Korzyści zdrowotne kurkumy: Złota Bogini

Większość z nas zna kurkumę (Curcuma longa) jako żywy pomarańczowy proszek znajdujący się w sekcji przypraw między tymiankiem a laskami wanilii. I wielu z nas używa proszku z korzenia kurkumy w naszej kuchni, szczególnie jeśli mamy zamiłowanie do przygotowywania potraw inspirowanych kuchnią indyjską. Podobnie jak podobny do korzenia składnik imbiru, kurkuma jest podstawą indyjskiej tradycji kulinarnej od tysiącleci i ma długą historię stosowania leczniczego (ponad 4000 lat) w tradycjach leczniczych ajurwedy, tradycyjnego chińskiego i siddhicznego.

Rola kurkumy w hinduskich nabożeństwach i świętych ceremoniach jest nawiązana przez jedną z jej sanskryckich nazw: Kanchani, „Złota Bogini”, być może nazwana tak, ponieważ jej piękny złoty odcień hojnie obdarza leczeniem szerokiego zakresu dolegliwości (Gallant, b.d.).~ 153~

Rzeczywiście, tradycyjne zastosowanie ajurwedy obejmuje kurkumę jako środek leczniczy na otarcia skóry, zapalenie przewodu pokarmowego, bóle i zaburzenia wątroby, podczas gdy współczesne badania potwierdzają antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwutleniające właściwości kurkumy.

Charakterystyczny złoty odcień jest wytwarzany przez kurkuminę, składnik kurkumy najczęściej izolowany i badany przez naukowców, ale całe zioło jest używane w tradycjach zielarskich i było również przedmiotem wielu korzystnych badań.

Działania ziołowe kurkumy

Przeciwutleniacze i przeciwzapalne
Przeciwutleniacze wychwytują wolne rodniki i pomagają zmniejszać lub zapobiegać uszkodzeniom i stanom zapalnym powodowanym przez wolne rodniki, a środki przeciwzapalne blokują enzymy, które sprzyjają stanom zapalnym i bólowi. Kurkuma jest często stosowana w podejściu ajurwedyjskim w celu zmniejszenia stanu zapalnego gardła i migdałków oraz jako zioło przeciwzapalne na wiele innych bólów. W randomizowanym badaniu z 2009 roku zbadano skuteczność i bezpieczeństwo stosowania kurkumy u pacjentów z zapaleniem stawów kolanowych (stan zapalny), stwierdzając, że kurkuma jest tak samo skuteczna i bezpieczna jak ibuprofen (Kuptniratsaikul i in., 2009). Przekonasz się, że wiele kulinarnych ziół ma również właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, w tym szałwia, imbir i czosnek.

Przeciwdrobnoustrojowe
Zioła przeciwdrobnoustrojowe hamują wzrost patogenów, takich jak bakterie, wirusy i grzyby. Badanie z 2009 roku dotyczące wodnego ekstraktu kurkumy wykazało dobre działanie przeciwdrobnoustrojowe przeciwko takim patogenom, jak Escherichia coli i Staphylococcus aureus (Niamsa i in., 2009).

Cholerektyka
Cholerektyki stymulują produkcję żółci, wspomagając tym samym trawienie. W Ajurwedzie kurkuma jest rozgrzewającym ziołem, które rozpala ogień trawienny lub agni. Podobnie jak inne zioła o gorzkim smaku, które stymulują produkcję żółci, kurkuma jest stosowana do wspomagania trawienia i łagodzenia objawów w przewodzie pokarmowym. Randomizowane, podwójnie ślepe badanie krzyżowe przeprowadzone w 1999 roku wykorzystało ultradźwięki do zbadania pęcherzyka żółciowego po podaniu kurkuminy, co doprowadziło badaczy do wniosku, że „kurkumina indukuje skurcze ludzkiego pęcherzyka żółciowego” (Raysid i in., 1999).

W podwójnie ślepym, kontrolowanym placebo badaniu w Tajlandii, kurkumina była porównywana z placebo i dostępnym bez recepty lekiem na niestrawność. Osiemdziesiąt siedem procent grupy kurkuminy miało całkowitą lub częściową ulgę w niestrawności po 7 dniach, w porównaniu do 53% grupy placebo (Thamlikitkul i in., 1989).

