Jak używać róży do wsparcia w żałobie

Wierzę, że świat został stworzony i zatwierdzony przez miłość, że trwa, łączy się i trwa dzięki miłości, i że o ile można ją odkupić, można ją odkupić tylko przez miłość. –Wendell Berry

Ostatnio dużo myślałem o wrzoścu — a dokładniej o róży. Widzę potrzebę działań Rosa spp. wielokrotnie w mojej praktyce klinicznej. Być może dlatego róża występuje tak obficie we wszystkich częściach świata. To ziołowy sprzymierzeniec dla ludzi — dalekosiężny, łagodny i głęboki. Ponadto możesz wykorzystać wszystkie części rośliny — płatki, pąki, biodra, liście i korzeń.

Róża to pospolita roślina, którą często łączymy, wspominamy lub lubimy, zwłaszcza dzięki jej aromatom. Zatrzymaj się na chwilę i wyczaruj zapach róży wiosną lub wczesnym latem. Róża jest nie tylko dalekosiężna – dotyka wielu ludzi i miejsc – ale także smutek jest dalekosiężny i stanowi prawdziwą część naszego człowieczeństwa. Nie możemy uniknąć straty i żalu, ale w tym poście chciałbym skupić się na róży jako prostym zielu i na tym, jak można ją wykorzystać do wsparcia żałoby.

Rose ma wiele zastosowań w przypadku problemów związanych ze zdrowiem, które pojawiają się w stanach żalu. W tym poście przedstawię wgląd w to, w jaki sposób róża może ukoić ludzkiego ducha podczas żałoby, a także zawrę kilka prostych przepisów na jej zastosowanie.

Róża dla wsparcia w żałobie

Pozwolenie na tworzenie granic i puszczanie ich

Podczas głębokiego żalu uważam za przydatne powtarzanie mantry: „Nie to złe słowo”. Słowo „nie” często może być właściwym lekarstwem, którego potrzebujemy, aby się utrzymać. Nie jest okazją do wysłuchania twoich potrzeb, uszanowania tego, jak się czujesz i poczucia siły w czasie, który może wydawać się wymykający się spod kontroli.

Chociaż smutek może sprawić, że będziemy chcieli być sami, nie uczestniczyć w spotkaniach towarzyskich lub otwierać naszych domów dla innych, dobrze jest zaufać swojemu „nie” i stworzyć granicę (Devine, 2017). Podczas żałoby może być konieczne przypomnienie, że mamy pozwolenie na delikatne otwarcie się na nasz smutek i świat, kiedy jesteśmy gotowi. Możemy również dać sobie pozwolenie na stworzenie wspierającej granicy, gdy przechodzimy przez najdelikatniejsze czasy. Rose jest przykładem rozkwitających granic i może zaoferować nam delikatne wsparcie w rozeznaniu tego, co lub kto chcemy mieć blisko siebie w najbardziej wrażliwych chwilach.

W większości przypadków nasze zmysły rozkoszują się i otwierają w pobliżu róży; jednak szanowanie cierni jest ważną częścią tworzenia granic, które działają dla ciebie. Ciernie nie mają odgradzać cię od świata zewnętrznego, ale wyrażają złożoność, piękno i ciemność, które towarzyszą smutkowi. Ciernie przypominają o szacunku. Rose nie jest nachalna, a nikt, kto jest w żałobie, nie powinien być popychany ani zmuszany do odczuwania czegokolwiek innego niż dokładnie to, co czuje (co może zmieniać się z chwili na chwilę). Róż może delikatnie przypominać o pięknie, zaangażowaniu zmysłów, przepływie i rytmie, zwłaszcza w momentach, które wydają się chaotyczne, niejasne, mgliste i zagmatwane. Pozwala ci być tym, kim jesteś podczas żałoby, cały czas trzymając cię za rękę, gdy doświadczasz i uwalniasz emocje. Aby się smucić, musisz się zrelaksować, rozluźnić uścisk i puścić. Róża delikatnie wspiera ten proces. Rose jest prawdziwym towarzyszem w chwilach pogrążenia się w żałobie. Pomaga nam pozwolić, by smutek był obecny, zmienić perspektywę i dostrzec bogactwo w najbardziej ludzkich, najciemniejszych częściach nas samych.

