Kocimiętka: zioła, które kochamy na lato

Kocimiętka (Nepeta cataria) lub kocimiętka jest prawdopodobnie najlepiej znana jako środek pobudzający dla kotów, wywołujący euforię i rozbrykanie. Sam zapach jest nieodparty dla większości kotów — mój własny kotek natychmiast wpada do kuchni, gdy tylko otwieram słoik z kocimiętką. Aby nie podważać jej kociej wyższości, dzielę się z nią szczyptą, zanim dodaję ją do mojej filiżanki z herbatą, a potem patrzę, jak podskakuje. Co ciekawe, jego działanie u ludzi jest dokładnie odwrotne!

Kocimiętka o smaku cytrynowo-miętowym jest chłodzącym, delikatnym i relaksującym ziołowym środkiem uspokajającym, szczególnie dobrym dla dzieci, łagodzi nadpobudliwość, kolkę, gorączkę, zaparcia, bóle brzucha i bezsenność. Pomaga rozluźnić mięśnie gładkie jelit, działa przeciwkatarowo (rozpuszcza i zapobiega powstawaniu śluzu oraz zapobiega stanom zapalnym błony śluzowej).

Łatwa do uprawy w nasłonecznionym ogrodzie (jeśli jest zabezpieczona przed wolno żyjącymi kotami), kocimiętka to wieloletnia mięta, która daje znaczne plony w ciągu zaledwie jednego sezonu, a jej kwiaty przyciągają motyle i inne ważne owady zapylające. Zbierz liście i kwiaty, gdy tylko zaczną kwitnąć, dokładnie wysusz w cieniu i przechowuj z dala od światła i ciepła na nadchodzące sezony przeziębień i grypy.

Zdjęcie: Forest & Kim Starr, za pośrednictwem Wikipedii Commons

 

 

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US