Kurkuma oferuje tak dynamiczny wachlarz korzyści zdrowotnych, że jest nawet badana pod kątem jej potencjalnego wpływu na poważne choroby, takie jak rak, choroba Alzheimera i choroby serca. Specyficzne korzyści dla serca to wpływ na cholesterol, trójglicerydy i cukier we krwi. Chociaż badania nie pokazują, że byłby dobrym substytutem leków na cholesterol i cukrzycę, długotrwałe stosowanie może pomóc zmniejszyć ilość innych leków stosowanych w leczeniu.
Jak używać kurkumy

Zastosowanie miejscowe i zewnętrzne

Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, po połączeniu z odrobiną soli i zmieszaniu w postaci pasty, kurkuma może być nakładana na skórę w odpowiedzi na otarcia i obrzęki. Ten środek jest również używany do usuwania siniaków. Często uważa się, że płukanie słoną wodą pomaga złagodzić ból gardła. Ale kurkuma w połączeniu z solą może być jeszcze bardziej skuteczna! Możesz znaleźć kurkumę pod tym linkiem lub w lokalnym sklepie spożywczym.

Płukanie gardła z kurkumą i solą

Drukuj

Składniki

Szczypta lub dwie kurkumy
Szczypta lub dwie soli

Dodaj do ciepłej wody i płucz gardło jak zwykłą słoną wodę.

Użytek wewnętrzny

Właściwości lecznicze kurkumy mogą nie być dobrze wchłaniane z powodu jej szybkiego metabolizmu w wątrobie i jelitach, chyba że jest spożywana z czarnym pieprzem. W potwierdzającym przykładzie sprawdzonej w czasie koncepcji katalizatorów ziołowych (zioła, które wzmacniają działanie innych ziół) okazuje się, że piperyna w czarnym pieprzu zwiększa biodostępność kurkuminy w kurkumie o 2000% (Shoba i in., 1998)! Uwaga: pieprz czarny może hamować metabolizm leków, dlatego powinien być stosowany ostrożnie przez osoby przyjmujące leki farmaceutyczne.

Niezależnie od tego, czy dodaje się ją do gotowania, czy przyjmuje jako jedno z kilku ziół w herbacie, kurkuma jest sercem wielu różnych lekarstw i nadal udowadnia swoją wartość po tysiącach lat stosowania.

Jednym z takich wypróbowanych i prawdziwych przepisów jest „Złote Mleko”, tradycyjna ajurwedyjska mikstura. Oto nasze podejście do tego odwiecznego przepisu z dodatkiem czarnego pieprzu w celu zwiększenia biodostępności kurkuminy. Ten pyszny, rozgrzewający napój jest pyszny zimą i może być podawany w temperaturze pokojowej lub lekko podgrzany.

Przepisy z Kurkumą

Tradycyjne instrukcje zalecają zrobienie najpierw pasty z kurkumy, którą można posmarować tosty lub dodać do innych potraw, ale można też po prostu dodać kurkumę w proszku do mleka.

Pasta kurkumowa

Druk

Składniki
~ 152 ~ ¼ szklanki mielonej kurkumy
½ szklanki wody

Kierunki

  • Połącz kurkumę w proszku i wodę w rondlu.
  • Gotuj, aż mieszanina utworzy gęstą pastę.
  • Poczekaj, aż ostygnie, a następnie przechowuj w lodówce.

Złote mleko

Druk

Obsługuje jedną osobę

Składniki
~ 152 ~ 1 szklanka niesłodzonego mleka kokosowego, ryżowego lub migdałowego
¼ – 1/2 łyżeczki pasty kurkumowej (lub po prostu dodać proszek)
1 łyżeczka oleju kokosowego
Kilka wstrząsów mielonego czarnego pieprzu
Spora szczypta wanilii
Surowy lokalny miód lub syrop klonowy do smaku
Posyp cynamonem

Kierunki

  • Wlej do blendera 1 szklankę mleka z pastą z kurkumy, olejem, czarnym pieprzem, wanilią i miodem/syropem klonowym.
  • Miksuj krótko na wysokich obrotach, aż składniki się połączą i spienią.
  • Wlej do filiżanki, posyp cynamonem i podawaj.

Bezpieczeństwo

Kurkuma spożywana w żywności jest uważana za bezpieczną.

W przypadku niektórych osób kurkuma nie powinna być stosowana w dużych dawkach przez długi czas (Mills & Bone, 2005), ponieważ nadużywanie może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe (np. biegunkę, nudności, wrzody) u niektórych podatnych osób (McIntyre, 2005; Ehrlich 2014). Kurkuma jest uważana za przeciwwskazaną w przypadku niedrożności dróg żółciowych ze względu na potencjalne działanie stymulujące żółć, a osoby z niedrożnością dróg żółciowych w wywiadzie powinny zasięgnąć profesjonalnej porady przed zastosowaniem kurkumy w dawkach terapeutycznych (Mills i Bone, 2005; Gardner i McGuffin, 2013) ).

Ponieważ kurkuma może mieć działanie przeciwpłytkowe i rozrzedzające krew, osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew powinny zachować ostrożność rozważając zastosowanie terapeutyczne i porozmawiać z pracownikiem służby zdrowia lub farmaceutą przed samodzielnym podaniem (Mills & Bone, 2005). Z podobnych powodów zaleca się również, aby osoby poddawane zabiegom chirurgicznym zaprzestały przyjmowania terapeutycznych dawek kurkumy co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem (Ehrlich, 2014).

