Motherwort: mama-niedźwiedzica świata roślin

Motherwort to mama-niedźwiedzica świata roślin. Lub mama lew, od jej łacińskiej nazwy Leonurus cardioda, co oznacza Lwie Serce (Bennett, 2014).

Profil rośliny Motherwort

Ten członek rodziny miętowców ma wszechobecne kwadratowe łodygi, które występują w rodzinie. Miniaturowe kwiaty Motherwort są delikatnie pomalowane na delikatny róż i przypominają zdrową macicę i tkankę układu rozrodczego, które zdaniem zielarzy głęboko odżywia to zioło. Ta roślina jest wysoka i dumna, często osiąga dobrze ponad 5 stóp, a jej zielone i różowe iglice kołyszą się w górę.

Motherwort przewodzi ogrodowi jako czujna, opiekuńcza matriarchini. Pokazuje swoją miłość z zaciekłą ochroną w sposób, w jaki otula swoje delikatne nasiona ostrym pancerzem, zapewniając im bezpieczeństwo, dopóki nie dojrzeją i nie rozprzestrzenią się blisko i daleko.

Zielarz Robin Rose Bennett pisze, że serdecznik „wywołuje otwartość, akceptację i spokój” (Bennett, 2014, s. 321). Z własnego doświadczenia w pracy z tą rośliną przekonałem się, że to absolutna prawda. W zeszłym roku na moich zajęciach zielarskich po raz pierwszy spróbowałem kwiatowej esencji z serdecznika pospolitego. Wziąłem kilka kropel na język i poszedłem do pobliskiego strumienia ze słodką wodą. Rozebrałam się, znalazłam idealne miejsce do kąpieli i zanurzyłam się w jedwabistej wodzie. Dary Motherwort w postaci miękkości i zaciekłej miłości własnej obmyły mnie wraz z chłodną wodą. Moje ciało czuło się chronione, bezpieczne i dokładnie oczyszczone.

Bennett wyjaśnia, że ​​„jest szczególnie cenny w każdym stanie, w którym źródłem problemu jest napięcie nerwowe lub niepokój, ponieważ serdecznik głęboko uspokaja nerwy i ogólnie pomaga w stanach zastoinowych, w tym w zastojach emocjonalnych” (Bennett, 2014, s. 324).

Wsparcie Motherwort

Motherwort ma wiele innych właściwości wspomagających i odciążających ciało fizyczne, oprócz umysłu i ciała emocjonalnego. Fitoterapeuta i zielarz David Hoffmann wyjaśnia, że ​​jest używany jako gorzki i ostry środek pobudzający trawienie, relaksujący układ nerwowy, przeciwskurczowy i emmenagog dla układu rozrodczego oraz tonik dla układu sercowo-naczyniowego (Hoffmann, 2003).

Jego główne zastosowania dotyczą układu rozrodczego i serca, gdzie wiele osób odczuwa i utrzymuje duże napięcie i niepokój. Ponieważ serdecznik łagodzi i uspokaja te nerwowe uczucia, zielarze używają tej rośliny również do uwalniania uczuć z ciała fizycznego. Na przykład nerwowość skutkująca opóźnioną i/lub powolną miesiączką może zostać złagodzona do poziomu łatwości i regularności za pomocą serdecznika zwyczajnego (Holmes, 1989).

Rośliny są genialne pod tym względem, zawierają właściwości lecznicze, które mają dostęp i uzdrawiają wszystkie części nas samych, fizyczne, emocjonalne, mentalne. Rozumieją, że prawdziwe uzdrowienie ma miejsce wtedy, gdy wszystkie części nas samych otrzymują troskę, uwagę i miłość. Motherwort oferuje jej dary ochronnej matczynej łaski, uspokaja umysł, koi macicę i sprawia, że ​​serce czuje się bezpieczne i silne.

Używa

Maciora zwyczajna jest często używana jako esencja kwiatowa, nalewka, herbata i para dopochwowa. Jeśli ty lub twój układ rozrodczy czujecie się napięci, ospali i potrzebujecie delikatnego odżywienia, zachęcam do odszukania tej wyjątkowej rośliny i wypróbowania jednego lub kilku z tych preparatów. Pamiętaj, że „nadmierne stosowanie serdecznika może kolidować z innymi metodami leczenia układu sercowo-naczyniowego” (Hoffmann, 2003, s. 562). Kiedy bierzesz jej lekarstwo, wiedz, że chroni cię jej lwie serce i poczuj, jak całym sobą odprężasz się w jej uścisk mamy.

Aby dowiedzieć się więcej, znajdź Motherwort w The Herbarium Plant Monograph Database.

PRZYPISY

Bennett, Robin Rose. (2014). Dar ziół leczniczych. Berkeley, Kalifornia: North Atlantic Books.

Hoffmann, David. (2003). Zielarstwo medyczne. Rochester, VT: Healing Arts Press.

Holmes, Peter. (1989). Energetyka zachodnich ziół: integracja tradycji zachodniej i orientalnej medycyny ziołowej. Boulder, Kolorado: Artemis Press.

 

Rebecca Swartwood jest zielarką, artystką i ogrodniczką. Urodziła się i wychowała na wyspie Martha’s Vineyard. Rebecca ukończyła University of Massachusetts Amherst, a obecnie jest na drugim roku praktyk zielarskich w Gaia School of Healing w Putney, Vermont. Mieszka na Martha’s Vineyard.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US