Kto jeszcze chce się dowiedzieć o hiszpańskim mchu?

Po pierwsze, hiszpański mech nie jest pochodzenia hiszpańskiego ani nie jest mchem! Mech hiszpański (Tillandsia usneoides) jest w rzeczywistości epifitem, „rośliną powietrzną”, która rośnie zwisając z gałęzi drzew, zbierając składniki odżywcze i wodę z powietrza. Chociaż pochodzi z Meksyku, Ameryki Środkowej i Południowej oraz z Karaibów, naturalizował się w wielu klimatach tropikalnych, od Argentyny po Polinezję (Kew Royal Botanic Garden, 2016).

Opis i rozmnażanie hiszpańskiego mchu

W nizinnej Georgii, gdzie mieszkam, mech hiszpański rośnie na żywych dębach i cyprysach i można go znaleźć wszędzie — od bagien po przedmieścia. Dlaczego mech hiszpański woli żywe dęby i cyprysy niż inne? Co ciekawe, liście tych drzew mają wyższy wskaźnik wypłukiwania minerałów, co zapewnia roślinie obfite zaopatrzenie w składniki odżywcze bez szkody dla samego drzewa (Schlesinger, 1977).

Jego specyficzna nazwa, usneoides, pozwala nam wiedzieć, że wygląda bardzo podobnie do Usnea — innej rośliny powszechnie używanej przez zielarzy — ale ma zupełnie inne cechy i zastosowania, o których za chwilę.

Mech hiszpański składa się ze smukłych łodyg, które łączą się ze sobą w strukturę przypominającą łańcuch, z naprzemiennymi, kręconymi, przypominającymi igły liśćmi. Nie ma korzeni, ale ma najmniejsze kwiaty i nasiona. Chociaż może rozmnażać się przez nasiona (jego strąki nasienne pękają zimą, wysyłając puszyste nasiona w powietrze), mech hiszpański zwykle rozprzestrzenia się, gdy fragmenty są zdmuchiwane przez wiatr i lądują na gałęziach innego drzewa. Ptaki wykorzystują go również jako materiał do gniazdowania (Florida Plant Encyclopedia, 2015).

Folklor hiszpańskiego mchu

Hiszpański mech faktycznie bardziej przypomina kręcone włosy niż mech. Prawdopodobnie ze względu na jego uderzający wygląd, istnieje wiele folkloru wokół hiszpańskiego mchu. Narrator Mike Miller opowiada o hiszpańskim odkrywcy, który zakochał się w rdzennej Amerykance, ale zabroniono mu się z nią ożenić. Kiedy odmówił wyparcia się swojej miłości i opuszczenia kraju, został przywiązany do drzewa, gdzie jego broda rosła i rosła, rozprzestrzeniając się z drzewa na drzewo nawet po jego śmierci.

W innej wersji legendy hiszpańska para została zamordowana w dniu ślubu. Zgodnie ze zwyczajem, włosy panny młodej były obcinane przed pogrzebem i zawieszane na żywym dębie, pod którym pochowano parę młodą. Z biegiem lat poszarzało i rozprzestrzeniło się z drzewa na drzewo jako symbol jej dozgonnej miłości do męża (Miller, b.d.).

Używa hiszpańskiego mchu

Nawet tutaj, na południu, w dzisiejszych czasach znacznie częściej można zobaczyć mech hiszpański używany w kompozycjach kwiatowych (ponieważ świetnie zatrzymuje wodę) i projektach rękodzielniczych niż w celach terapeutycznych. Co ciekawe, mech hiszpański jest również wykorzystywany przez naukowców jako biometr atmosferyczny, czyli barometr do pomiaru zanieczyszczenia powietrza i wody metalami ciężkimi oraz monitorowania wpływu jakości powietrza i wody. Pomyśl o tym jak o roślinnej wersji kanarka w kopalni węgla!

Historycznie hiszpański mech był używany przez plemię Houma z Luizjany w przypadkach gorączki i dreszczy (Native American Ethnobotany Database, b.d.). Było to również ważne lekarstwo wśród zniewolonych Afrykanów w Karolinie i Georgii, którzy używali tej rośliny do leczenia cukrzycy i astmy, przyjmowanej jako herbata lub wpychana do butów (Fett, 2000).

Jak to często bywa, współczesna nauka potwierdza wartość tej tradycyjnej mądrości — badania potwierdziły jej przydatność w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Po zaobserwowaniu tradycji stosowania przez mieszkańców południowej Luizjany w celu wspomagania cukrzycy, naukowcy z Purdue University przeprowadzili badanie na zwierzętach dotyczące poziomu glukozy we krwi, stwierdzając, że rzeczywiście skutecznie obniża poziom (Foster, 1996). Naukowcy odkryli również, że spośród kilku związków wyizolowanych z rośliny, w szczególności jeden – kwas 3-hydroksy-3-metyloglutarowy (HMG) – znacząco obniża poziom cukru we krwi u myszy laboratoryjnych, dochodząc do wniosku, że związek ten może być potencjalnie stosowany w leczeniu cukrzycy ( Witherup i in., 1995). Dziś HMG jest składnikiem wielu suplementów, które mają pomóc obniżyć poziom glukozy!

Chociaż nie ma toksyczności związanej z hiszpańskim mchem, może on być żywicielem wielu przerażających pełzaków (choć nie chiggerów, jak się powszechnie uważa), jak również nietoperzy i węży. Z tego powodu będziesz chciał mieć pewność, że Twój hiszpański mech jest bardzo czysty, jeśli planujesz go spożywać! Ponadto mech hiszpański dostępny na rynku w sklepach z artykułami rzemieślniczymi jest silnie traktowany chemicznie i zdecydowanie nie można go spożywać w celach terapeutycznych.

PRZYPISY

~ 152 ~ Fett, SM (2000). Lekarstwa robocze: leczenie, zdrowie i moc na południowych plantacjach niewolników. Chapel Hill, NC: University of North Carolina Press.

~ 152 ~ Encyklopedia roślin z Florydy. (2015). Tillandsia usneoides. Pobrano z http://floridata.com/Plants/Bromeliaceae/Tillandsia%20usneoides/571.

Kew Królewski ogród botaniczny. (2016). Tillandsia usneoides. Pobrane z http://powo.science.kew.org/taxon/urn:lsid:ipni.org:names:1169665-2.

Miller, M. (nd). Legenda hiszpańskiego mchu. Pobrane z http://www.greatstoryteller.com/greatstoryteller-blog/legend-of-spanish-moss.

~ 152 ~ Baza danych etnobotaniki rdzennych Amerykanów. (nd). Pobrane z http://naeb.brit.org/.

~ 152 ~ Schlesinger, WH i Marks, PL (1977). Cykl mineralny i nisza mchu hiszpańskiego Tillandsia usneoides L.”. American Journal of Botaniki, 64 (10), 1254-1262.

Witherup, KM, McLaughlin, JL, Judd, RL, Ziegler, MH, Medon, PJ i Keller, WJ (1995). Identyfikacja kwasu 3-hydroksy-3-metyloglutarowego (HMG) jako czynnika hipoglikemicznego mchu hiszpańskiego (Tillandsia usneoides). Journal of Natural Products, 58 (8), 1285–1290. ~ 153 ~

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US