Co to jest goździk? Bardzo pobudzające zioło

Wszyscy wiemy, że goździki są podstawą zimowych przepisów, w tym deserów, takich jak imbirowe racuchy i ciasto dyniowe. Goździk jest również używany jako rozgrzewający ziołowy środek wiatropędny i jako miejscowy środek przeciwbólowy w wielu tradycjach leczniczych, w tym w ajurwedzie, tradycyjnej medycynie chińskiej i zachodnim ziołolecznictwie. Pochodzące z Indonezji goździki to nieotwarte pąki kwiatowe wiecznie zielonego drzewa z rodziny mirtowatych, Syzygium aromaticum.

Możesz również zauważyć, że przepisy wymagają bardzo małej ilości goździków. Na przykład przepis na ciasto z dyni może wymagać ½ łyżeczki imbiru i całej łyżeczki cynamonu, ale tylko ¼ łyżeczki goździków. Ostrość goździka jest tak potężna, że ​​mogłaby przytłoczyć całe danie.

Ta ostrość nadaje goździkowi jego wysoce aromatyczne właściwości, ale nadaje mu również właściwości rozgrzewające. To może wyjaśniać jego znaczenie w zimowych przepisach, takich jak ciasto z dyni: ostrość goździków utrzymuje nas w cieple. Ale ta właściwość rozgrzewająca zapewnia jej również szeroki wachlarz zastosowań leczniczych, zwłaszcza u osób z konstytucją vata i kapha; z drugiej strony osoby z konstytucją pitta mogą uznać goździki za irytujące. (Chłopak, 1984)

Jak używać goździków

Stosowanie miejscowe: Dodaj kilka kropli olejku goździkowego do kremu do masażu lub olejku i delikatnie nakładaj szerokimi kółkami wokół pępka (przesuwając się od dolnej prawej strony, do góry, do dolnej lewej, do dołu), aby ogrzać narządy trawienne.

Trawienie: Jako rozgrzewający wiatropędny goździk można dodawać do zup, ciast i innych potraw, aby rozpalić ogień trawienny.

Przeziębienia i grypa: Aby złagodzić przekrwienie, kilka kropli olejku eterycznego można wrzucić do gorącej wody i wdychać wraz z parą. (Lad, 1984) Nasz kurs zaawansowany bada naturę naszego zdrowia układu oddechowego, a także wpływ, jaki zioła mają na inne układy organizmu. Olejek eteryczny z goździków można kupić tutaj.

Ból zęba: Jako środek przeciwbólowy, goździki są używane w odpowiedzi na ból zęba. Jako taki, zasłużył na swoje miejsce w wielu pastach do zębów i powiązanych środkach domowych.

Zapalenie: Goździki, wraz z wieloma innymi ziołami, działają przeciwzapalnie. W pierwszym badaniu przeprowadzonym w celu określenia biodostępności przeciwutleniaczy w popularnych ziołach i przyprawach wykazano, że kulinarne ilości goździków, imbiru, rozmarynu i kurkumy były w stanie znacznie stłumić reakcję zapalną. (Percival, 2012) Całe goździki można zmielić i dodać do herbat, naparów, ciast, zup i innych potraw. Goździki dobrze komponują się ze słodkimi przyprawami, takimi jak cynamon lub owocowymi ziołami, takimi jak hibiskus.

Afrodyzjak: Być może jednym z bardziej godnych uwagi zastosowań goździków jest to, jak stymulujące mogą być dla tych, którzy chcą promować swoją aktywność seksualną (Tirtha, 1998). Ziołowa ostrość jest często kojarzona z działaniem afrodyzjakalnym, dlatego inne ostre, rozgrzewające zioła, takie jak czosnek, są używane w podobny sposób. Wykazano, że miejscowe stosowanie goździków jako części kremu botanicznego pomaga mężczyznom przezwyciężyć przedwczesny wytrysk. (Choi, 2000)

Goździki, jako szczególnie ostre zioło, znajdują swoje miejsce w wielu przepisach, ponieważ rozgrzewają ogień trawienny, a tym samym pomagają nam przetwarzać wszystkie te ciężkie pokarmy.

Ale to także — ahem — pomaga nam zachować ciepło na inne sposoby!

Bezpieczeństwo goździków

Nadużywanie olejku goździkowego w ustach może uszkodzić dziąsła i/lub błony śluzowe. Kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby ze skazami krwotocznymi powinny unikać ilości leczniczych. Przestań używać goździków dwa tygodnie przed operacją.

Przepisy na naszym blogu z goździkami:
Szybki i prosty zimny syrop z czarnego bzu
Hibiskusowo-goździkowy Cooler 

PRZYPISY

Choi HK, Jung GW, Moon KH i in. (2000) Badanie kliniczne SS-Cream u pacjentów z trwającym całe życie przedwczesnym wytryskiem. Urologia 2000;55:257-61

Chłopak, Vasant. Ajurweda. (1984) Twin Lakes, WI: Lotus Press

Percival SS, Heuvel JPV, Nieves CJ, Montero C, Migliaccio AJ, Meadors J. (2012). Biodostępność ziół i przypraw u ludzi, określona przez supresję zapalną ex vivo i pęknięcia nici DNA. J Am Coll Nutr. 31(4):288 – 294.

Personel, MedLine Plus (1995-2014). Narodowy Instytut Zdrowia. Pobrano 11 stycznia 2014 r. z http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginfo/natural/251.html.

Tirtha, Swami Sada Shiva. (1998) Encyklopedia ajurwedy. Bayville, NY: Ayurveda Holistic Centre Press

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US