Najlepsze zioła na płuca i wspomaganie oddychania

Kiedy zajmujemy się wirusowymi infekcjami dróg oddechowych, oprócz ziół na płuca, chcemy pomyśleć o ziołach, które mają silne działanie immunologiczne lub przeciwwirusowe i podstawowe wspomaganie oddychania. W czasie obecnej epidemii infekcji wirusowej lepiej wykorzystać to, co już masz pod ręką, niż spędzać dłuższy czas poza domem lub przynosić do domu nowe rzeczy. To także czas na zastanowienie się, które bezpieczne, znajome zioła zapewnią ukojenie podczas infekcji dróg oddechowych. Trzymaj się zdrowego, zdrowego rozsądku i znajdź potencjalnie przydatne zioła, które już masz. Kiedy już wiesz, jak korzystać z tych wypróbowanych i prawdziwych udogodnień, dbanie o siebie będzie wymagało jak najmniejszego wysiłku, jeśli zachorujesz.

TRZY ZIOŁOWE DZIAŁANIA WSPOMAGAJĄCE UKŁAD ODDECHOWY 

Środki uspokajające

Środki łagodzące wspierają jedną z naszych naturalnych fizycznych i chemicznych mechanizmów obronnych: błonę śluzową. Kiedy przyjmujemy leki uspokajające, ich pierwsze bezpośrednie działanie dotyczy jamy ustnej, gardła i innych tkanek przewodu pokarmowego. Istnieje również działanie odruchowe, które pojawia się po spożyciu substancji łagodzącej – działanie łagodzące łagodzi wyściółkę przewodu pokarmowego, a następnie (za pomocą mechanizmów wciąż nie do końca poznanych, ale prawdopodobnie poprzez odruch rdzeniowy) wpływa na inne tkanki spokrewnione z zarodkiem, takie jak płuca i pęcherza moczowego (Yardley, 2004). Chociaż nie są często uważane za „silne” lub „przeciwdrobnoustrojowe”, łagodne (i najczęściej bezpieczne) zioła łagodzące nie mają bezpośredniego wpływu na komórki odpornościowe. Zamiast tego wzmacniają naszą obronę, wspierając naturalną barierę: zdrową tkankę śluzową.

Środki łagodzące pomagają również rozrzedzić i upłynnić śluz, co z kolei może wspomóc odkrztuszanie (usuwanie nadmiaru śluzu). Jest to szczególnie pomocne w suchym kaszlu lub gdy kaszel nie występuje, ale pojawia się uczucie chęci kaszlu. W takich przypadkach śluz może być obecny, chociaż jest zbyt gęsty, stwardniały i obojętny, aby wywołać kaszel, lub zbyt gęsty i lepki, aby skutecznie wydalić go przez kaszel.

Środki łagodzące charakteryzują się lekko śliską konsystencją i często dają wrażenie zagęszczenia po zaparzeniu w gorącej lub zimnej wodzie. Zioła takie jak korzeń prawoślazu lekarskiego (Althaea officinalis), liść, kwiat i łuska babki lancetowatej (Plantago spp.), korzeń lukrecji (Glycyrrhiza glabra) (choć przeciwwskazane przy wysokim ciśnieniu krwi), liść lub korzeń dziewanny (Verbascum thapsus), fiołek ( Liście i kwiaty Viola spp., przylistek i kwiat lipy (Tilia spp.), kielich hibiskusa (Hibiscus sabdariffa) oraz nasiona/ziarno owsa (Avena sativa) należą do grupy łagodzącej. Oczywiście ziół w tej grupie jest jeszcze więcej!

Możesz nawet być trochę bardziej kreatywny w kwestii środków łagodzących i używać ziół, o których wiemy, że działają łagodząco, ale są częściej zarezerwowane do użytku w innych systemach, takich jak kukurydza (Zea mays), jedwab lub kłącze perzu (Elymus repens). Oba są bardziej znane jako środki łagodzące mocz, ponieważ uważa się, że ich składniki łagodzące przechodzą również przez drogi moczowe. Jeśli jesteś na wybrzeżu i nauczyłeś się bezpiecznie identyfikować i zbierać wodorosty, możesz mieć trochę mchu irlandzkiego (Chondrus crispus) przechowywanego jako składnik zupy lub warzenia – kolejny środek łagodzący! W mgnieniu oka możesz również pomyśleć o produktach o właściwościach łagodzących, które możesz już mieć pod ręką, takich jak nasiona chia lub lnu namoczone przez noc, duszone owoce lub gorący napar z płatków owsianych.

