• Home
 • Rozmowa o ziołach
 • Dwa podstawowe preparaty z dziurawca zwyczajnego, które należy przechowywać w magazynie

Dwa podstawowe preparaty z dziurawca zwyczajnego, które należy przechowywać w magazynie

„Oto jej największa sztuczka: wnoszenie światła i ciepła do twojej ciemności poprzez pomagając odtworzyć elektryczny skok odpalania synaps i przemieszczania się energii. Wezwij St. John’s Wort, gdy potrzebujesz łyka słońca, abyś mógł znaleźć swoje światło w ciemności. – Maia Toll, Ilustrowany Zielnik

Św. Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum), z rodziny Hypericaceae, to wszechstronne zioło, które pochodzi z Europy, ale ma duże znaczenie w Ameryce Północnej i innych umiarkowanych klimatach. Ma wiele korzystnych działań, które promują różne obszary odnowy biologicznej. Jest prawdopodobnie najbardziej znany ze swojej zdolności do wspierania łagodnych stanów depresyjnych i lękowych. W przeszłości był używany do ochrony ludzi przed chorobami, złymi duchami i przekleństwami, a wielu wieszało suszone ziele dziurawca (lub dziurawiec, jak to się czasem nazywa) nad drzwiami. Greckie słowo hyperikon, w luźnym tłumaczeniu, oznacza „ponad objawieniem”.

Istnieje wiele zastosowań z dziurawcem. Może być stosowany jako nalewka, napar, olejek, maść lub mazidło. Dziurawiec – lśniący słońcem żółty kwiat o wysokości około 3 stóp, przechowuje energię słońca i sezonu letniego. Dzień św. Jana, który przypada co roku 24 czerwca, jest zazwyczaj początkiem sezonu kwitnienia.

Pod względem energetycznym ziele dziurawca znane jest jako lekko rozgrzewające i wysuszające zioło. Jest również cierpki, gorzki i słodki.

Powszechne zastosowania dziurawca

Dzięki swoim właściwościom uspokajającym i uspokajającym, ziele dziurawca może być pomocne dla tych, którzy nie mogą zasnąć lub budzą się wielokrotnie w ciągu nocy. Uważa się, że hiperycyna, główny składnik dziurawca, podnosi stężenie melatoniny, która powstaje z serotoniny (Tilgner, 2009) i to właśnie przyczynia się do przydatności dziurawca jako środka uspokajającego. Hiperforyna, podobnie jak bioflawony, są również niezbędnymi składnikami dziurawca. Wiadomo, że hiperforyna spowalnia wchłanianie niektórych neuroprzekaźników, takich jak serotonina, dopamina, noradrenalina, GABA i l-glutaminian, umożliwiając im w ten sposób krążenie w organizmie przez dłuższy czas (Tilgner, 2009), a tym samym wspieranie spokojnego sen, jak również zrównoważony nastrój dzięki tym utrzymującym się neuroprzekaźnikom. Wzdłuż tych linii, może być również używany do zmniejszania strachu i nocnych lęków.

Detoksykacja i ochrona wątroby mogą być wzmocnione poprzez użycie dziurawca. Właściwości wspomagające wątrobę i układ nerwowy tego zioła, a także jego słoneczny charakter sprawiają, że jest to świetna roślina do uprawy w ponurych zimowych miesiącach, kiedy brakuje jasnego naturalnego światła.

Jako środek przeciwwirusowy, ziele dziurawca może być przydatne podczas epidemii opryszczki oraz półpaśca (Easley & Horne, 2016). Miejscowe stosowanie olejku z dziurawca może złagodzić ból nerwowy towarzyszący infekcji. Wewnętrzne stosowanie nalewki z dziurawca zwyczajnego może być przydatne w łagodzeniu bólu i zwalczaniu wirusa.

Św. Dziurawiec zazwyczaj należy przyjmować konsekwentnie przez kilka tygodni, zanim zauważy się wpływ na ciało emocjonalne, ponieważ jego skuteczność świeci, gdy jest przyjmowana długoterminowo. Jest to świetne zioło na wyczerpanie nerwowe i emocjonalne oraz stres, a także wspiera poczucie wspólnoty i więzi, ponieważ uwielbia być sadzone tam, gdzie jest kontakt z innymi ziołami, takimi jak krwawnik pospolity i babka lancetowata (Tilgner, 2009).

Podczas pracy z dziurawcem należy pamiętać o kilku przestrogach. Po pierwsze, dziurawiec może potencjalnie powodować nadwrażliwość na światło (Hoffmann, 2003). Reakcje nadwrażliwości na światło różnią się u poszczególnych osób stosujących ziele dziurawca i zwykle obserwuje się je, gdy stosuje się duże dawki wewnętrzne rośliny; jednak ogólnie zaleca się, aby każdy, kto używa dziurawca, zachowywał ostrożność na słońcu (Hoffmann, 2003). Po drugie, ważne jest, aby unikać stosowania ziela dziurawca podczas przyjmowania leków przeciwdepresyjnych z grupy SSRI i niektórych innych leków metabolizowanych w wątrobie (Easley i Horne, 2016), ponieważ ziele dziurawca, zwłaszcza skoncentrowany ekstrakt, taki jak nalewka, może zmniejszać skuteczność takich leków ze względu na zwiększoną prędkość, z jaką leki byłyby przepuszczane przez organizm.

