Jak rozpoznać i radzić sobie z zaburzeniami równowagi hormonalnej

Rozpoznawanie i zarządzanie zaburzeniami hormonalnymi zaczyna się od zrozumienia hormonów i ich wpływu na nasz organizm. Hormony (takie jak kortyzol, estrogen i melatonina) są przekaźnikami chemicznymi wytwarzanymi przez nasz układ hormonalny. Po wyprodukowaniu hormonów układ hormonalny wysyła je bezpośrednio do naszego układu krwionośnego do gruczołów (takich jak nadnercza, przysadka mózgowa i tarczyca), które znajdują się w całym ciele. Wyobraź sobie pocztę sortującą pocztę wszystkich, a następnie wysyłającą ją do właściwej skrzynki pocztowej — jest to podobne do tego, co robi układ hormonalny.

Niestety, nasze układy hormonalne nie zawsze działają idealnie. Kompleksowy przegląd badań populacyjnych oszacował, że zaburzenia endokrynologiczne dotykają co najmniej 5% dorosłych w Stanach Zjednoczonych (Golden i in., 2009). Przyjrzyjmy się, dlaczego tak może być.

Oznaki braku równowagi hormonalnej

Rozważając, czy ktoś ma nierównowagę hormonalną, należy zwrócić uwagę na kilka objawów, które mogą wskazywać na nierównowagę. Należą do nich:

1) Niewyjaśniony lub nagły przyrost lub utrata masy ciała
2) Zmiany wzorców snu
3) Przerzedzenie lub nadmierny wzrost włosów
4) Uderzenia gorąca i/lub nocne poty
5) Suchość pochwy, krwawienia pozamiesiączkowe i obfite, nieregularne lub bolesne miesiączki.

Porównanie tych objawów z naturalnie występującymi zmianami hormonalnymi wynikającymi z cykli życiowych, takich jak dojrzewanie, ciąża, karmienie piersią, okres okołomenopauzalny, menopauza i andropauza, jest ważne w wykrywaniu potencjalnych zaburzeń endokrynologicznych. Zrozumienie, co jest normalne, jest pierwszym krokiem do określenia, co można zobaczyć poza normalnym zakresem.

Możliwe przyczyny braku równowagi hormonalnej

Choroba

Istnieje kilka wiodących chorób, które mogą powodować zaburzenia równowagi hormonalnej, z których najpowszechniejsze to cukrzyca, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, hipoglikemia, zespół policystycznych jajników (PCOS), zaburzenia endokrynologiczne, zespół Cushinga lub choroba Addisona.

Styl życia 

Procedury związane ze stylem życia mogą przyczyniać się do braku równowagi. Wybory żywieniowe, spożycie składników odżywczych, przewlekły lub ekstremalny stres oraz przyrost masy ciała to wszystko, co może również odgrywać rolę w zaburzeniach równowagi hormonalnej. Hormonalna nierównowaga może wystąpić, jeśli ktoś pali świecę z obu stron, spożywa dietę zawierającą nadmiernie przetworzoną żywność, używa zbyt wielu używek, doświadcza chronicznych zaparć lub niedostatecznego snu (Bakunina, 2019).

Niektóre leki, włączając hormonalną terapię zastępczą, antykoncepcję, sterydy anaboliczne, chemioterapię i radioterapię są również zaangażowane w zaostrzanie nierównowagi hormonalnej.

Wreszcie, narażenie na chemikalia środowiskowe, jak również pestycydy i herbicydy jest również związane z powodowaniem nierównowagi hormonalnej (Diamanti-Kandarakis i in., 2009).

Stres

Stres, coś, co wydaje się obecnie powszechne, może zakłócić naturalną równowagę hormonalną naszego organizmu, powodując problemy, takie jak otyłość, bezsenność, niski poziom energii lub zmniejszony popęd seksualny. Kiedy hormony stresu są często uwalniane – lub pozostają w krwioobiegu przez dłuższy czas – mogą przyczyniać się do braku równowagi hormonalnej.

Rola stresu i jego wpływ na zaburzenia endokrynologiczne została uznana w ostatnich badaniach. Przewlekły stres może prowadzić do zmian poziomu hormonów, które są związane z chorobą Gravesa-Basedowa, kryzysem tarczycowym i otyłością (Ranabir i Reetu, 2011).

