Korzyści z balsamu pszczelego: Monarda fistulosa i M. didyma

Melisa pszczela to wspólna nazwa zarówno Monarda didyma, która ma czerwone kwiaty, jak i Monarda fistulosa, która może mieć lawendowe, różowe lub białe kwiaty. M. didyma i M. fistulosa to dwa najpopularniejsze gatunki spośród siedemnastu gatunków i ponad pięćdziesięciu odmian tej rośliny. Jeden lub więcej z nich można znaleźć prawie wszędzie w Ameryce Północnej (USDA).

Oprócz balsamu pszczelego, Monarda, bergamotka i herbata Oswego to tylko niektóre z popularnych nazw Monarda didyma. Każda nazwa ma bardzo dobry powód, dla którego została użyta: Balsam pszczeli, ponieważ pszczoły go uwielbiają; bergamotka ze względu na swój aromat, który przypomina pomarańczę bergamotową; Herbata Oswego, ponieważ rdzenni Amerykanie z regionu Oswego w stanie Nowy Jork używali jej do herbaty.

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​M. didyma i Monarda fistulosa mogą być używane zamiennie. Tutaj, w Wisconsin, Oneida używają M. fistulosa, więc to jest ten, którego użyłem. Ale wiem, że na wschodzie M. didyma jest używany do podobnych celów, prawdopodobnie dlatego, że jest go więcej.

Pszczeli Balsam

Roślina Monarda została nazwana na cześć hiszpańskiego lekarza i botanika, dr. Nicolasa Monardesa z Sewilli w Hiszpanii (ur. 1493 – 1588) (Bremness, 1994). Monardes napisał książkę Radosne wieści – Botanika Nowego Świata (Ameryka Północna). Starał się zachować rodzime nazwy nowych roślin podczas „zmiany ich nazwy”. Co ciekawe, biorąc pod uwagę ilość wiedzy, jaką zdobył o roślinach nowego świata, tak naprawdę nigdy nie odwiedził Ameryki Północnej, ale kazał swoim ludziom przywieźć je z powrotem do swoich ogrodów w Hiszpanii. Jego książka o roślinach północnoamerykańskich została przetłumaczona na język angielski w 1577 r. ~ 153 ~

Monarda należy do rodziny Lamiaceae (mięta) i jest byliną ze stref 4 – 9. Ma znak rozpoznawczy rodziny mięty – kwadratowe łodygi i przeciwległe liście. Lubi stanowiska słoneczne, ale będzie rosnąć w półcieniu. M. fistulosa może osiągnąć pięć stóp wysokości na równinach Ameryki Północnej, a M. didyma ma około trzech stóp wysokości. Jest zapylana przez pszczoły, więc warto ją hodować w swoich ogrodach, aby pomóc naszej chorej populacji pszczół. Jest to roślina, która będzie rosła na glebach ciężkich, gliniastych, dość dobrze znoszących wilgoć.

Kwiaty są interesujące – są rurkowate i zaczynają kwitnąć w lipcu i trwają do września. Zmiażdż jedną – naprawdę pachnie bergamotką, tą używaną w herbacie Earl Grey. (Esencjonalny olejek bergamotowy to roślina podobna do pomarańczy, a nie Monarda.)

Najlepiej rozmnaża się je przez podział korzeni na wiosnę. Sadzonki łodyg są trudne, ale możliwe do wykonania. Poczekaj, aż osiągną co najmniej cztery do pięciu cali, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Nasiona są łatwo dostępne i kiełkują od 10 do 40 dni. Każdy kwiat ma po cztery nasiona przypominające orzechy; stratyfikować nasiona przed sadzeniem. (Przez zimę trzymam je w lodówce i sadzę wiosną.) Będą się samosiewać, ale w przeciwieństwie do innych miętówek nie będą zbyt inwazyjne. (Jeśli kochasz określoną roślinę, czy naprawdę kiedykolwiek jest inwazyjna?) Moje doświadczenie pokazało, że te zasiane z nasion lub naturalnie samozapylone mają większe kwiaty niż sadzonki łodygowe.

Największym problemem Monardy jest mączniak prawdziwy, zwłaszcza w warunkach dużej wilgotności. Wiele jest teraz hybrydyzowanych, aby wyeliminować problem mączniaka prawdziwego, ale zastanawiam się, ile składników, na które liczymy, zostało usuniętych lub narażonych na szwank w procesie eliminowania pleśni. Po prostu akceptuję, że moje rośliny spleśnieją i planuję zbiory wokół tego faktu.

Wysusz je szybko poza słońcem, a ponieważ należą do rodziny miętowatych i ponownie wchłaniają wilgoć, po wyschnięciu umieść je w szczelnych szklanych pojemnikach. Pamiętaj, aby zbierać, kiedy tylko możesz, ponieważ trudno jest znaleźć suszoną melisę na sprzedaż.

wiedza

Jest to rodzima roślina północnoamerykańska i jako taka nie ma pisemnych wzmianek sięgających tysięcy lat.

