Tworzenie lokalnej Materia Medica: Holy Basil

W mojej lokalnej materia medica jest zioło, które nie pochodzi z mojego obszaru, nie rośnie dziko, nie jest t odporny tutaj w Nowej Anglii i nie jest wieloletni – wymaga corocznego wysiewania w ogrodzie i jest wrażliwy na mróz. Pomimo tych ograniczeń jestem niezaprzeczalnie, obficie i nieodwołalnie zakochany w świętej bazylii i zawsze będzie ona zajmowała ważne miejsce w moim ziołowym ogrodzie.

Bazylia święta, zwana także bazylią świętą lub tulsi, jest kuzynką bazylii pospolitej z rodzaju Ocimum. Istnieje kilka różnych gatunków świętej bazylii: O. sanctum obejmuje świętą bazylię Rama, która ma zielone liście i fioletową łodygę, świętą bazylię Krishna, która ma ciemnozielone do fioletowych liście, fioletowe łodygi oraz silniejszy smak i zapach, oraz święta bazylia Kapoor, która ma małe zielone liście i jest bardziej powszechna w Stanach Zjednoczonych; O. gratissimum obejmuje świętą bazylię Vana, dziką odmianę o lekko owłosionych zielonych liściach (Winston & Maimes, 2007; Strictly Medicinal Seeds, 2016). Czczona roślina w Indiach i Azji Południowo-Wschodniej oraz ważne zioło w Ajurwedzie, odmiany Rama i Kryszna zostały nazwane na cześć hinduskich bogów, podczas gdy Vana to hinduskie słowo oznaczające „las”.

Święta Bazyli Materia Medica

Święta bazylia należy do rodziny miętowatych, Lamiaceae, która obejmuje wiele znanych nam kulinarnych ziół. Ma znajomą kwadratową łodygę, przeciwległe liście i nieregularne kwiaty od białego do różowego do fioletowego, które mają członkowie tej rodziny (pamiętasz botanikę z rodziny mięty, o której mówiliśmy w artykule o serdeczniku?).

Rośliny z rodziny mięty mają jeszcze coś wspólnego — ich aromatyczne olejki eteryczne, a święta bazylia nie jest wyjątkiem. Jego zapach jest słodki, radosny, przyjemny i odurzający – można by go nawet określić jako boski. Za każdym razem, gdy przechodzę obok moich świętych roślin bazylii, zatrzymuję się, zanurzam ręce w ich liściach i unoszę ich zapach do nosa – słodki, upojny zapach jest mile widzianym zaproszeniem na chwilę wytchnienia i odmłodzenia. Nie jestem jedyną osobą, która gromadzi świętą bazylię — w rzeczywistości pszczoły uwielbiają ją tak samo jak ja!

Uprawa świętej bazylii

Święta bazylia jest dość łatwa w uprawie z nasion. Możesz wysiać nasiona w pomieszczeniu na wiosnę i wysadzić sadzonki lub wysiać bezpośrednio po tym, jak minie zagrożenie mrozem. Podczas siewu bezpośredniego upewnij się, że gleba naprawdę się rozgrzała, aby uzyskać najlepsze kiełkowanie i wzrost roślin.

Święta bazylia dobrze rośnie również w doniczkach. Pochodząca z regionów tropikalnych bazylia rośnie najlepiej w ciepłych, słonecznych warunkach, preferując co najmniej osiem godzin światła słonecznego dziennie, dobrze odżywioną, żyzną glebę i regularne podlewanie (Strictly Medicinal Seeds, 2016). Uprawiana na obszarach tropikalnych bazylia jest małym, wieloletnim krzewem. W regionach o klimacie umiarkowanym świętą bazylię można uprawiać jako jednoroczną, a Strictly Medicinal Seeds (2016) sugeruje, że Kapoor jest najłatwiejszą odmianą świętej bazylii do uprawy w klimacie umiarkowanym. Zauważ, że święta bazylia czasami sama się rozsiewa w następnym roku, co tłumaczy fakt, że roślina świętej bazylii rośnie na końcu mojego grządki z nagietkiem, gdzie w zeszłym roku zasadziłem świętą bazylię.

Co ciekawe, firma Strictly Medicinal Seeds przeprowadziła „migawkową” analizę odmian bazylii podczas wczesnej fazy kwitnienia pod kątem głównych składników aktywnych, kwasu rozmarynowego i eugenolu. Ich testy wykazały, że Kryszna miał najwyższy całkowity poziom tych aktywnych składników, a następnie Vana, Rama i Kapoor (Strictly Medicinal Seeds, 2016). Ostatecznie moc będzie się różnić nie tylko w zależności od odmiany, ale także warunków uprawy w twoim ogrodzie i etapu, na którym zbierasz plony. Możesz uprawiać różne odmiany bazylii i decydować, którą preferujesz.