Kortyzol, estrogen i melatonina to kilka wyróżniających się przykładów hormonów wpływających na nasz poziom stresu. Stres wpływa w szczególności na kortyzol, podczas gdy estrogen i melatonina wpływają odpowiednio na nasze narządy rozrodcze i cykle snu.

Po więcej,

To bardzo złożony problem. Aby uzyskać więcej informacji na temat zaburzeń równowagi hormonalnej, rozważ subskrypcję The Herbarium, strony członkowskiej Herbal Academy, która zawiera dwa szczególnie istotne intensywne:

Naturalne podejście do zarządzania PCOS: znalezienie równowagi
Ustawa o równoważeniu estrogenów: nadmiar estrogenu

Zielnik zawiera również wiele pomocnych, szczegółowych artykułów, w tym:

Hormony i cykl menstruacyjny: podejście holistyczne
Odzyskanie cyklu: Ziołowe wsparcie objawów napięcia przedmiesiączkowego i bolesnych okresów

Ziołowe, styl życia i podejście żywieniowe do zaburzenia równowagi hormonalnej

Podczas gdy szybki tryb życia, zwiększone oczekiwania i obowiązki związane z godzeniem życia rodzinnego i zawodowego mają wyniszczający wpływ na organizm, są pewne kroki, które możemy podjąć. Zioła wraz z poprawą diety i stylu życia mogą pomóc poprawić równowagę hormonalną.

Skupienie się na żywności bogatej w składniki odżywcze, zmiana stylu życia i dodanie ziół może pomóc wytyczyć drogę do długoterminowego zdrowia. Wykazano, że redukcja stresu poprzez medytację, ćwiczenia i inne praktyki pomaga normalizować poziom kortyzolu (Spritzler, 2017). Odpowiedni sen w nocy pomaga zrównoważyć hormony, w tym kortyzol i insulinę (Spritzler, 2017). Spożywanie odpowiedniej ilości białka i zdrowych tłuszczów, przy jednoczesnym unikaniu nadmiernego spożycia rafinowanego cukru i węglowodanów, odgrywa ważną rolę w równowadze hormonalnej (Spritzler, 2017).

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z opisanych powyżej objawów, zasięgnięcie porady lekarza jest ważnym pierwszym krokiem w procesie badań przesiewowych. W przypadku zaburzeń równowagi hormonalnej, które mogą stanowić wyzwanie, pomocna może być współpraca z klinicznym zielarzem w celu uporządkowania objawów i zbadania strategii leczenia.

Istnieje wiele ziół, które mogą być skuteczne w leczeniu zaburzeń równowagi hormonalnej, ale przed rozpoczęciem ważne jest zbadanie potencjalnych interakcji ziół z lekami. Przyjmując zioło po raz pierwszy, zaleca się zacząć od połowy zalecanej dawki lub kilka dni w celu określenia wrażliwości, a następnie zwiększyć do pełnej dawki. Interakcje ziół z lekami można znaleźć w następujących dwóch książkach: Podręcznik botaniczny American Products Association oraz Herbal Contraindications & Drug Interactions Medicine. Dodatkowe informacje można znaleźć w następujących witrynach internetowych:

Zioła w skrócie: Narodowe Centrum Zdrowia Komplementarnego i Integracyjnego
Wyszukiwanie ziół: Memorial Sloan Kettering Cancer Center

Korzeń pluskwicy czarnej (Actaea racemosa) 

Cohosh czarny (Actaea racemosa) pochodzi ze wschodniej Ameryki Północnej i jest powszechnie używany do wspomagania szeregu problemów ginekologicznych i zaburzeń równowagi. Niemiecka Komisja E używa go szczególnie w przypadku objawów napięcia przedmiesiączkowego, bolesnego miesiączkowania i stanów menopauzalnych (Geller & Studee, 2005). W Stanach Zjednoczonych jest szeroko stosowany w leczeniu objawów menopauzy, w tym uderzeń gorąca, nocnych potów, suchości pochwy, kołatania serca, zaburzeń snu i drażliwości (Office of Dietary Supplements – Black Cohosh, 2020). Cohosh czarny, w połączeniu z chasteberry i dong quai, wydaje się działać synergistycznie w leczeniu objawów menopauzy (Tierra, 1998). Kobiety w ciąży nie powinny przyjmować czarnego pluskwicy, chyba że pod nadzorem swoich pracowników służby zdrowia (Gardner i McGuffin, 2013). Ponieważ pluskwica czarna znajduje się na liście zagrożeń United Plant Savers, ważne jest, aby szukać uprawnego źródła.