Powszechnie uważa się, że po Boston Tea Party, kiedy angielska herbata została wyrzucona za burtę, Monarda była rośliną używaną do robienia herbaty, której pragnęli koloniści. (Później zwrócili się ku temu, co uważali za bardziej patriotyczne – kawie.)

W języku kwiatów Monarda symbolizuje współczucie i współczucie.

Kiedy nasiona zostały wysłane przez Atlantyk i wyhodowane, nadano im nazwy złotej melisy i indyjskiej pokrzywy.

PRZYNĘTA

Kwiaty, gdy są w pełni otwarte i młode liście przed kwitnieniem kwiatów są częściami do zbioru. Jeśli warunki w Twojej okolicy są idealne, spróbuj odciąć roślinę natychmiast po jej kwitnieniu, a czasami możesz uzyskać drugie kwitnienie.

Pracuję jako audytor dla Oneida Nation, który przybył do Wisconsin na początku XIX wieku. Monarda była powszechna w ich pierwotnej ojczyźnie w Nowym Jorku. Mondara fistulosa jest obecnie określana przez Onedia jako „nr 6” i jest dostępna bezpłatnie w moim lokalnym sklepie ze zdrową żywnością dla tych, którzy potrzebują jej do herbaty górnych dróg oddechowych. W tej chwili Monarda fistulosa jest w pełnym rozkwicie i wszyscy jesteśmy zajęci zbiorami.

Ze względu na wysoką zawartość tymolu, który jest silnym środkiem antyseptycznym (również w tymianku), Monarda była od dawna stosowana w postaci naparów na różne dolegliwości: przeziębienia, grypę, problemy z górnymi drogami oddechowymi, gazy, biegunka, nudności, gorączka i krztusiec oraz miejscowo na problemy skórne i rany.

Gotowane liście były historycznie zawijane w szmatkę na ból oczu, bóle głowy, skurcze mięśni, infekcje grzybicze i pod bandażami, aby spowolnić krwawienie. Liście żuto na polach bitew i używano do tego celu.

Stosowany jako płyn do płukania ust, silny napar wydaje się przynosić ulgę w bólu gardła, zębach i owrzodzeniach jamy ustnej.

Zrobiłem miód monarda, eliksiry i oksymele, z których wszystkie są pomocne i smaczne. Miód Monarda jest świetny nie tylko do herbatek, ale także na oparzenia i inne rany.

DOWIEDZ SIĘ JAK TUTAJ: https://theherbalacademy.com/herbal-honey-recipes-for-kids/

Liście są pomocne w parze, aby oczyścić zatoki i sprawić, że cały dom będzie ładnie pachniał! Można je również dodać do skarpetki lub woreczka muślinowego i wrzucić do kąpieli, aby uzyskać ten sam efekt, a dodatkowo, jeśli masz obolałe, zmęczone lub obolałe mięśnie. Zmęczone, obolałe stopy uwielbiają moczyć stopy, a to jest pomocne również na tej arenie.

Kulinarne

Podobnie jak inne mięty, Monarda daje o sobie znać także w kulinarnych aspektach ziołolecznictwa.

Jeśli lubisz polować, wypróbuj go w occie jabłkowym jako marynatę do dziczyzny.

Skrystalizowane kwiaty można zrobić wcześniej (i przechowywać w hermetycznych pojemnikach) i użyć jako dekoracji na ciastach. Cukier Monarda na bułeczkach i ciasteczkach nadaje im zupełnie nowy wymiar.

Korzystając z ulubionych przepisów – wypróbuj Monardę w galaretkach, sorbetach i syropach. Dodaje raczej pikantności niż miętowości.

Dodanie skórek pomarańczy do herbaty wzmocni smak bergamotki.

Są inne odmiany, których możesz użyć. Znam te dwie, które tu uprawiamy. Nienaukowo, wydaje mi się, że M. fistulosa ma więcej właściwości leczniczych, ale M. didyma smakuje lepiej. Lubię czerwone płatki w sałatkach za ostry smak i za wygląd! Czerwony kwiatek przypomina mi wybuchające miniaturowe fajerwerki! Jednak M. fistulosa rośnie wszędzie i zwykle używam go do większości celów.

Monarda/balsam pszczeli/bergamotka rośnie w większości miejsc w sezonie letnim, więc mam nadzieję, że uda ci się znaleźć i zebrać trochę do wykorzystania. Jeśli nie masz pewności, znajdź kogoś, kto może bez wątpienia zidentyfikować tę pożyteczną roślinę. Żerowanie nigdy nie jest czasem na „najlepsze zgadywanie”!

Jeśli nigdy nie grałeś z rodziną Monarda, mam nadzieję, że to będzie ten rok!

PRZYPISY

Bremness, Leslie. (1994). Kompletna księga ziół. Middlesex, Wielka Brytania: Dorling Kindersly.

USDA. (nd). Monarda fistulosa L. Pobrano 21 lipca 2015 z http://plants.usda.gov/core/profile?symbol=MOFI

Zapisz

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US