Poznaj wszechstronną roślinę rumianku

Z rodziny Astereraceae (stokrotki) pochodzi Matricaria recutita (rumianek niemiecki) i Chamaemelum nobile (rumianek rzymski). Oba są znane jako rumianek, chociaż mieszkańcy Ameryki Północnej zwykle używają niemieckiej rośliny rumianku, podczas gdy mieszkańcy Wielkiej Brytanii używają więcej odmiany rzymskiej. Te dwie niepowiązane rośliny rumianku mają wiele wspólnych składników, podobny wygląd i aromat i mogą być używane zamiennie. Oba preferują pełne słońce lub półcień i wymagają jedynie umiarkowanych ilości wody. Czasami nazywany „lekarzem roślin”, rumianek wydaje się pomagać chorym roślinom rosnącym wokół niego.

Roślina rumianku

Rumianek niemiecki jest rośliną jednoroczną i pochodzi z Eurazji. Wysiewa się ją z nasion wiosną po ostatnich przymrozkach. Może dorastać do trzech stóp wysokości i łatwo się samosiewa. Kwiat rumianku może być większy, ale większość ludzi uważa, że ​​rumianek niemiecki jest słodszy niż jego rzymski odpowiednik.

Rumianek rzymski to nisko rosnąca bylina pochodząca z Europy i Afryki Północnej. Stare angielskie przysłowie mówi, że „im bardziej jest deptane, tym bardziej się rozprzestrzenia”. W rzeczywistości rumianek rzymski był czasami używany zamiast trawników. Nazwa rumianku rzymskiego pochodzi z języka greckiego i oznacza mielone jabłko, nazywane tak ze względu na słodki aromat. Rozprzestrzenia się głównie przez rozłogi korzeni i najlepiej rozmnaża się przez podział korzeni jesienią lub wiosną. Rozmnażanie nasion jest możliwe, ale żywotność nasion wynosi zwykle tylko około 50%.~153%.

Na potrzeby tego artykułu mam na myśli oba rodzaje rumianku.

Zbiór rumianku i energetyki roślinnej

Zbieranie rumianku może być żmudną pracą, ponieważ to kwiat (a nie łodygi czy liście) zawiera aktywne składniki rośliny. Po zbiorach wysusz je tak szybko, jak to możliwe i trzymaj z dala od słońca, które może zaszkodzić jego aromatom. Jak najszybciej umieść suszone kwiaty w szczelnych pojemnikach, ponieważ mają tendencję do ponownego wchłaniania wilgoci z powietrza. (Sprawdź prognozę przed zbiorami!) Rumianek można tu również zbierać w postaci suszu.

Energetyka rumianku jest następująca:

Smak – gorzki
Temperatura – neutralna dla chłodzenia
Wilgotność — mokra
Polaryzacja – Yang
Planeta – Słońce
Element – ​​Woda
Meridiany – Wątroba, żołądek i płuca

Wiedza 

Pamiętacie bajkę o Piotrusiu Króliku? Napisana przez Beatrix Potter na początku XX wieku historia koncentruje się wokół niegrzecznego królika, który przedziera się przez ogród warzywny farmera McGregora. Pewnego dnia pan McGregor goni go z ogrodu, zostawiając Petera w szoku. Aby ukoić skołatane nerwy Petera, jego matka kładzie go do łóżka z filiżanką ciepłej rumiankowej herbaty.

Na długo przedtem Egipcjanie wierząc, że kwiat ma wygląd słońca i jego promienie, poświęcali rumianek swojemu bogu słońca, Ra.

Starożytny germański bóg wojowników, Woden (nordycki Odyn), był bogiem nauki, poezji i magii. Uważano, że Woden dał ludziom rumianek jako lekarstwo, wraz z ośmioma innymi roślinami, które stały się znane jako Dziewięć Świętych Ziół Anglosasów.

Stara niemiecka legenda mówi nam, że kwiaty rumianku reprezentują dusze nieszczęsnych żołnierzy, którzy zginęli pod przekleństwem za grzechy, które popełnili za życia.

W średniowieczu na drzwiach w dniu św. Jana Chrzciciela (24 czerwca) wieszano wieńce z rumianku, aby chronić domy przed piorunami.

W noc świętojańską rozpalano wielkie ogniska na rozstajach dróg lub na polach i dodawano aromaty, w tym rumianek. Uważano, że powstały gęsty dym ma magiczną moc. Do ognisk przynoszono chorych, aby wdychali dym. Wachlowano ją również na pola i sady, by wydawać silniejsze i obfitsze plony.

W Walii rumianek sadzono na grobach, aby zapewnić duszom szczęście w życiu pozagrobowym. Hazardziści kąpali się lub myli ręce rumiankiem, mając nadzieję, że przyniesie im to wielką wygraną! Wierzono również, że zaklęcia i klątwy zostaną złamane, gdy wokół domu zostanie posypany rumiankiem. To pomaga wyjaśnić, dlaczego rumianek był często używany jako zioło do opryskiwania.

W języku kwiatów rumianek oznacza cierpliwość w przeciwnościach.

