Jak bezpiecznie stosować niskodawkowe rośliny botaniczne, takie jak lobelia

Rośliny są złożone i mają głęboki wpływ na organizm ludzki. Paracelsus powiedział: „Co nie jest trucizną? Wszystko jest trucizną i nic nie jest bez trucizny. Tylko dawka decyduje o tym, że dana rzecz nie jest trucizną” (Grandjean, 2016). Dla zielarza wiedza o tym, jak stosować niskie dawki roślin bez wyrządzania szkód, jest sprawą najwyższej wagi.

W tym artykule omówię, czym są niskie dawki roślin oraz jak ich używać. W szczególności przyjrzymy się lobelii (Lobelia inflata) i nauczymy się właściwych sposobów używania tego zioła, jego preparatów i danych historycznych dotyczących jego bezpieczeństwa.

Jak stosować niskodawkowe środki botaniczne

Zioła o niskich dawkach to zioła w materia medica, które dają świetne efekty przy mniejszym spożyciu. Często dzieje się tak z powodu poszczególnych składników w roślinie, które mają pewne niekorzystne skutki, jeśli są stosowane w wyższych dawkach. Nie jest to powód, aby unikać stosowania ziół w małych dawkach, jednak ważne jest, aby wiedzieć, jak ich używać w bezpieczny sposób.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podczas zbioru, przechowywania i etykietowania

Podczas pracy z roślinami botanicznymi w niskich dawkach ważne jest, aby doskonalić swoje umiejętności identyfikacji roślin. Ze względów bezpieczeństwa należy uważać, aby nie błędnie zidentyfikować ani nie mieszać zbiorów o niskiej dawce z innymi roślinami. Gdy jesteś pewien, że jesteś z rośliną, z którą chcesz pracować, używaj rękawiczek podczas zbierania i przetwarzania zioła. Wiele roślin może być potężnych nawet przez skórę, zwłaszcza jeśli występuje otwarte nacięcie.

W przypadku zakupu suszonych postaci niskodawkowych roślin botanicznych ważne jest, aby znaleźć renomowanych i godnych zaufania dostawców, którzy oferują produkty wysokiej jakości. Niektóre świetne opcje to Mountain Rose Herbs, Pacific Botanicals i Starwest Botanicals.

Podczas przetwarzania materiału roślinnego dobrze jest mieć zestaw narzędzi specyficznych dla roślin o niskiej dawce. Po zakończeniu obróbki materiału roślinnego pamiętaj o dokładnym umyciu rąk i narzędzi przed użyciem ich z inną rośliną (Brounstein, 1996).

Etykietowanie jest bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa podczas pracy z roślinami o niskich dawkach. Zalecam umieszczanie dużej czerwonej kropki na butelkach i pojemnikach z małymi dawkami ziół. Należy również napisać wielkimi literami: NISKA DAWKA. Dobrym pomysłem jest przechowywanie tych ziół we własnej szafce, z dala od innych zapasów ziół, zachowując szczególną ostrożność, aby trzymać je z dala od dzieci i zwierząt domowych.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podczas dozowania

Większość niskich dawek ziół jest używana z wielką intencją. Istnieją jednak przypadki, w których niskie dawki roślin botanicznych nie są dobrze dopasowane. Upewnij się, że musisz użyć niskiej dawki botanicznej i dobrze uzasadnij swój wybór. Ze względu na silne i szybkie działanie stosowanie niskich dawek roślin jest przeciwwskazane w czasie ciąży i laktacji.

Jeśli chodzi o dawkowanie niskich dawek roślin, stosuje się dozowanie kropelkowe. Dozowanie kroplowe to praktyka polegająca na odmierzaniu dawki w kroplach, a nie w mililitrach; w przypadku ziół o małej dawce często stosuje się 1-3 krople ekstraktu ziołowego, takiego jak nalewka. Jest taka stara moneta: „dawka czyni truciznę”. Hormeza to inny sposób myślenia o dawkowaniu w niskich dawkach. Hormeza występuje wtedy, gdy niska dawka jest korzystna, podczas gdy wyższa dawka jest hamująca (Nagel, 2016). Jest to termin szeroko stosowany w dziedzinie toksykologii, gdzie stymulacja niskimi dawkami ma pozytywny wpływ na komórkę lub organizm dzięki „reakcji na stres adaptacyjny” (Mattson, 2008).