Św. Preparaty z dziurawca zwyczajnego, które warto mieć pod ręką

Jeśli chodzi o stosowanie tego dobrze znanego zioła, należy mieć pod ręką kilka podstawowych preparatów z dziurawca, takich jak prosty olejek ziołowy i podstawowa nalewka. Przepisy na każdy z tych preparatów znajdziesz poniżej.

Prosty olejek z dziurawca

Św. Olejek z dziurawca jest idealny na urazy skóry. Pomaga w naprawie i regeneracji tkanek w przypadku ran zewnętrznych. Ma również zdolność pomagania w obrazowaniu bólu, takiego jak ból nerwu, dzięki zastosowaniu miejscowemu. Może być stosowany przy ogólnych oparzeniach, oparzeniach słonecznych, stanach zapalnych skóry, odparzeniach, skaleczeniach i stłuczeniach. Jest to świetny olejek pierwszej pomocy, który można przechowywać w swojej skrzynce z ziołami lub w podróżnej apteczce.

Składniki

Świeże nadziemne części dziurawca
Organiczna oliwa z oliwek extra virgin
1 sterylizowany słoik konserwowy wielkości kwarty z pokrywką ~ 153 ~
Kierunki

  Umieść świeżo zebrane pąki i kwiaty i umieść w słoiku wielkości pół litra, wypełniając słoik świeżymi ziołami w ¾.

  Top pąki i kwiaty posmaruj organiczną oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia, zakrywając zioła na 1 cal i zamknij pokrywką.

  Ustaw mieszankę na nasłonecznionym parapecie na 3 tygodnie.

  Gdy olej stanie się ciemnoczerwony, odcedź i butelkuj swój produkt końcowy w oznaczonej butelce ze szkła w kolorze bursztynu.

  Olej w butelce przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu.

  Stosować miejscowo na zadrapania, skaleczenia, oparzenia, siniaki i obszary bólu.

Używanie świeżego ziela dziurawca w twoich preparatach jest korzystne. Ze świeżymi ziołami będziesz pracować z większą ilością aktywnych składników niż w przypadku suszonego materiału roślinnego. Świeżo zaparzony ziele dziurawca powinno zmienić kolor na ciemnoczerwony po zaparzeniu.

Nalewka z dziurawca

Św. Nalewka z dziurawca ma wiele zastosowań. Można go dodać do powyższej receptury oleju, aby stworzyć maść i stosować miejscowo, lub można go przyjmować wewnętrznie, w niewielkiej ilości wody, w celu wsparcia napięcia nerwowego, stresu i ogólnego nastroju.

Składniki

190-procentowy alkohol
1 mały słoik z pokrywką
Świeże części nadziemne dziurawca ~ 153 ~
Kierunki

  Zbierz wystarczającą ilość materiału roślinnego, aby napełnić wysterylizowany szklany słoik do połowy.

  Wlej tyle alkoholu, aby zakryć ziele i napełnij słoik.

  Wstrząsaj mieszaniną codziennie przez 4 tygodnie.

  Odcedź zioło, zachowując płyn. Kompostuj zioła i butelkuj nalewkę w butelce z bursztynowego szkła z etykietą.

  Przechowuj ostatnią nalewkę w chłodnym i ciemnym miejscu.

  Weź 15-20 kropli nalewki trzy razy dziennie.

Aby pomóc wezwać słońce podczas długich zimowych miesięcy, przygotuj preparaty z dziurawca latem, aby wesprzeć siebie w przyszłości. Jako zioło o wielu działaniach może być bardzo przydatne w różnych ostrych i przewlekłych stanach oraz stanach zdrowotnych. Od oparzeń i zadrapań po przygnębiający nastrój, preparaty z dziurawca są podstawowymi produktami, które warto mieć w swoim zielarskim zestawie.

PRZYPISY

Easley, T. i Horne, S. (2016). Nowoczesna apteka ziołowa: przewodnik po medycynie. Berkeley, Kalifornia: Północnoatlantyckie Książki.

Hoffmann, D. (2003). Zielarstwo medyczne: nauka i praktyka ziołolecznictwa. Rochester, VT: Healing Arts Press.

Tilgner, S. (2009). Ziołolecznictwo z serca ziemi. Pleasant Hill, OR: Wise Acres LLC.

Toll, M. (2018). Ilustrowany zielnik. North Adams, MA: Piętro Publishing, LLC.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US