Pokrzywa

Która roślina ma największą zawartość białka wagowo ze wszystkich roślin? Podpowiedź: to nie fasola, soczewica czy groch i można go samemu zebrać w dzikich i mniej dzikich miejscach. Odpowiedzią jest pokrzywa.

Pokrzywa to niesamowite warzywo superfood, które jest nie tylko bogate w białko, ale także w wapń, magnez, żelazo, selen, cynk, potas, bor, witaminy A, B, C, D, E i K, bioflawonoidy, przeciwutleniacze, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i chlorofil.

Przez większą część roku robię napar z suszonej pokrzywy, który trochę przypomina herbatę, ale jest dużo, dużo mocniejszy. Napary z pokrzywy zawierają wielokrotnie więcej pokrzyw niż herbata ziołowa i zaparzają się godzinami, a nie minutami. Wiosną lubię zbierać własne pokrzywy i przygotowywać z nich zupy i octy. Zbieram ją częściami wczesnym i późnym latem, kiedy liście są młode.

Jak podejść do pokrzywy

Pokrzywa uczy, jak do niej podejść. Jeśli podejdziesz do tego swobodnie, użądli cię. Jeśli podejdziesz do tego z intencją, czy to stanowczo, czy delikatnie, nie będzie. Często stwierdzam, że pokrzywa, którą zbieram, nie kłuje mnie, podczas gdy pobliskie rośliny, które przypadkowo szczotkuję wierzchem dłoni lub nadgarstkiem, tak. „Nie ocieraj się o nas w ten sposób” — zdają się mówić. „Zauważ nas. Traktuj nas z szacunkiem”. Jak ludzie!! Jeśli pokrzywa cię użądli, nie martw się. Wiele osób łagodzi pieczenie liśćmi doku, kolejnej wspaniałej rośliny do zbioru na wiosnę. Możesz zmiażdżyć lub przeżuć żółte liście doku, a następnie wetrzeć je. Uważam, że liście babki lancetowatej są co najmniej tak samo skuteczne i używam ich w ten sam sposób. Czy jest lepszy sposób na wiosnę?!

Dowiedz się więcej o ziołach, które możesz zbierać tej wiosny w naszym poście, 6 wiosennych ziół, które możesz zbierać teraz.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US