Dawkowanie: Nalewka, 2-4 ml, (1:5, 60%), 3x/dzień; Herbata, 0,5-1 łyżeczki suszonego korzenia gotowanego w 1 szklance wody przez 10-15 minut, 3x dziennie (Hoffmann, 2003).

Jagoda czystego drzewa (Vitex agnus-castus)

Ciasta jagoda drzewa (Vitex agnus-castus) od dawna jest ulubionym ziołem wspomagającym produkcję hormonów i równowagę. Dioscorides, grecki lekarz, farmakolog, botanik i autor De Materia Medica, encyklopedii o ziołolecznictwie, sklasyfikował czystą jagodę jako rozgrzewający środek ściągający stosowany w leczeniu menstruacji (Bango, 2019). The Medical Formulary of Al-Samarqandi, współczesne tłumaczenie tekstów arabskich z około 1200 rne, pokazuje, że użycie Vitex agnus-castus było znane Persom i różne zastosowania były przeprowadzane przez „złoty wiek” nauk arabskich (Hobbs , 1996). Dziś jest stosowany jako normalizator hormonów rozrodczych (Hoffmann, 2003). Wielu zielarzy używa czystej jagody na objawy napięcia przedmiesiączkowego, w tym trądzik, ból, brak miesiączki, bolesne miesiączkowanie, zmniejszanie mięśniaków, ustalanie regularnych cykli menstruacyjnych i łagodzenie uderzeń gorąca. W podwójnie ślepym badaniu kontrolowanym placebo stwierdzono, że jagoda czystego drzewa jest bezpieczna, dobrze tolerowana i skuteczna w umiarkowanym lub ciężkim zespole napięcia przedmiesiączkowego (He i in., 2009).

Należy zwrócić uwagę na kilka środków ostrożności, które mają zastosowanie nawet u całkowicie zdrowych osób. W przypadku ciąży należy odstawić Jagodę Wstydliwą. Chociaż w wielu przypadkach stosuje się go w celu wspomagania płodności, najlepiej odstawić go przed 6 tygodniem ciąży lub gdy tylko dowie się lub podejrzewa, że ​​może być w ciąży. Dodatkowo jagoda czystego drzewa może kolidować z hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi. Badania ultrasonograficzne pokazują, że owulacja może wystąpić, gdy jagody czystego drzewa zostaną połączone ze zwykłymi doustnymi środkami antykoncepcyjnymi (Trickey, 2003).

Dawkowanie: Nalewka, 2,5 ml (1:5, 60%), 3x/dzień; Herbata, 1 łyżeczka zaparzana w 1 szklance wody przez 15 minut, 3x dziennie. (Hoffmann, 2003).

Dong quai (Angelica sinensis) korzeń

Korzeń Dong quai (Angelica sinensis) był używany w medycynie chińskiej (CM) do ożywienia i odżywienia krwi, wskazując na jego zastosowanie w anemii, kołataniu serca, zapaleniu stawów i reumatyzmie (Tierra, 2003). Dong quai nawilża jelita i może być pomocny w przypadku chronicznych zaparć (Tierra, 2003). W ziołolecznictwie zachodnim stosowana jest przede wszystkim jako zioło tonizujące w celu przywrócenia równowagi w kwestiach ginekologicznych (Tierra, 2003).

Herbalist Rosemary Gladstar (1993) mówi o jej zastosowaniu jako długoterminowego zioła wspomagającego i odżywiającego narządy rozrodcze wraz z przejściem do menopauzy. Według znanych zielarzy Thomasa Easleya i Stevena Horne’a, dong quai było tradycyjnie używane do odbudowy krwi z powodu comiesięcznej miesiączki oraz do łagodzenia bólu i przekrwienia miednicy często związanego z miesiączką (Easley i Horne, 2016).

Dawkowanie: Nalewka, 2-4 ml (1:5, 70%), 3x/dzień; Herbata, 4,5-9 g suszonego korzenia wywaru w 2 szklankach wody przez 20 minut, spożywać 2-4 uncji 3x dziennie (Easley & Horne, 2016).

