany;

  XIX-wieczni eklektycy używali go jako środka uspokajającego i na epilepsję;

  Podczas I i II wojny światowej był używany jako środek uspokajający przy wstrząsie pociskiem i uspokajający nerwowych obywateli (więcej na ten temat tutaj);

  Był w Farmakopei Stanów Zjednoczonych od 1820 do 1942 roku; i było to 

  Zawarte w Narodowym Receptariuszu do 1950 r.

Jak korzystać Walerian

Odwary

Najłatwiejszym sposobem przygotowania waleriany jest wywar z korzenia i popijanie herbaty w razie potrzeby. Nauczono mnie nie gotować korzenia, ale „gotować na wolnym ogniu”. Suszone waleriany można kupić tutaj.

Nalewki

Nalewka ze świeżego korzenia kozłka lekarskiego jest najlepsza, ale suszona waleriana sprawdzi się również wtedy, gdy świeży korzeń nie jest dostępny.

Tu tylko uwaga na temat alkoholu do nalewek: Historycznie wódkę robiono z ziemniaków, brandy z winogron/owoców, a gin z jagód jałowca. Poświęć trochę czasu i przeczytaj etykiety; wiele naszych starych zapasów jest teraz wytwarzanych ze zbóż, a wiele zbóż w USA to ziarna GMO. Jeśli nie tolerujesz glutenu lub masz alergie, może to stanowić problem. GMO są zakazane w Szwecji; dlatego zdecydowałem się na nalewkę przy użyciu alkoholi ze Szwecji lub drogiej amerykańskiej brandy. Możesz przeczytać więcej o robieniu nalewek tutaj.

Przez ostatnie kilka lat eksperymentowałem z nalewką ze świeżych kwiatów kozłka lekarskiego, łagodniejszą metodą radzenia sobie z lękiem. Nalewka, jeśli zrobiona z czystego alkoholu, nabiera pięknego złotego koloru. Nalewam również korzeń w glicerynie roślinnej na około 75% gliceryny i 25% wody dla rodzin, które zdecydowały się nie spożywać alkoholu. (Miej oko na trwałość nalewek glicerynowych.)

Zwykle tworzę tylko rzeczy proste i łączę je później. Waleriana dobrze łączy się z jarmułką, passiflorą, chmielem, melisą i lawendą.

Kąpiele i kąpiele do stóp

Kąpiele i kąpiele stóp były bardziej popularne sto lat temu, ale wydaje się, że wracają. Kąpiele walerianowe były szczególnie popularne wśród osób cierpiących na bóle reumatyczne. Aby zrobić kąpiel walerianową, wkładam ziele do starej skarpety i wrzucam do wanny.

Do moczenia stóp zwykle dodaję worek kulek, w tym kilka „strzelców”. Pocieranie stopami o kulki uderza w wiele punktów refleksologicznych. Oprócz waleriany zazwyczaj dodaję trochę mięty na krążenie i mniej więcej łyżeczkę mielonej żółtej musztardy, ponieważ uważam, że pomaga to otworzyć pory. Umieść to wszystko w misce mieszczącej obie stopy i dodaj tak ciepłą wodę, jak to tylko możliwe. Usiądź i zrelaksuj się, dopóki woda nie będzie już przyjemna. Miej pod ręką ręcznik do wycierania stóp.

Maści

Dawniej maści i maści stosowano przy problemach skórnych, wysypkach, siniakach i bólach mięśni. Osobiście lubię stosować na stopy maść walerianową, delikatny środek zwiotczający, który pomaga mi zasnąć.

Okłady

Wiadomo, że okład z korzenia wyciąga drzazgi. Więcej o robieniu okładów z suszonych i świeżych ziół przeczytasz tutaj.

Kapsułki

Waleriana jest również dostępna w postaci kapsułek, samodzielnie lub z innymi podobnymi ziołami.

Kompresuje

Aby złagodzić skurcze, stosowano okłady z ciężkiego wywaru lub nalewki.

Pamiętasz, że jedną z popularnych nazw waleriany jest skaleczony palec? Nasi przodkowie robili płukankę z korzenia i używali jej do oczyszczania ran.

Ostrzeżenia –  Walerianę należy stosować tylko przez dwa do trzech tygodni, po których następuje przerwa o takim samym czasie trwania. Ciągłe stosowanie może u niektórych osób powodować depresję i bóle głowy. Kolejna uwaga: u niewielkiego odsetka populacji waleriana ma działanie odwrotne – może powodować pobudzenie, zawroty głowy, niepokój i bezsenność. Po prostu bądź świadomy, na wypadek gdybyś był jednym z około 5-7%. Unikaj stosowania waleriany przy małych dzieciach, a dla osób powyżej 65 roku życia zacznij od bardzo małych ilości.

Zastosowania kulinarne

W średniowieczu kozłek lekarski był używany jako przyprawa i był uważany za podstawowy pokarm. Regularnie dodawano ją do zup i gulaszu, a suszony korzeń przerabiano na mąkę. Młode liście zjadano wczesną wiosną. Nie znam nikogo, kto uważa tę roślinę za pokarm, ale jest ona dostępna w sytuacji przetrwania.

Kosmetyki

Wierzcie lub nie, ale waleriana była używana w perfumach! Odwaru z korzenia używano również do maseczek.

Odżywianie

Waleriana ma wysoką zawartość wapnia, a także selenu, cyny, aluminium, chromu, żelaza i magnezu.

Waleriana dla zwierząt

Waleriana była stosowana u koni w kolkach, u koni nerwowych, u klaczy kapryśnych (jako wywar) oraz w maści na siniaki. Jeśli chcesz spróbować użyć waleriany dla swoich koni, przestrzegaj następujących ostrzeżeń: 

  Utrzymuj niskie dawki.

  Unikaj podawania waleriany ciężarnym lub karmiącym klaczom.

  Trzecia uwaga dla tych, którzy pokazują swoje konie. Valerian był na liście zakazanych niektórych stowarzyszeń zawodów jeździeckich. Unikaj jej używania, jeśli rywalizujesz na poziomie, na którym twój koń może być testowany, dopóki nie sprawdzisz listy zakazanych dla swojej rasy i sportu. Przed podaniem waleriany skonsultuj się z lekarzem weterynarii.