Super łagodzący
Łagodny środek łagodzący

Pręcik jedwabiu kukurydzianego (Zea mays).
Hibiskus (Hibiscus sabdariffa) kielich

Liść mchu irlandzkiego (Chondrus crispus).
Lipa (Tilia spp.) przylistek i kwiat

Korzeń lukrecji (Glycyrrhiza glabra).
Liść i korzeń dziewanny (Verbascum thapsus).

Ślaz (Malva spp.) liść i kwiat
Liść babki lancetowatej (Plantago spp.).

Korzeń prawoślazu lekarskiego (Althaea officinalis).

Nasiona/ziarno owsa (Avena sativa).

Łuska nasion babki lancetowatej (Plantago spp.).

Liść i kwiat fiołka (Viola spp.).

 

Zioła kojące są często subtelne w smaku i działaniu, ale mogą być cichymi pomocnikami w miesiącach zimowych, kiedy powietrze jest suche. Zioła te są również stosowane w celu zmniejszenia wpływu alergenów unoszących się w powietrzu i innych czynników drażniących, takich jak dym podczas pożarów lub zanieczyszczenia na gęsto zaludnionych obszarach. Leki łagodzące wspaniale działają kojąco na tkanki gardła podczas suchego kaszlu lub bólu gardła.

Jak stosować środki uspokajające

Większość środków łagodzących najlepiej stosować jako napary, a kilka opinii na ten temat poniżej! Niektórzy zauważają, że można doświadczyć najbardziej śliskich, łagodzących właściwości, gdy zaparzasz te zioła przez długi czas. Najpierw zaparzaj w gorącej lub ciepłej wodzie, a następnie pozwól jej ostygnąć do temperatury pokojowej, wydłużając czas infuzji. Jeszcze inna preferencja dotycząca przygotowywania ziół łagodzących opisana jest poniżej w kontekście korzenia prawoślazu, naszego plakatowego dziecka środków łagodzących!

Marshmallow (Althaea officinalis) wypełnia opis środka łagodzącego do tee. Wszystkie części są przydatne, w tym korzeń, liść i kwiat. Ten śliski sprzymierzeniec został zauważony przez Nicholasa Culpepera, XVII-wiecznego angielskiego zielarza, jako pomoc w „wszystkich gorących i ostrych chorobach” oraz w „otwieraniu cieśnin i uczynieniu ich śliskimi” (Culpeper, 1653, para. 5-6). Niemiecka Komisja E zatwierdziła korzeń na podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła, suchy kaszel i łagodne podrażnienie błony śluzowej żołądka oraz liść na suchy kaszel i podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej/gardła (Amerykańska Rada Botaniczna, 2016a; Amerykańska Rada Botaniczna, 2016b) ). W celu wydobycia dobroczynnego śluzu (zestawu składników powodujących ukojenie rośliny) zielarz Richo Cech (2000) zaleca zimny napar z liści i kwiatów oraz wodny wywar z suszonego korzenia. Jednak inni zielarze sugerują, że najlepszy jest zimny napar z korzenia. Sporządzając nalewkę z tego lub innych środków łagodzących należy pamiętać, że najlepiej używać albo alkoholu o niskim stężeniu, albo rozpuszczalników bezalkoholowych, np. gliceryny, ponieważ alkohol wytrąca śluz z roztworu (Cech, 2000). ).

Wybierając środek łagodzący, korzystaj z tego, co masz pod ręką, gdyż jest wiele podobieństw w ich działaniu. Należy jednak unikać długotrwałego stosowania korzenia lukrecji (Glycyrrhiza glabra) u osób z podwyższonym ciśnieniem krwi, ponieważ składniki tej rośliny mogą nasilać nadciśnienie. Pamiętaj też, że odrobina łagodności może zdziałać wiele! Mała szczypta jednego z tych ziół może sprawić, że napar będzie dość gęsty, więc możesz zacząć od małych ilości lub połączyć jedno z tych ziół z czymś o większym smaku i mniej łagodzącym, takim jak dowolne z poniższych aromatycznych ziół.