Koniczyna czerwona (Trifolium pratense) kwiat i liść

Koniczyna czerwona (Trifolium pratense), znana jako alternatywa, ma zdolność poprawiania lub „zmieniania” zdolności naszego organizmu do funkcjonowania. Alternatywy zwiększają naszą asymilację składników odżywczych i usuwanie odpadów w określonych układach organizmu, w tym w płucach, wątrobie, okrężnicy, nerkach i skórze (Tierra, 2003). Koniczyna czerwona zawiera formononetynę, fitoestrogen o słabej aktywności estrogenowej, znany z zmniejszania uderzeń gorąca i wzmacniania kości (Tierra, 2003). Koniczyna czerwona zawiera wysokie poziomy fitosteroli, lepiej znanych jako budulec hormonów, które blokują receptory estrogenowe – potencjalnie hamując w ten sposób zaburzenia równowagi zależne od estrogenu. W randomizowanym badaniu opartym na placebo suplementacja izoflawonami z czerwonej koniczyny była skuteczna w zmniejszaniu częstotliwości i intensywności naczynioruchowej u kobiet po menopauzie (Lipovac i in., 2012).

Dawkowanie: Nalewka, 2-4 ml, (1:5, 40%), 3x/dzień; Herbata, 1-3 łyżeczki na 1 szklankę (8 fl oz) wody, parzonej przez 10-15 minut (im dłużej parzysz, tym więcej minerałów zostaje wyekstrahowanych), 3x dziennie (Hoffmann, 2003).

Jagody Goji (Lycium chinense)

Jagody Goji (Lycium chinense) są głównie używane na Zachodzie jako żywność, jednak w CM jagody goji są używane do budowy krwi. Niedobór krwi wiąże się z przedwczesnym siwieniem włosów, nocnymi potami, zmniejszoną ostrością wzroku, suchością i przewlekłymi chorobami płuc. Jagody zawierają obfite polisacharydy, flawonoidy, aminokwasy, minerały i witaminy. Zioła odżywiające krew, takie jak goji, dostarczają łatwo przyswajalnych minerałów, stymulując w ten sposób proliferację nowych krwinek. Goji był również historycznie stosowany w CM na zawroty głowy, suchy kaszel, zawroty głowy, suchość oczu, niewyraźne widzenie i problemy z menopauzą (Tierra, 2003).

Dawkowanie: Herbata, 9-18 g wywaru w 2 filiżankach (16 uncji) wody przez 20 minut, spożywać 2-4 uncje 3x dziennie (Tierra, 2003).

Korzeń Shatavari (Asparagus racemosus)

Shatavari (Asparagus racemosus), dobrze znane zioło ajurwedyjskie, jest uważane za rasayanę. Zioła Rasayana promują zdrowie, siłę i długowieczność. Korzeń Shatavari jest tradycyjnie gotowany w mleku, aby zwiększyć jego strawność i właściwości tonizujące. Ma znaczną aktywność fitoestrogenną iz tego powodu ma szereg efektów na układ rozrodczy (Alok et al., 2013).

Ajurwedyjski zielarz Sebastian Pole (2013) wskazuje na jego zastosowanie we wspomaganiu płodności, rozwoju płodu, objawach menopauzy, zagrażającej aborcji lub poronieniach mnogich, niewystarczającej laktacji, niskiej liczbie plemników i niskim libido. Jest również tradycyjnie używany do regulacji cyklu miesiączkowego i uspokojenia nerwów. W licznych badaniach na zwierzętach wykazano, że główny steroid w shatavari, shatavarin, moduluje poziomy i przepływ hormonów, ze specyficznym powinowactwem do tkanki piersi, gonad i układu moczowo-płciowego (Thomsen, b.d.; Pandey i in., 2005). Badania kliniczne na ludziach koncentrowały się na składowej prolaktynie jako galaktagogu, bez dostępnych badań na ludziach dotyczących shatavaryny.

Dawkowanie: Nalewka, 3-15 ml (1:3, 25%), 2-3x/dzień; Napój, 3-30 g korzenia lub proszku wywaru w mleku lub ghee (Pole, 2013).

Korzeń Ashwagandhy (Withania somnifera)

Ashwagandha (Withania somnifera) jest tradycyjnie postrzegana w Ajurwedzie jako zioło wzmacniające wigor u mężczyzn; jednak znany jest również jako adaptogen chroniący organizm przed stresem. Adaptogeny mają wiele mechanizmów działania w naszym ciele, w tym wzmacnianie osi podwzgórze-przysadka (HPA). W przedłużających się przypadkach stresu, HPA reaguje poprzez uwolnienie podwyższonego poziomu hormonów stresu, w tym kortyzolu, co skutkuje ostateczną niezdolnością naszych nadnerczy do reagowania (McBurney, b.d.).