Zastosowania świętej bazylii

W Ajurwedzie, święta bazylia jest uważana za zioło rasy Rasayana, które „odżywia osobę do osiągnięcia doskonałego zdrowia i promuje długie życie” (Winston & Maimes, 2007). W zachodnim ziołolecznictwie bazylia jest uważana za adaptogen, który pomaga organizmowi reagować w wyważony sposób na czynniki stresogenne (fizyczne lub emocjonalne), zmniejszając w ten sposób negatywny wpływ stresu na zdrowie fizyczne i emocjonalne oraz zapewniając równowagę. Działanie przeciwutleniające, neuroprotekcyjne i radioochronne świętej bazylii jest uważane za ochronne i przeciwstarzeniowe (Winston & Maimes, 2007). Język może być różny w obu tradycjach, ale tonizujący, wspomagający zdrowie efekt świętej bazylii jest taki sam (Akademia Ziołowa, 2016)!

Święta bazylia ma również wiele innych działań. Jako środek pobudzający trawienie, wiatropędny i przeciwskurczowy ze względu na zawartość olejków eterycznych, wspomaga trawienie i zdrowie układu trawiennego. Jej działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, zmniejszające przekrwienie, wykrztuśne i napotne jest pomocne przy dolegliwościach układu oddechowego (Wood, 2008). W Indiach bazylia jest używana jako herbata wykrztuśna na śluz oskrzelowy (Winston i Maimes, 2007) ze względu na jej zdolność do rozgrzewania i usuwania zablokowanych zatorów. Jako immunomodulator, święta bazylia wzmacnia i równoważy układ odpornościowy.

Uwielbiam świętą bazylię jako środek uspokajający. Zawarte w nim olejki aromatyczne łagodzą napięcie, uspokajają i podnoszą emocje. Jako adaptogen czuję, że święta bazylia również mnie uziemia, więc pomaga mi twardo stąpać po ziemi, jednocześnie otwierając moje serce i podnosząc na duchu. Jest cudowny w codziennej odżywczej herbacianej mieszance tonizującej (być może w adaptogennej mieszance chai) lub po kolacji w bardziej uspokajającej herbacianej mieszance z innymi ziołami nerwowymi.

Rozkoszowanie się Świętą Bazylią

Zwykle używamy ziół ze względu na ich tonik lub inne korzyści i jesteśmy bardzo uważni i poważni w naszych interakcjach z nimi. Święta bazylia zachęca nas do wyjścia poza ten sposób myślenia i zbadania wykorzystania ziół dla radości i przyjemności, tak jak robimy to z kakao, różą lub lawendą. Otwierająca serce święta bazylia i radosny zapach pobudzają do zabawy i doceniają wspaniałe możliwości obcowania z roślinami. Święta bazylia podnosi serce i emocje i jest słodkim, słodkim przyjacielem.

Kiedyś dostałem butelkę glicerytu tulsi od zielarza po tym, jak zakochałem się w rozległej grządce kwitnącej świętej bazylii, aż roiło się od pszczół. Ten namacalny dźwięk połączenia i wzajemności był dość poruszający! Za każdym razem, gdy używałem tego drogocennego glicerytu, przenosiłem się z powrotem do tego doświadczenia, napełniając mnie radością. Gliceryt świętej bazylii jest teraz obowiązkowym lekarstwem przyjemności w mojej aptece ziołowej! Dowiedz się, jak zrobić świeży ziołowy gliceryt tutaj.

Gliceryt z bazylii jest cudowny w gorącej czekoladzie, jogurcie i koktajlach. Tylko odrobina glicerytu przynosi dużo smaku, więc nie potrzebujesz wiele!

Koktajl jagodowy z bazylią

Składniki

½ szklanki mrożonych jagód
½ szklanki mrożonych truskawek
⅓ szklanki jogurtu waniliowego
1 szklanka mleka ryżowego lub innego niemlecznego
1-2 kroplomierze glicerytu tulsi lub 5 dużych liści tulsi

Kierunki

    Miksuj i ciesz się!

Zacznij budować swoją Materia Medica z tymi darmowymi stronami!

Jeśli chcesz zacząć komponować dla siebie monografie ziół, dołączamy bezpłatne pobieranie stron materia medica z naszego pięknie zaprojektowanego Dziennika Materia Medica. Zapraszamy do pobrania i wydrukowania tej czarno-białej monografii ziołowej, aby rozpocząć swoją materia medica!

Kliknij tutaj, aby pobrać

Czy chcesz dowiedzieć się więcej o świętej bazylii? Monografia świętej bazylii w The Herbarium zawiera dodatkową dyskusję na temat terapeutycznych działań świętej bazylii, energetyki oraz systemów organizmu i zaburzeń równowagi, które może wspierać.

PRZYPISY

Zielarska Akademia. (2016). Monografie zielnikowe: Święta bazylia [strona internetowa tylko dla członków]. Pobrano 09.11.2016 z http://herbarium.herbalacademyofne.com

Nasiona ściśle lecznicze. (2016). Tulsi, Kapoor. Pobrano 09.11.2016 z https://www.strictlymedicinalseeds.com/product.asp?specific=343

Winston, D. i Maimes, S. (2007). Adaptogeny: Zioła na siłę, wytrzymałość i ulgę w stresie. Rochester, VT: Healing Arts Press.

Drewno, M. (2008). The Earthwise Herbal: Kompletny przewodnik po roślinach leczniczych Starego Świata. Berkeley, Kalifornia: North Atlantic Books.