Przynęta 

Rumianek to kolejna roślina o wielu zastosowaniach i długiej historii udokumentowanego stosowania. Chociaż rumianek jest powszechnie używany do łagodzenia stresu (więcej na ten temat tutaj) i bezsenności, na przestrzeni wieków stosowano go na wiele innych sposobów:

Egipcjanie wierzyli, że ma tak wiele zastosowań, że uważali go za uniwersalne lekarstwo!

Hipokrates pisał o zdolnościach rumianku do obniżania gorączki.

Dioscorides i Galen używali go na zaburzenia pęcherza, nerek i wątroby.

Hildegarda z Bingen podawała go, by łagodzić kobiece problemy i łagodzić choroby jelit.

Culpepper uważał, że przydatne jest „usuwanie zmęczenia, uśmierzanie bólu w dowolnej części ciała, niezależnie od tego, gdzie są stosowane”.

Egipcjanki używały rumianku w swoich kosmetykach. Słabej herbaty używano do przemywania skóry, zwłaszcza przy złej pogodzie. Torebki z herbatą na oczy (lub okład z rumianku) zmniejszą opuchliznę i zaczerwienienie. Blondynki wikingów i wiele innych używało silnego naparu, aby podkreślić pasemka we włosach.

Może Egipcjanie mieli rację. Rumianek był stosowany w leczeniu wielu dolegliwości, w tym skurczów, dny moczanowej, artretyzmu, kolki, zaburzeń trawiennych, gazów, gorączki, bólów głowy, bezsenności, malarii, stresu, rwy kulszowej, ząbkowania, wrzodów, zawrotów głowy, choroby lokomocyjnej, depresji, menopauzy, biegunki i gangrena.

Sposoby wykorzystania rumianku

Wszechstronny rumianek ma wiele zastosowań w wielu postaciach!

Napary

Najpopularniejszym sposobem wykorzystania rumianku jest napar. Ilu z nas wypiło filiżankę herbaty rumiankowej przed snem lub w stresie? (Nie gotuj wody podczas przygotowywania herbaty, ponieważ aromaty mogą ulec zniszczeniu.) Jeśli używasz rumianku na stres, wystarczy łagodna herbata. Mocniejsza wersja byłaby używana do spania. Jeśli jednak moczysz rumianek zbyt długo, herbata może stać się gorzka, więc najpierw spróbuj jej przed wypiciem.

Rumianek dobrze łączy się z następującymi ziołami:

  • Bz czarny, krwawnik pospolity i mięta na skuteczną herbatkę na przeziębienie i grypę
  • Inne nerwy do wzmocnienia
  • Imbir, mięta, cytryna lub melisa na lepsze trawienie
  • Inne środki przeciwzapalne
  • Lobelia, jeśli potrzebna jest pomoc w rzuceniu palenia

Nalewki

Nalewki są również powszechnym sposobem wykorzystania rumianku. Dowiedz się, jak zrobić nalewki tutaj. Jedną z zalet nalewek jest ich długi okres przydatności do spożycia.

Syrop

Pamiętaj, aby zmiażdżyć kwiaty rumianku przed przygotowaniem syropu i dobrze go przecedzić.

Okłady i kompresy

Okład z rumianku można stosować w przypadku bólu zęba oraz w celu zmniejszenia obrzęku, stanu zapalnego i bólu. Użyj kompresu z rumianku na bóle głowy, czyraki i bóle pleców.

Lotiony i balsamy

Balsam lub maść rumiankowa jest doskonała na oparzenia, egzemy, łuszczycę lub stany zapalne i swędzenie skóry.

Inne sposoby wykorzystania rumianku

Używaj rumianku do inhalacji parowych, aby złagodzić katar sienny i problemy z zatokami, jako olejek łagodzący ból mięśni i stawów lub jako płyn do płukania ust. W połączeniu z chmielem i lawendą można z rumianku zrobić wymarzoną poduszkę lub włożyć do kąpieli, aby złagodzić ból związany z artretyzmem. Zainspiruj się tymi przepisami do kąpieli i spróbuj dodać trochę soli Epsom, aby uzyskać dodatkową ulgę.

Ostrzeżenia dotyczące rumianku

Aż 10% populacji może być uczulone na rumianek, zwłaszcza osoby ze znaną alergią na ambrozję. Wydaje się, że więcej ludzi ma reakcje na rumianek rzymski niż na rumianek niemiecki.

Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, skonsultuj się z lekarzem przed użyciem rumianku.

Rumianek zawiera kurmarynę, która jest naturalnym środkiem rozrzedzającym krew. Sprawdź u swojego lekarza, czy przyjmujesz jakiekolwiek leki rozrzedzające krew, zwłaszcza warfarynę.

Zbyt dużo rumianku może wywoływać wymioty.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Poszukaj nadchodzącego artykułu, w którym przedstawię konkretne przepisy i wskazówki dotyczące używania rumianku. Lub dołącz do nas w członkostwie The Herbarium, gdzie możesz uzyskać wyłączny dostęp do naszej obszernej bazy danych ziół.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US