Niskie dawki ziół również bardzo dobrze działają w formułach. Pracując z formułą, będziesz chciał się upewnić, że wiesz, ile twojego zioła o niskiej dawce będzie w całej formule, jak również w każdej dawce. Na przykład czuję, że lobelia (Lobelia inflata) bardzo dobrze sprawdza się w preparatach dla alergików, gdy oddychanie staje się trudne. Przyjmując 1 ml (lub 30 kropli) preparatu dla alergików trzy razy dziennie, będziesz chciał się upewnić, że nie przekraczasz 3 kropli lobelii w każdej dawce, co oznacza, że ​​całkowita dzienna dawka lobelii nie przekroczy 9 ​​kropli.

Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o bezpieczne dawkowanie niskich dawek roślin, jest siła ekstrakcji etanolem. W przypadku pracy ze świeżymi kwiatami i nasionami zalecana jest nalewka 1:2 w 95% alkoholu. W przypadku pracy z suszonym materiałem roślinnym sugerowany jest 1:5 w 65% alkoholu (Easley & Horne, 2016). Jeśli używasz nalewki 1:5, ekstraktu z octu lub innej nalewki o dużej proporcji (takiej jak 1:10), możesz nieznacznie zwiększyć dawkę kropli (zwykle 1 dodatkowa kropla na każdą dawkę). Bez względu na to, nadal utrzymywałbym niską dawkę początkową, zaczynając od około 3-5 kropli na dawkę i stopniowo zwiększając.

Podręczniki ziołowe Michaela Moore’a, które można znaleźć na jego stronie internetowej, są dobrym miejscem do szukania instrukcji dotyczących dawkowania wielu roślin o niskich dawkach. Chociaż dobrym pomysłem jest przestrzeganie wskazówek dotyczących dawkowania dostarczonych przez doświadczonych zielarzy, pamiętaj, że rozpoczęcie od niskiej dawki i powolne zwiększanie dawki to dobry plan działania.

Korzystanie z Lobelii: powszechny i ​​wspomagający botaniczny środek o niskiej dawce

Lobelia, członek rodziny Campanulaceae, to świetne zioło o niskiej dawce, które warto mieć w swojej apteczce lub apteczce. Jest powszechnie znany jako lobelia, ale występuje również pod nazwami tytoniu indyjskiego, chwastu wymiotującego i korzenia astmy. Lobelia to rozgrzewające, suche i cierpkie zioło. Działa relaksująco, dyfuzyjnie i silnie pobudza witalnie. Klinicznie jest silnym środkiem przeciwskurczowym, stymulującym oddychanie, wykrztuśnym, napotnym, moczopędnym i wymiotnym (Holmes, 2007).

Lobelia może być stosowana zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Wewnętrznie może łagodzić skurcze górnych dróg oddechowych, a także skurcze w przewodzie pokarmowym. Lobelia otwiera klatkę piersiową, aby złagodzić świszczący oddech i kaszel. Poprzez swoje działanie wykrztuśne może pomóc w przypadku obecności flegmy. Podczas rzucania palenia lobelia może być doskonałym dodatkiem do nalewki lub ziołowej mieszanki do palenia ze względu na swoje właściwości wykrztuśne i zdolność głębokiego relaksu.

Lobelia wspiera wrodzoną witalność organizmu i rozluźnia napięcie, łagodzi ból i skurcze oraz moduluje stany zapalne. Działa wspomagająco na układ nerwowy podczas napięcia i pobudzenia tkanki mięśniowo-szkieletowej (Cook, 1869). W ostrych urazach, miejscowo i wewnętrznie, lobelia może wspierać ból i skurcz. Jeśli stosujesz nalewkę miejscowo, pamiętaj, że możesz odczuwać mdłości przy wyższej dawce, gdy zastosujesz ją blisko kręgosłupa.

Ostrzeżenia, przeciwwskazania i możliwe negatywne skutki stosowania Lobelii

Lobelia jest ziołem klasy bezpieczeństwa 2b i nie powinna być stosowana w czasie ciąży lub laktacji. W interakcjach z lekami jest ziołem klasy A. Oznacza to, że nie oczekuje się żadnych interakcji klinicznych (Gardner i McGuffin, 2013). Jednak nigdy nie zalecam sugerowania lobelii lub zioła o niskiej dawce bez uprzedniego spróbowania tego samemu.

