7 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o passiflorze

Męczennica (Passiflora incarnata L.) ma bogatą historię stosowania na Zachodzie. Nie tylko był używany przez plemiona rdzennych Amerykanów, wczesnych osadników europejskich i niewolników afroamerykańskich, ale jego zastosowania zmieniały się w czasie, zwłaszcza gdy eklektyczni lekarze z XIX i XX wieku zaczęli go coraz częściej używać jako nowoczesnej nauki badania dały dodatkowy wgląd w tę roślinę.

Męczennica jest dobrze znanym środkiem nerwowym, skutecznym w uspokajaniu i kojeniu układu nerwowego, a także ma działanie przeciwskurczowe, nasenne, anodynowe, przeciwlękowe i uspokajające. Daje to marakui szeroką gamę zastosowań — niektórych z nich być może wcześniej nie brałeś pod uwagę.

Korzystając z tradycyjnych i nowoczesnych źródeł, możemy przyjrzeć się mniej znanym sposobom wykorzystania passiflory. Możesz być zaskoczony, jak wiele różnych sposobów może być i było używane to jedno zioło!

7 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o Passionflower

1. Czy wiesz…

Czy wiesz, że passiflora była tradycyjnie używana przez niektóre plemiona rdzennych Amerykanów jako okład zmniejszający stany zapalne czyraków i ran (Hamel i Chiltoskey, 1975)? W dzisiejszych czasach większość ludzi używa męczennicy głównie ze względu na jej właściwości uspokajające i uspokajające, ale nie wolno nam zapominać, że ta roślina ma znacznie więcej niż tylko te właściwości.

2. Czy wiesz…

Czy wiesz, że męczennica była kiedyś używana przez afroamerykańskie niewolnice do przerywania ciąży (Gaspar i Hine, 1996)? Chociaż passiflora sama w sobie nie zawiera właściwości poronnych, wydaje się, że jej zastosowanie miało głównie działanie przeciwskurczowe i uspokajające „w celu złagodzenia strachu, napięcia, niepokoju i bólu związanego z przerwaniem ciąży” (Herbal Academy, b.d., Uses para. 3) . Jego właściwości przeciwskurczowe były regularnie cenione przez eklektycznych lekarzy XIX wieku, którzy zalecali go przy problemach z rozrodczością kobiet (Felter i Lloyd, 1898).

3. Czy wiesz…

Mówiąc o eklektykach, czy wiesz, że passiflorę często przyzywano w okresach silnych skurczów mięśni, szczególnie tych związanych z dolegliwościami układu oddechowego, takimi jak krup, krztusiec i astma, ale także w przypadkach epilepsji dziecięcej lub ciężkich zaburzeń trawiennych skurcze (Felter i Lloyd, 1898)? Być może silne właściwości uspokajające ziół wraz z uspokajającym działaniem na układ nerwowy pomogły złagodzić wiele objawów związanych z tymi chorobami.

4. Czy wiesz…

Tradycyjnie uważano, że passiflora najlepiej nadaje się dla osób osłabionych lub osłabionych (Felter i Lloyd, 1898; Ellingwood, 1819). Współcześni zielarze podzielają obserwację, że osoby z przewlekłymi, przewlekłymi chorobami lub osoby słabe, delikatne i/lub wyczerpane są uważane za najbardziej skłonne do skorzystania z regenerujących właściwości passiflory (Bergner, 2001).

5. Czy wiesz…

Czy wiesz, że badanie kliniczne z 2005 roku wykazało, że stosowanie passiflory u dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) było obiecującą naturalną alternatywą dla powszechnych stymulantów podawanych w przypadku tego zaburzenia (Akhondzadeh i in., 2005)? Uważa się, że zdolność passiflory do uspokajania wewnętrznych rozmów może pomóc lepiej się skupić i utrzymać uwagę na dłużej (Wood, 2009).