Róża i emocjonalne serce

Jako rozweselający serce, róża jest substancją, która może wzbudzić witalność w duchowym sercu. To może wtedy skierować ducha ku radości. Ta zażyłość z radością może być wielką pociechą w chwilach bólu, smutku, gniewu, frustracji i depresji. Róża ma subtelną zdolność odżywiania, a będąc w pobliżu róży, możesz poczuć aktywację hormonu oksytocyny, tak jakbyś otrzymywała ciepły uścisk od matczynej obecności (Wiles, 2018).

Duchowe serce, w którym róża może wspierać w chwilach smutku, jest korzeniem zewnętrznej i wewnętrznej świadomości. Duchowe serce wspiera granice podczas bólu i żalu dzięki swoim działaniom chroniącym serce i przynosi nam uczucia miłości, życzliwości, współczucia i połączenia (z sobą i otaczającym nas światem). Duchowe serce, z pomocą róży, może wnieść mądrość z intuicji i poczucia uczuć bez forsowania tradycyjnej logiki czy intelektu. Może również wpływać na integralność osobistą i pomagać w rozróżnieniu jasnych odpowiedzi „tak” i „nie” (Bergner, 2012). Rose nie polega na odbieraniu smutku, ale na szanowaniu go jako części siebie, pielęgnowaniu go i oferowaniu mu pewnej miękkości.

Róża to roślina, która rośnie obficie i często w pobliżu wody. Róża jest elastycznym, poruszającym się, uwalniającym i delikatnym (ale potężnym) ziołem do usuwania zmagazynowanej energii, z której uwolnienia moglibyśmy skorzystać. Możesz zauważyć, że róża pomaga usunąć zablokowane emocje. Może to prowadzić do uwolnienia, które może wyglądać jak łzy, śpiew, taniec, bieganie, a nawet delikatne rozciąganie. Zauważ, na co róża otwiera miejsce w twoim życiu. Ponownie, róża nie jest po to, aby cię do czegokolwiek zmuszać, ale po to, aby pomóc ci autentycznie przejść przez smutek.

W chwilach intensywnej żałoby, niepokój, złość i inne gorące emocje mogą wyjść na powierzchnię. Możesz czuć się nieswojo lub zablokowany, jak gdyby twoje emocje były w stagnacji i nie miały dokąd płynąć. Róża, jako chłodzący środek nerwowy, może być źródłem komfortu, ponieważ przynosi właściwości relaksujące nerwy, miłość własną i promowanie odpoczynku.

Uważam, że przyjmowanie 1-3 kropli nalewki różanej jest głębokim wsparciem dla ostrej żałoby. W nadejściu żalu róża może uhonorować i wesprzeć proces uwalniania emocji. To nie usunie twojego bólu, ale pozwoli płynnej wodzie, ukojeniu serca i delikatności róży przenieść twoje emocje na zewnątrz. Nalewka z róży może poruszyć emocje, jeśli odczuwasz zablokowanie, niepokój lub uczucie nerwowości. Róża to zioło, które należy nosić w kieszeni, torbie lub przy sobie przez cały dzień. Róża jest ruchomą. Wspaniale jest poruszać zablokowane emocje – wspierać proces przebywania z nimi i patrzenia na nie w tej chwili. Rose zaprasza cię do zauważenia, jak się czujesz, powitania tej emocji, a następnie uwolnienia jej. Nie popycha cię do pracy z trudnymi emocjami, ale oferuje wsparcie, jeśli i kiedy możesz być gotowy.