Wykazano, że Ashwagandha obniża poziom kortyzolu u osób narażonych na chroniczny stres, przywraca zdrowe funkcje nadnerczy i normalizuje współczulny układ nerwowy (Pole, 2013).

Wykazano, że Ashwagandha obniża poziom kortyzolu u osób narażonych na chroniczny stres, przywraca zdrowe funkcje nadnerczy i normalizuje współczulny układ nerwowy (Pole, 2013). W randomizowanym badaniu kontrolnym dotyczącym opieki naturopatycznej w porównaniu z interwencją psychoterapeutyczną z użyciem ashwagandha, wniosek z badania wskazał na różnice między zdrowiem psychicznym, koncentracją, zmęczeniem, funkcjonowaniem społecznym, witalnością i ogólną jakością życia w oparciu o wyniki ankiety z grupą leczoną naturopatycznie wykazującą większe korzyści kliniczne (Cooley i in., 2009). W badaniu uczestnicy zostali prześwietleni i podzieleni na dwie grupy. Grupa naturopatyczna otrzymała poradę dietetyczną, techniki głębokiego oddychania, standardową multiwitaminę i ashwagandha (300 mg dwa razy dziennie, standaryzowane na 1,5% witanolidów, przygotowanych z korzenia). Uczestnicy psychoterapii otrzymywali cotygodniową psychoterapię, techniki relaksacyjne, coaching dotyczący zdrowej diety i placebo. Chociaż różnice i wyniki interwencji nie są jednoznaczne, wskazuje to na potrzebę dalszych badań klinicznych na ludziach.

Ashwagandha jest często łączona z innymi środkami nerwowymi w leczeniu snu i bezsenności.

Dawkowanie: Nalewka 6-15 ml, (1:3, 45%) dziennie; Napój, 3-9 g dziennie rozwarstwiony w 1 szklance mleka przez 15 minut (Tierra, 2003).

Nasiona pokrzywy (Urtica dioica)

 

Nasiona pokrzywy (Urtica dioica) wspomagają pracę nadnerczy oraz poprawiają pracę tarczycy w niedoczynności tarczycy. Nasiona są bogate w minerały, takie jak żelazo, wapń, magnez i krzem, a także zawierają kwasy tłuszczowe i witaminę E. To bogate odżywianie i jego zdolność do wspierania funkcji nadnerczy dobrze nadają się do rewitalizacji energii i wspierania okresów ostrego stresu.

Nasiona pokrzywy są pomocne w równoważeniu hormonów reprodukcyjnych i łagodzeniu objawów napięcia przedmiesiączkowego. Efekty „dobrego samopoczucia” nasion pokrzywy włączają neuroprzekaźniki acetylocholinę i serotoninę. Serotonina reguluje nastrój, apetyt i sen, podczas gdy acetylocholina stymuluje autonomiczny układ nerwowy w celu poprawy nastroju, koncentracji uwagi i percepcji zmysłowej (Wilde, b.d.)

Dawkowanie: 1-2 łyżki nasion dziennie (Kress, 2004). (Zobacz przepis na krakersy z nasion pokrzywy i jarmużu poniżej!)

Herbata wspomagająca działanie hormonów

Ta głęboko tonizująca i smaczna herbata może być używana regularnie w celu zwalczania podstawowych objawów braku równowagi hormonalnej. Wydajność: 2 porcje.

Składniki
1 łyżeczka korzenia shatavari (Asparagus racemosus).
1/2 łyżeczki korzenia białej piwonii (Paeonia lactiflora).
1/2 łyżeczki korzenia ashwagandhy (Withania somnifera).
1 łyżka jagód goji (Lycium barbarum).
1 łyżeczka liścia tulsi (Ocimum tenuiflorum).
2 łyżeczki kwiatów i/lub liści koniczyny czerwonej (Trifolium pratense)

Kierunki

  Połącz shatavari, białą piwonię, ashwagandhę i jagody goji w rondlu.

  Dodać 2 szklanki wody, doprowadzić do wrzenia, przykryć i gotować na małym ogniu przez 15 minut.

