Korzyści z lawendy w domu rodzinnym

W naszym domu lawenda jest stałym przyjacielem, pomagając utrzymać nasz dom i jego mieszkańców w bezpiecznym, czystym, i wygodne. Lawenda, bogata w antybakteryjny olejek eteryczny, pomaga w naturalny sposób oczyścić i odświeżyć dom. Lawenda ma relaksujące, ale orzeźwiające działanie, więc wspaniale jest mieć ją w domu, aby powitać zmęczone dusze po długim dniu.

Lawenda do czyszczenia i odświeżania domu 

Ukochana przez ludzkość od wieków lawenda ma swoje korzenie w łacińskim słowie lavare, które oznacza „myć” (Keville, 1995). I rzeczywiście, antyseptyczne właściwości lawendy są dobrze wykorzystywane w domu. Użyj lawendy w dowolnym z tych domowych produktów do wiosennych porządków, aby wprowadzić właściwości lawendy do swojego domu, lub wypróbuj poniższy przepis.

Roztwór czyszczący z dodatkiem lawendy

Druk

Ten przepis to mój ulubiony uniwersalny spray. Używam go do czyszczenia twardych powierzchni, takich jak blaty, stoły, klamki, podłogi, łazienki, a nawet spryskuję nim kanapę po tym, jak ktoś spędził tam chory dzień.

Składniki

2 ½ do 3 filiżanek białego octu lub wody utlenionej
1 szklanka kwiatów lawendy
1 do 2 skórek z cytryny
20 kropli olejku lawendowego, opcjonalnie

Kierunki

 • Wybierz biały ocet lub wodę utlenioną jako bazę. Oba są dobre do dezynfekcji, bez użycia ostrych chemikaliów. Ocet ma oczywiście silny zapach, który niektórzy ludzie uważają za odrażający. Jeśli to ty, zamiast tego wybierz nadtlenek. Pamiętaj jednak, że nadtlenek wodoru może być nieco szorstki dla skóry, dlatego radzę używać rękawiczek podczas jego używania.
 • Umieść 1 szklankę kwiatów lawendy i skórki z cytryny w ćwierćlitrowym słoju.
 • Zalej lawendę octem lub nadtlenkiem.
 • Połóż pokrywkę na wierzchu i dobrze potrząśnij. Jeśli używasz metalowej pokrywki, umieść kawałek woskowanego papieru między pokrywką a ziołami do zaparzania, aby uniknąć korozji metalu.
 • Lawenda najprawdopodobniej wchłonie część octu/nadtlenku wodoru. Sprawdź więc za mniej więcej godzinę, czy nie trzeba dodać więcej płynu i uzupełnić, jeśli to konieczne.
 • Regularnie potrząsaj słoikiem.
 • Zaparzaj lawendę i cytrynę przez tydzień w wodzie utlenionej i do miesiąca w occie.
 • Następnie przecedź roztwór do czystego słoika i przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu.
 • Gdy jesteś gotowy do przygotowania środka czyszczącego, wymieszaj ½ szklanki nadtlenku wodoru z 2 ½ szklanki wody lub 1 szklankę octu z 2 szklankami wody.
 • Dodaj 20 kropli olejku eterycznego z lawendy, jeśli chcesz, i dobrze wstrząśnij słoikiem.

Saszetki wypełnione lawendą mogą delikatnie pachnieć ubraniami i pościelą w komodach i szafach, jednocześnie odstraszając robale. Wrzucenie jednej z tych prostych saszetek do suszarki to kolejny świetny sposób na zapach i odświeżenie ubrań. Miej pod ręką prosty lawendowy spray do aromaterapii (patrz poniżej), aby odświeżyć stęchłe lub śmierdzące powietrze lub pozbyć się zarazków unoszących się w powietrzu, gdy ktoś w domu jest chory.

Pierwsza pomoc 

Olejek lawendowy to jedna z moich ulubionych rzeczy w apteczce mojej rodziny. Jest niezwykle przydatny i łatwy w użyciu, co czyni go idealnym pomocnikiem w przypadku drobnych urazów lub chorób. Przeczytaj o bezpiecznym stosowaniu olejków eterycznych tutaj.