W naszym społeczeństwie często istnieje tabu, że gniew jest zły i że powinniśmy wpychać go głęboko w siebie. Emocje, które nie miały okazji się uwolnić, mogą stać się stagnacyjne i często ujawniają się jako gniew. Trudno mi przepisać jakikolwiek układ binarny, który utrzymuje nasze emocje w sprzeczności. Wystarczy spojrzeć na słowo emocja — taka płynność jest w nim osadzona. Żyjemy również w strukturze, która nie w pełni rozumie lub nie ma języka dla osób pogrążonych w żałobie. Rose pozwala smutkowi wzbogacić nasze doświadczenie w świecie, w którym możemy czcić i odczuwać piękno w ciemnych miejscach i doświadczeniach (Altman, 2018).

Inne właściwości wspomagające smutek róży

Róża jest również przeciwzapalna, wrażliwa, aromatyczna i słodka. Róża jest wszechstronna, bezpieczna i może być stosowana zarówno miejscowo, jak i wewnętrznie. Odmładzające rany właściwości róży można odczuć fizycznie i emocjonalnie. Zastosowanie podniecenia na obolałą część ciała (smutek często dokucza nam również fizycznie) może przynieść ulgę, wsparcie i chwilę prawdziwej miłości własnej. Wlewanie róży do kąpieli stóp to także wspaniały sposób na złagodzenie upału i goniących się myśli z głowy. Picie herbaty różanej pobudza zmysły, a jej właściwości uspokajające mogą pomóc w uzyskaniu chwili ukojenia i relaksu.

Często, w stanie żałoby, nasze ciało może być zaskakująco obolałe. Możemy odczuwać ból tak, jakbyśmy mieli grypę, a nawet możemy przejąć ból od osoby, którą straciliśmy. Skierowanie uwagi i ciepła na swoje ciało lub określony obszar ciała może być odżywcze. Napar z róży to świetny sposób na złagodzenie bólu. Napary mogą przybierać formę podżegania, kąpieli, kąpieli stóp, mycia twarzy i herbat. Podczas żałoby często nasze oczy stają się czerwone, zaognione i podrażnione. Róża może być używana jako prosty płyn do przemywania oczu w celu zwalczania stanów zapalnych i zaczerwienień.

Smutek może również sprawić, że poczujemy się poza naszym ciałem. Dotykaj płatków róż, powąchaj je, posmakuj – pozwól swoim zmysłom wesprzeć powrót do ciała. Róża działa chłodząco, wysuszająco, lekko ściągająco, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, ściągająco i przeciwdepresyjnie (Easley & Horne, 2016). Wydaje się, że to świetna kombinacja działań wspierających żałobę, gdy się pojawia, ponieważ żałoba naprawdę jest doznaniem chwilowym i może sprawić, że będziemy wyczerpani i zamgloni w ciągu dnia. Smutek może sprawić, że poczujemy się niespokojni, zirytowani, bezsenni i ogólnie pobudzeni. Jako delikatny środek uspokajający, róża może wspierać nasz przeciążony układ nerwowy i pozwolić na ochłodzenie, uspokojenie, aby złagodzić szorstkość, którą możemy odczuwać podczas żałoby.

Nasz przewód pokarmowy jest powiązany z naszymi emocjami i obrazem stresu. Podczas żałoby możesz odczuwać biegunkę i zmęczenie związane ze stresem lub lękiem, spowodowane nieoptymalnym trawieniem pokarmu. Jako środek ściągający, róża może wspierać sposób, w jaki twoje emocje prezentują się w przewodzie pokarmowym. Może przynieść działanie chłodzące, przeciwzapalne i ściągające na przegrzany, podrażniony i wybredny system. Wraz z różą, jeśli prezentujesz się w ten sposób, zrób wszystko, co w twojej mocy, aby pozostać nawodnionym.

Róża jest bogata w składniki odżywcze, zawiera przeciwutleniacze, flawonoidy i witaminę C. Ważne jest, aby przyjmować jak najwięcej składników odżywczych w czasie żałoby, aby czuć się tak silnym i zdrowym, jak to tylko możliwe. Smutek jest często związany z płucami. Róża może skierować swoje chłodzące i przeciwzapalne działanie na nasz układ oddechowy, podrażnioną błonę śluzową oraz swobodny ucisk w gardle i górnych drogach oddechowych. W ten sposób róża może pomóc w otwarciu komunikacji wokół smutku, złagodzeniu emocjonalnego serca i uszanowaniu autentycznego procesu utraty.