  Zdjąć z ognia, dodać kwiaty tulsi i czerwonej koniczyny, przykryć, zaparzać przez 5-10 minut.

  Odcedź, dosłodź do smaku (w razie potrzeby) i podziel herbatę na dwie porcje.

  Pij jedną filiżankę rano i jedną wieczorem.

Herbata uwalniająca stres

Damiana jest cenionym środkiem zwiotczającym, dlatego ta herbata jest szczególnie przydatna dla każdego, kto doświadcza zaburzeń hormonalnych spowodowanych stresem. Damiana jest również środkiem pobudzającym trawienie i poprawiającym nastrój. Ta herbata łączy nerwy, adaptogeny i zioła odżywiające krew, aby pomóc w relaksacji.

Składniki
~ 152 ~ 1 część liścia i łodygi damiany (Turnera diffusa).
1 część nadziemnych części lucerny (Medicago sativa).
1 część kwiatu i/lub liścia koniczyny czerwonej (Trifolium pratense).
1 część nasion pokrzywy (Urtica dioica).
1/2 części nadziemnych części jarmułki (Scutellaria lateriflora).
1/2 części owoców dzikiej róży (Rosa spp.)

Kierunki

  Połącz wszystkie zioła w szklanym słoju 

  Wstrząsnąć, aż dobrze się połączy.

  Aby zaparzyć, zaparzaj 2 łyżeczki herbaty w 1 szklance gorącej wody pod przykryciem przez 20 minut. Odcedź i ciesz się!

Krakersy z nasionami pokrzywy i jarmużem

Jedzenie i odżywianie to podstawa dobrego zdrowia. Ten przepis jest pełen wartości odżywczych, łącząc nasiona i zioła w krakersie, który można wykorzystać jako bazę do maseł orzechowych, hummusu lub sera do smarowania.

Składniki
~ 152 ~ 2 szklanki liści jarmużu, pozbawionych łodyg
½ szklanki nasion pokrzywy (Urtica dioica).
½ szklanki pestek dyni, kiełkujących*
½ szklanki nasion słonecznika, kiełkujących*
2 łyżki nasion chia (zmielonych)
¾ szklanki naparu z dzikiej róży (Rosa spp.) (2 łyżki dzikiej róży zaparzone w gorącej wodzie przez 30 minut, a następnie przecedzone)
2 łyżki cukru kokosowego
1 łyżeczka soli morskiej
2 łyżki drożdży piwnych

Kierunki

  Rozgrzej piekarnik do 350 stopni Fahrenheita ~ 253 ~
  Wyłóż blachę do pieczenia pergaminem.

  Dodaj napar z dzikiej róży i jarmuż do blendera i mieszaj, aż będzie prawie gładki.

  Przenieś mieszankę jarmużu i róży z blendera do dużej miski. Wymieszaj wszystkie pozostałe składniki, dobrze mieszając.

  Pozostaw mieszaninę na 30-60 minut, aby smaki się połączyły.

  Mieszanka powinna być wystarczająco twarda, aby można było ją rozwałkować wałkiem do ciasta, jeśli nie, dodaj jeszcze kilka szczypt zmielonych nasion chia i odstaw na 15 minut.

  Umieść mieszaninę na wyłożonej pergaminem blasze do pieczenia, przykrywając drugim dużym kawałkiem papieru do pieczenia.

  Użyj wałka do ciasta, aby rozwałkować mieszankę, aż uzyska grubość 1/8-1/16 cala. Usuń górny papier pergaminowy.

  Używając noża do pizzy lub ostrego noża, pokrój na kwadraty o wymiarach 2 na 2 cale.

  Wstaw do piekarnika i piecz przez 15-20 minut.

  Wyjmij i odwróć kwadraty. Piecz przez dodatkowe 10 minut lub do momentu, aż krawędzie zaczną się rumienić i stwardnieją.

  Zdjąć z ognia, całkowicie ostudzić.

  Przechowywać w hermetycznym pojemniku.

*Nigdy wcześniej nie wykiełkowałeś własnych nasion? Sprawdź ten post, aby uzyskać instrukcje krok po kroku.

