Krwawnik pospolity: roślina, która uczyniła Achillesa niezwyciężonym

Wczoraj zebraliśmy pierwszy krwawnik w tym sezonie. Krwawnik pospolity to jedna z moich ulubionych roślin, a jego zastosowań jest mnóstwo. Stanowi przyjemną przyprawę kuchenną, skuteczny spray na owady, spowalnia krwawienie, obniża temperaturę i aktywuje układ odpornościowy, łagodzi ból gardła, wspomaga układ trawienny i wspomaga poród. Poza tym jest to piękna roślina o uroczych, zwykle białych kwiatach i pierzastych liściach.

Krwawnik pospolity zajmuje honorowe miejsce w mitologii greckiej jako roślina, w której wodach Tetyda kąpała Achillesa. Według greckiego mitu Krwawnik dał bohaterowi, Achillesowi, swoje ochronne moce, aby uczynić go niezwyciężonym wszędzie tam, gdzie ziołowa kąpiel przeniknęła jego skórę, a Achilles z kolei leczył rannych żołnierzy Krwawnikiem. Oficjalna nazwa botaniczna krwawnika pospolitego to Achillea millefolium, tysiąclistna roślina Achillesa.

Dowiedz się więcej o krwawniku pospolitym w naszych postach, Krwawnik pospolity jako naturalny lek na gorączkę i grypę, Medycyna górska: zastosowanie krwawnika pospolitego i arniki oraz Dodawanie krwawnika pospolitego do swojej Materia Medica.

Autor: Nina Katz – Zielarz 

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US