Chociaż pozytywne cechy lobelii są wysoko cenione, jest to zioło, które szybko wymaga szacunku. Lobelia stosowana nieprawidłowo lub w zbyt dużej dawce może mieć silne działanie wymiotne (Skenderi, 2003). Moore twierdzi, że dopóki nie wystąpią żadne objawy nudności, nie będziesz mieć problemów z tym ziołem. Moja sugestia jest taka, aby zacząć od jednej kropli lobelii, a następnie ocenić efekty. Większość moich klientów zauważy efekty po 1-3 kroplach, z których niektóre mogą obejmować mniej uciążliwe oddychanie, rozluźnienie mięśni i delikatne odkrztuszanie.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) uważa lobelię za roślinę trującą, szczególnie ze względu na zawarty w niej alkaloid piperydynowy zwany lobeliną. Jednak nie ma doniesień, w których zioło to powodowało konwulsje, śpiączkę lub śmierć (Easley & Horne, 2016). Lobelina jest stymulantem układu oddechowego i działa na receptory nikotynowe, działając jako przeciwskurczowy lek rozszerzający oskrzela w astmie i zapaleniu oskrzeli (Ganora, 2009). Lobelia może wywoływać objawy o ciężkim charakterze, w tym nudności, wymioty i głęboki relaks. Lobelia ma naturalny mechanizm bezpieczeństwa, zawarty w niej alkaloid izolobina, który wywołuje reakcję wymiotną, jeśli jest przyjmowany w dużych dawkach (Holmes, 2006). Działania wspomagające są częściej obserwowane przy mniejszych częstych dawkach zamiast dużych nieregularnych dawek. Ze względu na synergię składników zawartych w całej roślinie, a nie stosowanych osobno, trudno jest ocenić toksyczność rośliny na podstawie obecności składnika toksycznego (Bone & Mills, 2005).

Formy Lobelii

Lobelia może być stosowana w postaci wywaru, nalewki, naparu, octu, płukanki do gardła, dymu, okładów rysunkowych, okładów i maści.

Zazwyczaj używa się nadziemnych części lobelii. Można jednak użyć również nasion. Należy zachować ostrożność podczas używania nasion, ponieważ są one dwa razy silniejsze niż zioło i trzeba będzie zmniejszyć dawkę (Cook, 1869) o 50%.

Wskazówki dotyczące dawkowania dla Lobelii

Jest jeszcze jedna interesująca rzecz, która może się wydarzyć z lobelią. Jeśli istnieje prawdziwa potrzeba, źródło bólu lub tkanka w potrzebie, czasami osoba może zwiększyć dawkę, nie zauważając żadnych nudności ani właściwości wymiotnych. Każdy klient jest wyjątkowy i dawkowanie lobelii jest zależne od konkretnej osoby. Ponownie, zacznij od niskiego poziomu i idź powoli, ale pamiętaj, że jeśli ktoś odczuwa ostry ból lub ma ostry atak astmy, może być uzasadniona większa dawka. Jeśli ostry dyskomfort nie został opanowany początkową dawką lobelii, zwiększ dawkę o jedną kroplę przy kolejnej dawce. Kontynuuj zwiększanie dawki o jedną kroplę, aż poczujesz ulgę. W przypadku fizycznego skurczu dobrym pomysłem byłoby nałożenie nalewki z lobelii bezpośrednio na obszar.

Bastyr lubił używać 30 kropli lobelii skomponowanych z 10 kroplami cayenne na ostrą astmę. Podkreślił również, aby nie stosować tej dawki więcej niż dwa razy (Mitchell, 2003) w ciągu jednego dnia. Zalecam również, aby nigdy nie oferować lobelii lub zioła o niskiej dawce, bez uprzedniego spróbowania go samemu.

Lobelia była tradycyjnie łączona z cayenne (Capsicum annuum) przez zielarza Samuela Thompsona. Oba zioła są niezbędnymi stymulantami i szybko działają, gdy są połączone razem. Lobelia, silnie rozkurczająca i przeciwskurczowa, oraz cayenne, silnie pobudzająca krążenie, wspomagają szybkie działanie odprężające organizm.

