Cynamon dla zdrowia: więcej niż tylko świąteczna przyprawa

Jako przyprawa, cynamon odgrywa tak popularną rolę w naszych płatkach śniadaniowych, świątecznych deserach, jak ciasto dyniowe, gorący jabłkowy cydr i inne podstawowe produkty naszej kuchni, o których często zapominamy, że mają również właściwości lecznicze. I chociaż może nie być dla nas zaskoczeniem, gdy dowiemy się o jego wartości jako zioła, ilu z nas naprawdę wie, co tak naprawdę robi ta smakowita odrobina ostrości?

Cynamon pochodzi ze Sri Lanki i południowych Indii, aw ostatnich stuleciach zawędrował na większość globu. Ma długą historię różnorodnych tradycji medycznych, a ostatnio nawet cieszyła się zainteresowaniem zachodnich naukowców.

W starożytnym indyjskim systemie Ajurwedy cynamon jest kojarzony z jego zdolnością do rozpalania sił trawiennych. Kiedy ktoś może cierpieć na powolny układ trawienny w wyniku szczególnej budowy ciała lub nawet spożywania ciężkich pokarmów, cynamon może pomóc pokonać te przeszkody. Jest również używany w tej tradycji ze względu na swoje właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwbólowe.

Tradycyjna medycyna chińska uważa, że ​​cynamon ma działanie rozgrzewające na organizm, co nie tylko pozostaje zgodne z rozpalającymi właściwościami przypisywanymi mu przez Ajurwedę, ale także potwierdza, dlaczego często uznawaliśmy go za tak satysfakcjonujący składnik naszych zimowych przerw ze szkoły, kiedy byliśmy dziećmi. Zgodnie z chińską tradycją, cynamon łagodzi nieprzyjemne uczucie chłodu spowodowane wystawieniem na działanie wiatru.

Nawet zachodnie instytucje medyczne badają lecznicze właściwości cynamonu dla zdrowia, w tym jego przeciwzapalne, przeciwutleniające, immunomodulujące i inne pozytywne efekty. Jest również badany pod kątem możliwego zastosowania w leczeniu cukrzycy typu 2.

Niezależnie od pory roku cynamon może odgrywać ważną rolę w detoksykacji organizmu oraz wzmacnianiu i energetyzowaniu tkanek organizmu. Oczywiście może to być szczególnie cenne w te zimne dni, kiedy organizm czuje, że potrzebuje doładowania, ale jest wiele innych pór roku, kiedy może to być również dla nas cenne.

Aby poznać przepis na pyszną, rozgrzewającą herbatę z cynamonem, odwiedź nasz post Herbata z głogu na zimowe serce.

Cynamon wraz z kilkoma innymi powszechnymi przyprawami można mieszać razem, aby działały jako lekarstwo na łagodzenie przekrwienia i kaszlu. Wymieszaj cynamon z równymi częściami imbiru, kardamonu i goździków i wypij wywar z gorącą wodą jako herbatę. Pomoże to złagodzić kaszel, przekrwienie i inne objawy nadmiernej ilości śluzu w organizmie.

Cynamon dla zdrowia, lekarstwo na przeziębienie

Drukuj

1 część imbiru
1 część kardamonu
1 część goździków

Przygotuj jako herbatę.

PRZYPISY

Gruenwald J, Freder J, Armbruester N. (2010). Cynamon i zdrowie. Krytyczne recenzje w naukach o żywności i żywieniu 50 (9): 822-34. ~ 153 ~

Chłopak, V. (1984). Ajurweda. Twin Lakes, WI: Lotus Press.

Norma krajowa (2011). Pobrano 2 grudnia 2013 r. z http://naturalstandard.com/news/news201103012.asp

Tirtha, S.S.S. (1998) The Ayurveda Encyclopedia. Bayville, NY: Ayurveda Holistic Center Press.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US