Aromatyczne

Termin „aromatyczny” ma kilka znaczeń, jedno intuicyjne i zmysłowe, a drugie odnoszące się do ruchu. Zioła aromatyczne to zazwyczaj te, które mają zapachy korzenne, miętowe, cytrusowe lub kamforowe. Wynika to z małych cząsteczek, które można łatwo wyczuć (powąchać) i które powodują niewielki ruch w przewodzie pokarmowym i drogach oddechowych podczas smakowania lub wdychania.

Zioła o właściwościach aromatycznych mają tendencję do pobudzania i mogą być scharakteryzowane jako rozgrzewające lub chłodzące. Mogą również wysychać w zależności od ich zapachu i szczególnych właściwości. Rozgrzewające aromaty, takie jak tymianek (Thymus vulgaris), oregano (Origanum vulgare) i melisa (Monarda fistuloso, M. didyma), mogą pomóc w wilgotnych lub zimnych warunkach i pobudzić odkrztuszanie. Chłodzące aromaty, takie jak mięta zielona (Mentha spicata) i mięta pieprzowa (Mentha x piperita), mogą pomóc złagodzić gorące warunki, jednocześnie relaksując skurcze. Podczas wybierania najlepszego zioła spośród dostępnych zasobów ważne może być rozważenie energii, a także działania roślin.

Aromaty są często wspaniałymi ziołami dla płuc i ogólnie dróg oddechowych, czego nauczyliśmy się z tradycyjnego stosowania i potwierdziliśmy na własnym użytku. Zarówno rozgrzewające, jak i chłodzące aromaty zachęcą do ruchu, więc możliwości jest wiele. Ponieważ wiele aromatów samo w sobie trochę wysusza, dobrym pomysłem jest łączenie ich ze środkami łagodzącymi, aby zachęcić do kojącego ruchu zamiast suchego podrażnienia. Poniżej znajduje się krótka lista popularnych ziół aromatycznych.

Energia dla aromatycznych ziół oddechowych

Ten stół zawiera zioła kulinarne i ogrodowe, które być może masz już pod ręką. Zauważ, że wiele z tych aromatów wysusza; dlatego łącz ze środkami łagodzącymi.

Ziele
Energetyczny

Nasiona anyżu (Pimpinella anisum).
ciepło na gorąco

Hyzop anyżowy (Agastache foeniculum) liść i kwiat
lekko ciepła

Balsam pszczeli (Monarda fistuloso, M. didyma) liść i kwiat
ciepło na gorąco

Liść i kwiat kocimiętki (Nepeta cataria).
od ciepłego do chłodnego (w zależności od zastosowania)

Nasiona kozieradki (Trigonella foenum-graecum).
ciepły

Cebula czosnku (Allium sativum).
ciepło na gorąco

Kłącze imbiru (Zingiber officinale).
ciepło na gorąco

Szanta zwyczajna (Marrubium vulgare) nadziemne części
od ciepłego do chłodnego (w zależności od zastosowania)

Hyzop lekarski (Hyssopus officinalis) nadziemne części
ciepły

Cebula (Allium cepa).
ciepło na gorąco

Oregano (Origanum vulgare)  liść i kwiat
ciepło na gorąco

Części nadziemne mięty pieprzowej (Mentha x piperita).
bardzo chłodny do zimnego

Części nadziemne mięty zielonej (Mentha spicata).
fajny

Części nadziemne tymianku (Thymus vulgaris).
ciepło na gorąco

 

Szczególnie ważne przy chorobach układu oddechowego są zioła, które są zarówno aromatyczne jak i łagodzące. Połączenie działania łagodzącego i aromatycznego wzmacnia łagodne działanie wykrztuśne środków łagodzących, ponieważ działanie aromatyczne może stymulować ruch, podczas gdy działanie łagodzące rozrzedza śluz, łagodzi tkanki i zapewnia śliską ścieżkę dla zablokowanego śluzu. Środki wykrztuśne to kategoria ziół, które pięknie łączą działanie łagodzące i aromatyczne.

Środki wykrztuśne

Odkrztuszanie opisuje przyspieszone usuwanie wydzielin z oskrzeli i tchawicy. Może to działać dzięki prostej kombinacji właściwości łagodzących i aromatycznych. Łagodzenie może zarówno rozrzedzać, jak i zwiększać objętość śluzu, pomagając w ten sposób w wydalaniu śluzu. Rozrzedzenie śluzu ułatwia naszemu organizmowi jego skuteczne i komfortowe usuwanie. Zwiększenie objętości pobudza odruchy, które będą usuwać śluz z dróg oddechowych.

