Ziele dziurawca: Zioła, które kochamy na lato

Letnim ziołem tygodnia jest ziele dziurawca, znane również jako Touch-and-Heal, Goatweed, Hypericum, johnswort, klamath weed, kalafonia różana, dziurawiec zwyczajny i tipton weed. Dziurawiec zwyczajny to wieloletnia roślina zielna z rodziny dziurawców zwyczajnych (Hypericaceae). Spotkasz ją rosnącą na polach i łąkach oraz wzdłuż dróg i lasów od połowy czerwca do końca sierpnia.

Za co kochamy ziele dziurawca na lato? Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, można go łatwo zrobić z kompresu, okładu lub balsamu łagodzącego letnie oparzenia, skaleczenia, rany, ukąszenia owadów, wysypki i siniaki.

Św. Dziurawiec jest również używany do wspierania osób z:

  • Niepokój
  • Depresja
  • Zakażenia zatok
  • Artretyzm
  • Dolegliwości płuc i kaszel
  • Dolegliwości żołądkowe

Św. Dziurawiec zwyczajny można pomylić z innymi roślinami, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas identyfikacji. Roślina ma wiele łodyg, które wytwarzają liczne jasnożółte pięciopłatkowe kwiaty z małymi czarnymi kropkami. Przeciwległe, siedzące, podłużne liście mają półprzezroczyste punkciki, które można zobaczyć, gdy liść jest trzymany na słońcu – te małe dziurki to gruczoły łojowe. Ta cecha jest bardzo użyteczna przy weryfikacji właściwego gatunku.

Aby dowiedzieć się więcej o zielu dziurawca, odwiedź nasz gościnny artykuł w From Scratch Magazine lub znajdź monografię roślin w The Herbarium, naszym ekskluzywnym, przystępnym cenowo programie członkostwa dla ustawicznej edukacji.

(Dziurawiec jest dolnym kwiatem)

Św. Z dziurawca można również zrobić olejek do infuzji. Przewodnik krok po kroku znajdziesz w naszym artykule na temat olejków ziołowych

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US