Lobelia Przepisy do wypróbowania

Napięcie jest powszechnym zjawiskiem w naszej kulturze, a wraz z napięciem często mogą wystąpić kontuzje, bolesność mięśni, skurcze i ogólna niezdolność do odprężenia się. Lobelia, mając powinowactwo do płuc, może pozwolić ci wziąć głębszy oddech, rozluźnić mięśnie i umysł oraz przyspieszyć w chwilach głębokiej potrzeby. Receptury te są proste i głębokie w swoim działaniu i mogą wspierać bardziej zrelaksowany stan.

Relaksująca kąpiel Lobelia

To cudowny rytuał samopielęgnacji po długim dniu siedzenia lub jazdy. Uważam również, że w chwilach napięcia, bólu mięśni i bólu może to być mile widziany rytuał przed snem. Możesz czuć się bardzo zrelaksowany i prawie galaretowaty, więc bądź ostrożny wychodząc z wanny.

Składniki
~ 152 ~ 2 czubate łyżki pokrojonych i przesianych nadziemnych części lobeli
1 litr wody

Kierunki

  Lobelię w litrowym słoju zalewamy gorącą wodą.

  Strome lobelia przez 30-60 minut.

  Wlej przecedzoną herbatę do wanny.

Lobelia Liniment lub Podżeganie

Uważam ten przepis za pomocny przy specyficznym bólu, napięciu, zapaleniu i skurczu. Napięcia szyi i pleców są bardzo powszechne, a mazidło lub podniebienie lobelii może być bardzo kojące dla mięśni spastycznych.

Składniki
~ 152 ~ 2 czubate łyżki pokrojonych i przesianych nadziemnych części lobeli
1 litr wody, spirytusu lub octu jabłkowego

Kierunki

  Moczyć w alkoholu, occie lub wodzie przez 30-60 minut.

  Odcedź zioło z menstruacji.

  Stosować na obolałe mięśnie jako podżeganie lub maść na obolałe mięśnie.

PRZYPISY

Bone, K. i Mills, S. (2005). Niezbędny przewodnik po ziołowym bezpieczeństwie. Londyn: Churchill Livingstone.

Brounstein, H. (1996). Bezpieczeństwo i dawkowanie roślin botanicznych. Pobrane z https://www.americanherbalistsguild.com/sites/default/files/brounstein_drop_dosage.pdf

Kucharz, W. (1869). Ambulatorium fizjomedyczne: traktat o lecznictwie, materia medica i farmacji zgodnie z zasadami medycyny fizjologicznej. Cincinnati, OH: WM H. Cook.

Easley, T. i Horne, S. (2016). Nowoczesna apteka ziołowa: przewodnik po medycynie. Berkeley, Kalifornia: North Atlantic Books.

Ganora, L. (2009). Składniki ziołowe: Podstawy fitochemii. Louisville, Kolorado: Herbalchem ​​Press.

Gardner Z. i McGuffin M. (2013). Podręcznik bezpieczeństwa botanicznego amerykańskiego stowarzyszenia produktów ziołowych. Boca Raton, Floryda: CRC Press.

Grandjean, P. (2016). Paracelsus ponownie: koncepcja dawki w złożonym świecie. Farmakologia podstawowa i kliniczna oraz toksykologia, 119(2), 126-132. doi: 10.1111/bcpt.12622

Holmes, P. (2007). Energetyka zachodnich ziół. Materia medica integrująca zachodnie i chińskie ziołolecznictwo. Cotati, Kalifornia: Snow Lotus Press.

Mattson, M. (2008). Hormeza zdefiniowana. Przeglądy zasobów dotyczących starzenia się, 7 (1), 1-7. doi: 10.1016/j.arr.2007.08.007

Mitchell, W. (2003). Medycyna roślinna w praktyce: korzystanie z nauk Johna Bastyra. Seattle, Waszyngton: Churchill Livingstone.

Moore, M. (2003). Rośliny lecznicze zachodnich gór. Santa Fe, Nowy Meksyk: Muzeum Prasy Nowego Meksyku.

Nagel, G. (2016). Dawkowanie leków ziołowych: Jaka jest właściwa dawka? Konferencja Tradycyjne Korzenie. Pobrane z https://traditionalroots.org/files/2016/05/Nagel-dosing-NOTES.pdf

Skenderi, G. (2003). Ziołowe vademecum. 800 ziół, przypraw, olejków eterycznych, lipidów itp. składników, właściwości, zastosowań i środków ostrożności. Rutherford, NJ: Herbacy Press.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US