Środki wykrztuśne mogą działać stymulując wydzielanie śluzu (trochę inaczej niż środki łagodzące, ale z podobnym skutkiem), zwiększając w ten sposób objętość, zachęcając do wydalania lub wspomagając wydzielanie rzadszego śluzu. Tak jak środki uspokajające mają pierwsze działanie na przewód pokarmowy, który odruchowo wpływa na drogi oddechowe, tak zioła wykrztuśne mogą pobudzać ruchy dróg oddechowych, gdy je spożywamy. Środki wykrztuśne mogą być tym, co konwencjonalna farmacja nazywa „mukolitycznym” lub substancją, która rozrzedza lub rozbija fizyczną strukturę śluzu, ułatwiając jego wydalanie przez organizm. Na przykład niektóre alkaloidy roślinne mają takie działanie. Oczywiście rośliny często posiadają kombinację wszystkich tych działań i powiązanych składników, więc gdy dowiesz się o ziołach na płuca i wspomaganie oddychania, nie licz na to, że będziesz w stanie sklasyfikować każde zioło jako posiadające tylko jedno z tych działań!

Trzy zioła wykrztuśne

Korzeń Elekampanu (Inula helenium) jest jednym z klasycznych przykładów wszechstronnego zioła oddechowego, które ma działanie wykrztuśne i lekko aromatyczne. Oman łagodzi podrażnienia tkanek i stany zapalne wynikające z kaszlu – to jeden z powodów, dla których jest sprzymierzeńcem osób cierpiących na chroniczne podrażnienie dróg oddechowych spowodowane paleniem lub narażeniem zawodowym na czynniki drażniące. Śluzowata inulina polisacharydowa zawarta w omanu rozluźnia tkanki i łagodzi podrażnienia, podczas gdy olejki eteryczne stymulują i wspomagają odkrztuszanie (Hoffmann, 2003). Olejek eteryczny alantolakton działa przeciwzapalnie, zmniejsza produkcję śluzu i stymuluje układ odpornościowy (Chevallier, 1996). Oman jest również antyseptyczny i silny przeciwbakteryjny, który zabija bakterie gruźlicy in vitro (Edwards, 2000). Łagodzi kaszel i jest łagodnym, tonizującym środkiem wykrztuśnym przy przewlekłym zapaleniu oskrzeli, nieżycie oskrzeli (przekrwienie) i gruźlicy.

Liść dziewanny (Verbascum thapsus) działa tonizująco na drogi oddechowe, zmniejsza podrażnienia i stymuluje produkcję płynów, dzięki czemu rozrzedza śluz i ułatwia odkrztuszanie (Hoffmann, 2003). Zasadniczo jest to łagodny środek łagodzący i wykrztuśny. Wskazania obejmują „mocny kaszel z bolesnością” (Hoffmann, 2003, s. 592). Eklektyczni lekarze XIX wieku używali dziewanny w następujących szczególnych wskazaniach: drażliwe przewlekłe zapalenie oskrzeli, napadowy kaszel krtaniowy, zapalenie opłucnej i astma. Dziewanna ma szczególny wpływ na górne drogi oddechowe i jest przydatna przy suchym, ochrypłym kaszlu (Felter i Lloyd, 1898; Hoffmann, b.d.). Zielarz Matthew Wood opisuje inne specyficzne wskazanie dziewanny: suchy i drażliwy kaszel, który „trzęsie ramą” w połączeniu z suchością i atrofią w układzie limfatycznym (Wood, 2004, s. 189).

Jeśli polegasz na zbieraniu dzikich ziół — i wiesz, jak rozpoznać dzikie rośliny — jest jeszcze jedno zioło, o którym warto wspomnieć (z zastrzeżeniem). Coltsfoot jest zarówno wykrztuśny, jak i łagodzący, a także ma powinowactwo do układu oddechowego. Na szczęście podbiał jest również jednym z najwcześniejszych i najbardziej rozpowszechnionych efemeryd wiosennych. („Efemeryczny” oznacza krótkotrwały, więc miej oczy szeroko otwarte i działaj szybko, jeśli znajdziesz jakiś!) Tussilago farfara jest dwumianem podbiału i odnosi się do jego klasycznego zastosowania jako tussilage (to znaczy do ukojenia lub rozproszenia kaszlu) . Wykorzystuje się liść i / lub kwiat – kwiat pojawia się jako pierwszy wiosną, a liść pojawia się po starzeniu (to znaczy po zwiędnięciu kwiatu).

