Czy znasz moc nasion gorczycy?

Czy kiedykolwiek słyszałeś słowo „gorczyca” i myślałeś o czymś innym niż żółta przyprawa używana latem grille? Jeśli jesteś jak większość ludzi w Stanach, prawdopodobnie nie. Naszym głównym skojarzeniem z musztardą jest to, że jest alternatywą (lub towarzyszem) ketchupu. Ale czy wiesz, że nasiona gorczycy mogą mieć ogromną wartość – i prawdopodobnie nawet większą wartość – gdy są używane jako ziołowy lek w okresie zimowym?

Gorczyca, która obejmuje różne rośliny z rodzaju Brassica, wytwarza nasiona, które odgrywają charakterystyczną rolę w różnych tradycjach zielarskich. Kiedy spróbowałeś musztardy jako przyprawy, prawdopodobnie zauważyłeś jej ostrą, pikantną jakość. Odzwierciedla to szczególnie właściwości rozgrzewające i powoduje gromadzenie się dość dużej ilości ciepła, tak jak moglibyśmy się pocić, jedząc dużo pikantnego jedzenia. Ale ta intensywna ostrość czyni ją szczególnie mocną w różnych ziołowych lekach (Tirtha, 1998).

W kontekście zimy, być może najbardziej godnym uwagi zastosowaniem nasion gorczycy jest ich wartość jako środka wykrztuśnego. Po tym, jak organizm wytworzy ciepło w odpowiedzi na zimno, musi się wzmocnić, aby zachować równowagę. Kiedy to fortyfikacja staje się nadmierna, produkujemy wilgoć. Śluz, którego doświadczamy przez katar lub flegmę, jest demonstracją tego procesu zachodzącego w nadmiarze (Lad, 1984).

Aby odzyskać równowagę, osoba ze zbyt dużą wilgotnością ciała może włączyć do swojej kuchni nasiona gorczycy. Ostry i gorący smak nasion pomaga trawić wilgoć gromadzącą się w organizmie.

Ziarna gorczycy zawierają również antyoksydacyjną kurkuminę, która jest tym samym związkiem fitochemicznym, który znajduje się w kurkumie (więcej o kurkumie możesz dowiedzieć się tutaj), kukurydzy i żółtej papryce (Holford, 2004). Właściwości przeciwzapalne kurkuminy dostarczają nam jednej teorii wyjaśniającej, dlaczego musztarda jest również stosowana jako środek przeciwbólowy w celu zmniejszenia bólu.

W niektórych kręgach zielarskich popularnym lekarstwem jest stosowanie nasion gorczycy w celu złagodzenia bólu mięśni i stawów. Aby jednak zademonstrować siłę tego zioła, lekarstwem jest umieszczenie nasion w szmatce, włożenie szmatki do gorącej wody, a następnie umieszczenie w wodzie dotkniętych stawów – nie w bezpośrednim kontakcie z nasionami. Bezpośredni kontakt może prowadzić do powstawania pęcherzy (Lad, 1984).

Nasiona gorczycy mogą być niezawodnym, ale ostatecznie skutecznym sposobem na utrzymanie ciepła. Tak jak ten upał sprawi, że będzie cennym antidotum na surowe zimy, tak też przemawia za tym, abyśmy nie zużywali go tak dużo podczas wielu pikników i grillów, na których uczestniczymy latem!

PRZYPISY

Holford, Patryk. The New Optimum Nutrition Bible (Nowy Jork: Crossing Press, 2004).

Chłopak, Vasant. Ajurweda. (Twin Lakes, WI: Lotus Press, 1984).

Tirtha, Swami Sada Shiva. Encyklopedia Ajurwedy. (Bayville, NY: Ayurveda Holistic Centre Press, 1998).