Właściwości przeciwbólowe i przeciwdrobnoustrojowe lawendy sprawiają, że jest to dobry wybór w przypadku problemów skórnych, takich jak oparzenia, skaleczenia, wysypki i ukąszenia owadów. Kilka kropli zmieszanych z olejkiem nośnikowym i dodanych do kąpieli może działać kojąco, gdy duża część skóry jest podrażniona wysypką, oparzeniami słonecznymi lub licznymi ukąszeniami owadów.

Wdychanie olejku eterycznego z lawendy może pomóc złagodzić bóle głowy, stres i wyczerpanie. Kilka kropli olejku eterycznego można dodać do olejku do masażu lub balsamu, aby pomóc rozluźnić napięte, obolałe mięśnie.

Wsparcie emocjonalne z lawendą

Uspokajająca lawenda to klasyczne zioło pomagające złagodzić stres, niepokój i depresję. Jego piękny zapach jednocześnie relaksuje i pobudza, dzięki czemu jest bardzo przydatny przy zmęczeniu. Jako „specyficzny dla problemów z ośrodkowym układem nerwowym”, zalety lawendy sprawiają, że jest ona użytecznym sprzymierzeńcem we wsparciu emocjonalnym (Keville, 1995).

Pomoc na bezsenność

Każdy od czasu do czasu doświadcza bezsenności. Może twoje dziecko zmaga się z nocnymi lękami. A może w życiu dzieje się coś niepokojącego. Lub może to być nawet choroba, która utrudnia zasypianie. Używanie lawendy przed snem może pomóc maluchom (i ich rodzicom) od razu zasnąć. Użyj poniższego sprayu przed snem, a nawet jako sprayu do poduszek.

Lawendowy spray do aromaterapii

Druk

Składniki

Olejek eteryczny z lawendy
Woda destylowana lub filtrowana
Butelka z rozpylaczem

Kierunki

 • Dodaj 5 do 6 kropli olejku eterycznego na każdą uncję wody do butelki ze spryskiwaczem.
 • Wstrząśnij przed każdym użyciem i ciesz się relaksującym zapachem lawendy w swoim pokoju.

Uroczy masaż lawendowy

Lawenda jest cudownie nasycona olejkiem (dowiedz się, jak zrobić swój własny tutaj) i może być używana do relaksującego masażu. Prosty masaż stóp przed snem wykonany przez mamę lub tatę to świetny sposób na zacieśnienie więzi między członkami rodziny. Masaż pomaga również poprawić przepływ limfy i odporność, dzięki czemu jest świetną praktyką w okresie przeziębień i grypy.

Kąpiel z lawendą

Innym sposobem na cieszenie się relaksującymi właściwościami lawendy w chwilach stresu jest zaproszenie lawendy do wanny!

Lawendowe sole do kąpieli

Druk

Składniki
~ 152 ~ 4 do 10 kropli olejku lawendowego, użyj mniej dla dzieci i więcej dla dorosłych, jeśli chcesz.
2 szklanki soli Epsom
1-2 łyżki oleju (oliwkowy, jojoba, z dzikiej róży, ze słodkich migdałów itp.)

Kierunki

 • Umieść sól w misce.
 • Wymieszaj olejki eteryczne z olejem nośnikowym i dodaj do soli.
 • Dobrze wymieszaj, aby rozbić grudki.
 • Dodaj do kąpieli i ciesz się!

Szczotkowanie włosów

Kiedy ktoś w mojej rodzinie denerwuje się czymś, co ma nadejść w ciągu dnia – sprawdzianem w szkole, dużą prezentacją w pracy lub występem tego wieczoru – wzywamy olejek lawendowy. Wystarczy nałożyć 1-2 krople olejku na szczotkę do włosów przed szczotkowaniem. Delikatnie perfumuje włosy i zapewnia poczucie spokoju.

Chcesz dowiedzieć się więcej o lawendzie i innych roślinach? Zapoznaj się z naszymi przystępnymi cenowo możliwościami nauki online dzięki naszemu kursowi wprowadzającemu i średniozaawansowanemu kursowi ziołowemu.

PRZYPISY

Keville, Kathi i Green, Mindy. (1995). Aromaterapia: kompletny przewodnik po sztuce uzdrawiania. Kalifornia: The Crossing Press.

Bezprawie, Julia. (1992). Encyklopedia olejków eterycznych. Wielka Brytania: Element Books Limited.

Zapisz

Zapisz

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US