Z podbiału można zrobić syrop, który może być idealnym preparatem, ponieważ podbiał jest bogaty w alkaloidy pirolizydynowe, składniki, które mogą się kumulować i wpływać negatywnie na wątrobę, jeśli są stosowane przez dłuższy czas. Ze względów bezpieczeństwa zioło to nie jest tak popularne jak inne wymienione powyżej; powinien być stosowany tylko do bardzo krótkotrwałego stosowania, a nie przez osoby z chorobami wątroby lub problemami z czynnością wątroby, osoby przyjmujące leki zmniejszające czynność wątroby lub kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Aby dowiedzieć się więcej o alkaloidach pirolizydynowych, możesz zapoznać się z naszym artykułem o żywokostuch tutaj.

Na zakończenie, 

Kiedy zastanawiasz się nad działaniem ziół, których szukasz – i podsumowujesz zioła, które masz pod ręką – pomyśl o tym, jak połączyć te zioła, aby wspomagać oddychanie. Wspierając przeziębienie, grypę i inne choroby układu oddechowego, należy stale być świadomym zmian. W pewnym momencie choroby może być konieczne skoncentrowanie się na rozrzedzeniu śluzu za pomocą środków łagodzących, jednocześnie oferując pewne wsparcie wykrztuśne. Innym razem może się okazać, że potrzebne jest większe wsparcie w innej kategorii. Wiedza o tym, jak bezpiecznie stosować zioła na płuca i wspomaganie oddychania podczas tego typu chorób, jest kluczowa, przy jednoczesnym zrównoważeniu działania i energii ziół z energetyką osoby i choroby. Może się to wydawać nieco przytłaczające, ale słuchanie własnego ciała, bycie świadomym zmian i reagowanie z kolei zmianą protokołów ziołowych może być pomocne. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę zioła, które należą do wszystkich trzech kategorii układu oddechowego: środki łagodzące, aromatyczne i wykrztuśne.

Jeśli czujesz się zniechęcony, ponieważ nie masz pod ręką tych ziół na płuca i wspomaganie oddychania — lub jeśli nie jesteś pewien, czy możesz bezpiecznie zbierać i używać podbiału do ostrego użytku — wiedz, że wiele pokarmów i przyprawy mogą działać podobnie do wymienionych tutaj ziół. Sprawdź nasz nadchodzący ebook i posty na temat Zielarstwa w spiżarni: przeciwwirusowa żywność i przyprawy, ponieważ koncentrują się one również na tym, w jaki sposób niektóre z tych działań są osiągane przez popularne zioła i żywność!

PRZYPISY

Amerykańska Rada Botaniczna. (2016a). Monografie Komisji E: korzeń prawoślazu. Pobrane z: http://cms.herbalgram.org/commissione/Monographs/Monograph0246.html

Amerykańska Rada Botaniczna. (2016b). Monografie Komisji E: liść prawoślazu. Pobrane z: http://cms.herbalgram.org/commissione/Monographs/Monograph0245.html 

Cech, R. (2000). Wykonywanie lekarstw roślinnych. Williams, OR: Horizon Herbs.

Chevallier, A. (1996). Encyklopedia roślin leczniczych. Nowy Jork, NY: DK Publishing, Inc. 

Culpeper, N. (1653). Malwy i pianki. Kompletne Ziołowe. Pobrane z http://www.complete-herbal.com/culpepper/mallows.htm

Edwards, G. (2000). Otwarcie naszych dzikich serc na lecznicze zioła. Woodstock, NY: Wydawnictwo Ash Tree.

Felter, H. i Lloyd, J. (1898). Amerykański przychodnia Kinga. Wersja zeskanowana, prawa autorskie 1999-2019, Henriette Kress. Pobrane z https://www.henriettes-herb.com/eclectic/kings/verbascum.html 

Hoffmann, D. (nd). Ziołolecznictwo lecznicze [Materiały szkoleniowe].

Hoffmann, D. (2003). Zielarstwo medyczne. Rochester, VT: Healing Arts Press.

Drewno, M. (2004). Praktyka tradycyjnego zachodniego ziołolecznictwa. Berkeley, Kalifornia: Północnoatlantyckie Książki.

Yardley, K. (2004). Zioła wspomagające pracę przewodu pokarmowego. Pobrane z http://www.katolenyardley.com/Digestive%20Health.pdf