Na zakończenie,

Zarządzanie zaburzeniami równowagi hormonalnej wymaga przyjęcia holistycznego podejścia do stylu życia, diety i stosowania ziół. Wdrożenie technik redukcji stresu, takich jak medytacja, ćwiczenia i dobry sen, pomaga zrównoważyć poziom kortyzolu i insuliny. Spożywanie wystarczającej ilości białka i zdrowych tłuszczów przy jednoczesnym unikaniu nadmiernego spożycia rafinowanego cukru i węglowodanów odgrywa zasadniczą rolę w równoważeniu hormonów. Wreszcie, zwróć się do naszych roślinnych sojuszników, aby zaoferowali dodatkowe wsparcie, gdy poruszamy się i wzmacniamy nasze długoterminowe wyniki zdrowotne.

PRZYPISY

Alok, S., Jain, SK, Verma, A., Kumar, M., Mahor, A. i Sabharwal, M. (2013). Profil roślinny, fitochemia i farmakologia Asparagus racemosus (Shatavari): przegląd. Asian Pacific Journal of Tropical Disease, 3 (3), 242–251. https://doi.org/10.1016/S2222-1808(13)60049-3

Bakunina, T. (2019). Dlaczego brak równowagi hormonalnej wpływa na twoje ciało bardziej niż myślisz. Pobrane z https://diagnost.com/blog/hormonal-imbalance/

Bango, K. (2019). Chasteberry, Vitex dla naturalnej ulgi w PMS. Pobrane z https://herbs.motherearthliving.com/chasteberry-vitex-for-natural-pms-relief/

Cheng, J., Zhou, ZW, Sheng, HP, He, LJ, Fan, XW, He, ZX, …, Zhou, SF (2014). Oparta na dowodach aktualizacja działań farmakologicznych i możliwych celów molekularnych polisacharydów Lycium barbarum. Projektowanie, opracowywanie i terapia leków, 9, 33–78. https://doi.org/10.2147/DDDT.S72892

Cooley, K., Szczurko, O., Perri, D., Mills, EJ, Bernhardt, B., Zhou, Q., & Seely, D. (2009). Naturopatyczna opieka nad lękiem: randomizowana, kontrolowana próba ISRCTN78958974. Plos jeden, 4(8), e6628. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0006628

Cocco, P. (2002) Naukowa elektroniczna biblioteka online. Recenzja Revisao. Źródło:

https://www.scielosp.org/pdf/csp/2002.v18n2/379-402/en

Diamanti-Kandarakis, E., Bourguignon, J., Giudice, L., Hauser, R., Prins, G., Soto, A., Zoeller, T. i Gore, A. (2009). Substancje chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną: oświadczenie naukowe społeczeństwa endokrynologicznego. Endokrynologiczne recenzje, 30(4), , 293-342. https://doi.org/10.1210/er.2009-0002

Dongre, S., Langade, D. i Bhattacharyya, S. (2015). Skuteczność i bezpieczeństwo ekstraktu z korzenia ashwagandha (Withania somnifera) w poprawie funkcji seksualnych u kobiet: badanie pilotażowe. BioMed Research International, 2015, 284154. https://doi.org/10.1155/2015/284154

Easley, T. i Horne, S. (2016). Nowoczesna apteka zielarska. Berkeley, Kalifornia: North Atlantic Books.

Gardner Z. i McGuffin M. (2013). Podręcznik bezpieczeństwa botanicznego American Herbal Products Association (wyd. 2). Boca Raton, Floryda: CRC Press.

~ 152 ~ Geller, SE i Studee, L. (2005). Suplementy botaniczne i dietetyczne na objawy menopauzy: co działa, a co nie. Journal of Women’s Health, 14 (7), 634–649. https://doi.org/10.1089/jwh.2005.14.634

Gladstar, R. (1993). Ziołowe leczenie dla kobiet: proste domowe sposoby dla kobiet w każdym wieku. Nowy Jork, NY: Fireside.