Poniżej znajduje się kilka preparatów z ziół różanych, które mogą być użyte do wsparcia żałoby. Niestety róże są roślinami mocno opryskanymi; aby uzyskać największe wsparcie od swojego ziołowego sprzymierzeńca, zalecamy poszukiwanie róż uprawianych metodami ekologicznymi.

Prosty wielofunkcyjny napar z róży

Prosty napar różany

Składniki

Płatki róż
Filtrowana woda

Kierunki

  Dodaj dwie czubate łyżki płatków róży do litrowego słoika, zalej płatki gorącą wodą, przykryj i odstaw na 20 minut do godziny.

  Pij ciepłą herbatę podczas kąpieli w ciepłej kąpieli.

Różany płyn do płukania oczu

Składniki

Płatki róż
Filtrowana woda

Kierunki

  Dodaj jedną łyżkę płatków róży do półlitrowego słoika, zalej płatki gorącą wodą i pozostaw, aż woda osiągnie temperaturę zbliżoną do temperatury ciała.

  Dobrze odcedź przez niewybielony filtr do kawy i przepłucz zaczerwienione, zaczerwienione oczy.

Różany miód

Ciesz się tym różanym miodem w porannej kawie, herbacie lub jako smaczną łyżkę wsparcia serca/uwagi przez cały dzień. Zobacz film o tym, jak zrobić ten przepis w naszym poście, Jak zrobić i użyć różanego miodu.

Składniki

Płatki róż
Surowy miód

Kierunki

  Napełnij mały słoik płatkami róż. Płatki polać miejscowym, surowym miodem, całkowicie je pokrywając.

  Odstaw na sześć tygodni. Możesz zostawić płatki róży w miodzie lub przecedzić je, jeśli chcesz.

Gdzie można znaleźć różę w porze roku, kiedy nie kwitnie? Róże zwykle kwitną wiosną i wczesnym latem, jednak z ich wsparcia możemy korzystać przez cały rok. Mountain Rose Herbs, Pacific Botanicals i lokalna apteka to świetne miejsca, w których można złożyć zamówienie i zaopatrzyć swoją ziołową szafkę w miesiącach zimowych.

Wreszcie

Dla tych z was, którzy przeżywają głęboki smutek, jestem z wami. Szanuję twój proces i chcę powiedzieć, że jest mi przykro z powodu twojej straty. Moje serce i mam nadzieję, Rose, są z tobą. Nie mogę zabrać twojego smutku artykułem o wspomagających właściwościach róży. Mam nadzieję, że podczas żałoby poczujesz wsparcie subtelnych działań tej rośliny. Mam nadzieję, że róża może pobudzić twoje zmysły w chwilach, gdy czujesz się odrętwiały. Mam nadzieję, że róża może cię obudzić w chwilach walki lub ucieczki. Mam nadzieję, że róża pozwoli ci wziąć głęboki oddech brzuchem, aktywując twój przywspółczulny układ nerwowy i ukoi postrzępione krawędzie – nawet jeśli tylko na chwilę.

PRZYPISY

Altman, R. (2018). Lek różany. Pobrano z https://mailchi.mp/kingsroadapothecary/rose-medicine?e=48ae1122d8

Bergner, P. (2012). Zioła dla duchowego serca. Zielarstwo medyczne: czasopismo dla lekarza klinicznego, 16 (4) 2-6.

Devine, M. (2017). To w porządku, że nie jesteś w porządku. Boulder, Kolorado: brzmi prawdziwie Publishing.

Easley, T. & Horne, S. (2016). Nowoczesna apteka ziołowa: przewodnik po medycynie. Berkeley, Kalifornia: Północnoatlantyckie Książki.

Wiles, B. (2018). Rośliny lecznicze stanów górskich. Portland, OR: Timber Press.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US