6. Czy wiesz…

Czy wiesz, że passiflora była popularnym ziołem używanym w XIX wieku w celu złagodzenia uczucia skrajnego niepokoju? Passionflower ma zdolność spowalniania oddechu, co pozwala na głębsze oddychanie przy jednoczesnym obniżeniu tętna i obniżeniu ciśnienia krwi – trzy rzeczy, które są częstymi objawami podczas ataków paniki (Ellingwood, 1919).

7. Czy wiesz…

Czy wiesz, że passiflora jest doskonałym ziołem pomagającym w uzależnieniu od narkotyków i objawach odstawienia, szczególnie w przypadku uzależnień od opioidów i benzodiazepin? Uważa się, że jest to spowodowane zdolnością passiflory do wiązania się z tymi samymi receptorami, z którymi wiążą się te leki (Wolfman i in., 1994; Dhawan i in., 2001; Nassiri-Asl i in., 2007), łagodząc objawy odstawienia, ułatwiając dobry sen i uspokojenie niespokojnych uczuć.

Więc niezależnie od tego, czy szukasz dobrego snu, celu złagodzenia skurczów układu oddechowego, trawiennego lub rozrodczego, skupienia się na wykonywanej pracy, czy też pomocy w zmniejszeniu uzależnienia od substancji, która cię trzyma ty — passiflora może być tylko ziołowym sprzymierzeńcem, którego szukasz!

Dowiedz się jeszcze więcej interesujących faktów i sposobów wykorzystania passiflory w The Herbarium. Znajdziesz tam kompletną monografię ziół z opisem rośliny, wytycznymi dotyczącymi uprawy i zbioru, typowymi zastosowaniami, badaniami naukowymi, popularnymi preparatami, zaleceniami dotyczącymi dawkowania, wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa i wieloma innymi rzeczami!

PRZYPISY

Akhondzadeh, S., Mohammadi, MR i Momeni, F. (2005). Passiflora incarnata w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi u dzieci i młodzieży. Terapia, 2(4), 609-614.

Bergner, P. (2001). Passiflora: passiflora. Zielarstwo medyczne, Materia Medica and Pharmacy, 7(1&2), 13-14, 26. Źródło: http://medherb.com/Materia_Medica/Passiflora_-_Passionflower_.htm

Dhawan, K., Kumar, S. i Sharma, A. (2001). Badania przeciwlękowe na ekstraktach z Passiflora incarnata Linneaus. Journal of Ethnopharmacology, 78(2-3), 165-170.

Ellingwood, F. (1919). Amerykańska materia medica, terapia i farmakognozja. Pobrane z: http://www.henriettes-herb.com/eclectic/ellingwood/passiflora.html

Felter, H.W. & Lloyd, J.U. (1898). Amerykański przychodnia Kinga. Pobrane z: http://www.henriettes-herb.com/eclectic/kings/passiflora.html

Gaspar, DB & Hine, DC (1996). Więcej niż ruchomości: czarne kobiety i niewolnictwo w obu Amerykach. Bloomington, IN: Indiana University Press.

Hamel, PB & Chiltoskey, MU (1975). Rośliny Czirokezów i ich zastosowania: 400-letnia historia. Sylva, Karolina Północna: Herald Publishing Co.

Akademia Ziołowa (nd). Monografia passiflory. Zielnik. Pobrane z https://herbarium.theherbalacademy.com/monographs/#/monograph/4075

Nassiri-Asl, Shariati-Rad, S. i Zamansoltani, F. (2007). Przeciwdrgawkowe działanie nadziemnych części ekstraktu Passiflora incarnata u myszy: zaangażowanie receptorów benzodiazepinowych i opioidowych. BMC Medycyna komplementarna i alternatywna, 7(26).

Wolfman, C., Viola, H., Paladini, A., Dajas, F., & Medina, JH. (1994). Możliwe przeciwlękowe działanie chryzyny, centralnego ligandu receptora benzodiazepinowego wyizolowanego z Passiflora coerulea. Farmakologia, biochemia i zachowanie, 47(1), 1-4.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US