Golden, SH, Robinson, KA, Saldanha, I., Anton, B., & Ladenson, PW (2009). Przegląd kliniczny: Częstość występowania i częstość występowania zaburzeń endokrynologicznych i metabolicznych w Stanach Zjednoczonych: kompleksowy przegląd. The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, 94 (6), 1853–1878. https://doi.org/10.1210/jc.2008-2291

Haines, C., Lam, P., Chung, T., Cheng, K., & Lueng, P. (2008). Randomizowane, podwójnie ślepe, kontrolowane placebo badanie wpływu preparatu chińskiego leku ziołowego (Dang Gui Buxue Tang) na objawy menopauzy u chińskich kobiet z Hongkongu. Przekwitanie, 11(3), 244-251. https://doi.org/10.1080/13697130802073029

He, Z., Chen, R., Zhou, Y., Geng, L., Zhang, Z., Chen, S., … Lin, S. (2009). Leczenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego za pomocą Vitex agnus castus: prospektywne, randomizowane, wieloośrodkowe badanie kontrolowane placebo w Chinach. Matury, 63 (1), 99–103. http://doi.org/10.1016/j.maturitas.2009.01.006

Hobbs, C. (1996). Vitex: Zioło dla kobiet. Santa Cruz, Kalifornia: Botanica Press.

Hoffmann, D. (2003). Zielarstwo lecznicze. Rochester, VT; Healing Arts Press.

Kress, H. (2004). Nasiona pokrzywy. Pobrane z https://www.henriettes-herb.com/blog/nettle-seed.html

Leproult, R. i Cauter, E. (2010). Rola snu i utraty snu w uwalnianiu hormonów i metabolizmie. Rozwój endokrynologiczny, 17, 11-21. http://doi.org/10.1159/000262524

Lipovac, M., Chedraui, P., Gruenhut, C., Gocan, A., Kurz, C., Neuber, B., & Imhof, M. (2012). Wpływ suplementacji izoflawonów koniczyny czerwonej na objawy naczynioruchowe i menopauzalne u kobiet po menopauzie. Gynecol Endokrynologia 28(3), 203-207.

~ 152 ~ McBurney, J. (nd). Naturalne podejście do snu, stresu i bezsenności. Pobrane z http://projects.hsl.wisc.edu/SERVICE/modules/9/M9_CT_A_Natural_Approach_to_Sleep.pdf

Mnif, W., Hassine, AI, Bouaziz, A., Bartegi, A., Thomas, O., & Roig, B. (2011). Wpływ pestycydów zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego: przegląd. International Journal of Environmental Research and Public Health, 8 (6), 2265–2303. https://doi.org/10.3390/ijerph8062265

Narodowe Instytuty Zdrowia, Biuro Suplementów Diety. (2020). Czarny Cohosh. Pobrane z https://ods.od.nih.gov/factsheets/BlackCohosh-HealthProfessional/

Polak, S. (2013). Medycyna ajurwedyjska, zasady tradycyjnej praktyki. Londyn, Wielka Brytania: Pojedynczy Smok.

Rafieian-Kopaei, M. i Movahedi, M. (2017). Przegląd systematyczny zaburzeń napięcia przedmiesiączkowego, pomiesiączkowego i niepłodności u Vitex agnus castus. Lekarz elektroniczny, 9 (1), 3685–3689. https://doi.org/10.19082/3685

Ranabir, S. i Reetu, K. (2011). Stres i hormony. Indian Journal of Endocrinology and Metabolism, 15 (1), 18–22. https://doi.org/10.4103/2230-8210.77573

Romm, A. (2009). Medycyna botaniczna dla zdrowia kobiet. Londyn, Wielka Brytania: Churchill Livingston.

Spritzler, F. (2017). 12 naturalnych sposobów na zrównoważenie hormonów. Pobrane z https://www.healthline.com/nutrition/balance-hormones

Tierra, L. (2003). Uzdrowienie ziołami życia. Nowy Jork, NY: Crossing Press.

Tierra, M. (1998). Sposób na zioła. Nowy Jork, NY: Pocket Press.

Trickey, R. (2003). Kobiety, hormony i cykl menstruacyjny: rozwiązania ziołowe i medyczne od okresu dojrzewania do menopauzy. Crows Nest, Australia: Allen & Unwin.

~ 152 ~ Wilde, M. (nd). Zaskakujące supermoce nasion pokrzywy. Pobrane z https://napiers.net/nettle-seed-uses.html

Yıldızhan, K., Demirtaş, Ö., Uyar, Ahmet, H., Zübeyir, Ç., Tahir, K., Ömer F., & Yener, Z. (2020). Ochronne działanie ekstraktu z nasion Urtica dioica L. na uszkodzenie tkanki wątroby i zdolność antyoksydacyjną u napromieniowanych szczurów. Brazylijski Dziennik Nauk Farmaceutycznych, 56, e18354. https://dx.doi.org/10.1590/s2175-97902019000318354

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US