Spożywanie pokarmów zawierających kurkumę podczas ciąży jest ogólnie uważane za bezpieczne, jednak kurkuma nie powinna być przyjmowana w dużych dawkach przez kobiety w ciąży ze względu na jej potencjalne działanie emmenagogiczne (McIntyre, 2005; Ehrlich, 2014).

Wreszcie, jedno małe badanie wykazało, że spożywanie dodatkowych dawek kurkumy może znacznie zwiększyć wydalanie szczawianu z moczem, co może następnie zwiększyć ryzyko powstawania kamieni nerkowych u osób podatnych (Tang i in., 2008).

Dowiedz się więcej o kurkumie i innych ziołach w Kursie Ziołowym dla Zaawansowanych Online, zawierającym ponad 100 przepisów na zdrowie i dobre samopoczucie.

BIBLIOGRAFIA

Baum, L., Lam, CW, Cheung, SK, Kwok, T., Lui, V., Tsoh, J., . . . Mok, V. (2008). Sześciomiesięczne randomizowane, kontrolowane placebo, podwójnie ślepe, pilotażowe badanie kliniczne kurkuminy u pacjentów z chorobą Alzheimera. Journal of Clinical Psychopharmacology, 28(1), 110-113. doi:10.1097/jcp.0b013e318160862c

Ehrlich, SD (2014). Kurkuma. Pobrane z  http://www.umm.edu/health/medical/altmed/herb/turmeric

Frawley, D. i Lad, V. (2001). Joga ziół. Twin Lakes, WI: Lotus Press.

Odważny, Lisa. (nd). Kurkuma: „Złota Bogini”. Kalifornijskie Kolegium Ajurwedy. Pobrane z http://www.ayurvedacollege.com/articles/students/turmeric

Gardner, Z. & McGuffin, M. (2013). Podręcznik bezpieczeństwa ziołowego Amerykańskiego Stowarzyszenia Produktów Ziołowych. Nowy Jork: CRC Press.

Kuptniratsaikul, V., Thanakhumtorn, S., Chinswangwatanakul, P., Wattanamongkonsil, L., Thamlikitkul, V. (2009). Skuteczność i bezpieczeństwo ekstraktów Curcuma domestica u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. The Journal of Alternative and Complementary Medicine, 15(8): 891-897. https://doi.org/10.1089/acm.2008.0186

Liu, K., Zhang, D., Chojnacki, J., Du, Y., Fu, H., Grant, S. i Zhang, S. (2013). Projektowanie i charakterystyka biologiczna hybrydowych związków kurkuminy i talidomidu dla szpiczaka mnogiego. Chemia organiczna i biomolekularna, 11(29), 4757. doi:10.1039/c3ob40595h

Chłopak, Vasant. (1984) Ajurweda. Twin Lakes, WI: Lotus Press.

McIntyre, A. (2005). Ziołowe leczenie dzieci: perspektywa zachodnia i ajurwedyjska. Edynburg: Elsevier Butterworth Heinemann

Mills, S. & Bone, K. (2005). Niezbędny przewodnik po ziołowym bezpieczeństwie. St. Louis, MO: Elsevier Churchill Livingstone.

Niamsa, N i Sittiwet C. (2009). Aktywność przeciwdrobnoustrojowa ekstraktu wodnego Curcuma longa. Journal of Pharmacology and Toxicology, 4: 173-17

Rasyid, A., Lelo, A. Wpływ kurkuminy i placebo na czynność ludzkiego pęcherzyka żółciowego: badanie ultrasonograficzne. (1999) Farmakologia i terapia pokarmowa, 13:245-249.

Shoba, G., Joy, D., Joseph, T., Majeed, M., Rajendran, R., Srinivas, P.S. (1998). Wpływ piperyny na farmakokinetykę kurkuminy u zwierząt i ochotników. Planta Medica, 64 (4): 353–6.

Tang, M., Larson-Meyer, DE i Liebman, M. (2008). Wpływ cynamonu i kurkumy na wydalanie szczawianu z moczem, lipidy w osoczu i glukozę w osoczu u zdrowych osób. American Journal of Clinical Nutrition, 87 (5): 1262-1267.

Thamlikitkul, V., Bunyapraphatsara, N., Dechatiwongse, T., Theerapong, S., Chantrakul, C., Thanaveerasuwan, T., . . . Gingsungneon, V. (1989). Randomizowane, podwójnie ślepe badanie Curcuma domestica Val. na niestrawność. Journal of Medical Association of Thailand, 72:613-620.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz